Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 4:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Intencje mszalne 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post Intencje mszalne
Mam pytanie:

Zamówiona i opłacona Msza w intencji zmarłej osoby. Na początku Eucharystii ksiądz odczytuje jednak zupełnie inną intencję mszalną.
Czy to oznacza, że Msza była czy nie była odprawiona za tę zmarłą osobę?
Tzn. mim zdaniem ksiądz modlił się w wyczytanej intencji, ale zgromadzona rodzina w intencji zmarłej osoby.
Chodzi o Ofiarę Mszy Świętej - za kogo została złożona?

[nie wiem, czy dobrze się wysłowiłam ;-) ]

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Wt gru 09, 2008 20:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Jak była kiedyś za mnie msza (taki prezent od znajomych dostałem :) ), to byłem wyczytywany zarówno na początku, jak i podczas intencji. Ale nie wiem jak to jest. Myślę, że powinna być przeczytana intencja.

_________________
Piotr Milewski


Wt gru 09, 2008 21:06
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
No kwestia w tym, że pewną intencję ma każdy z nas, ale również kapłan ma intencję- tę którą "przyjmuje". Jednak sam fakt zapłacenia za Mszę nie sprawia, że automatycznie bez woli kapłana modlitwa jego jest w tej zamówionej intencji.
Jeśli kapłan myślał, że intencja jest inna niż zamówiona i modlił się w tej innej intencji, to jego modlitwa nie była w zamówionej intencji.

Co nie zmienia faktu, że rodzina mogła się modlić w wyznaczonej intencji.

Moim zdaniem rozwiązaniem tej sytuacji byłoby pójście do księdza i wyjaśnić sprawę, że była zamówiona intencja, jednak kapłan przez pomyłkę modlił się w innej intencji i - jak dla mnie - kwestia pewnej godności nakazywałaby odprawić Mszę w tej zamówionej, a opuszczonej intencji (oczywiście bez dodatkowych kosztów- w ramach zadośćuczynienia za poniesione straty ;) ).

Tak na mój rozum ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 09, 2008 22:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Tak jak napisał szumi - kapłan odprawił Mszę w tej intencji, którą przeczytał. Powinien więc odprawić jeszcze raz Mszę w tej intencji, która była zamówiona - bez dodatkowej ofiary i w terminie uzgodnionym z tymi, którzy Mszę zamówili.


Wt gru 09, 2008 23:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
dziękuję Wam za wyjaśnienia :)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Śr gru 10, 2008 6:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
W 1 rocznicę śmierci mojego dziadka moja mama zamówiła mszę o spokój jego duszy. Msza miała mieć miejsce w niedzielę na sumie - pół rodziny zjechało się specjalnie na tą mszę. Kiedy zaczęła się msza okazało się, że msza jest sprawowana w innej intencji. Surprise!

Po mszy rodzice podeszli do księdza i spytali dlaczego msza zamówiona kilka miesięcy wcześniej na tą a nie na inną godzinę nie odbyła się, a ksiądz z uśmiechem oznajmił, że owszem miała miejsce, ale na mszy porannej o godz. 6:00.

Wątpię, żeby był to "błąd w druku" wykazu tygodniowego intencji.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Śr gru 10, 2008 8:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 21:54
Posty: 1
Post Re: Intencje mszalne
Pewien starszy Pan poprosił mnie o pomoc. Prosił o umieszczenie poniższego tekstu na tej witrynie:

SIOSTRO, BRACIE. Módl się i zamów Mszę Świętą w intencji, aby wszyscy ludzie poznali i miłowali Niepokalane Serce Maryi i Miłosierne Serce Pana Jezusa, a otrzymasz ratunek w potrzebie i sytuacji bez wyjścia tak jak Błogosławiony Jan Paweł II (13 maja - 30 lat temu)


Cz gru 20, 2012 22:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL