Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Świąteczna liturgia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post Świąteczna liturgia
No to ja mam pytanie z serii przedszkole. Ale trudno, coś chyba musiało być gdzieś nie tak, że nie wiem :) Powiedzcie mi jak to jest ze świątecznymi Eucharystiami: pragnę codziennie w nich uczestniczyć począwszy od Wigilii. I żeby uczestniczyć w liturgii 24. grudnia powinnam iść na Mszę poranną, tak? (z resztą takiej popołudniowej pewnie nie ma). No i kolejna sprawa - Pasterka. Jeszcze nigdy na niej byłam.. Czyli tak, idę na 24.00 i czy to już jest moje świętowanie Bożego Narodzenia i 25 grudnia nie idę na Mszę poranną, tylko ta pasterka już jest liturgią z nowego dnia? Bo jakoś taka wielka luka mnie zastanawia od 01.00 do następnego dnia. Pytam bo słyszałam coś takiego, że ludzie chodzą na Pasterkę i rano znowu na Mszę, czy tak można/powinno się/jest fajnie jak tak jest?

Wszystkie powyższe pytania nie wynikają z tego, że Msza św. jest moim obowiązkiem tylko pragnę jak najbardziej po chrześcijańsku i owocnie przeżyć te Święta, po tak wspaniałym i pełnym łaski czasie Adwentu. Pozdrawiam.


So gru 19, 2009 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: Świąteczna liturgia
Pasterka należy do liturgii 25 grudnia, czyli Bożego Narodzenia. Jeśli chcesz iść na Mszę w Wigilię, musisz zapewne iść na poranną - również nie sądzę, aby gdziekolwiek w Wigilię były popołudniowe czy wieczorne Msze.
Co do osób, które chodzą zarówno na pasterkę jak i Mszę w "dzień" Bożego Narodzenia - albo jest to nadgorliwość, albo niewiedza


So gru 19, 2009 20:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post Re: Świąteczna liturgia
Dziękuję Ci bardzo Kamyku, już mi się wszystko rozjaśniło! :)


So gru 19, 2009 20:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Świąteczna liturgia
Gwoli ścisłości: jest też różnica między Mszą z dnia 24. grudnia, Mszą wigilijną Uroczystości Narodzenia Pańskiego, a 'Pasterką'.
Bo ta pierwsza to Msza odprawiana wg formularza jeszcze adwentowego (na dzień 24.12).
Jest przewidziana Msza wigilii Uroczystości Narodzenia Pańskiego i ta jest sprawowana wieczorem dnia 24. 12 (choć mało gdzie można ją spotkać, bo zazwyczaj są wówczas wieczerze wigilijne, więc mało chętnych ;) ).
Zaś 'Pasterka' jest już Mszą właściwą uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Tak dla dopowiedzenia ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So gru 19, 2009 20:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post Re: Świąteczna liturgia
Cytuj:
Jest przewidziana Msza wigilii Uroczystości Narodzenia Pańskiego i ta jest sprawowana wieczorem dnia 24. 12 (choć mało gdzie można ją spotkać, bo zazwyczaj są wówczas wieczerze wigilijne, więc mało chętnych ;) ).
Zaś 'Pasterka' jest już Mszą właściwą uroczystości Narodzenia Pańskiego.

No, niezupełnie. W Mszale i Lekcjonarzu są osobne formularze na I Mszę w nocy Narodzenia Pańskiego, Mszę o świcie i Mszę w dzień (25 grudnia).
Linki do poszczególnych formularzy: http://www.liturgia.org.pl/for_bn.php?show=mod&id=4
http://www.liturgia.org.pl/for_bn.php?show=mod&id=37
http://www.liturgia.org.pl/for_bn.php?show=mod&id=38
http://www.liturgia.org.pl/for_bn.php?show=mod&id=39


Pn gru 21, 2009 0:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Świąteczna liturgia
Ale co 'niezupełnie'?
Bo nie rozumiem...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn gru 21, 2009 8:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post Re: Świąteczna liturgia
No to jeśli już jesteśmy w temacie: dlaczego na 25. grudnia są inne czytania na Pasterkę, inne na Mszę ranną, a inne na Mszę popołudniową? Czuję się jakbym tego wszystkiego nie ogarniała.


Śr gru 23, 2009 21:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Świąteczna liturgia
Ponieważ ten dzień 'trwa'. Wyróżnia się właśnie różne pory dnia. Bo aniołowie pasterzom ogłaszali narodzenie Pana w nocy (Ewangelia z Mszy w nocy). I to po tym obwieszczeniu oni udali się do groty (Ewangelia z Mszy o świcie). Zaś już w ciągu dnia można spojrzeć na te wydarzenia 'na spokojnie', kontemplując fakt Wcielenia słuchając Prologu Ewangelii wg św. Jana.
To pozwala wydobyć jeszcze więcej treści w ciągu tego dnia.

Tak samo jest też z Wielkanocą. Inne są czytania na Wigilię Paschalną, inne na Msze rano, inne na wieczorną.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 23, 2009 22:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post Re: Świąteczna liturgia
Niesamowite bogactwo liturgii... Piękna sprawa w takim razie. Ja w tym roku idę na Pasterkę. Pierwszy raz ;)


Śr gru 23, 2009 22:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post Re: Świąteczna liturgia
W czasopiśmie "Rycerz Niepokalanej" znalazłam coś takiego:

"25 grudnia (...) Tego dnia sprawowana jest o północy uroczysta Msza zwana pasterską lub Pasterką. Wiele osób idzie tylko na Pasterkę, ponieważ jest ona już liturgią świąteczną. Jednak można pójść na drugą Mszę w ciągu dnia, zwłaszcza że są wtedy inne czytania".

?? :)


Cz gru 24, 2009 10:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Świąteczna liturgia
I po co ten znak zapytania?

Oczywiście, że można pójść jeszcze raz. Nikt nie zabrania ;) Ale bycie na jednej (obojętnie której) Mszy tego dnia jest wystarczające. Zaś pobożniejsi mogą iść drugi raz też. Ja też chodzę zawsze na drugą Mszę.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz gru 24, 2009 11:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post Re: Świąteczna liturgia
O, no i właśnie o taki wniosek mi chodziło!! :D


Cz gru 24, 2009 12:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post Re: Świąteczna liturgia
szumi napisał(a):

Tak samo jest też z Wielkanocą. Inne są czytania na Wigilię Paschalną, inne na Msze rano, inne na wieczorną.

Na Wigilii są inne, ale już cały dzień są przecież takie same... Z tym, że wieczorem można odczytać Ewangelię o Emaus, można.

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


Pt gru 25, 2009 14:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Świąteczna liturgia
Tak? Oj to mi się coś pokićkało ;) Ale właśnie o możliwość Ewangelii o wędrówce do Emaus mi chodziło ;]

Tak to jest, jak człowiek stary i zapomina ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt gru 25, 2009 16:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post Re: Świąteczna liturgia
Kamyk napisał(a):
Pasterka należy do liturgii 25 grudnia, czyli Bożego Narodzenia. Jeśli chcesz iść na Mszę w Wigilię, musisz zapewne iść na poranną - również nie sądzę, aby gdziekolwiek w Wigilię były popołudniowe czy wieczorne Msze.
Co do osób, które chodzą zarówno na pasterkę jak i Mszę w "dzień" Bożego Narodzenia - albo jest to nadgorliwość, albo niewiedza


Oj, Kamyku, coś Ci się w poszukiwaniach moderatorskich pobłądziło.

24 grudnia rano - ostatnia liturgia okresu adwentu z przepiękną kolektą, zaczynającą się od słów "Panie Jezu, przyjdź szybko i nie zwlekaj";
24 wieczorem - Msza św. Wigilii Narodzenia Pańskiego;
24/25 o północy - Pasterka;
25 grudnia - Msza o świcie;
25 grudnia - Msza w dzień.

Każda ma oddzielny formularz i każda ma oddzielne czytania. Wystarczyło sprawdzić w portalowym kalendarzu liturgicznym.

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


Pn gru 28, 2009 23:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL