Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Msza trydencka krok po kroku 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
ekhm... przepraszam... Czy tutaj cokolwiek piszą? Bo mamy już luty... nawet 17 jakby nie patrzył... a wątek nieco się urwał... no chyba że kapłan w mszy trydenckiej ucieka od ołtarza zaraz po ofiarowaniu darów... proszę jakoś kontynuować ten ciekawy wątek bo można się z niego dużo dowiedzieć...

pozdrawiam

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


N lut 17, 2008 17:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Po ostatnich interwencjach cenzorskich baranka straciłem ochotę na pisanie.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Wt lut 19, 2008 20:09
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Ja też jestem bardzo ciekawa ciągu dalszego. vox, nie daj się prosić ;)

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Śr lut 20, 2008 12:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 9:34
Posty: 352
Post 
Ja też bardzo proszę o ciąg dalszy


Śr lut 20, 2008 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Prosimy..
PS do Moderatorów: czy funkcja "post wygaśnie" jest wyłączona, czy jej nie zauważyłem?[/quote]


Śr lut 20, 2008 22:01
Zobacz profil
Post 
O "wygasających postach" nic nie wiem. W każdym razie nic u nas samo nie znika ;)

PS. Do kontaktów z moderacją służy wątek pt. "Uwagi do moderacji", albo PW


Śr lut 20, 2008 22:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
vox de profundis napisał(a):
Po ostatnich interwencjach cenzorskich baranka straciłem ochotę na pisanie.

Drogi Vox de profundis: gdybym ja się chciał wszystkim przejmować to bym się z domu nie wychylał i w ogóle przestał oddychać żeby ludzie się nie doczepili że przypadkiem sapię:-D

Jeśli tylko masz chęci to kontynuuj bo temat tylko wydaje się archaiczny.

Pozdrawiam

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Cz lut 21, 2008 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
OK, będę kontynuować cykl.

Niestety, nie od razu. W ten weekend mam dwa koncerty, wiec próby zżerają cały czas wolny. A po weekendzie zaczną się próby do kolejnego śpiewania...

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Wt mar 04, 2008 22:07
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Drogi Vox: nie chcę tu robić za zrzędę... ale ruszyłbyś się, co? ja rozumiem: obowiązki etc ale skoro zacząłeś ten temat to wypadałoby go jeszcze skończyć 8)

Uważaj, żeby ten temat nie okazał się dłuższy niż "moda na sukces" jeśli chodzi o czas od rozpoczęcia do zakończenia.

Vox! Do dzieła!

Z Bogiem!

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Śr mar 26, 2008 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 7:25
Posty: 325
Post 
vox de profundis napisał(a):
Gwoli uzupełnienia: na zdjęciu ołtarz przygotowany do odprawienia mszy trydenckiej. Jak widać ani retabulum ani tabernakulum na środku ołtarza nie są konieczne. Przykład można zastosować w praktyce do przystosowania ołtarza posoborowego do odprawiania mszy trydenckiej.

Obrazek
Czy to przypadek, podobnie wygląda ołtarz, przy którym Msze św. sprawowane są przez Benedykta XVI?

_________________
wiara to pewność bez dowodu


Śr kwi 02, 2008 11:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
To nie przypadek. Również w nowej mszy powinno być 6 (lub 7 gdy celebruje biskup) i krucyfiks na środku. Benedykt XVI po prostu powrócił do normalności.

Natomiast jest różnica - na ołtarzu stoją tablice ołtarzowe. Z tego, że nie widzę lewej tablicy zawierającej Ostatnią Ewangelię (a tylko środkową + prawdopodobnie prawa zasłonięta mszałem) wnioskuję, że ołtarz na zdjęciu jest przygotowany do odprawiania mszy w tzw. rycie przejściowym (mszał z 1962 + modyfikacje z 1965), w którym ostatnią ewangelię zniesiono.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


N kwi 06, 2008 15:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
KANON MSZY

Jak już pisałem, w odróżnieniu od nowej mszy, w mszy trydenckiej jest JEDNA Modlitwa Eucharystyczna - Kanon Rzymski. Jest ona obecna również w mszy zreformowanej - po pewnych zmianach tekstu i okrojeniu z większości gestów jest obecna w mszale pod nazwą I Modlitwy Eucharystycznej. Jest jednak nie wiedzieć czemu bardzo rzadko używana, badania statystyczne wykazują, że spotkać ją można na co najwyżej kilkunastu procentach mszy niedzielnych.

W odróżnieniu od nowej mszy - podczas całego Kanonu KLĘCZYMY. Klękamy już na poczatku Sanctus, a wstajemy dopiero na Pater Noster.

W kolejnym odróżnieniu od nowej mszy - celebrans odmawia modlitwę eucharystyczną PO CICHU. A same słowa konsekracji SZEPTEM. W praktyce, odmawianie kanonu ksiądz zaczyna jeszcze w trakcie śpiewu Sanctus (akcja liturgiczna idzie równolegle, podobnie jak w nowej mszy podczas ofiarowania).

W pierwszej części Kanonu clelebtrans prosi Boga Ojca o przyjęcie ofiary, i precyzuje za kogo ją składa. Na sam początek wymienia żywych członków Kościoła - Papieża, Biskupów, wszystkich wiernych katolików, a szczególnie za obecnych na mszy św.

Ciebie wiec, najmiłościwszy Ojcze, przez Jezusa Chrystusa Syna Twojego, Pana naszego, pokornie błagamy i prosimy: przyjmij te dary, te daniny, te święte, nieskalane ofiary.

Składamy Ci je przede wszystkim za Kościół Twój Święty, powszechny: racz Go obdarzyć pokojem, strzec, jednoczyć i rządzić Nim na całym okręgu ziemskim, wraz ze sługą Twoim Papieżem naszym N., i Biskupem naszym N., i ze wszystkimi prawowiernymi powszechnej i apostolskiej wiary wyznawcami.

Pomnij, Panie na sługi i służebnice Twoje N.N. i na wszystkich tu obecnych, których wierność jest Ci wiadoma, a gorliwość znana, za których tobie ofiarujemy i którzy Ci składają tę ofiarę uwielbienia za siebie samych i za wszystkich swoich, za odkupienie dusz swoich, w nadziei zbawienia i ocalenia swego, oddając dary swoje, Tobie, Bogu wiecznemu, żywemu i prawdziwemu.


_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Wt kwi 22, 2008 20:48
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt sty 31, 2006 9:38
Posty: 342
Post 
vox de profundis napisał
Cytuj:
W odróżnieniu od nowej mszy - podczas całego Kanonu KLĘCZYMY. Klękamy już na poczatku Sanctus, a wstajemy dopiero na Pater Noster.

Klękanie na Sanctus wystepuje przy mszy recytowanej. Natomiast przy mszy śpiewanej w zasadzie klękamy po odśpiewaniu Sanctus. Wynika to z prostego faktu , że śpiewa się na stojąco z założenia. W praktyce w większości kościółów przyjęło się zwyczajowo klękanie podczas śpiewania Sanctus.


So maja 17, 2008 8:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2008 16:34
Posty: 58
Post 
genowef napisał(a):
vox de profundis napisał(a):
Gwoli uzupełnienia: na zdjęciu ołtarz przygotowany do odprawienia mszy trydenckiej. Jak widać ani retabulum ani tabernakulum na środku ołtarza nie są konieczne. Przykład można zastosować w praktyce do przystosowania ołtarza posoborowego do odprawiania mszy trydenckiej.

Czy to przypadek, podobnie wygląda ołtarz, przy którym Msze św. sprawowane są przez Benedykta XVI?


Nie, Papież pisał o konieczności celebracji "ku Panu" choćby w książce "Duch liturgii". Takie ustawienie krzyża to kompromis pomiędzy takim odprawianiem a sprawowaniem liturgii "twarzą do ludzi".

Oczywiście Papież ma ołtarz ustawiony na odwrót - świece i krucyfiks od strony nawy a nie tabernakulum.


Cz wrz 11, 2008 21:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2008 16:34
Posty: 58
Post 
Robur napisał(a):
vox de profundis napisał
Cytuj:
W odróżnieniu od nowej mszy - podczas całego Kanonu KLĘCZYMY. Klękamy już na poczatku Sanctus, a wstajemy dopiero na Pater Noster.

Klękanie na Sanctus wystepuje przy mszy recytowanej. Natomiast przy mszy śpiewanej w zasadzie klękamy po odśpiewaniu Sanctus. Wynika to z prostego faktu , że śpiewa się na stojąco z założenia. W praktyce w większości kościółów przyjęło się zwyczajowo klękanie podczas śpiewania Sanctus.


Być może dlatego, że kapłan odmawia Sanctus niezależnie od ludzi i gdy kończy się śpiew to kanon już w najlepsze trwa?


Cz wrz 11, 2008 21:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL