Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 17:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Liturgie stare... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 17:41
Posty: 55
Post Liturgie stare...
mam pytanie czy jest możliwość (nawet teoretyczna) odprawienia w Kościele katolickim mszy według rytuału Jana Chryzostoma?? za odpowiedź z góry dziękuje...


Cz sty 25, 2007 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Z tego co wiem w katolickich Kosciołach wschodnich odprawia się ona dość często... :)


Pt sty 26, 2007 10:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 17:41
Posty: 55
Post czyli ???
czyli chcąc bliżej zapoznać się z tż liturgią mam iść na msze do cerkwi greko-katolickiej, lub czekać aż papież odprawi w tym rytuale msze i przypadkiem o ile mnie na niej nie będzie to może transmisja jakaś?? super. Czyli w samym kościele rzymskim raczej nigdzie w rzadnych miejscach ani przy rzadnych świętach?? (ktoś kiedyś mówił że te rytuały mogą być odprawiane tylko w miejscach związanych z kultem zarówno zachodu i wschodu np. Cyryla i Metodego którzy są świętymi obu kościołów ale nie wiem czy to prawda).


Pt sty 26, 2007 11:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
Przecież kkościół greko-katolicki to ten sam kościół co rzymsko-katolicki, tylko w innym rycie.
Jeśli chcesz pozostać w Kościele Katolickim, a uczestniczyć w liturgi wschodniej, to idź do greko-katolików. Robienie mszy w kościele rzymskim w rycie wschodnim to powielanie czegoś, co już istnieje (czyli tworzenie drugiego kościła greckiego).

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pt sty 26, 2007 11:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 17:41
Posty: 55
Post zaraz, zaraz ...
czy przypadkiem kościół katolicki nie jest ekumenicznym kościołem i choć greko-katolicy są w uni z rzymem to jednak nie to samo... to kościół który ma własną cherarchie, tradycje...


Pt sty 26, 2007 11:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
To jest zupełnie to samo. Mamy całkowicie taką samą wiarę, tylko inną liturgię.

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pt sty 26, 2007 11:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 17:41
Posty: 55
Post łi??
a więc fakt że po II soborze jest możliwośc aby biskupem rzymu był ktoś z patriarchatów wschodnich to to samo?? oki . Zaraz ktoś mi powie że się czepiam . niech będzie.


Pt sty 26, 2007 12:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 14, 2006 19:35
Posty: 40
Post Re: łi??
wsw_zw napisał(a):
a więc fakt że po II soborze jest możliwośc aby biskupem rzymu był ktoś z patriarchatów wschodnich to to samo?? oki . Zaraz ktoś mi powie że się czepiam . niech będzie.

Nawet przed. Na kaonklawe, które wybrało Jana XXIII było dwóch kardynałów wschodnich, a na nastepnym konklawe, po którym papiezem został PAweł VI (w trakcie Soboru) mówiono, ze duże szanse miał patrircha ormiański katolicki Pierre Agganian. Musiałby tylko przejść na ryt rzymski, ponieważ jako biskup Rzymu nie może uzywać innego obrządku niż wierni jego diecezji. Ale tego co się orientuję, to, papież może odprawiać Mszę w jkażdym rycie Kościoła, więc taki wschodni papież nie musiałby całokowicie porzucić swego ojczystego obrządku.


Pt sty 26, 2007 13:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 17:41
Posty: 55
Post więc??
a jaki jest realny wpływ patriarchów wschodnich katolickich?? czy mają realny wpływ na papieża oraz przy jego wyborze?? (podobno jest pomysł aby ptriarchowie też uczestniczyli w konklawe... a może to tylko pogłoski....) więc?? jaki realny wpływ na całość kościoła i swój własny mają patriarchowie wschodni??


Pt sty 26, 2007 13:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
Papieża wybierają kardynałowie.
Nie wiem czy jest jakiś kardynał wśród biskupów obrzadku wschodniego. Przypuszczam że tak.

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Pt sty 26, 2007 13:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Prawo wyboru papieża mają kardynałowie. Zwierzchnicy najwiekszych kościół wschodnich sa takze kardynałami. Na czele watykańskiej Kongregacji Kosciołów wschodnich stoi patriarcha syryjskiego obrzadku, któy również jest kardynałem.

W pierwszym tysiacleciu bywało że biskupami Rzymu zostawali biskupi ze wschodu, nie byłoby to wiec pecedensem.
Papież przewodniczył wschodniej liturgii i tez nic zaskakujacego w tym nie ma.

Są (bodajże) 22 katolickie koscioły wschodnie, należace do 5 wschodnich tradyci koscielnych. Kosciół rzymsko-katolicki jest jednym z kosciołow katolickich, uznajacych zwiezchnictwo papieza, a nie jedynym.


Pt sty 26, 2007 15:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 17:41
Posty: 55
Post 
Kardynałowie obrządku wschodniego istnieją ale mi chodzi o Patriarchów.


Pt sty 26, 2007 16:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Wsw hmm zdecyduj się o czym chcesz rozmawiać w tym temacie - czy o liturgii, czy o możliwości uczestniczenia w konkretnej w konkretnym miejscu, czy o patriarchach? Bo zaproponowałeś jakiś temat, którego sam się w ogóle nie trzymasz, a przy okazji próbujesz jeszcze osoby, które starają się odpowiedzieć "pogryźć" - takie zachowanie odbieram jako prowokacje. Taki styl rozmów na forum mi się nie podoba :(

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt sty 26, 2007 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Kardynałem jest
- Patriacha maronicki (Nasrallah Pierre Sfeir),
- były Patriarcha antiocheński syryjczyków, obecnie szef Kongegacji Kosciołów wschodnich,
- emerytowany Patriarcha Aleksandrii Koptów.
Do tego kardynałami są
- Arcybiskup większy Kijowa Lubomyr Huzar i
- Arcybiskup większy Ernakulam-Angamaly malabarczyków.


Pt sty 26, 2007 17:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 17:41
Posty: 55
Post Dzięki
Dziękuje za informacje Piotrze.


Pt sty 26, 2007 18:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL