Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Materiały do nabożeństwa ekumenicznego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:41
Posty: 7
Post 
Poszukuję gotowych materiałów do przeprowadzenia nabożeństwa eucharystycznego ekumenicznego u siebie w parafii. Począwszy od wyboru tekstów liturgicznych z komentarzami wraz z wprowadzeniem do poszczególnych części Mszy św. Z góry dziękuję.


Pt paź 30, 2009 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Zaraz, zaraz. Po co Ci komentarze mszalne na nabożeństwo ekumeniczne?


So paź 31, 2009 3:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:41
Posty: 7
Post 
Może się nieprecyzyjnie wyraziłem, chodzi mi o Mszę świętą o jednośc chrześcijan w kościele katolickim z udziałem przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich.Msza św. będzie sprawowana po katolicku. Potrzebuję gotowych materiałów od wyboru czytań na takie spotkanie i komentarze. Może ktoś zna jakąś stronę internetową, albo przygotowywał taką Mszę św.


So paź 31, 2009 8:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 27, 2009 9:22
Posty: 52
Post 
Nie wiem co Ty na to, ale można by w Katolickiej mszy, ukazać piękno każdego z wyznań (tak robiliśmy na dniach Ekumenicznych Kodniu).
Chodziło o to, że liturgię słowa przygotowali Ewangelicy (wszak to ich domena) śpiewy podzielono między chorał Gregoriański i śpiewy Cerkiewne, a obrzędy odprawiano "po Katolicku".


So paź 31, 2009 10:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
A wie ktoś może jak na takim nabożeństwie sprawuje się Eucharystie?

_________________
Pozdrawiam
WIST


So paź 31, 2009 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Liturgię sprawuje się zgodnie z tekstem zawartym w Mszale Rzymskim dla Diecezji Polskich i Lekcjonarzem Mszalnym :) semper et ubique. A co do udziału osób z innych wyznać - brać przykład z Watykanu - tam osoby innych wyznań (duchowni) mają przygotowane specjalne miejsca i na tym kończy się ich udział. W MR jest specjalny formularz Mszy o jedność Kościoła. Można też używać specjalnie dobranych pieśni, ze wskazaniem na Jeden Chleb, Gdzie miłość wzajemna, Boże obdarz Kościół Twój.

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


N lis 01, 2009 9:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:41
Posty: 7
Post 
Dziękuję za wszelkie propozycje, a co z komentarzami do Mszy o jednośc chrześcijan, czy ktoś może podac przykłady takich komentarzy.


N lis 01, 2009 21:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Gdyby mi zlecono przygotowanie takiego nabożeństwa to z uporem maniaka trzymałbym się moich konserwatywnych poglądów. W związku z tym Eucharystia wyglądałaby tak, jakby w kościele nie byłoby przedstawicieli żadnych innych wyznań - bez pomijania w Modlitwie Eucharystycznej wspomnienia imienia Ojca Świętego i bez szopek w sensie "a teraz zróbmy kółeczko, podnieśmy łapki do góry i radośnie odśpiewajmy Ojcze nasz". Naturalnie w grę nie weszłoby także udzielanie Komunii przez duchownych innych wyznań chrześcijańskich - oni są tylko gośćmi.

Polecałbym odprawienie Mszy wg. formularza o jedność Kościoła.

Przepraszam, ale ostatnim czasem bardzo przechyliłem się w stronę tradycyjnego podejścia do Mszy - ma to być Ofiara a nie szopka z radosną twórczością duszpasterzy i Komunii na rękę (której fakt faktem nigdy nie byłem zwolennikiem).

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


N lis 01, 2009 22:29
Zobacz profil
Post 
Zgadzam się z nominesem (jeju... tak to się odmienia?). W pełni uczestniczyć we Mszy (w tym głosić Słowo, udzielać i oczywiście przyjmować Komunię) powinni tylko katolicy. Inni mogą być gośćmi (widzami). Homilie można wygłosić tak, żeby nikt nie czuł się urażony (tzn. bez udowadniania innym, że tylko katolicyzm jest prawdą), ale jeśli jakieś elementy katolickiej Mszy, czy wystroju kościoła, komuś nie pasują (np. mój kolega jest w zborze protestanckim, który nie uznaje krzyża - z tym, że on i tak nie przyszedłby na spotkanie ekumeniczne) to nie można z nich rezygnować, tylko dlatego żeby komuś było miło.
Jeśli chcecie zorganizować coś w czym każdy miałby swój udział, to zorganizujcie nabożeństwo. Chrześcijanie różnych wyznań mogą bez problemu modlić się razem i każdy może wnieść jakiś swój wkład.


N lis 01, 2009 22:54

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Cytuj:
Nie wiem co Ty na to, ale można by w Katolickiej mszy, ukazać piękno każdego z wyznań (tak robiliśmy na dniach Ekumenicznych Kodniu).
Chodziło o to, że liturgię słowa przygotowali Ewangelicy (wszak to ich domena) śpiewy podzielono między chorał Gregoriański i śpiewy Cerkiewne, a obrzędy odprawiano "po Katolicku".

Czyli jak? Sugerujemy, że każde wyznanie jest równorzędne, każdy dorzuca od siebie coś wartościowego, spotykamy się jak równi z równym, taktownie milcząc o schizmach? Eucharystia jest szczytem i źródłem życia Kościoła, nie można z niej robić szopek. Liturgii Słowa nie mogą przygotować Ewangelicy, bo nie są w jedności z Papieżem i nie mają misji nauczania. Śpiewy cerkiewne mogą być wykonywane, ale przez katolicki chór (może być obrządku wschodniego)- ale po co robić sieczkę liturgiczną, skoro Msza będzie sprawowana w obrządku łacińskim?
"Obrzędy sprawowane po katolicku" to nie magia, czysta forma. Dzisiaj będziemy zwracać się do Boga "po katolicku", a jutro pójdziemy na Wieczerzę Pańską do Ewangelików i nie będzie w tym żadnej różnicy- nonsens. Za tym idzie cała teologia liturgii.
Poczytaj trochę, dopiero potem zabieraj się za organizowanie liturgii.


Pn lis 02, 2009 1:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 27, 2009 9:22
Posty: 52
Post 
że w każdym wyznaniu znajdujemy coś wartościowego. Ewangelik może nauczać w porozumieniu z Prawosławnym i Katolikiem. Chodzi przecież o to co nas łączy a nie co nas dzieli.
U nas Katolicy (czyli prawie wszyscy) uczestniczyli w Liturgii słowa przygotowanej przez Pastora Luterańskiego.
A co do chóru cerkiewnego, u nas może ni było tego problemu, gdyż chór cerkiewny który przyjechał (tzn Kielecki) zawiera tylko jedną osobę Prawosławną, reszta to Katolicy.
Sieczkę liturgiczną? Jeśli pop-rockowo-afrykańskie rytmy na Mszach dla młodzieży nie robią sieczki, to śpiewy zakorzenione w tradycji początków Chrześcijaństwa (tego jednolitego) tym bardziej.
Każde z tych wyznań ma w sobie piękno, i każde ma coś do zaprezentowania wartościowego. Jak powiedział Ksiądz Katolicki który organizował Spotkanie, a mówił w większości do Katolików, Ewangelicy mogą nauczyć nas szacunku i ufności wobec Pisma, a Prawosławni piękna Liturgii i oddania Tradycji.


Pn lis 02, 2009 7:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Monika75 napisał(a):
(tzn. bez udowadniania innym, że tylko katolicyzm jest prawdą)
a dlaczegóż mamy nie mówić o faktach?? :shock:

Cytuj:
Jeśli pop-rockowo-afrykańskie rytmy na Mszach dla młodzieży nie robią sieczki, to śpiewy zakorzenione w tradycji początków Chrześcijaństwa (tego jednolitego) tym bardziej.
dlaczego z góry założyłeś, że pop-rockowo-afrykańskie rytmy nie robią sieczki? Robią i to ogromną. Ale ze śpiewami cerkiewnymi jak najbardziej się zgadzam. Mogą być, byle zaśpiewane przez katolików. No i jeden utwór, góra dwa. Np tylko na Przygotowanie Darów. Przecież naszym śpiewem jest CHORAŁ... dlatego moim zdaniem najlepiej byłoby zaśpiewać na takiej Mszy TYLKO chorał. Pokazać się, że mamy coś swojego, pięknego i niepowtarzalnego. Z tym, że w polskich realiach trudno o wyłącznie chorał. A tak przy okazji - spróbuj za rok zorganizować "mix mszalny" zlepiony z różnych tradycji u prawosławnych... Życzę powodzenia :P :P

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


Pn lis 02, 2009 11:45
Zobacz profil
Post 
miki3 napisał(a):
Monika75 napisał(a):
(tzn. bez udowadniania innym, że tylko katolicyzm jest prawdą)
a dlaczegóż mamy nie mówić o faktach?? :shock:


Pomijając wszystko, to takie coś nie prowadziłoby do niczego dobrego. Raczej odrzuciłoby wszystkich od katolicyzmu. Sama zostałam kiedyś zaproszona na nabożeństwo do jednego ze zborów ewangelicznych i właśnie tam część głoszenia/kazania polegała na udowadnianiu, że Kościół Katolicki to zło, a jedyna prawdziwa droga do Boga to protestantyzm. Pomimo, że było to w czasach gdy sama byłam lekko na bakier z Kościołem, wywołało to we mnie spory niesmak. To jedno z takich wydarzeń po których do dzisiaj zapala mi się ostrzegawcza lampka jak tylko trafiam gdzieś na wypowiedzi ludzi z takich zborów.
Mamy się modlić o jedność, a nie osiągnie się jej gdy zaprosi się kogoś w gości, a potem strzeli mu się wykład że tylko nasza wiara jest prawdziwa, a on źle wierzy.


Pn lis 02, 2009 12:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
drhipis napisał(a):
U nas Katolicy (czyli prawie wszyscy) uczestniczyli w Liturgii słowa przygotowanej przez Pastora Luterańskiego.


Specjalnie wytłuściłem. Liturgia Słowa to nie Eucharystia! A Eucharystię ważnie może sprawować jedynie wyświęcony kapłan katolicki. Eucharystia taka jest katolicka i choćby się na niej sam Budda, Mahomet czy inny Kriszna pokazał nie wolno nic w niej zmieniać tylko dlatego, że ich światopogląd jest inny. Więc albo się trzymamy Pisma Świętego i Tradycji Kościoła Katolickiego, albo dajmy sobie spokój i idźmy na piwo a nie urządzajmy sobie szopek ze "Źródła i szczytu Kościoła".

Ej to zaproście jeszcze Świadków Jehowy i zlećcie im przygotowanie kazania, jak to Jezus umierał na palu męki. A potem poproście jakiegoś rabina z sąsiedztwa, żeby zaśpiewał "Chwała na wysokości Bogu!". No co? Jak ekumenizm to ekumenizm. :glupek2:

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pn lis 02, 2009 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Cytuj:
Sieczkę liturgiczną? Jeśli pop-rockowo-afrykańskie rytmy na Mszach dla młodzieży nie robią sieczki, to śpiewy zakorzenione w tradycji początków Chrześcijaństwa (tego jednolitego) tym bardziej.

jedno i drugie jest nadużyciem estetycznym, z tą różnicą, że śpiewy cerkiewne są przynajmniej estetyczne. Jednak nie ma dla nich miejsca w czasie liturgii, zwłaszcza Mszy Św.


Wt lis 03, 2009 2:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL