Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 5:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kawały na mszy świętej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 24, 2008 13:04
Posty: 3
Post Kawały na mszy świętej
Co sądzicie o opowiadaniu przez księży dowcipów na mszy świętej (a ściślej po mszy świętej, w trakcie ogłoszeń parafialnych). U mnie w parafii taki zwyczaj trwa już kilka dobrych lat, zapoczątkowany przez pewnego młodego księdza teraz kultywowany przez proboszcza. Na koniec mszy świętej zawsze jest opowiadany jakiś kawał religijny lub anegdota z życia parafii, po to aby trochę rozweselić ludzi i żeby wychodzili do domów z uśmiechem na twarzy. Zwyczaj się przyjął, ludzie nie mają nic przeciwko, wręcz przeciwnie. Co o tym sądzicie?


Cz kwi 16, 2009 13:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kawały na mszy świętej
Tomek-ja napisał(a):
Co sądzicie o opowiadaniu przez księży dowcipów na mszy świętej (a ściślej po mszy świętej, w trakcie ogłoszeń parafialnych).


Ogłoszenia parafialne są częścią Mszy, więc chyba jednak w trakcie.

Myślę, że pomysł fatalny. Źle pojęta kreatywność i chęć budowania radosnej wspólnoty się uwidacznia.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz kwi 16, 2009 14:14
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post 
u nas czasem się zdarza, ale żarty są o takie mało śmieszne... a czy to przeszkadza lub jest na plus? mnie to jakoś obojętne


Cz kwi 16, 2009 15:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Jestem raczej przeciwny, żeby stałym punktem Mszy był kawał na do widzenia - wolę błogosławieństwo :P. Za to nie mam nic przeciwko, by coś takiego pojawiło się w kazaniu o ile jest jakoś związane z jego tematem ;).

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Cz kwi 16, 2009 16:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
Wpuśćmy małpki do kościołów, będzie śmieszniej.


Cz kwi 16, 2009 16:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Owszem w kazaniu może być moim zdaniem jakaś anegdota, np u nas przed wizytacją ksiądz opowiadał, jak ważny w kościele jest Biskup, co może.. ogólnie o biskupie.. i opowiedział dowcip, mówił jak powinna wyglądać Msza, ze ma być uroczysta i każda wspólnota ma się w nią angażować.. i czego nie należy robić: powiedział, że był w jednej parafii biskup. Na odgłos trzykrotnego uderzenia w dzwon pyta się kościelnego o co chodzi. Ten odpowiada: Ekscelencjo, to taka tradycja: raz bije na dziekana, dwa na kanonika albo prałata, a trzy razy na biskupa albo inne nieszczęście.

No i ludzie się uśmiechnęli

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


Pt kwi 17, 2009 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 31, 2009 19:07
Posty: 361
Post Re: Kawały na mszy świętej
Można coś powiedzieć pod humor, ale dowcipy na Mszy św., to już przesada.
Jest to nie stosowne.

_________________
[KMI ...]
------------.


Pn lut 01, 2010 18:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Kawały na mszy świętej
Nawet na kazaniu czasem można opowiedzieć zabawną historyjkę :) trzeba jednak pamiętać, że Słowo Boże to nie robienie sobie przysłowiowych jaj, więc historyjka/kawał powinny nawiązywać do przekazywanej treści i mieć głębsze przesłanie (vide: kawał o księdzu, który nie uciekał przed powodzią tylko dlatego, że czekał na pomoc Boga).

Na ogłoszeniach? Czemu nie. Byleby nie wyszła z tego scenka teatralna (np. ogłoszenia czyta inny kapłan a celebrans wtrąca swoje 3 grosze i z ogłoszeń robi nam się dialog sceniczny).

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pn lut 01, 2010 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 25, 2009 1:21
Posty: 108
Post Re: Kawały na mszy świętej
Troche to wszystko takie nie teges. Kawaly to raczej nie bardzo pasuja. Anegdoty i opowiadanka umoralniajace z nuta satyry moga byc, ale po przyjeciu komuni. Msza to nie kabaret i nie o chumorek widzow tu chodzi. Dobrze by bylo gdyby kaplani z wieksza inwencja objasniali czytania. Przeciez ludzie spotykaja sie na mszy aby glosic dobra nowine i oddawac czesc Bogu. Osobiscie bywam bardzo rzadko w Kosciele. Nie moge zniesc robienia mszy, upolityczniania wiary i kasa moja kochana kasa.


Pn lut 01, 2010 22:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Kawały na mszy świętej
Kawały? No nie wiem, to zależy od wiernych i Kapłana. U mnie w parafii kiedyś był jeden Ksiądz, chyba 10 lat był proboszczem, bardzo sympatyczny ;) przy ogłoszeniach zawsze coś śmiesznego powiedział, nie kawał, wiernym to się podobało. Natomiast gdy Ksiądz się zmienił, przyszedl nowy, i tez czasami próbuje coś powiedzieć żeby rozbawić, ale to nie bardzo mu wychodzi :P ludzie go nie lubią, a więc i też się nie smieją ;P

Bardziej mozna byloby tu pogadac u sytuacjach ktorych kaplan nie powinien robic podczas mszy swieej, o sytuacjach ktore budza oburzenie.

Mnie ostatnio nie podobalo sie jak probosz na msze wzial ze soba komorke, albo co innego, nie wiem co to bylo, tak czy siak, lezalo to na oltarzu i to cos nagle zaczelo dzwonic. I zamiast to cos wylaczyc, to tylko cos tam nacisnal, i za pare minut znowu dzwoni. no dla mnie to jest chore, bo ja mloda osoba, wiem, ze jak sie idzie do Kosciola, to telefon sie wylacza. A taki Ksiadz, ktory odprawia Msze sw. powinien o tym tym bardziej wiedziec.


:P pisze juz bez sensu. jezyk mi sie placze xD

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


Cz lut 11, 2010 23:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Kawały na mszy świętej
A tak w ogóle to Kapłani nie są od tego, żeby opowiadać kawały, historyjki czy anegdotki. Tylko, żeby głosić SŁOWO BOŻE, i głownie tym powinni się zajmować.

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


N lut 14, 2010 0:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 31, 2009 19:07
Posty: 361
Post Re: Kawały na mszy świętej
Mogą się zdarzyć księża, którzy próbują odejść od tradycyjnej formy i tak to dochodzą do sypania kawałami.

_________________
[KMI ...]
------------.


N lut 14, 2010 12:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Kawały na mszy świętej
A potem ludzie przestają do kościoła chodzić, bo lepsze teksty znajdą w necie niż ksiądz im powie. Podobnie z "kawałami" drukowanymi w Niedzieli... Większość pobudza mnie raczej do płaczu niż do śmiechu.

_________________
Dominik Jan Domin


N lut 14, 2010 15:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 31, 2009 19:07
Posty: 361
Post Re: Kawały na mszy świętej
Sprawa dowcipów drukowanych w prasie katolickiej, to już inny temat ;-)

_________________
[KMI ...]
------------.


N lut 14, 2010 17:30
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Kawały na mszy świętej
Dokładnie, więc porzucam te myśli.

Natomiast do mojej poprzedniej wypowiedzi warto dodać, abym był dobrze zrozumiany: Ksiądz winien być człowiekiem radosnym. Smutasy winni być nawracani w seminariach. I na Mszy, w kazaniu, czy w śpiewie (radosnego) Alleluja dobrze, aby ta jego - naturalna - radość była. Ale nie sztucznie wymyślane kawały.

Natomiast po Mszy... to co innego...

_________________
Dominik Jan Domin


N lut 14, 2010 22:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL