Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 5:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Pismo Święte - święcić? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post Pismo Święte - święcić?
Pytanie bardzo proste, ale spotkałem się już z różnym pojmowaniem tej kwestii u zwykłych ludzi i kapłanów. Należy poświęcić Pismo święte, zanim zacznie się z niego korzystać? Moim zdaniem to tak jakby poświęcić w specjalnym orzędzie Mszę św. (no może przesadziłem). Pozdrawiam;)

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Wt sty 16, 2007 21:47
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post 
Z tego samego powodu nie święci się mszału.


Śr sty 17, 2007 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 15, 2006 4:24
Posty: 19
Post 
Brewiarza też się nie święci.


So sty 20, 2007 8:38
Zobacz profil
Post 
Biblii zazwyczaj się nie święci - z tego względu, iż zawiera Słowo Boże, które jest święte.

Znalazłam wyjątek- na stronach Diecezji Gliwickiej są przytoczone obrzędy Intronizacji Pisma Świętego w rodzinie podczas kolędy.

Cytuj:
POŚWIĘCENIE KSIĘGI PISMA ŚWIĘTEGO

Kapłan wprowadza do obrzędu tymi lub podobnymi słowami:
Spotykamy się w naszej rodzinie, która jest Domowym Kościołem. Obecny jest w niej Chrystus, gdyż , w Jego imię gromadzimy się na modlitwie i słuchaniu słowa Bożego. Prośmy teraz Boga o dar chętnego czytania Pisma świętego i wprowadzania słowa Bożego w życie. Módlmy się też wspólnie o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny.
Po chwili ciszy kapłan odmawia modlitwę:
Boże, nasz najlepszy Ojcze, Ty przemówiłeś do nas przez swojego Syna, gdy Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami. + Dziękujemy Ci za Twoje słowo, które jest światłem dla naszego życia. * Daj nam siły, abyśmy uważnie słuchali Twego słowa i wytrwale wprowadzali je w życie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Następnie kapłan kropi wodą święconą księgę Pisma świętego i wszystkich obecnych.

http://www.kuria.gliwice.pl/czytelnia/k ... r=11&art=2

Jak wynika z rozróżnienia dokonanego przez Episkopat
viewtopic.php?p=254417#254417
także tutaj powinniśmy mówić raczej o błogosławieństwie . Jest tutaj wyraźna modlitwa prośby ;-) Tak więc nie wiem, czy słowo "poświęcić" zostało tutaj właściwie użyte. - Zapewne wynika to z towarzyszącego obrzędu pokropienia wodą święconą , której nazwa jest przenoszona na nazwę całego obrzędu.


N cze 03, 2007 14:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL