Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 18:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kolęda zamiast Credo? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post Kolęda zamiast Credo?
Czy wolno zastępować Credo w czasie mszy św. pieśnią?


N sty 14, 2007 17:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Odpowiedź jest krótka i jednoznaczna: NIE.

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


N sty 14, 2007 17:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
A czy wolno opuszczać Credo podczas liturgii dni powszednich? :P


N sty 14, 2007 18:44
Zobacz profil
Post 
Zgodnie z Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego:

Cytuj:
68. Symbol winien być śpiewany lub recytowany przez kapłana i lud w niedziele i uroczystości; można go wykonać także z okazji szczególnie uroczystych celebracji.

http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadz ... popr/2.htm


N sty 14, 2007 18:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Czym jest powodowana ta instrukcja? Deklarujemy to w co wierzymy tylko od święta do święta? A może 3-4 minuty potrzebne na to są zbyt cenne w życiu codziennym rzymskich katolików?

8)


N sty 14, 2007 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Nie wolno Credo zastepowac kolędą
Natomiast nie rozumiem dlaczego nie odmawia się Credo na każdej Eucharystii :shock: :?


N sty 14, 2007 19:59
Zobacz profil
Post 
didymos napisał(a):
A czy wolno opuszczać Credo podczas liturgii dni powszednich? :P


Znalazłam dyskusję na temat "Credo" prowadzoną jakiś czas temu - z Twoim didymosie udziałem. Dlatego to pytanie odbieram jako prowokację.

viewtopic.php?t=5239


N sty 14, 2007 21:42

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
Czym jest powodowana ta instrukcja? Deklarujemy to w co wierzymy tylko od święta do święta? A może 3-4 minuty potrzebne na to są zbyt cenne w życiu codziennym rzymskich katolików?


Credo nie było elementem "rdzennym" liturgi rzymskiej, jak zapewne wiesz (za sprawą sporu o filioque) weszło do kanonu mszy i tu nie jestem pewien czy VIII czy XIX wiek.

Co do tego że msze traktuje się jako coś co można "zaliczyć" i powinna byc krótka to po wczorajszej rozmowie z ksiedzem z sąsiedniej parafi (dekanat) do dziś nie doszłem do siebie. Cóż, jesli ksiądz pisze mi że msza to nie "ekscesy liturgiczne" ale msza i na pytanie czemu nie ma Kanonu, ukłonu w Credo on mi że jestem bufonem i gburem który jest w dodatku egiosta bo nie myśli o 99% wiernych któzy tego nie chcą tak jak łaciny w liturgi chociac raz w miesiący. Na moją deklaracje ze i prawosłąwni i unici czy Ormianie zachowali symbole i bardzo podniosły charaktem liturgi i że wiem bo uczestniczyłem on mi odpowiedział "WSPÓŁCZUJE".

Mogę tylko prosił prawosławnych braci aby w dialogu ekumenicznym wymuszali na katolikach respektowania swojej tradycji :(

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


N sty 14, 2007 21:44
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Powiem Ci marcinie że mocno zszokowała mnie wypowiedź tego księdza... To chyba zasługuje na zgłoszenie kurii


N sty 14, 2007 22:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Monika75 napisał(a):
Dlatego to pytanie odbieram jako prowokację.
Pewnie, że to prowokacja. Z moich obserwacji wynika, że znaczna część wiernych KK nie wie, że Wyznanie Wiary pojawia się jedynie w niedziele i święta, ponieważ... bywają w kościele w niedziele i święta. Część moich znajomych, którzy dowiedzieli się o tym fakcie, najpierw nie chcieli uwierzyć, po czym uznali, że to nie jest dobre rozwiązanie.
marcin_jarzębski napisał(a):
Credo nie było elementem "rdzennym" liturgi rzymskiej, jak zapewne wiesz (za sprawą sporu o filioque) weszło do kanonu mszy i tu nie jestem pewien czy VIII czy XIX wiek.
Niestety tego nie mogłem przewidzieć. Zapewne wiesz lepiej, ale trudno mi uwierzyć, że Wyznanie Wiary nie jest pierwotnym elementem liturgii łacińskiej. Wydawało mi się, że od 325(-381) roku był to tak ważny element życia Kościoła (chronił przed herezjami, był wykładnią wiary!), że musiał istnieć również jako deklamacja podczas Liturgii Eucharystycznej. Mógłbyś podać źródła na jakich się opierasz?
Cytuj:
Mogę tylko prosił prawosławnych braci aby w dialogu ekumenicznym wymuszali na katolikach respektowania swojej tradycji :(
O ile tradycje wschodu i zachodu są dwie, to Tradycja Kościoła jedna jedna (choć różne doświadczenie). Jako ortodoksyjny chrześcijanin uważam, że podczas "konstruowania" (?) NOM powinno się zwrócić uwagę na fundamentalne miejsce Credo w życiu liturgicznym Kościoła, nawet jeśli nie do końca było to tradycją Kościoła lokalnego Rzymu. W tradycji prawosławnej Symbol Wiary jest tak ważny w liturgice, że występuje w każdym rycie Liturgii Eucharystycznej, ponadto jest częścią składową "modlitw porannych", komplety, nokturnu i Liturgii nieeucharystycznej (nie znam polskiego odpowiednika cs. "izobrazitielnych").

Podajcie mi choć jeden argument, dla którego recytacja Credo w dni powszednie podczas mszy św. jest zbędna.


N sty 14, 2007 22:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Podajcie mi choć jeden argument, dla którego recytacja Credo w dni powszednie podczas mszy św. jest zbędna.

Szczerze mówiąc to sam chętnie bym poznał stanowisko mojego Kościoła, dlaczego własnie tak a nie inaczej jest to rozwiązane... Uważam że Credo powinno być zawsze stałym elementem Eucharystii


N sty 14, 2007 22:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
powód jest prostu - PROTESTANTYZACJA!
Serce krwami kiedy muszę pisac tak o liturgi mojego Kościoła.
http://liturgia.wiara.pl/wydruk.php?grupa=6&art=1107944799&dzi=1115658648&katg napisał(a):
Kościół Zachodni

Wprowadzenie „Credo” do liturgii dokonało się najpierw w Hiszpanii i było związane ze zwalczaniem pozostałości po arianizmie. Na III synodzie w Toledo (589 r.) postanowiono, powołując się przy tym na tradycję Wschodu, odmawiać „Credo” w czasie liturgii. Miało być ono śpiewane przed „Ojcze nasz”.

Zwyczaj ten zaczyna się rozpowszechniać i potwierdzają go również inne synody. Kolejny, VII synod w Toledo (653 r.) dołącza do „Credo” tzw. „Filioqe”, czyli wyrażenie mówiące, iż Duch Święty pochodzi i od Ojca i od Syna, które stało się przedmiotem sporu między Kościołem wschodnim i zachodnim.

Śpiew „Credo” na Zachodzie upowszechniał się powoli. W VIII wieku spotykany jest w Irlandii i Anglii. Manuskrypty z IX wieku o nim nie wspominają, jednakże wiadomo, że św. Metody wprowadził „Credo” na Morawach przed 880 roku. W Mediolanie pojawiło się w X wieku. W Rzymie natomiast w 1014 r. podczas koronacji na cesarza Henryk II zauważył, że nie było „Credo” podczas liturgii. Na zadane przez siebie pytanie usłyszał w odpowiedzi, że Kościół rzymski nie ma w zwyczaju go odmawiać, ponieważ nie był dotknięty herezją – a „Credo” wyznają ci, którzy zagrożeni są błędnymi naukami. Mimo to cesarz nalegał, aby papież Benedykt VIII wprowadził śpiew „Credo” do liturgii. Tak z biegiem czasu się stało, jednakże Rzym ograniczył je do uroczystości i niedziel. W XII wieku zaczęto stosować zasadę, że „Credo” należy śpiewać podczas obchodów liturgicznych, o których jest wzmianka w jego tekście. Burchard ze Strasburga (+ 1506 r.) był autorem zasady stosowania „Credo” wyrażającej się w trzech słowach: „misterium”, „doctrina”, sollemnitas” – sprawowane misterium wspomniane w „Credo”, święci przyczyniający się do rozwoju nauki Kościoła (doktorzy Kościoła), uroczystość.

Rzym, wprowadzając „Credo”, wyznaczył mu miejsce po przepowiadaniu słowa Bożego jako odpowiedź i wyznanie wiary całej wspólnoty na mowę Boga do swego ludu.

Odmiennie niż w Kościołach wschodnich gdzie „Credo” było sformułowane w liczbie mnogiej, na Zachodzie stosuje się liczbę pojedynczą. Początkowo było odmawiane przez wszystkich wiernych (Hiszpania, Galia), jednakże na skutek trudności językowych zostało ono później przejęte przez duchowieństwo i kleryków; w dalszej zaś kolejności przez chór dzielony na dwie grupy.

Prosta melodia „Credo” z biegiem czasu rozbudowywała się, a w epoce baroku powstały nawet arcydzieła muzyczne stanowiące niekiedy samodzielne dzieła wręcz niemożliwe do zastosowania i wykonania podczas liturgii.

W samym tekście „Credo” widoczna jest bardzo rozwinięta i uwypuklona chrystologia. Przekonanie o działaniu Chrystusa zmierzającym do zbawienia ludzi podkreślano przez przyklękanie podczas odmawiania słów: „przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Wspomina o tym, jako o pewnej nowości Raul z Rivo (+ 1403 r.), jednakże wcześniej Piotr z Cluny (+ 1156 r.) zauważa, że przyklękanie na „stał się człowiekiem” było już dawno stosowane.


NIe ma sensu zgłaszać mojej rozmowy do Kuri bo to nic nie da.
W Kościele katolickim dużą rolę odgrywa Skłąd Apostolski, jest obecny w każym nabożeństwie czy to różańcowym, litaniach etc, więc nie do końca KK zapomina o wyznaniu wiary, faktem jest że Credo N-K recytuje się jedynie w niedziele i święta.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


N sty 14, 2007 23:59
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
on mi że jestem bufonem i gburem który jest w dodatku egiosta bo nie myśli o 99% wiernych któzy tego nie chcą tak jak łaciny w liturgi chociac raz w miesiący.


Jest znacznie gorzej. Jesteś lasandrystą odrzucającym reformy soborowe. ;-)


Pn sty 15, 2007 17:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj czułam się zaskoczona, gdy najpierw Gloria , a następnie Credo zostało zastąpione kolędami.
Czy ktoś z Was zgłaszał już nadużycia liturgiczne?


Pn sty 15, 2007 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
to jakies żarty? W życiu dużo nadużyc widziałem ale jesli to prawda to brak mi słów. :o

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn sty 15, 2007 23:13
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL