Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Roraty 

Czy i jak często planujecie pójść w tym roku na Msze Roratnie?
codziennie 19%  19%  [ 5 ]
parę razy w tygodniu 19%  19%  [ 5 ]
parę razy w ciągu całego Adwentu 15%  15%  [ 4 ]
w ogóle 46%  46%  [ 12 ]
Liczba głosów : 26

 Roraty 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post Roraty
Czy ktoś z was chodzi, lub zamierza w chodzić, w tym roku na roraty. Co sądzicie o tej formie przygotowania do Świąt?

_________________
www.onephoto.net


Wt gru 05, 2006 15:28
Zobacz profil
Post 
Ja zamierzam chodzić od czwartku. Na razie chodzę na wieczorne rekolekcje adwentowe (połączone oczywiście z mszą).

A co myślę o roratach? Wszystko zalezy oczywiście od kościoła i formy w jakiej sie odbywają. W kościele, do którego chodzę, roraty to solidne przygotowanie (z mądrymi homiliami) do Bożego Narodzenia. Wyróżniają się tym, że w przeciwieństwie do znanych mi kościołów, są skierowane do dorosłych.

Tu stronka "moich" rorat:
http://www.roraty.art.pl/r2


Wt gru 05, 2006 15:43

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Monika75 napisał(a):
Ja zamierzam chodzić od czwartku. Na razie chodzę na wieczorne rekolekcje adwentowe (połączone oczywiście z mszą).

He, to tak jak ja [jak zwykle ;-)]! Przynajmniej druga część, bo te moje "zamiary" są mocno umowne. To trzeba rano wstawać! :|

U mnie roraty dla dorosłych są o 7, a dla dzieci [no, właściwie to rodzin z dziećmi] o 18.30. Może pora i dziwna, ale przynajmniej dzieciaki chodzą. Nie tracę nadziei, że i ja się kiedyś zbiorę - na te ranne, rzecz jasna. A u Dominikanów są o której właściwie? :)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt gru 05, 2006 15:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Monika75 napisał(a):
Ja zamierzam chodzić od czwartku. Na razie chodzę na wieczorne rekolekcje adwentowe (połączone oczywiście z mszą).


Ja też pewnie od czwartku lub piątku. Chciałem najpierw pójść do spowiedzi.

angua napisał(a):
U mnie roraty dla dorosłych są o 7


Dobrze ci, bo u mnie o 6.00. :spie:

Cytuj:
A u Dominikanów są o której właściwie?


O 6.30. Wcześniej są półgodzinne Godzinki w kaplicy NMP.

_________________
www.onephoto.net


Wt gru 05, 2006 16:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Paschalis napisał(a):
Dobrze ci, bo u mnie o 6.00. :spie:

Cytuj:
A u Dominikanów są o której właściwie?


O 6.30. Wcześniej są półgodzinne Godzinki w kaplicy NMP.

W ten sposób mnie nieco zmotywowałeś. Ta 7 to rzeczywiście już prawie tak jak samo południe :D Może raz w tygodniu? W sumie jestem przywiązana do Dwudziestek - i jako konkretnych mszy, i jako określonego trybu życia ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt gru 05, 2006 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Roraty to roraty.

Rano, o świcie.

A jak pracuję od 7:30 i dojazd zajmuje mniej więcej godzinę - roraty są na 7:00 - to nie mam zbyt wielkich szans :(

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt gru 05, 2006 21:33
Zobacz profil WWW
Post 
Krakusy.... to co? Poranne spotkanie przy blasku świec w ciemnościach Bazyliki Trójcy Świętej? ;)


Wt gru 05, 2006 22:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
W ubiegły Adwent byłem bezrobotny to chodziłem codziennie. W tym roku mogę co trzeci dzień ;(

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Śr gru 06, 2006 5:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
ToMu napisał(a):
Roraty to roraty.

Rano, o świcie.

A jak pracuję od 7:30 i dojazd zajmuje mniej więcej godzinę - roraty są na 7:00 - to nie mam zbyt wielkich szans :(


A nie masz gdzieś kościoła koło miejsca pracy?

Monika75 napisał(a):
Krakusy.... to co? Poranne spotkanie przy blasku świec w ciemnościach Bazyliki Trójcy Świętej? ;)


Czemu nie. :)

_________________
www.onephoto.net


Śr gru 06, 2006 11:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 21, 2006 10:34
Posty: 20
Post 
U mnie są roraty dla wszystkich o 17.00 :-D I mi to pasuje, bo jakby były na 6.30 to 3razy w tygodniu bym nie mogła być, bo szkoła na 7.10. A tak to codziennie (tzn. od pn. do pt) jest pełny Kościół.

Uważam, że roraty są bardzo dobrą formą przygotowania na przyjście Jezusa Chrystusa. W tym roku np. poznajemy na roratach Ziemię Świętą, o której opowiada Mały Gość :D W zeszłym roku takim przewodnikiem był 4 król, a 2lata temu gwiazdeczka :D

_________________
"Pan jest moim pasterzem..."


Śr gru 06, 2006 12:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 06, 2006 12:04
Posty: 22
Post 
Kiedyś chodziłem bardzo często na poranne msze. No niestety od tamtego czasu zmieniłem swoje zwyczaje. Roraty są obecnie dla mnie dużo za wcześnie. Czy w Krakowie są gdzieś roraty w bardziej ludzkich porach? :D


Śr gru 06, 2006 13:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Roraty to relikt, który zachował się chyba tylko w Polsce. Otóż trzeba być świadomym tego, że Adwent podzielony jest na dwie części. W pierwszych dwóch tygodniach liturgia mówi o powtórnym przyjściu Jezusa Chrystusa na końcu czasów, w dwóch następnych mowa jest o narodzeniu się Zbawiciela w Betlejem. Właściwie dopiero od 16 grudnia Adwent ma zdecydowany rys oczekiwania Zbawiciela narodzonego z Maryi Dziewicy i ten okres (do Bożego Narodzenia) ma charakter Maryjny.


Cz gru 07, 2006 7:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
To nieprawda, że Roraty zachowały się tylko w Polsce. Prawdą natomiast jest, że poza Polską nigdzie i nigdy Rorat (Roratów?) nie było ;)
To wyłącznie polska tradycja., a nie zaden relikt.

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Cz gru 07, 2006 9:02
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Nie napisałem, że w innych krajach, przed reformą liturgiczną, nie było roratów. Zwróciłem tylko uwagę na fakt, że należy dostosować się do liturgii, która w dwóch pierwszych tygodniach mówi o powtórnym przyjściu Pana, a nie trzymać ślepo przestarzałych obyczajów. Poza tym zwróciłem uwagę na to, że zdecydowanie Maryjny charakter mają w Adwencie dni od 16 grudnia i to by należało szczególnie podkreślać. Ten utrzymujący się tylko w Polsce reliktowy zwyczaj zaciera istotną treść Adwentu.


Cz gru 07, 2006 9:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Zwróciłem tylko uwagę na fakt, że należy dostosować się do liturgii, która w dwóch pierwszych tygodniach mówi o powtórnym przyjściu Pana, a nie trzymać ślepo przestarzałych obyczajów.


Skasujmy też tradycyjne pieśni, które nie pasują do mentalności współczesnego człowieka. Skasujmy adoracje Eucharystyczne, gdyż zwyczaj klęczenia jest przestarzały. Skasujmy pieśni pasyjne i gorzkie żale, bo zbyt brutalne i ckliwe. Skasujmy litanie loretańską bo i tak jej nikt nie rozumie. Skasujmy godzinki, bo są za mało chrystocentryczne. Skasujmy dzwonienie na rezurekcję, bo przeszkadza w spaniu.

Jak chce się coś zepsuć, to powód się zawsze znajdzie.


Cz gru 07, 2006 9:49
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL