Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Pamiątka czy uobecnienie ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
przecie wyjaśnione jest w katechizmie:

Cytuj:
376. Co postanowił Jezus Chrystus, gdy dodał słowa: „To czyńcie na moją pamiątkę”?

Jezus Chrystus przez dodanie słów: „To czyńcie na moją pamiątkę” ustanowił Apostołów kapłanami Nowego Przymierza i rozkazał im oraz ich następcom w kapłaństwie, żeby również konsekrowali, sprawowali ofiarę i rozdawali Jego Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


N cze 03, 2007 19:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Nie czytałem Katechizmu :P
Niemniej dzięki za odpowiedź :)


N cze 03, 2007 19:26
Zobacz profil
Post 
vox de profundis napisał(a):
przecie wyjaśnione jest w katechizmie:

Cytuj:
376. Co postanowił Jezus Chrystus, gdy dodał słowa: „To czyńcie na moją pamiątkę”?

Jezus Chrystus przez dodanie słów: „To czyńcie na moją pamiątkę” ustanowił Apostołów kapłanami Nowego Przymierza i rozkazał im oraz ich następcom w kapłaństwie, żeby również konsekrowali, sprawowali ofiarę i rozdawali Jego Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina.


W jakim katechizmie ? Bo na pewno nie w Katechizmie Kościoła Katolickiego :) [chodzi o nazwę ]


N cze 03, 2007 19:30

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
baranek napisał(a):
vox de profundis napisał(a):
przecie wyjaśnione jest w katechizmie:

Cytuj:
376. Co postanowił Jezus Chrystus, gdy dodał słowa: „To czyńcie na moją pamiątkę”?

Jezus Chrystus przez dodanie słów: „To czyńcie na moją pamiątkę” ustanowił Apostołów kapłanami Nowego Przymierza i rozkazał im oraz ich następcom w kapłaństwie, żeby również konsekrowali, sprawowali ofiarę i rozdawali Jego Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina.


W jakim katechizmie ? Bo na pewno nie w Katechizmie Kościoła Katolickiego :) [chodzi o nazwę ]


W Katechizmie kardynała Gasparriego.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


N cze 03, 2007 19:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 7:47
Posty: 42
Post 
Sobór Trydencki ogłosił:

Cytuj:
Kan. 3. Jeśli ktoś twierdzi, że ofiara Mszy św. jest tylko ofiarą pochwalną i dziękczynną albo jedynie prostym wspomnieniem ofiary dokonanej na krzyżu, ale nie ofiarą przebłagalną, albo że przynosi korzyść samemu tylko przyjmującemu i że nie powinna być ofiarowana za żywych i umarłych, za grzechy, kary, zadośćuczynienia i inne potrzeby - n.b.w.

Kan. 4. Jeśli ktoś twierdzi, że ofiara Mszy św. jest bluźnierstwem przeciw najświętszej ofierze Chrystusa dokonanej na krzyżu albo że jej uwłacza - n.b.w.


http://www.tradycja.koc.pl/CcT_Ofiara_Mszy_sw.html


N cze 03, 2007 21:47
Zobacz profil
Post 
Najświeższą wykładnią nauki Kościoła jest Katechizm Kościoła Katolickiego. :)

KKK napisał(a):
1356 Chrześcijanie od początku celebrują Eucharystię, a jej forma w swej istocie nie zmieniła się w ciągu wieków i w rozmaitych liturgiach. Wynika to z tego, że jest dla nas wiążące polecenie Pana, który w wigilię swojej męki powiedział: "Czyńcie to na moją pamiątkę!" (1 Kor 1 l, 24-25).

1357 Wypełniamy to polecenie, celebrując pamiątkę Jego ofiary. Ofiarujemy w niej Ojcu to, co On sam nam dał: dary Jego stworzenia, chleb i wino, które mocą Ducha Świętego i słów Chrystusa stają się Jego Ciałem i Krwią. W ten sposób Chrystus uobecnia się rzeczywiście, chociaż w sposób tajemniczy.

1358 Eucharystię powinniśmy więc pojmować:
- jako dziękczynienie i uwielbienie Ojca;
- jako pamiątkę ofiary Chrystusa i Jego Ciała;
- jako obecność Chrystusa dzięki mocy Jego słowa i Jego Ducha.


i dalej:

KKK napisał(a):
1362 Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, aktualizacją i ofiarowaniem sakramentalnym Jego jedynej ofiary w liturgii Kościoła, który jest Jego Ciałem. We wszystkich Modlitwach eucharystycznych po słowach ustanowienia znajduje się modlitwa nazywana anamnezą lub pamiątką.

1363 W biblijnym znaczeniu pamiątka nie jest tylko wspominaniem wydarzeń z przeszłości, lecz głoszeniem cudów, jakich Bóg dokonał dla ludzi 171 . W liturgicznej celebracji tych wydarzeń stają się one w pewien sposób obecne i aktualne. Tak właśnie rozumie Izrael swoje uwolnienie z Egiptu; za każdym razem, gdy obchodzi się Paschę, wydarzenia Wyjścia są uobecniane w pamięci wierzących, by według nich kształtowali swoje życie.

1364 W Nowym Testamencie pamiątka otrzymuje nowe znaczenie. Gdy Kościół celebruje Eucharystię, wspomina Paschę Chrystusa, a ona zostaje uobecniona. Ofiara, którą Chrystus złożył raz na zawsze na krzyżu, pozostaje zawsze aktualna 172 : "Ilekroć na ołtarzu sprawowana jest ofiara krzyżowa, w której <<na Paschę naszą ofiarowany został Chrystus>>, dokonuje się dzieło naszego odkupienia" 173 .

1365 Ponieważ Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, jest ona także ofiarą. Charakter ofiarny ukazuje się już w słowach jej ustanowienia: "To jest Ciało moje, które za was będzie wydane" i "Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana" (Łk 22, 19-20). W Eucharystii Chrystus daje to samo ciało, które wydał za nas na krzyżu, tę samą krew, którą wylał "za wielu... na odpuszczenie grzechów" (Mt 26, 28).

1366 Eucharystia jest więc ofiarą, ponieważ u-obecnia (czyni obecną) ofiarę krzyża, jest jej pamiątką i udziela jej owoców(...)


A zatem Eucharystia jest jednocześnie pamiątką i uobecnieniem :) Tak, jak napisał vox- Chrystus umarł raz - ale podczas każdej Mszy jest uobecniana ta sama ofiara.


N cze 03, 2007 22:14

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Dzięki baranku :-)


Pn cze 04, 2007 16:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 16:14
Posty: 117
Post 
Jako definicję jednej z cech Mszy Świętej.


Pn cze 04, 2007 18:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 08, 2007 11:55
Posty: 17
Post 
Gimlas napisał(a):
Od malenkosci bylem uczony ze eucharystia jest sprawowana na pamiatke ofiary Jezusa Chrystusa na krzyzu.I ze Chrystus umarl tylko raz i wiecej juz nie umiera.Ze na mszy swietej dokonuje sie to co w wieczerniku, kiedy Jezus powiedzial...oto cialo moje...oto krew moja...


Oczywiście, że umarł raz, a owoce Jego śmierci i zmartwychwstania obejmują całe dzieje ludzkości.

3 prefacja wielkanocna stwierdza wyraźnie:

"Raz ofairowany więcej nie umiera, lecz zawsze żyje jako Baranek zabity"


Wt lip 10, 2007 9:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Hostia która ponoć jest ciałem, choć wygląda, smakuje i pachnie jak opłatek; Jezus, który ponoć umiera na każdej mszy, choć nie widać tam ani Jezusa, ani tego, żeby ktoś umierał...
Wy czasami spojrzeliście z boku jak wygląda to, w co wierzycie?


Wt lip 10, 2007 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ale Jezus nie umiera na każdej Eucharystii :P
To jest uobecnienie tu i teraz tamtej jedynej ofiary


Wt lip 10, 2007 14:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Kamyk napisał(a):
Ale Jezus nie umiera na każdej Eucharystii :P
To jest uobecnienie tu i teraz tamtej jedynej ofiary


Ależ umiera.

Podczas każdej Mszy ma miejsce śmierć Pana Jezusa w roku 33 AD.

Tak więc jest prawdą zarówno to, że Pan Jezus umarł tylko raz, jak też, że umiera na każdej Mszy św. To jest JEDNA, JEDNORAZOWA I TA SAMA śmierć.

To tak, jakby robiła się pętla czasowa, a ołtarz stawał się Kalwarią prawie 2000 lat temu.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Wt lip 10, 2007 15:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2007 19:55
Posty: 452
Post 
Jezus umarł raz. Ale Ofiara ta trwa ponad czasem i uobecnia się podczas każdej Mszy Św.

_________________
Respexit orationem humilium, non sprevit preces eorum...


Wt lip 10, 2007 15:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
vox de profundis napisał(a):
Ależ umiera.

Podczas każdej Mszy ma miejsce śmierć Pana Jezusa w roku 33 AD.
[...]
To tak, jakby robiła się pętla czasowa, a ołtarz stawał się Kalwarią prawie 2000 lat temu.

Czy inne wydarzenia z życia Jezusa też dokonują się nieprzerwanie w czasie dlatego, że wykonał je Jezus? Skoro z racji tego, że Jezus jest Bogiem i to co robi jest wieczne, śmierć Jezusa trwa zawsze, to powinno też trwać równie wiecznie np. jedzenie ryby przez Jezusa, rozpalanie ogniska przez Jezusa, bawienie się Jezusa w berka i miliony innych czynności, które Jezus wykonał w trakcie swojego życia.


Wt lip 10, 2007 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Nie, bo Eucharystia dotyczy akurat ofiary Krzyża


Wt lip 10, 2007 18:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL