Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 17:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Nareszcie wraca normalność? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 6:15
Posty: 30
Post 
Szczęść Boże.

Mam tylko takie pytanie na które chciałbym dostać rzeczową odpowiedź. Skoro Msza trydencka nie jest zakazana (oficjalnie) oraz nasz papież Jan Paweł II był cały za ekumenizmem (odprawiane nabożeństwa u protestantów, w synagogach żydowskich, w meczecie raz, oraz pamiętny Asyż), pragnął jedności wszystkich chrześciajn to dlaczego nie chciał się zgodzić na waruki stawiane przez lefebrystów? Warunki były banalne:
- zdjęcie ekskomuniki z biskupów;
- aby każdy ksiądz mógł odprawiać Mszę trydencką bez zgody biskupa (dziwne, bo niby nie jest zakazana, a tu: przykład Rzeszów oraz moja siedlecka diecezja...)
Wystarczył przecież tylko podpis... zakazu na Mszę trydecką przecież nie ma....


PS. Podobno branie udział we Mszy Św. u Lefebrystów grozi ekskomunika bo na nich ona ciązy... Ekskomunika nie dotyczy papieża? Trzeba sobie przypomnieć że na Marcinie Lutrze nadal ciąży ekskomunika... A papież nie raz odprawiał nabożeństwa razem z protestatami, a raz w meczecie!!!!

PS.2 Jakby ktoś pytał nie jestem lefebrystą...

Pozdrawiam


Śr cze 08, 2005 8:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 6:15
Posty: 30
Post 
Jeszcze jedno pytanie: teraz Msza Św. jest nazwana Eucharystią czyli pamiątką osatniej wieczerzy (uczta pańska), a czym była Msza przedsoborowa? Z tego co się orientowałem to była (i jest) bezkrwawą ofiarą, pamiątką odkupieńczej męki naszego Pana Jezusa Chrystusa za nasze grzechy... Sam fakt mówiony na końcu Mszy trydeńckiej "Oto ofiara spełniona", teraz zastąpiona "idzcie w pokoju Chrystusa" też coś znaczy....


Śr cze 08, 2005 9:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 02, 2004 11:43
Posty: 166
Post 
O ile sobie dobrze przypominam to Bractwo św. Piusa X domagało się aby mogli w swoim seminarium i w działalności duszpasterskiej nie realizować postanowień Vaticanum II. O to właśnie poszło. Ale moge sie mylić, nie jestem pewny.
Co do ekskomuniki za uczęszczanie na msze Bractwa to w Polsce nikt jeszcze publicznie jej nie dostał. Biskupi na temat Bractwa raczej milczą. Co więcej Bractwo organizuje pielgrzymki na Jasną Górę, chociaż są tam niemile widziani nikt ich jeszcze stamtąd nie wyprosił, nawet niektórzy księżą podchodzą do nich z zaciekawieniem i życzliwością ( nieliczni oczywiście).
Skoro msza trydencka nie jest zakazana to po co pozwolenie biskupa? Rzeczywiście dobre pytanie. Po Vaticanum II jest rozminięcie między teorią a praktyką. Przykładowo język narodowy w liturgii do tej pory jest oficjalnie jedynie jezykiem alternatywnym wobec łaciny. Podobnie jest z mszą trydencką, teoretycznie nie jest zakazana, praktycznie jej
odprawianie napotyka na ogromne trudności ze strony nie rzadko złośliwych "postępowych" duchownych. Mogę sie mylić, ale myślę, że ograniczenie jej indultem ma charakter administracyjny tak aby w kazdej parafii był zachowany jeden ryt czyli Pawła VI i zarazem jest to prewencja przed środowiskami odnoszącymi sie nieufnie do Vaticanum II, dodatkowo dochodzi sprawa arcb. Lefebvre z 1988 roku, którą niektórzy moderniści wykorzystują jako argument przeciw tradycji. Moderniści chcą ograniczac i kontrolować wszelkie środowiska tradycjonalistyczne. Dlatego duchowny o pogladach tradycyjnych nie będzie mieć nigdy łatwego życia.


Śr cze 08, 2005 10:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Wysywacie różne bezzasadne wnioski, nie znając bliżej sprawy. Zapoznajcie się najpierw z dokumentem Ecclesia Dei, w którym Jan Paweł II wskazuje, dlaczego lefebryści są ekskomunikowani.

http://andrzej.kai.pl/ekai/bib.php/doku ... a_dei.html


Śr cze 08, 2005 10:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 6:15
Posty: 30
Post 
Cytuj:
Wysywacie różne bezzasadne wnioski, nie znając bliżej sprawy. Zapoznajcie się najpierw z dokumentem Ecclesia Dei, w którym Jan Paweł II wskazuje, dlaczego lefebryści są ekskomunikowani.


Nie pytam dlaczego zostali ekskomuikowani, bo to oczywiste, dokument tez czytalem. Chodzi mi o późniejsze rozmowy, które miały na celu pojednanie. Ponawiam moje wcześniejsze pytanie. Chodzi przecierz o pozwolenie papieskie o odprawianie Mszy Św. trydenckiej przez wszystkich księży bez zgody lokalnych władz kościelnych (co wiadomo z tym bywa różnie, bo niby nie zakazana ale....)


Śr cze 08, 2005 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 02, 2004 11:43
Posty: 166
Post 
Czyli wynika jasno, że msza trydencka nie jest zakazana a duchowni powinni ją odprawiać na życzenie wiernych związanych z liturgią trydencką. O ile szanują wolę JP II.


Śr cze 08, 2005 13:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Msza trydencka nie jest zakazana, ale na jej odprawianie trzeba uzyskać indult od miejscowego biskupa. Wynika to z tego, że z liturgią trydencką zwiazani są często ludzie odrzucający nauczanie soborowe i posoborowe Kościoła katolickiego, stąd przezorność biskupów.


Śr cze 08, 2005 13:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 6:15
Posty: 30
Post 
Cytuj:
Czyli wynika jasno, że msza trydencka nie jest zakazana a duchowni powinni ją odprawiać na życzenie wiernych związanych z liturgią trydencką. O ile szanują wolę JP II.

Dalej czegoś nie rozumiem, skoro Papież pozwala na posługiwanie się Mszałem św. Piusa V pod pewnymi warunkami... Co jest takiego w tym rycie że potrzebna jest zgoda lokalnej władzy kościelnej?? Skoro Papieżowy zależało na jedności chrześciajan czemu nie zniusł nakazu uzyskania zgody biskupiej? Pozatym zgodnie z bullą "Quo Primum" zaden Papież nie może zabronić odprawiania mszy w rycie trydenckim, stąd moje zdziwiwnie że trzeba mieć zgode... (a wiadomo że różnie z tym jest, przykład Rzeszowa)...

Cytuj:
W 1570 r. Papież św. Pius V bullą "Quo Primum" zezwolił po wsze czasy każdemu kapłanowi rzymskokatolickiemu na odprawianie Mszy w tradycyjnym rycie rzymskim (trydenckim), bez narażania się na jakiekolwiek kary kościelne. Bulla ta obowiązuje na zawsze i nigdy nie może być zniesiona, dlatego używamy określenia Msza święta Wszechczasów.


A może dlatego, że obecna Eucharystia zbliżona jest bardziej do prostestanckich nabożeństw....
Proponuję analiże tekstów:
http://www.tradycja.koc.pl/art2.htm
http://www.tradycja.koc.pl/art1.htm <- tutaj zwłaszcza akapit "Analiza porównawcza Novus Ordo i tradycyjnego Rytu",
oraz wypowiedź jeszcze kardynała Ratzinger'a:
http://www.tradycja.koc.pl/art3.htm
Na uwagę zasługuje cytat: "Jestem przekonany, że kryzys, który przeżywamy obecnie, jest w dużej mierze spowodowany upadkiem liturgii".


Śr cze 08, 2005 13:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 17, 2003 17:34
Posty: 619
Post 
Witaj szukajacy prawdy,
chce sie ustosunkowac tylko do jednego.
Czym jest upadek liturgii?
I czym zblizenie do nabozenstw protestanckich?

Mysle, ze trudno o tym rozmawiac w Polsce, bo (dzieki Bogu!!) my nie znamy tych problemow.

Na Zachodzie zaiste jest druzgocacy upadek duchowosci i liturgii, i mysle ze w kontekscie krajow Europy Zachodniej zostaly wypowiedziane cytowane slowa kard. Ratzingera. On dobrze zna stan chocby niemieckiej liturgii.
Ja sama nie raz mialam sposobnosc uczestniczenia w czyms, co nijak przypominalo jakakolwiek liturgie.

Wyrosli w metodzie negacji Kartezjusza Zachodnioeuropejczycy patrzac na biale beda w nieskonczonosc dopatrywac sie szarosci, twierdzac: a moze to jednak nie jest biale.

Oczywiscie jest to pewne uogolnienie. Nie zawsze i nie wszedzie na Zachodzie tak jest. Sa cudowne oazy zycia duchowego i posluszenstwa Kosciolowi.

Chcac rozmawiac na temat upadku liturgii vel ewentualnych mozliwosci uzywania innych rytow sprawowania Najswietszej Ofiary, trzeba koniecznie miec przed oczami CALY Kosciol, by nie dojsc do nieporozumienia.

_________________
"Wielki wstyd dla nas, że święci dokonywali wielkich dzieł,
a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich"
(św. Franciszek z Asyżu)


Śr cze 08, 2005 13:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
szukajacy_prawdy napisał:
Cytuj:
Dalej czegoś nie rozumiem, skoro Papież pozwala na posługiwanie się Mszałem św. Piusa V pod pewnymi warunkami... Co jest takiego w tym rycie że potrzebna jest zgoda lokalnej władzy kościelnej?? Skoro Papieżowy zależało na jedności chrześciajan czemu nie zniusł nakazu uzyskania zgody biskupiej? Pozatym zgodnie z bullą "Quo Primum" zaden Papież nie może zabronić odprawiania mszy w rycie trydenckim, stąd moje zdziwiwnie że trzeba mieć zgode... (a wiadomo że różnie z tym jest, przykład Rzeszowa)...


Widać, żeś nie czytał papieskiego dokumentu ogłaszającego ekskomunikę lefebrystów, jeśli głosisz tak absurdalny pogląd, którego nie ma w "Quo Primum", że "żaden Papież nie może zabronić odprawiania mszy w rycie trydenckim".

Korzenie tego schizmatyckiego aktu można dostrzec w niepełnym i wewnętrznie sprzecznym rozumieniu Tradycji. Niepełnym, bowiem niedostatecznie uwzględniającym żywy charakter Tradycji, "która - jak z całą jasnością uczy Sobór Watykański II - wywodząc się od Apostołów, czyni w Kościele postępy pod opieką Ducha Świętego. Zrozumienie przekazanych rzeczy i słów wzrasta bowiem dzięki kontemplacji oraz dociekaniu wiernych, którzy je rozważają w swoim sercu, dzięki głębokiemu, doświadczalnemu pojmowaniu spraw duchowych oraz dzięki nauczaniu tych, którzy wraz z sukcesją biskupią otrzymali pewny charyzmat prawdy". Przede wszystkim jednak wewnętrznie sprzeczne jest takie rozumienie Tradycji, które przeciwstawia ją powszechnemu Magisterium Kościoła przysługującemu Biskupowi Rzymu i Kolegium Biskupów.


Śr cze 08, 2005 14:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 6:15
Posty: 30
Post 
Chodzę do niejednej parafii i mam okazję być poza swoim miastem. W liturgii trydeńckiej odnalazłem to czego brakowało mi w obecnej liturgii, a przede wszystkim co mnie obużało (pozycja stojąca podczas przyjmowania komuii, celebrans "wypinający" się na tabernakulum, mimo, że na stole nie ma nawet Pisma Św., pomijanie znaczących części mszy "aby szybciej", usunięcie tabernakulum z centrum kościoła a ustawienie tam "tronu" dla celebransa i wiele innych). Msza trydencka nie jest dla mnie fascynacją, ale naprawde coś czuję podczas Mszy. Patrze na nadurzycia księży w mojej diecezji zwłaszcza ks. biskupa, poszukuję w życiu prawdy, dużo czytam. Pragnąłbym częściej uczestniczyć we Mszy Wrzechczasów, ale najbliżej mam ok 200 km do miejsca gdzie taka sie odbywa. Spytany ksiądz o możliwość odprawiania Mszy trydenckiej odpowiada, że i tak ludzie nie zrozumieją (bo łacina) a z drugiej strony, że biskup... Naprawdę zaczynam rozumieć lefebrystów...


Śr cze 08, 2005 14:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Co ma do rzeczy ta treść? Św. Faustyna i Św. Pio też byli oskarżani o to i o tamto przez władze. W tym wypadku liczy się litera prawa. Abp. Lefebvere i 4 biskupów, których wyświęcił zostało ekskomunikowanych latae sententie ze względu na święcenia bez zgody papieża. A korzenie tego czynu i jego "schizmatycki" charakter nie zmieniają ich sytuacji kanonicznej.

Biskup musi wyrazić zgodę na Mszę Wszechczasów bo on jest panem w swojej diecezji, odpowiada m.in. za jedność liturgii swojego Kościoła partykularnego. Każde odstępstwo od tej jedności musi być przez niego zatwierdzone.

szukający prawdy napisał(a):
Jeszcze jedno pytanie: teraz Msza Św. jest nazwana Eucharystią czyli pamiątką osatniej wieczerzy (uczta pańska), a czym była Msza przedsoborowa? Z tego co się orientowałem to była (i jest) bezkrwawą ofiarą, pamiątką odkupieńczej męki naszego Pana Jezusa Chrystusa za nasze grzechy... Sam fakt mówiony na końcu Mszy trydeńckiej "Oto ofiara spełniona", teraz zastąpiona "idzcie w pokoju Chrystusa" też coś znaczy....

Odpowiedź jest prosta. Udzielili ją już Kardynałowie Ottaviani i Bacci:
"Novus Ordo Missae, tak w swym całokształcie, jak i w szczegółach, oddala się zadziwiająco od katolickiej teologii Mszy Świętej, wyrażonej na XXII Sesji Soboru Trydenckiego."

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Śr cze 08, 2005 14:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 6:15
Posty: 30
Post 
Do Pana: Leszeka

Otórz czytałem
http://www.tradycja.koc.pl/QuoPrimum.htm
Oto jeden z cytatów który najbardziej utkwił mi w pamięci:

Cytuj:
[...]Wszystkim innym ww. kościołom zakazuje się używania innych mszałów, które należy zupełnie i w całości wycofać; i przez tę obecną Konstytucję, która będzie mieć moc prawną po wsze czasy, nakazujemy i polecamy, pod groźbą kary Naszego gniewu, aby nic nie było dodane do Naszego nowo wydanego Mszału, nic tam pominięte, ani cokolwiek zmienione. [...]
Treść bulli "Quo Primum"


Śr cze 08, 2005 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 6:15
Posty: 30
Post 
Dodatkowo jeśli chodzi o tę bullę to:
Cytuj:
[...]Dlatego więc, aby wszyscy i wszędzie zaadaptowali i przestrzegali tego, co zostało im przekazane przez Święty Kościół Rzymski, Matkę i Nauczycielkę wszystkich innych Kościołów, będzie odtąd bezprawiem na zawsze w całym świecie chrześcijańskim śpiewanie albo recytowanie Mszy św. według formuły innej, niż ta przez Nas wydana;[...]


w innym miejscu pisze:
Cytuj:
[...]W szczególności, nakazujemy każdemu patriarsze, administratorowi i innym osobom jakiejkolwiek kościelnej godności, choćby był to kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego lub posiadacz jakiegokolwiek innego stopnia lub stanowiska, a nakazujemy im to na mocy świętego posłuszeństwa, aby śpiewali bądź recytowali Mszę św. zgodnie z rytem, sposobem i normą niniejszym przez Nas ustanowioną, a tym samym zaprzestali i całkowicie zaniechali wszystkich innych rubryk i rytów innych mszałów[...]


Śr cze 08, 2005 15:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Wyraźnie z tych wypowiedzi papieskich wynika, że wszystkim innym, poza Następcą Piotra, nie wolno zmieniać obrządku trydenckiego.


Śr cze 08, 2005 15:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL