Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
Na jednym z blogów - http://paxv20.wordpress.com/2010/10/02/ ... a-kazaniu/ - wyczytałem ciekawy tekst, z bardzo ciekawym pojęciem „makdonaldyzmu homiletycznego” – ciekawe sformułowanie.

A jak nazwać zjawisko, powszechne, którego niestety doświadczyłem wczoraj ZNOWU podczas Mszy Świętej, a mianowicie: czytanie po Ewangelii, tj. w miejscu na HOMILIĘ (nie kazanie), tego – http://info.wiara.pl/doc/639282.Krytycz ... cji-Jezusa + zaproszenia generała… pardon, metropolity, na jakiś bliżej nieokreślony spęd diecezjalny? Bo mnie szlag trafia – po najmniejszej linii oporu. Żeby to jakaś nauka była, jakieś rozważania, coś o Ewangelii. Nie – „skrót wydarzeń” z kolejnego, pasjonującego z pewnością (…) zlotu KEP. Zbitka frazesów, jak zwykle w tonie „jaki ten polski Kościół prężny i wspaniały”.

Przeraża mnie to. Bo ludziom w kościele – na rękę, czyta ksiądz jeszcze szybciej niż na kolanie napisane zwykle kazanie, śpi/przysypia się lepiej… Księdzu – tym bardziej, bo nie trzeba w/w kazania na kolanie pisać (tudzież uskutecznić, mniej lub bardziej „spontanicznego” makdonaldyzmu homiletycznego). A biskupi? Tego za cholerę nie wiem – co oni chcą osiągnąć, spisując takie pierdoły, i każąc je czytać w kościoła w niedzielnej mszy, zamiast homilii? Zniechęcać ludzi nie trzeba – wystarczy, że raz, drugi przyjdą i takich głupot posłuchają, to nie wrócą. Pogratulować.

Żaden dowcip. Gdzie znaleźć sensowne rozważanie do Ewangelii? Na blogach kilku osób, duchownych i nie tylko, które to Słowo rozważają. Bo z ambony – coraz rzadziej.

Co o tym sądzicie? U Was też takie rzeczy się dzieją?

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn paź 04, 2010 14:01
Zobacz profil WWW
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
U mnie czyta sie list biskupa z jakiejs wyjatkowej okazji, jezeli biskup wyraznie podkresla, ze nalezy go przeczytac. Np na poczatk wielkiego Postu (chyba) ostatnio. I wtedy jest jak najbardziej na temat np Wielkiego Postu.

Nie wiem, czy listy KEP sa z zalacznikiem "Czytac obowiazkowo podczas kazdej Mszy sa"? Czy o tylko gorliwosc proboszczow? Bo rownie dobrze mozna by je wywiesic w gablotce parafialnej, albo wydrukowac w gazetce parafialnej.

Przyznaje,ze nigdy nie trawilam tego specjalnego jezyka, specyficznego dla tych listow, ale ... wiekszosc znanych mi ksiezy w Polsce ma podobna maniere przy mowieniu kazan (moze teraz juz nie? nie wiem).

I taki off-top do tresci listu:
Czy ktos wie, co stanie sie z Koscielnym Funduszem Emerytalnym, po zakonczeniu dzialania Komisji Majatkowej? Zostanie rozwiazany? Zamrozony? Zlikwidowany? Przeksztalcony w prywatny system emerytalny?
Bo przeciez po zwrocie majatkow kazdy ksiadz (badz jego biskup) powinien miec taki dochod, zeby samemu oplacac skladki emerytalne.


Pn paź 04, 2010 16:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 21:23
Posty: 806
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
Mnie też to denerwuje, ja mam wrażenie, że ciągle są listy, rzadko coś innego. Nie jestem w stanie ich słuchać, przysypiam. Ja myślę, że ludziom wcale nie są te listy na rękę, są dłuuugie o wszystkim i o niczym. A jak nie ma listów, to są jakieś patriotyczno-polityczne wywody, narzekanie jacy młodzi są źli i jak zły jest współczesny świat, a Kościół taki bieedny. Naprawdę rzadko słyszę jakąś ciekawą, normalną homilię. W roku akademickim chodzę do różnych Kościołów, więc mam trochę przekrojowe spojrzenie. Najlepiej często jest u zakonników.

_________________
Szukaj mnie
Bo sama nie wiem już
Bo nie wiem kiedy sama się odnajdę.


Pn paź 04, 2010 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
ale z drugiej strony-jak biskupi mają zachęcić wiernych do zapoznania się z ich działaniem?..np-no bo chyba nie tylko po artykułach w wyborczej? (czy gdzieś tam)


Pn paź 04, 2010 17:41
Zobacz profil
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
renata155, z tego co wiem mnostwo parafii ma dzisiaj gazetke, a przynajmniej strone parafialna. Tablice ogloszen tez sa. Mozna tez powielic tresc listu i wcisnac ludziom do reki.
Mam wrazenie, ze wtedy wiecej osob swiadomie zapozna sie z trescia listu, niz kiedy "automatycznie" wylacza swiadomosc po trzecim zdaniu.


Wt paź 05, 2010 7:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
kamala--tia..tylko kto by to przeczytał z własnej i nie przymuszone woli?..a moim zdaniem cierpliwe wysłuchanie takiego listu,uczy cierpliwości,i posłuszeństwa..a my jako wierne owieczki ,nierozumne dostosować się możemy raz na jakiś czas


Wt paź 05, 2010 8:02
Zobacz profil
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
Co dokumenty Kosciola mowia o kazaniu:
Cytuj:
KO 24. Teologia święta opiera się, jako na trwałym fundamencie, na pisanym słowie Bożym łącznie z Tradycją świętą. W nim znajduje swe najgruntowniejsze umocnienie i stale się odmładza, badając w świetle wiary wszelką prawdę ukrytą w misterium Chrystusa. Pisma zaś święte zawierają słowo Boże, a ponieważ są natchnione, są one naprawdę słowem Bożym. Niech przeto studium Pisma św. będzie jakby duszą teologii świętej. Tymże słowem Pisma św. żywi się również korzystnie i święcie się przez nie rozwija posługa słowa, czyli kaznodziejstwo, katecheza i wszelkie nauczanie chrześcijańskie, w którym homilia liturgiczna winna mieć szczególne miejsce.
Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym "DEI VERBUM"

http://www.zaufaj.com/sobor-vaticanum-ii-/346.html
Cytuj:
KL 24. Pismo święte ma doniosłe znaczenie w odprawianiu liturgii. Z niego bowiem wyjęte są czytania, które wyjaśnia się w homilii, oraz psalmy przeznaczone do śpiewu. Z niego czerpie swe natchnienie i swego ducha prośby, modlitwy i pieśni liturgiczne. W nim też trzeba szukać znaczenia czynności i znaków. Stąd też w trosce o odnowienie świętej liturgii, jej rozwój i dostosowanie należy rozbudzić to serdeczne i żywe umiłowanie Pisma świętego., o którym świadczy czcigodna tradycja obrządków wschodnich i zachodnich. (...)
KL35. Dla uwydatnienia wewnętrznego związku między obrzędem i słowem w liturgii:

1. Należy przywrócić w nabożeństwach czytanie Pisma świętego dłuższe, bardziej urozmaicone i lepiej dobrane.

2. Rubryki powinny wskazywać najodpowiedniejsze miejsce do kazania, stanowiącego część czynności liturgicznej, jeżeli dany obrzęd je dopuszcza. Bardzo starannie i w należyty sposób należy spełniać obowiązek głoszenia kazań. Treść swoją powinny one czerpać przede wszystkim ze źródeł Pisma świętego i liturgii, jako zwiastowanie przedziwnych dzieł Bożych w dziejach zbawienia, czyli w misterium Chrystusowym, które zawsze jest w nas obecne i działa, zwłaszcza w obrzędach liturgicznych.

3. Należy także usilnie kłaść nacisk na katechezę ściśle liturgiczną, a i podczas wykonywania obrzędów, jeżeli zachodzi potrzeba, przewidzieć krótkie pouczenia: ma je podawać ? byle w odpowiednich momentach ? kapłan lub inna osoba kompetentna, w słowach zgodnych z przepisami.

4. Należy zalecać odprawianie świętej liturgii słowa Bożego, w wigilię uroczystych świąt, w niektóre dni Adwentu i Wielkiego Postu oraz w niedziele i święta, zwłaszcza w miejscowościach, gdzie nie ma kapłana. W takim przypadku niech nabożeństwem kieruje diakon lub ktoś delegowany przez biskupa. (...)
KL 52. Jako część samej liturgii zaleca się bardzo homilię, w której z biegiem roku liturgicznego wykłada się na podstawie tekstów świętych tajemnice wiary i zasady życia chrześcijańskiego. Bez poważnego powodu nie należy jej opuszczać we Mszach odprawianych w niedziele i święta nakazane przy udziale wiernych.
Konstytucja o liturgii świętej "SACROSANCTUM CONCILIUM"

http://www.zaufaj.com/sobor-vaticanum-ii-/344.html

Juz chocby dlatego zastepowanie homilii czestymi listami KEP "o wszystkim" jest, moim zdaniem, naduzyciem liturgicznym.
Podobnie jak homilie nie zwiazane z aktualnymi czytaniami i Ewangelia


Ostatnio edytowano Wt paź 05, 2010 8:40 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 2 razy



Wt paź 05, 2010 8:32
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
Niewiele takie listy wnoszą w moją wiedzę o działaniach biskupów.
Choćby ostatni "gładziutki, polerowany" o niesłusznych oskarżeniach w kwestii odzyskiwania dóbr kościelnych.
A przecież konkretnie nie o to chodzi, że zdarzały się czasem jakieś nieprawidłowości w kalkulacjach, oszacowaniach.
Głównym zasadniczym nagannym elementem tego procederu jest dokonywanie go przez byłego esbeka.
Logiczne, że nie był on pojedynczym wszechładnym osobnikiem, zapewne większe grono esbeków dysponujących papierami, które nigdy nie trafiły do IPN stanowiły bazę do działania esbecji w imieniu Koscioła.
Lwią część odzyskanych dóbr przejmowali dla siebie w ramach prowizji.
Przypadek Towarzystwa br. Alberta w Krakowie - Towarzystwo złozyło pełnomocnictwo w ręce esbeka wyceniając stracoe dobra na 30 milionów.
Esbek odzyskała majatej o nominalnej wartości 120 milonów, sprzedał od ręki grunt, wpłacił na konto Towarzystwa uzgodnione 30 milionów, reszta stanowiła dla niego i kolesi esbeków prowizję.
Taki komunikat ukazuje tylko obłudę i drażni ludzi.
Lepiej byłoby już milczec nad tym iczym od kilku lat było powszechną wiedzą.
Ja na ewentualnośc listów biskupów mam zawsze w kieszeni dziesiątkę Różańca i spożytkowuję ten czas na odmówienie kilku dziesiątek Różańca.


Wt paź 05, 2010 8:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
no dobrze...ale czy nie przeczytanie listu leży w gestii proboszcza?


Wt paź 05, 2010 12:29
Zobacz profil
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
renata155 napisał(a):
no dobrze...ale czy nie przeczytanie listu leży w gestii proboszcza?

Oczywiście proboszcz jest zobligowany do przeczytania.
To biskupi nie mają żadnego kontaktu z wiernymi, niemal żadnego rozeznania, stąd język owych listów jest zawiły, napuszony, listy długaśne......wysłuchuje je 2-10% uczestników Mszy sw.


Wt paź 05, 2010 12:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
dlaczego wiec wierni nie napiszą listu z protestem do biskupa?,,,co komu po gadaniu tu na forum?


Wt paź 05, 2010 12:59
Zobacz profil
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
renata155 napisał(a):
dlaczego wiec wierni nie napiszą listu z protestem do biskupa?,,,co komu po gadaniu tu na forum?

Akurat zostanie dostarczony do rąk własnych :-) .....podobnie jak wiele innej korespondencji dociera do biskupów, papieża......osoba prywatna przemycała do JPII dokumenty w sprawie abp Peatza.
A spróbuj w kurii dostac się na rozmowe z biskupem.....


Wt paź 05, 2010 13:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
co nie zmienia faktu-że wyrażanie tutaj swojego oburzenia-niczego nie zmieni


Wt paź 05, 2010 13:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
U nas w ogóle listów nie czytają i kazania są świetne. U Dominikanów.


Wt paź 05, 2010 14:08
Zobacz profil
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
Alus napisał(a):
renata155 napisał(a):
no dobrze...ale czy nie przeczytanie listu leży w gestii proboszcza?

Oczywiście proboszcz jest zobligowany do przeczytania.
To biskupi nie mają żadnego kontaktu z wiernymi, niemal żadnego rozeznania, stąd język owych listów jest zawiły, napuszony, listy długaśne......wysłuchuje je 2-10% uczestników Mszy sw.


A na pewno jest? Czy idzie na latwizne?


Wt paź 05, 2010 14:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL