Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
 nadużycia liturgiczne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: nadużycia liturgiczne
ratio napisał(a):
Kael napisał(a):
I na jakiej Mszy św oni stoją??? Liturgii Wielkiej Soboty???

Owszem, również na Mszy Wigilii Paschalnej. Co ciekawsze: w liturgii mszalnej wybrzmiewają słowa, że Pan Jezus zmartwychwstał, Alleluja!
Ale grób nadal ukazuje nie osłoniętą figurę (nie)Zmartwychwstałego. Więc straż nadal czuwa 🙃
Oczywiście, rozpoczęcie liturgii Wielkosobotniej ustalono na godzinę 18:00, więc nie tylko, że słońce świeciło bez zakłóceń 😊 to i Msza skończyła się mocno przed zmrokiem ...

To żadne nadużycie, tylko niedogadanie.
W parafiach, które znam, straż się zdejmuje na czas liturgii. Straż stoi przy Bożym Grobie dokąd jest w nim Najświętszy Sakrament, potem odchodzą i posługują; czytają, śpiewają, służą do pateny. Liturgia Wielkiej Soboty także rozpoczyna się o 18, jest to rozwiązanie bardziej praktyczne.


Wt kwi 23, 2019 22:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nadużycia liturgiczne
Co do datków za święconkę, to w Szczecinie są parafie, gdzie koszyk na datki jest postawiony między koszykami z jedzeniem :)

Choć jak ktoś nie rzuci, to ksiądz i tak poświęci ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr kwi 24, 2019 22:35
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
mareta napisał(a):
Liturgia Wielkiej Soboty także rozpoczyna się o 18, jest to rozwiązanie bardziej praktyczne.

mareta, ale to nie ma byc "praktyczne". To ma miec cos wspolnego ze Zmartwychwstaniem "trzeciego dnia" a nie z wygoda ksiedza czy parafian. U nas zaczyna sie o 20:30 a wtedy w Polsce jest juz na pewno ciemno.
Czy moze Pasterka tez powinna byc o 18, bo to "praktyczne"?


Cz kwi 25, 2019 5:16
Post Re: nadużycia liturgiczne
Kael napisał(a):
mareta napisał(a):
Liturgia Wielkiej Soboty także rozpoczyna się o 18, jest to rozwiązanie bardziej praktyczne.

mareta, ale to nie ma byc "praktyczne". To ma miec cos wspolnego ze Zmartwychwstaniem "trzeciego dnia" a nie z wygoda ksiedza czy parafian. U nas zaczyna sie o 20:30 a wtedy w Polsce jest juz na pewno ciemno.
Czy moze Pasterka tez powinna byc o 18, bo to "praktyczne"?

W mojej parafii rozpoczyna się o 21,30 na placu przed kościołem przy rozpalonym ognisku, następuje liturgia światła, poświecenie ognia, zapalenie paschału, wejście procesyjne do kościoła, dalsza część liturgii Wielkiej Soboty z przejściem do liturgii Rezurekcji, zakończona procesją rezurekcyjną.


Cz kwi 25, 2019 8:00
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nadużycia liturgiczne
Kael napisał(a):
Czy moze Pasterka tez powinna byc o 18, bo to "praktyczne"?

No właśnie mało praktyczne, bo w tym czasie ludzie jedzą wieczerzę i rozpakowują prezenty ;)
Praktyczniej jest zorganizować pasterkę nieco wcześniej niż o północy (np. 22), co też coraz częściej się spotyka (nawet na Watykanie).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz kwi 25, 2019 9:20
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
szumi nie dobijaj mnie....
Przecież wiesz, że sens Liturgii Nocy Paschalnej podkreśla celebracja nocą. Oczywiście, że z powodu wygody można ją i sprawować rano w Sobotę, jak to do SW II bywało, ale sensu to nie ma. Jak i polskie świętowanie Wniebowstąpienia w niedzielę...
Mówiąc inaczej: jeśli Pasterka jest nocą, to proboszcz nie ma wymówki, żeby nie celebrować Liturgii Paschalnej nocą, a przynajmniej późnym wieczorem.
Co by nie mówić, to ta właśnie Liturgia jest centralną dla chrześcijan. Nie Pasterka.


Cz kwi 25, 2019 9:30
Post Re: nadużycia liturgiczne
W moim przekonaniu to najważniejsza z nocy - chodzi o noc z soboty na niedzielę zakończoną porankiem Zmartwychwstania - jest czuwaniem i to w tej liturgii jest najpiękniejsze. Myślę, że gdy choć raz był ktoś na neokatechumenalnej Pasche to wie o czym mówię. Siedem czytań zamiast czterech jednak robi różnicę. Ale wiadomym jest że klasyczni parafianie nie byliby w stanie tyle usiedzieć co neony. Tak przynajmniej tłumaczą się proboszczowie.


Cz kwi 25, 2019 16:40
Post Re: nadużycia liturgiczne
Believing napisał(a):
W moim przekonaniu to najważniejsza z nocy - chodzi o noc z soboty na niedzielę zakończoną porankiem Zmartwychwstania - jest czuwaniem i to w tej liturgii jest najpiękniejsze. Myślę, że gdy choć raz był ktoś na neokatechumenalnej Pasche to wie o czym mówię. Siedem czytań zamiast czterech jednak robi różnicę. Ale wiadomym jest że klasyczni parafianie nie byliby w stanie tyle usiedzieć co neony. Tak przynajmniej tłumaczą się proboszczowie.

Byłam jako gość na neo Pasche, bo osobiście nie należę do wspólnoty.


Cz kwi 25, 2019 18:52
Post Re: nadużycia liturgiczne
Alus napisał(a):
Byłam jako gość na neo Pasche, bo osobiście nie należę do wspólnoty.

Jak wrażenia?


So kwi 27, 2019 15:07
Post Re: nadużycia liturgiczne
Believing napisał(a):
Alus napisał(a):
Byłam jako gość na neo Pasche, bo osobiście nie należę do wspólnoty.

Jak wrażenia?

Liturgia piękna, ale...choć jestem raczej otwartą katoliczką, to dziesięciolecia przyjmowania Komunii, dawniej w pozycji klęczącej, aktualnie stojącej, sprawiły, że przyjmując Komunie siedząc wokół stołu-ołtarza, czułam sie zdecydowani nieswojo.


N kwi 28, 2019 6:08
Post Re: nadużycia liturgiczne
Alus napisał(a):
Liturgia piękna, ale...choć jestem raczej otwartą katoliczką, to dziesięciolecia przyjmowania Komunii, dawniej w pozycji klęczącej, aktualnie stojącej, sprawiły, że przyjmując Komunie siedząc wokół stołu-ołtarza, czułam sie zdecydowani nieswojo.

Pamiętasz obraz "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci? Czy w Ostatniej wieczerzy jest coś niestosownego? Czy patrząc jak inni ludzie siedzą razem z Jezusem czujesz się nieswojo? Wyobrazić sobie siebie za stołem, czy byłoby to coś złego, niestosownego, czy niemożliwego?
Mnie najbardziej wzrusza komunia pod dwiema postaciami. U Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej jest pod dwiema postaciami w Boże Ciało. A mnie po raz pierwszy w życiu dane było przyjąć tak Pana Jezusa u Jezuitów na rekolekcjach. Reszta to jedynie bardziej lub mniej bogata oprawa, jak kwiaty śpiew, odświętne ubranie.
Co myślisz o wprowadzeniach do czytań?


N kwi 28, 2019 13:17
Post Re: nadużycia liturgiczne
Believing napisał(a):
Alus napisał(a):
Liturgia piękna, ale...choć jestem raczej otwartą katoliczką, to dziesięciolecia przyjmowania Komunii, dawniej w pozycji klęczącej, aktualnie stojącej, sprawiły, że przyjmując Komunie siedząc wokół stołu-ołtarza, czułam sie zdecydowani nieswojo.

Pamiętasz obraz "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci? Czy w Ostatniej wieczerzy jest coś niestosownego? Czy patrząc jak inni ludzie siedzą razem z Jezusem czujesz się nieswojo? Wyobrazić sobie siebie za stołem, czy byłoby to coś złego, niestosownego, czy niemożliwego?
Mnie najbardziej wzrusza komunia pod dwiema postaciami. U Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej jest pod dwiema postaciami w Boże Ciało. A mnie po raz pierwszy w życiu dane było przyjąć tak Pana Jezusa u Jezuitów na rekolekcjach. Reszta to jedynie bardziej lub mniej bogata oprawa, jak kwiaty śpiew, odświętne ubranie.
Co myślisz o wprowadzeniach do czytań?

Leonardo posadził apostołów, choć wedle ówczesnej tradycji posiłki były przyjmowane w pozycji półleżącej.
Jednorazowy pobyt nie dał mi możliwości wyrobienia zdania o wprowadzeniach.
Nieswojo się poczułam przyjmując Komunię na, jak już pisałam, z przyczyn wieloletniej tradycyjnych postaw - klęcząca lub stojąca stanowią wyraz szacunku, tak zresztą wskazuje Kościół.


N kwi 28, 2019 15:38
Post Re: nadużycia liturgiczne
Alus napisał(a):
Leonardo posadził apostołów

Zgadza się. Ale przy stole z Jezusem siedzieli ludzie tacy sami jak Ty czy ja.
Alus napisał(a):
Nieswojo się poczułam przyjmując Komunię na, jak już pisałam, z przyczyn wieloletniej tradycyjnych postaw - klęcząca lub stojąca stanowią wyraz szacunku, tak zresztą wskazuje Kościół.

A jak myślisz co przedstawia obraz Leonarda? Czyż nie to samo co dokonuje się na każdej Eucharystii która jest radością, dziękczynieniem?
Rozumiem że dla Ciebie to na co zwracasz uwagę i czujesz się nieswojo jest nadużyciem liturgicznym.
Ale ok. Nie drążmy już tej kwestii.


N kwi 28, 2019 21:03

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
Taka sobie ciekawostka ...
Prowincjonalny kościół, ale proboszcz wieloletni i mocno wykształcony.
Msza 11:00, tzw. "dla dzieci":
celebrans, ubrawszy się w nawie (choć zakrystia jest dostępna), w ornat, przemaszerował środkiem nawy do ambonki i rozpoczął liturgię:
"Witam was w imieniu swoim, Misia Zbysia (maskotka około 1 m wysokości) i Baranka Piotrulka ( mniejsza maskotka)".
Obie maskotki ustawione są przed ambonką, a przed końcem Mszy zostaną rozlosowane wśród obecnych dzieci.

Natomiast między ołtarzem głównym i nowusem (plecami do głównego ołtarza, a twarzą w kierunku nawy), stoi w czasie liturgii kilku dorosłych i macha jakimiś płachtami na drzewcach.
I wokół ołtarza, w prezbiterium, chmara rozkojarzonych dzieci ...
Nadużycie liturgiczne, czy nowoczesność ??? 🙃
Przez plac zabaw do ... dokąd i po co ??? 🤔


N cze 02, 2019 20:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: nadużycia liturgiczne
Tutaj widzę inny problem - dzieci są rozkojarzone. Nadużycie.

_________________
MODERATOR


Cz cze 06, 2019 20:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL