Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Ornat pogrzebowy... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post Ornat pogrzebowy...
jakiego koloru ornat obowiazuje podczas mszy świetej pogrzebowej(żałobnej)? czy moze to byc biały ornat?

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn sty 24, 2005 19:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 03, 2004 11:16
Posty: 192
Post 
Biały ?? No litości....może jeszcze różowy...?
Julio jako katechetka powinnas wiedzieć że kolorem żalobnym jest czerń...
Czarny ornat na pogrzebie widzialam raz - był to pogrzeb księdza, ktory uczyl mnie w liceum.
Natomiast generalnie na pogrzebie jest ornat fioletowy....

_________________
Bo ja kocham koty


Pn sty 24, 2005 19:49
Zobacz profil
Post 
Zwyczajnym kolorem ornatu podczas mszy świętej pogrzebowej jest kolor czarny lub fioletowy ( w mojej parafii częściej czarny) , jako kolory oznaczające pokutę, żałobę i smutek.

Może być używany również kolor biały . Oznacza on radość . Używanie ornatu koloru białego podczas pogrzebu odzwierciedla głęboką prawdę , iż śmierć jest początkiem życia , osiągnięciem celu i dlatego ( z punktu widzenia wiary) wydarzeniem radosnym. Wielka musi być radość w niebie, gdy umiera człowiek sprawiedliwy.

Kolor biały jest czasami używany na pogrzebie osób odznaczających się dużą pobożnością i będących dobrymi ludźmi.

Z tą praktyką spotkałam się na pogrzebie mojej babci. Wówczas byłam zszokowana ... Teraz rozumiem :) Dodam, że oprócz tego, iż ksiądz był ubrany w biały ornat, śpiewano wielkanocne pieśni , co jeszcze podkreślało radość .


Pn sty 24, 2005 20:06

Dołączył(a): Cz gru 23, 2004 17:56
Posty: 98
Post 
baranek napisał(a):
Może być używany również kolor biały . Oznacza on radość . Używanie ornatu koloru białego podczas pogrzebu odzwierciedla głęboką prawdę , iż śmierć jest początkiem życia , osiągnięciem celu i dlatego ( z punktu widzenia wiary) wydarzeniem radosnym. Wielka musi być radość w niebie, gdy umiera człowiek sprawiedliwy.

Kolor biały jest czasami używany na pogrzebie osób odznaczających się dużą pobożnością i będących dobrymi ludźmi.


Kolor biały...cóż szok dla mnie :o :o :o :o Po raz pierwszy spotkałem się z tym, że Kapłan może mieć biały ornat podczas nabożeństwa żałobnego ale cóż człowiek się całe życie uczy. Dziękuję baranku za uświadomienie w tej kwestii :)

baranek napisał(a):
Dodam, że oprócz tego, iż ksiądz był ubrany w biały ornat, śpiewano wielkanocne pieśni , co jeszcze podkreślało radość .


Tu już zdecydowanie mniejsze zaskoczenie ponieważ u mnie w parafii pieśni wielkanocne podczas pogrzebów są b.często śpiewane.

_________________
Wróciłem :)


Pn sty 24, 2005 21:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
szklany_czlowiek napisał(a):
Biały ?? No litości....może jeszcze różowy...?
Julio jako katechetka powinnas wiedzieć że kolorem żalobnym jest czerń...


Przepraszam szklany, czy to mial byc jakis atak na moja skromna osobe, moze zle to zrozumialam ale odebralam to jao atak...

Otóż ks. Pawluk w t.2 ksiażki "Prawo kanoniczne wedłg kodeksu Jana Pawła II" na str. 402 paragr. 4 pkt. 2 pisze: "obrzędy pogrzebowe dorosłych odprawia sie w kolorze fioletowym lub czarnym. Jednak jesli zmarły wyraził przed smiercia życzenie, aby użyto szat białych, życzenie to mozna spełnić.
Pogrzeb dzieci odprawia się w szatach koloru białego"

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn sty 24, 2005 22:48
Zobacz profil
Post 
OBRZĘDY POGRZEBU
WPROWADZENIE TEOLOGICZNE I PASTORALNE, nr 22:

"Obrzędy pogrzebowe dorosłych odprawia się zasadniczo w kolorze fioletowym lub czarnym. Jeżeli zmarły wyraził przed śmiercią pragnienie, aby użyto szat białych, można je spełnić.
Pogrzeb dzieci odprawia się w szatach koloru białego."

Źródło:
http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedowkl/rutulal/pogrzeb.htm


Pn sty 24, 2005 23:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 03, 2004 11:16
Posty: 192
Post 
Julio - możesz odbierac to sobie jak chcesz...
Bylo to zadziwienie spowodowane pytaniem na poziomie uczniow zerówki...
Co jak co, ale kolor ornatu pogrzebowego powinien byc wiadomy osobie uczącej religii....
No chyba, ze nie jesteś tym za kogo sie podajesz...
Zreszta co być powiedziala gdyby Cie o to uczen zapytal ?
"nie wiem" ?

_________________
Bo ja kocham koty


Pn sty 24, 2005 23:13
Zobacz profil
Post 
Z tego co słyszałam może być użyty również kolor zielony jako wyraz nadziei na wiekuiste spotkanie z Panem.


Wt sty 25, 2005 5:10

Dołączył(a): Cz gru 23, 2004 17:56
Posty: 98
Post 
szklany_czlowiek napisał(a):
Zreszta co być powiedziala gdyby Cie o to uczen zapytal ?
"nie wiem" ?


Nie zamierzam się bawić tutaj w adwokata Julii bo Ona może jak uzna za stosowne sama odpowiedzieć ale szklany pamiętaj o tym, że nie jest ujmą dla nauczyciela powiedzieć słowo "nie wiem" uczniowi...
Tylko to nie wiem trzeba umieć powiedzieć.A nie wstydzić się tego słowa...

_________________
Wróciłem :)


Wt sty 25, 2005 7:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
zgadzam sie z Bartkiem, ze jesli nauczyciel powie "nie wiem" to nie jest nic strasznego, nie musi wiedzieć wszystkiego, ale jesli uczniów bedzie cos interesowało szczególnie to nauczyciel moze to przecież doczytac. ;)

Cytuj:
Co jak co, ale kolor ornatu pogrzebowego powinien byc wiadomy osobie uczącej religii....


jest mi znamy... jak byś nie zauważyl ponizej wyjasnilam to dokladnie, na podstawie dostepnych mi zrodel, po czym to samo na podstawie obrzedow pogrzegowych wyjasnil ksiadz...
zreszta... szklany, nie wiem czy wiesz, ale nauczyciel zazwyczaj zadaje pytania problemowe, ktorymi chce mzmusic uczniów do myślenia... asam najczesciej zna odpowiedz na zadawane pytania ;)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Wt sty 25, 2005 11:04
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 26, 2005 15:16
Posty: 5
Post a propos koloru
w mszach żałobnych stosuje sie zazwyczaj kolor fioletowy, jednakże kolor biały jako zastępujšcy wszystkie kolory również może byc użyty, o czarnym nie wspominajšc


So mar 26, 2005 16:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 7:42
Posty: 3
Post Re: a propos koloru
prezbiter napisał(a):
w mszach żałobnych stosuje sie zazwyczaj kolor fioletowy, jednakże kolor biały jako zastępujšcy wszystkie kolory również może byc użyty, o czarnym nie wspominajšc


Z tego co się orientuje to kolor ZŁOTY zastępuje wszystkie kolory w liturgii a nie kolor biały !


Cz mar 31, 2005 10:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Ciekawe jest, że od wieków kolorem szat liturgicznych jaki był stosowany w liturgii pogrzegbowej oraz w liturgii Wielkiego Piątku był kolor czarny.

Jeszcze niedawno bo 58 lat temu papież Pius XII tak pisał:
"błądzi kto chce ołtarzom przywrócić pierwotny kształt stołu; kto chce wykluczyć czarny kolor z szat kościelnych"

Współcześnie nigdy nie widziałem księdza w czarnym ornacie.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Cz mar 31, 2005 10:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So mar 26, 2005 15:16
Posty: 5
Post 
Biały I złoty, możnaby powiedzieć że w bardziej biały niz złoty, złoty , mimo jego uniwersalnego zastosowania przeznacza się raczej na szczególne uroczystosci, (Boże Narodzenie itp. )


Pt kwi 01, 2005 21:11
Zobacz profil
Post 
Ultramontanin napisał(a):
Ciekawe jest, że od wieków kolorem szat liturgicznych jaki był stosowany w liturgii pogrzegbowej oraz w liturgii Wielkiego Piątku był kolor czarny.


Pierwotnie był to kolor fioletowy :) Później ( od XII w. ) zaczęto stosować kolor czarny, by następnie powrócić do tradycji.

Cytuj:
Kolor fioletowy stosowano pierwotnie zamiast czarnego, który był makiem żałoby i pokuty. Kolor fioletowy natomiast, oprócz żałoby i pokuty, symbolizował ponadto: skruchę, pokorę oraz godność (fiolety biskupa, prałata, kanonika). Ostatnia reforma liturgiczna powróciła do starej tradycji sięgającej jej początków i koloru fioletowego można używać znowu zamiast czarnego. Stosuje się go zatem w liturgii żałobnej oraz w okresach Adwentu i Wielkiego Postu.


Kolor fioletowy wyraża także umartwienie przepełnione nadzieją. Właśnie ze względu na połączenie smutku z powodu straty bliskiej osoby z chrześcijańską radością kolor fioletowy powinien być preferowany w liturgii pogrzebowej nad kolor czarny, który oddaje tylko smutek i jest kolorem grzechu, nicości, potępienia.

[za materiałami ze strony Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów]


Pt kwi 29, 2005 23:47
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL