Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Gesty językiem liturgii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 17:03
Posty: 679
Post 
Słuchajcie, temat już długo wisi... Może rzeczywiście warto wziąć się za gesty podczas liturgii? Wiking tak pięknie tłumaczy. Może najpierw postawy ciała, potem gesty rąk.. Przydało by się :)


So lis 12, 2005 15:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post 
"Ziemny pokłon", który opisuje Nektariusz, to pewnie tzw. duża metania.

Jeszcze w średniowieczu liturgia katolicka była bardziej dynamiczna niż dziś, ławek w kościołach zwykle nie było. Wprowadzeniu ławek towarzyszyło zubożenie gestów liturgicznych, zrezygnowaliśmy z wprowadzonego na I Soborze Nicejskim zakazu klękania w niedzielę i w okresie wielkanocnym. Zwyczaj ten zachowały jednak liturgie wschodnie. Symbolika jest jasna - stoimy, gdy wspominamy dzień z-martwych-wstania Chrystusa, a więc gestem wyrażamy nadzieję naszego zmartwychwstania. Na Wschodzie nadal więc wykonuje się w te dni - zamiast dużej metanii - metanię małą, czyli głęboki pokłon (inklinację) z dotknięciem dłońmi ziemi.

Na szczęście niektóre liturgie zakonne przechowały i nadal stosują ten starożytny gest - np. dominikanie nadal głęboko kłaniają się, dotykając dłońmi kolan, podczas doksologii ("Chwała Ojcu", zakończenia hymnów brewiarzowych) czy oracji.

Niestety, w naszej liturgii rzymskiej nadal rządzi sztywność - rzadko który z wiernych ma odwagę wykonać głęboki (OWMR 275b) ukłon w Credo na słowa "I za sprawą Ducha Świętego...", a i większość kapłanów nadal nieśmiało się pochyla np. podczas modlitwy "Przyjmij nas, Panie, w duchu pokory...", zamiast cofnąć się trochę przed ołtarz i wykonać porządny skłon.


So lis 12, 2005 16:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post 
Dodam, że tym głębokim ukłonem w Credo dziękujemy za to, że Słowo stało się Ciałem. A więc to idealne miejsce w liturgii, gdzie angażując swoje ciało możemy podziękować Bogu właśnie za cielesność, za to, że możemy jej używać, by Go wychwalać.


So lis 12, 2005 17:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 19:53
Posty: 2
Post 
temat troche stary,ale myślę,że ktoś mi odpowie,kto ma wiedze na ten temat:) otóż pytanie brzmi: czy jest jakas określona liczba znaków krzyża które powinno wykonywac się podczas Eucharystii? czy powinno się czynić ten znak po przeistoczeniu,po przyjęciu Komuni Sw,przed kazdym przejściem obok Ołtarza? i jeszcze jedno pytanie: czy to prawda,że powinno się czynić znak krzyża wodą święconą tylko przy wejściu do Kościoła?-po wyjściu z Koscioła jesteśmy uświęceni i nie potrzebujemy wody święconej-tak słyszałam...(?)

O wodzie świeconej są 2 tematy:
viewtopic.php?t=11612&highlight=woda+%B6wiecona
viewtopic.php?t=9220&highlight=woda+%B6wiecona
i tam proszę pytać- odpowiadać. Z tego wątku odpowiedzi będą usuwane.
- baranek


N cze 10, 2007 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
kaczucha napisał(a):
temat troche stary,ale myślę,że ktoś mi odpowie,kto ma wiedze na ten temat:) otóż pytanie brzmi: czy jest jakas określona liczba znaków krzyża które powinno wykonywac się podczas Eucharystii? czy powinno się czynić ten znak po przeistoczeniu,po przyjęciu Komuni Sw,przed kazdym przejściem obok Ołtarza?

Jest :)

Podczas samej Eucharystii wykonuje się dwa [ewentualnie trzy] znaki krzyża. Przy rozpoczęciu celebracji i przyjmując błogosławieństwo. Jeśli podczas Mszy następuje pokropienie wodą święconą, to mamy wspomniany trzeci raz. Plus, oczywiście, znaki krzyża na czole, ustach i sercu przed Ewangelią.

Przed samym ołtarzem wykonuje się skłon. Przed Najświętszym Sakramentem - przyklęknięcie na prawe kolano.

Tak więc - podsumowując - nie wykonuje się znaku krzyża ani po przeistoczeniu, ani po przyjęciu Komunii, ani przechodząc obok ołtarza.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N cze 10, 2007 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Przed samym ołtarzem wykonuje się skłon

Eee a ja myślałem że przyklęk. A ten skłon ma być głęboki czy tylko skłon głowy?


N cze 10, 2007 18:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Głęboki. Oczywiście mowa o samym ołtarzu, gdy na nim lub za nim nie znajduje się Najświętszy Sakrament.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N cze 10, 2007 18:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 27, 2006 19:24
Posty: 43
Post 
A tak a propos skłonów do Ołtarza - widziałem w jednej parafii (parafia starsza, jest ołtarz przed- i posoborowy) że ministranci, mimo że za ich plecami znajduje się Tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, kłaniają się w stronę nowego Ołtarza, nie przyklękając. Szczerze przyznam że wygląda to komicznie, czy ktoś może wiem, czy taki gest ma jakieś sensowne uzasadnienie??


N cze 10, 2007 18:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Tak właśnie się postępuje w trakcie sprawowania Eucharystii - wtedy ołtarz jest najwazniejszym miejscem w świątymi, gdyż na nim uobecnia się Ofiara Chrystusa
Poza Eucharystią klęka się przed tabernakulum


N cze 10, 2007 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 27, 2006 19:24
Posty: 43
Post 
Hm... no to nie wiem, czy nie byłoby sensowniej przechodzić przed Ołtarzem i przyklęknąć a nie pomiędzy i kłaniać się do jednego a do drugiego... no sami wiecie. Dla mnie ten gest w tym wykonaniu jest kompletnie niezrozumiały... :?


N cze 10, 2007 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 7:47
Posty: 42
Post 
Nie tylko ty masz takie wątpliwości...
Sługa Boży Pius XII napisał(a):
Odłączenie tabernakulum od ołtarza, to rozdzielenie dwóch rzeczy, które przez swe pochodzenie i naturę winny pozostać zjednoczone


Pn cze 11, 2007 9:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 7:42
Posty: 3
Post 
Kamyk napisał(a):
Tak właśnie się postępuje w trakcie sprawowania Eucharystii - wtedy ołtarz jest najwazniejszym miejscem w świątymi, gdyż na nim uobecnia się Ofiara Chrystusa
Poza Eucharystią klęka się przed tabernakulum


i jest to na dodatek opisane w wprowadzeniu ogólnym do mszału rzymskiego
klękamy tylko przy przyjściu do ołtarza i prze jego opuszczeniem podczas liturgii


So lis 03, 2007 0:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
z teco co wiem przed SVII można było oddzielać ołtarze od tabernakulum, czasami tabernakulum bywało w bocznej kaplicy.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


So lis 03, 2007 10:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
z teco co wiem przed SVII można było oddzielać ołtarze od tabernakulum, czasami tabernakulum bywało w bocznej kaplicy.


Nawet, jak w bocznej kaplicy, to zawsze było w ołtarzu. O ile często zdarzały się ołtarze bez tabernakulum, to nie kojarzę budowy Tabernakulów oddzielonych od ołtarza (z wyjątkiem średniowiecznych sakramentarzy, które o ile mi wiadomo zanikły wraz z gotykiem).

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


So lis 03, 2007 11:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Tu mamy przykład gotyckiego sakramentarza:

Obrazek

Nie kojarzę podobnych sakramentazry z późniejszych epok (jeśli błądzę - będę wdzięczny za sprostowanie)

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


So lis 03, 2007 11:30
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL