Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 17:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona
 O języku łacińskim 

Uważam, że
Praktyczne zniknięcie języka łacińskiego jest dla Kościoła korzystne 14%  14%  [ 10 ]
Praktyczne zniknięcie języka łacińskiego nawet jeśli nie jest korzystne to nie przynosi szkody 14%  14%  [ 10 ]
Warto by było zrobić tak, aby w większości parafii przynajmniej raz dziennie Msza była odprawiana w języku łacińskim 51%  51%  [ 36 ]
Że należy na powrót wykopać z liturgii języki narodowe 21%  21%  [ 15 ]
Liczba głosów : 71

 O języku łacińskim 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
tak nakazał sobór powszechny Kościoła Świętego.

O ile mi wiadomo, to sobór nie nakazał, a zalecił. A to duża różnica


N sie 06, 2006 22:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Kamyk napisał(a):
Cytuj:
tak nakazał sobór powszechny Kościoła Świętego.

O ile mi wiadomo, to sobór nie nakazał, a zalecił. A to duża różnica


A może tak przeczytasz konstytucję "Sacrosanctum Concilium" nim palniesz kolejną głupotę?

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 06, 2006 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Czytałem. I napisałem "o ile mi wiadomo". Jeśli popełniłem błąd to zwróć mi na to uwage. Być może właśnie sie pomyliłem


N sie 06, 2006 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Kamil z Tarnowa napisał(a):
Panie Leszek: otóż poruszam kwestię rozumienia. Fakt, zbaczam troszkę z tematu, ale podaję jako przykład, że możemy mieć jedynie MGLISTE WYOBRAŻENIE tego co się dzieje na ołtarzu.


Dodam prostymi słowami, gdyby ktoś nie zrozumiał:

Można klepać całą mszę po poslku z pamięci, nie rozumiejąc ani słowa z tego, co się mówi.

Żyjemy w kraju, w którym 70% ludzi nie rozumie artykułów prasowych, mimo, że są po polsku. Zmiana języka na polski nic nie gwarantuje. Stwarza tylko ułudę, że wszyscy wszystko rozumieją. A to bzdura, bo większość nie rozumie prawie nic. Popytajcie się zresztą ludzi wychodzących z kościoła w niedzielę, w czym uczesniczyli? Wiekszość odpowie, że w "pamiątce Ostatniej Wieczerzy" albo cośw tym stylu...

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 06, 2006 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Kamyk napisał(a):
Czytałem. I napisałem "o ile mi wiadomo". Jeśli popełniłem błąd to zwróć mi na to uwage. Być może właśnie sie pomyliłem


A więc zwracam Ci uwagę, że na pewno się pomyliłeś.

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 06, 2006 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
matylda_mj napisał(a):
Kamyk napisał(a):
Czytałem. I napisałem "o ile mi wiadomo". Jeśli popełniłem błąd to zwróć mi na to uwage. Być może właśnie sie pomyliłem


A więc zwracam Ci uwagę, że na pewno się pomyliłeś.

W takim razie prosze Cie o stosowny cytat z "Sacrosanctum Concilium"


N sie 06, 2006 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 08, 2006 9:11
Posty: 26
Post 
Sacrosanctum Concilium art. 36.
Cytuj:
1. W obrządkach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe.
2. Ponieważ jednak we Mszy świętej, przy sprawowaniu sakramentów i w innych częściach liturgii używanie języka ojczystego nierzadko może być bardzo pozyteczne dla wiernych, można mu przyznać więcej miejsca, zwłaszcza w czytaniach i pouczeniach, w niektórych modlitwach i śpiewach, stosownie do zasad, które w tej dziedzinie ustala się szczegółowo w następnych rozdziałach.
3.Przy zachowaniu tych zasad powzięcie decyzji o wprowadzeniu języka ojczystego i jego zakresie należy do kompetentnej kościelnej władzy terytorialnej, o której mowa w art. 22 par. 2; w wypadku zaś, gdy sąsiednie okręgi uzuwają tego samego języka - po zasięgnięciu rady także ich biskupów. Decyzja ta musi być zatwierdzona przez Stolicę Apostolską.
4. Przekład tekstu lacińksiego na język ojczysty przygotowany do użytku liturgicznego powinien być zatwierdzony przez wyżej wspomnianą kompetentną kościelną władzę terytorialną"

tekst za: "Sobór Watykański II. Konstytucje, dekrety, deklaracje" Pallotinum, Poznań 2002

Sobór Trydencki, Sesja XXII
Cytuj:
Kan. 9. Jeśli ktoś twierdzi, że liturgiczne zarządzenie Kościoła rzymskiego, według którego część kanonu i słowa konsekracji odmawia się po cichu jest godne potępienia albo że należy Mszę św. Odprawiać tylko w języku narodowym, albo że nie należy dodawać wody do wina przy ofiarowaniu kielicha, jakby to było przeciwne ustanowieniu Chrystusa – niech będzie wyklęty.


N sie 06, 2006 22:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Znalazłem
Cytuj:
KL 54. Zgodnie z art. 36 niniejszej Konstytucji można pozwolić we Mszach odprawianych z udziałem wiernych na stosowanie języka ojczystego w odpowiednim zakresie, zwłaszcza w czytaniach i "modlitwie powszechnej", oraz jeżeli warunki miejscowe tego wymagają, w tych także częściach, które należą do wiernych.
Należy jednak dbać o to, aby wierni umieli wspólnie odmawiać lub śpiewać stałe teksty mszalne, dla nich przeznaczone, także w języku łacińskim.

A więc - ani nie jest to bezwzględny nakaz, ani też zalecenie. Coś pomiędzy


N sie 06, 2006 22:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Kamyk napisał(a):
Należy


A teraz prównaj ze zdaniem:
"Należy przedtrzegac przepisów ruchu drogowego"

To też "coś pomiędzy"?

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 06, 2006 22:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
matylda_mj napisał(a):
ToMu napisał(a):
więc po co :?:


A po to, że tak nakazał sobór powszechny Kościoła Świętego.

A skoro nakazał, to Tobie nic do tego - mądrzejsi od nas tam radzili i nie napisali niczego bez przyczyny. Masz się dostosować i już.

No, chyba że odrzucasz II Sobór watykański...

Żaden argument.

Czemu mnie miałoby być "coś do tego" - skoro nawet biskupom czy kardynałom nie zależy :?: Wszędzie w językach narodowych. Może dlatego, że to jest sensowniejsze :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N sie 06, 2006 22:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
ToMu napisał(a):
matylda_mj napisał(a):
ToMu napisał(a):
więc po co :?:


A po to, że tak nakazał sobór powszechny Kościoła Świętego.

A skoro nakazał, to Tobie nic do tego - mądrzejsi od nas tam radzili i nie napisali niczego bez przyczyny. Masz się dostosować i już.

No, chyba że odrzucasz II Sobór watykański...

Żaden argument.

Czemu mnie miałoby być "coś do tego" - skoro nawet biskupom czy kardynałom nie zależy :?: Wszędzie w językach narodowych. Może dlatego, że to jest sensowniejsze :?:


A może chcecie być wyklęci?

Cytuj:
Sobór Trydencki, Sesja XXII
Kan. 9. Jeśli ktoś twierdzi (...) że należy Mszę św. Odprawiać tylko w języku narodowym (...) – niech będzie wyklęty.

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 06, 2006 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
VII stwierdził, że
Cytuj:
można pozwolić we Mszach odprawianych z udziałem wiernych na stosowanie języka ojczystego w odpowiednim zakresie, zwłaszcza w czytaniach i "modlitwie powszechnej", oraz jeżeli warunki miejscowe tego wymagają, w tych także częściach, które należą do wiernych.

oraz
Cytuj:
Ponieważ jednak we Mszy świętej, przy sprawowaniu sakramentów i w innych częściach liturgii używanie języka ojczystego nierzadko może być bardzo pozyteczne dla wiernych, można mu przyznać więcej miejsca

Nie wiem co o tym problemie mówią inne dokumenty, jednakże używanie języków narodowych w liturgii jest dzisiaj zupełnie powszechne i ma aprobate Stolicy Apostolskiej - wiec nie widze problemu


N sie 06, 2006 22:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Kamyk napisał(a):
Nie wiem co o tym problemie mówią inne dokumenty, jednakże używanie języków narodowych w liturgii jest dzisiaj zupełnie powszechne i ma aprobate Stolicy Apostolskiej - wiec nie widze problemu


Nie manipuluj Kamysiu,

Oto, co postanowił VII:

Cytuj:
1. W obrządkach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe.


FIKCJA - łacina jest obecnie wyjątkiem, na który poza dużymi miastami praktycznie nie na się natrafić.

Cytuj:
Należy jednak dbać o to, aby wierni umieli wspólnie odmawiać lub śpiewać stałe teksty mszalne, dla nich przeznaczone, także w języku łacińskim.


FIKCJA - bo nikomu na tym nie zależy.

Ci wszyscy tak zwani "katolicy posoborowi" to hipokryci, którzy z Soboru wybierają sobie tylko to, co dla nich wygodne. A nastepnie szukają usprawiedliwień dla własnego "olewania" dokumentów soborowych, nazywając to "interpretacją ducha soboru, a nie jego litery". Bo oczywiście tylko lefebryści odrzucają sobór. W odróżnieniu od modernistów, robią to chociaż wprost.

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 06, 2006 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Ci wszyscy tak zwani "katolicy posoborowi" to hipokryci, którzy z Soboru wybierają sobie tylko to, co dla nich wygodne. A nastepnie szukają usprawiedliwień dla własnego "olewania" dokumentów soborowych, nazywając to "interpretacją ducha soboru, a nie jego litery". Bo oczywiście tylko lefebryści odrzucają sobór. W odróżnieniu od modernistów, robią to chociaż wprost.

A moze by tak bez uogólnień, co? Ja sie uważam za katolika posoborowego. I wcale nie wybieram sobie tego z VII, co mi sie podoba. Przyjmuje to w całości. Wiec więcej obeiktywizmu dizewczyno, a mniej swojegowidzimisie


N sie 06, 2006 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Kamyk napisał(a):
A moze by tak bez uogólnień, co? Ja sie uważam za katolika posoborowego. I wcale nie wybieram sobie tego z VII, co mi sie podoba. Przyjmuje to w całości. Wiec więcej obeiktywizmu dizewczyno, a mniej swojegowidzimisie


czyżby?

Kamyk napisał(a):
wiec nie widze problemu


Skoro nie widzisz problemu w nieprzestrzeganiu dokumentów soborowych, to nie uznajesz soboru w całości, q.e.d.

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 06, 2006 23:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL