Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Zakładam ten temat tylko dlatego, że często pojawiają się pytania dotyczące liturgii, na które odpowiedzi są proste i jednoznaczne i nie ma potrzeby ciągnięcia dyskusji na nie. Chodzi mi o to, aby w tym wątku nie uprawiano tautologicznych wywodów, ale by działało to na zasadzie:
Proste pytanie ->prosta odpowiedź.

Zatem moje pierwsze pytanie:
Czy kapłan odprawiający Mszę wg nowego rytu ma prawo odprawiać Ją po swojemu (tzn. przerywa w najmniej odpowiednim momencie po to, aby coś wyjaśnić)? Dziś byłem na mszy, w czasie której kapłan przerwał modlitwę nad darami po to, aby wytłumaczyć zgromadzonym na niej dzieciom (msza roratnia dla wszystkich wiernych) sens tego, co robi przy ołtarzu.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Wt gru 15, 2009 19:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Nie ma prawa przerwać w każdym momencie.
OWMR podaje, że komentarz jest możliwy w czasie Eucharystii,ale nigdy nie może on być w czasie modlitwy eucharystycznej. Czyli może być komentarz do modlitwy eucharystycznej po Modlitwie nad darami, a przed prefacją (bo od prefacji zaczyna sie ME), ale nie może być np. tłumaczenie słów ustanowienia tuż przed nimi.

Tak samo z racji pewnej estetyki nie robiłbym komentarza do każdego elementu Mszy (od tego jest katecheza liturgiczna), ale np zaczynając dany obrzęd (np, przed obrzędami wstępnymi, przed liturgią słowa, na przygotowanie darów, do ME [ale przed jej rozpoczęciem], do Modlitwy Pańskiej, do obrzędów pokoju, do obrzędów Komunii, do obrzędów zakończenia). Oczywiście nie proponuję też wszystkich w czasie jednej Mszy stosować, bo co za dużo to niezdrowo ;)

Pytanie moje: czy kapłan na tej Mszy przerwał Modlitwę nad darami (konkretną orację), czy raczej mówisz o całym obrzędzie przygotowania darów?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 15, 2009 20:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Komentował pomiędzy "Niech Pan przyjmie ofiarę z rąk twoich" a odśpiewaniem "Wszechmogący Wieczny Boże..."

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Wt gru 15, 2009 20:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
No to faktycznie trochę niefortunnie postąpił...
Oddzielił wezwanie do modlitwy (Módlcie się...) od części zasadniczej oracji. No cóż... ksiądz też człowiek. Co kraj to obyczaj, co diecezja to herezja... jak to mawiał mój kolega :]

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 15, 2009 20:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
No to ja mam luźne pytanie ;) Chodzi mi o to, że niektórzy ludzie chodzą na Mszę świętą dwa razy dziennie. Właśnie tyle razy można przyjąć Komunię Świętą w ciągu dnia. Jaki jest do tego stosunek myśli kościelnej? Jedna Komunia święta jest Pełnią, pełnym przyjęciem Jezusa. Co więc daje drugi raz? Wartość jednej Mszy świętej jest ogromna, doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Ale nigdzie jeszcze nie znalazłam nigdy zachęcenia do chodzenia na dwie Msze dziennie, z resztą księża patrzeliby się na pewno na kogoś takiego z ciekawością ;) Czy może to być spowodowane tym, że powierza się te dwa uczestnictwa w konkretnych intencjach? Bo na pewno nie chodzi o to, żeby przyjąć Jezusa jeszcze pełniej, jedna Komunia to już pełnia jak napisałam wcześniej.


So sty 09, 2010 22:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Kodeks Prawa Kanonicznego daje możliwość przyjęcia dwukrotnego Komunii świętej w ciągu dnia (z zaznaczeniem, że druga musi być przyjęta podczas Eucharystii w której uczestniczymy od początku).

Przepraszam, że nie podam konkretnego kanonu, ale piszę nie ze swojego komputera i nie chce mi się szukać w internecie teraz ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N sty 10, 2010 12:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Tak, dokładnie, wiem o tym :) Może ktoś napisałby jednak coś szerzej? Czy to jest bardziej owocne, czy znacie dużo osób, które tak robią etc.


N sty 10, 2010 13:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Izabelle, ale to już nie ten temat!
To jest dział Liturgia i temat w którym zadaje się konkretne pytania dotyczące spraw liturgicznych. Zaś jakie są owoce przyjmowania Komunii, to temat raczej na dział Żyć wiarą.

Tu proszę trzymać się tematu i oagraniczyć się do pytań i odpowiedzi przepisami liturgicznymi.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N sty 10, 2010 22:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Mam kolejne pytanie: czy w czasie Podniesienia w czasie Eucharystii ma prawo odzywać się inny instrument niż gong/dzwonki? Pytam, ponieważ w mojej parafii w czasie większych świąt w czasie podniesienia orkiestra parafialna (dęta) gra intradę. Powiem szczerze, że mnie osobiście to drażni, gdyż w takim momencie człowiek powinien skupić się na przychodzącym Jezusie a nie na wsłuchiwaniu się w, pożal się Boże, popisy orkiestry.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pn sty 11, 2010 12:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Nie może. O tym mówi wyraźnie OWMR.
Ponadto, orkiestry w ogóle nie powinny grać w kościele.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 11, 2010 14:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 26, 2009 12:53
Posty: 121
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Czy na Mszy, podczas śpiewania Baranku Boży należy czynić gest bicia się w piersi? Pytam, ponieważ niektórzy tak czynią a inni nie.


Pn sty 11, 2010 19:55
Zobacz profil
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Cytuj:
103. Pytania i wątpliwości:
a. Czy w czasie odmawiania Baranku Boży lub Panie, nie jestem godzien, należy uderzać się w piersi?
Nie należy tego czynić, gdyż żadna z tych modlitw nie jest wyznaniem win. Gest uderzania się w pierwsi jest zalecony tylko w czasie aktu pokutnego.

http://www.kkbids.episkopat.pl/ceremoni ... ial1_2.htm


Cytuj:
Również reforma liturgiczna Soboru Watykańskiego II, kierując się przejrzystością i zrozumieniem gestów liturgicznych dokonała kolejnych redukcji w używaniu gestu bicia się w piersi. Praktycznie pozostawiono ten gest przy odmawianiu spowiedzi powszechnej, kiedy mówi się słowa: „moja wina”. Oprócz tego wykonuje się go przy sakramencie pokuty, czyniąc akt żalu przed otrzymaniem rozgrzeszenia. Nie uderzamy się w piersi w czasie odmawiania modlitwy: „Baranku Boży”, „Panie nie jestem godzien...”, ani w czasie przeistoczenia.

http://liturgia.wiara.pl/wydruk.php?gru ... 1115658817


Pn sty 11, 2010 20:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 26, 2009 12:53
Posty: 121
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Dziękuję za odpowiedź


Pn sty 11, 2010 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Zacytowane powyżej odpowiedzi nie są żadnymi autorytatywnymi wypowiedziami kościoła - to tylko propozycje księży sugerujących zachowanie podczas Mszy św. (ceremoniał przygotowywany przez grupy oazowe według mojej wiedzy nie zyskał żadnego oficjalnego statusu). Obie wypowiedzi uderzają zastosowaniem "hermeneutyki zerwania" - czyli praktyką kształtowania życia Kościoła tak, aby jak najmniej było w nim odwołania do wielowiekowej tradycji Kościoła. Papież Benedykt XVI konsekwentnie stara się przezwyciężać takie oderwanie się od korzeni poprzez propagowanie swoim przykładem i nauczaniem "hermeneutyki ciągłości" - to znaczy takim spojrzeniem na dzisiejsze praktyki Kościoła (także w liturgii), w którym to co współczesne w organiczny sposób wypływa i łączy się z całym dziedzictwem Kościoła.

Co do głównego pytania - w czym może przeszkadzać praktyka bicia się w piersi podczas wymawiana słów "zmiłuj się nad nami" albo "Panie, nie jestem godzien"? Jaki charakter mają takie słowa, jeśli nie pełne skruchy uniżenie przed przyjęciem Pana?

Orygenes pisał "Musisz uniżyć samego siebie naśladując setnika" gdy chcesz przyjąć Pana. Św. Robert Bellarmin pisał o tym obrzędzie "Mówiąc 'Panie nie jestem godzien' uderza się w piersi - ta ceremonia wyraża skruchę i jest zarówno naturalna jak i wzięta z Ewangelii". Św. Jan Fisher pisał "Uczyńcie tak, aby nikt (...) nie bił się w piersi (...), a w niedługim czasie zaniknie pobożność - bo pobożność (...) utrzymywana jest przy życiu przez ceremonie". Rubryki mszałów przez wiele stuleci aż do 1962r. nakazywały kapłanowi bić się w piersi podczas Baranku Boży, a lud ich naśladował używając tego gestu do wyrażania wewnętrznego przygotowania do przyjęcia Ciała Pańskiego.

Dlaczego więc mielibyśmy zlekceważyć tradycję dokumentowaną zarówno zdaniem tych wielkich postaci Kościoła jak i starodawną praktyką, a kierować się nowinkarskimi opiniami?
Julito, jeżeli ten gest może Ci pomóc w Twojej modlitwie stosuj go bez żadnych oporów - tak jak robiło to tylu świętych przed Tobą.


Pn sty 11, 2010 21:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Odpowiedź, która jest zacytowana jest interpretacją przepisów liturgicznych obowiązujących w Kościele katolickim podczas Mszy sprawowanej w zwyczajnej formie rytu rzymskiego. Bo OWMR nie wspomina o tym geście. Zaś o wszystkich jakie należy wykonać mówi, więc pominięcie tego gestu podczas Baranku Boży jest przepisem kościelnym. Nie jest to jedynie opinia, ale wyłożenie przepisów prawa.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 11, 2010 22:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL