Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So cze 08, 2024 19:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy księża noszą dziś humerał? 
Autor Wiadomość
Post Czy księża noszą dziś humerał?
Mam przed sobą Mszalik mojej babci. Mszalik pochodzi z 1940 roku.
Na początku opracowania są narysowane naczynia liturgiczne. Każde jest podpisane i możemy się dowiedzieć, do czego służą.

Podobnie zostało objaśnione znaczenie kapłańskich szat liturgicznych.
Hmmm... naczynia znam, ale jeśli chodzi o opisane w Mszaliku szaty, mam wątpliwości , czy księża dzisiaj ubierają humerał ?

Cytuj:
Humerał jest jakgdyby małą chustką albo szalikiem lnianym. Kapłan zarzuca go na głowę, spuszcza potem na ramiona, okręca około szyi i zawiązuje na sobie przyczepionymi doń tasiemkami wokoło pasa (...) W stosunku do nas humerał jest symbolem "przyłbicy zbawienia"(Ef.6,17), która dotykając naszej głowy ma nas strzec od złych myśli, a okręcona wokoło szyi ma nasz język zabezpieczyć od złych mów przede Mszą św. i po Mszy


Oprócz humerału nieznanym mi elementem stroju kapłańskiego jest manipularz.

Przy wkładaniu poszczególnych szat liturgicznych trzeba odmówić właściwą modlitwę, np:

- przy wkładaniu humerału:

Cytuj:
Włóż o Panie , hełm zbawienia na głowę moją dla odparcia wszelkich ataków diabelskich.


- przy wkładaniu stuły:

Cytuj:
Zwróć mi o Panie, stulę nieśmiertelności, którą straciłem przez grzech pierwszych rodziców moich, a chociaż niegodzien jestem zbliżyć się do tajemnic twoich świętych, niechaj dostąpię jednak radości wiecznej.



W związku z powyższym mam trzy pytania:
1. Czy humerał i manipularz nadal są używane? ( w humerał wątpię... bo księdza z chustką na głowie nie widziałam) , a jeśli nie, to czemu i kiedy zanikły?
2. Czy kapłani wkładając każdą z szat liturgicznych odmawiają osobną modlitwę?
3. Co to jest stuła nieśmiertelnośći? ( rozumiem, że pierwsi ludzie byli nieśmiertelni, ale czemu stuła..?)


Przepraszam bardzo za ewentualne błędy ort. Zachowałam oryginalną pisownię :-D


Pn gru 27, 2004 11:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Baranek - a jak się nazywa ten kawałek na szyję zakładany razem z albą?
Nie wiem, czy na głowę, ale to ma takie długie sznurki wiązane na wszystkie strony...

PS Wśród osób specjalnie nie zorientowanych w nazwach idealnie działa określenie "śliniaczek" - od razu wiadomo o co chodzi ;)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn gru 27, 2004 12:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
humerał jest obecnie wciąż używany
Ubiera się go na plecy i przewiązuje. A celem jest zasłonięcie wszystkiego, co wystaje ponad albę. Humerały są noszone nie tylko przez księży, ale też przez świeckich członków służby liturgicznej. Humerały gdzieniegdzie wychodzą z użycia ze względu na nowy krój alb, które zasłaniają szyję.

manipularze
Zostały wycofane wraz ze starymi ornatami w ramach reform II Soboru Watykańskiego.


Pn gru 27, 2004 12:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Cytuj:
humerał wywodzi się ze starożytnej chusty noszonej na ramionach przez ludzi należących do wyższych warstw społecznych. Częścią szat liturgicznych stał się w IX w. we Frankonii. Dzisiaj przedstawia się on jako niewielka chusta z lnu lub innej tkaniny szlachetnej, naturalnego pochodzenia, odpowiadającej powadze i świętości liturgii. W humerale symbolika widzi hełm zbawienia (Ef 6,17; 1 Tes 5,8).

Obrazek

Jak ja kojarze co to jest wiec chyba sie tego uzywa :D
Haslo zaczerpniete z pascha.org.pl

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Ostatnio edytowano Pn paź 15, 2007 10:38 przez zielona_mrowka, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 27, 2004 12:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 0:19
Posty: 41
Post 
Humerał jest czworokątną chustą lnianą, która przypomina potrzebę skupienia.

Manipularz nosi się na lewej ręce. Powstałon z chusty przeznaczonej do ocierania potu i oznacza znój pracy kapłańskiej.

Cytuj:
manipularze
Zostały wycofane wraz ze starymi ornatami w ramach reform II Soboru Watykańskiego.


Manipularze zaczęto używać w liturgii chrześcijańskiej podczas potyfikatu papieża Sylwestra (r. 314-335). Określa się manipularz również słowem sudarium.

Sobór nie zakazał używania manipularzów. Instrukcja Tres abhinc annos 4 maja 1967 deklaruje, że "można go nie nosić". Wielka szkoda - tyle wieków go się używało... :-(

Osobiście, z wyjątkiem kapłanów Kapłańskiego Bractwa Świętego Piotra i indultowców Mszy Trydenckiej jedynie widziałem kapłanów Zakonu Maltańskiego noszących manipularz. Wydaję mi się, że to po prostu wynika z wygodnictwa.

Obrazek

_________________
Łukasz 18:8 Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
www.MSZA.net
www.FSSP.org


Wt gru 28, 2004 5:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Jak wiele szat w stroju liturgicznym wziely sie wyzej omawiane z konkertnych potrzeb, wartosc teologiczno duchowa nabraly potem. Nie mowie ze to bylo zle, ale jesli jakas czesc stroju nie ma juz praktycznego uzytku, to chyba tez nie trzeba sie trzymac wytlumaczenia duchowego.

Z tego co wiem w zakonie maltanskim, to tylko czesc stroju, tak jak swietcy z tego zakonu maja rekawiczki i czapeczki.


N sty 09, 2005 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Cytuj:
2. Czy kapłani wkładając każdą z szat liturgicznych odmawiają osobną modlitwę?
3. Co to jest stuła nieśmiertelnośći? ( rozumiem, że pierwsi ludzie byli nieśmiertelni, ale czemu stuła..?)


Wiem, że ciekawość itd, ale też bym chciała poznać odpowiedzi na te pytania :D. Więc jeśli ktoś wie...


Cz sty 13, 2005 1:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Jeżeli coś takiego było - to miało miejsce przed soborem. Obecnie takie praktyki nie są stosowane.


N sty 16, 2005 13:28
Zobacz profil
Post Re: Czy księża noszą dziś humerał?
baranek napisał(a):
czy księża dzisiaj ubierają humerał ?


U mnie w parafii humerał jest nadal używany zarówno przez księży, jak i przez niektórych ministrantów.


So kwi 30, 2005 16:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Humerał raczej, wg mnie (a ministrantem jestem od 11 lat), nosi się zależne od kroju alby. Kiedyś alby szyte były bez kołnierzy - kończyły się wiązaniami, na kokardkę. Jeśli ktoś miał np. pod albą golf, to wystawałby - i w tym celu używa się właśnie humerałów - aby nie było widać nic wystającego. Sam kilka razy, gdy dostałem jakąś albę bez kołnierza, zakładałem humerał... albo też zimą (żeby cieplej było). Powiem tak - wygodne to to nie jest. Krępuje ruchy - żeby wszystko się jakoś trzymało, trzeba dopść mocno sznurki ściągnąć. Ale jako dodatkowa warstwa grzejąca - jest ok :biggrin:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N maja 01, 2005 9:32
Zobacz profil WWW
Post 
ToMu napisał(a):
Powiem tak - wygodne to to nie jest.


Bo to nie jest od tego, żeby było wygodnie :-) Ale bardzo chwalebny jest fakt, że Pan go używa.


N maja 01, 2005 10:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie musisz do mnie mówić per "pan" :-D

Używam naprawdę rzadko. Jak napisałem, albo jako warstwę dającą ciepło, albo jeśli akurat moja alba (z kołnierzem stojącym) jest w praniu, i dostanę taką, która wymaga założenia humerału.

Niestety, niewielu znam ministrantów, którzy potrafiliby takie coś w ogóle założyć.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N maja 01, 2005 12:19
Zobacz profil WWW
Post 
- Czy masz poczucie humoru?
- Czy lubisz pracować z ludźmi?
- Czy chciałbyś zmieniać świat?
- Czy masz zdolności przywódcze?
- Czy myślisz, że życie ma jakiś głębszy sens?
- Czy jesteś czuły na potrzeby innych?
- Czy myślisz, że wszystko można zrobić na więcej niż jeden sposób?
- Czy odczuwasz satysfakcję z bycia częścią zespołu?
- Czy uważasz się za optymistę?
- Czy czujesz się związany z kierunkiem obranym przez swoją wspólnotę?

Nie, to nie są pytania z ankiety na kaowca albo wodzireja. To ze strony powołaniowej diecezji w San Jose.
http://www.dsj.org/serve/called.asp


Cz maja 05, 2005 19:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
dobra pjo ale co to w ogóle ma wspólnego z humerałem? :o

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Cz maja 05, 2005 21:01
Zobacz profil
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
dobra pjo ale co to w ogóle ma wspólnego z humerałem? :o


Nie chciałem osobnego tematu zaczynać, bo by wycięli :-) A chciałem delikatnie zwrócić uwagę, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat trochę się zmieniło, nie tylko w kwestii ubioru księdza, ale i w kwestii wymagań dla kandydatów do kapłaństwa. Dawniej stawiano na porządną formację duszpasterską, dzisiaj stawia się na konferansjerkę, zdolności organizatorskie i poczucie humoru. A Panu Jezusowi chyba nie o to chodziło?!


Cz maja 05, 2005 21:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL