Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
renata155 napisał(a):
ale z drugiej strony-jak biskupi mają zachęcić wiernych do zapoznania się z ich działaniem?..np-no bo chyba nie tylko po artykułach w wyborczej? (czy gdzieś tam)

Inną formą wypowiedzi. Zaproponowaniem jakieś formy aktywności. A nie opowiadaniem, jak to w Kościele jest wspaniale, ile co Caritas zebrał na to, ile na tamto... Takie rozliczenie jakby, zestawienie. To ma być homilia?

Pomysł najprostszy - wydrukować, pokserować, zostawić przy wyjściu z kościoła. Kto będzie chciał czytać - weźmie. Jak ktoś chce - sam znajdzie, zwykle nie ma problemu na www diecezjalnej takie rzeczy są.


Kamala - tak, nadużycie liturgiczne to dobre nazwanie problemu po imieniu.


Mam prośbę - nie róbcie z tego wątku tematu o aferkach wokół Komisji Majątkowej... Osobny temat założyłem na viewtopic.php?f=36&t=26415

Ja nie zapomnę, odnośnie tandetnych takich liścików, jak zaprzyjaźniony proboszcz na wiejskiej parafii powiedział ludziom na Pasterce: Przyszliście tu w nocy w mrozie, to w nagrodę nie przeczytam wam listu biskupa, który będę musiał czytać jutro na wszystkich mszach :) Jak ksiądz trochę oleju w głowie ma i krytycznego podejścia do życia, to sam dobrze wie, że taki liścik to najczęściej puste wodolejstwo, pisanie dla pisania. Nic dziwnego, że słuchać się tego nie da.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt paź 05, 2010 14:30
Zobacz profil WWW
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
Cytuj:
A na pewno jest? Czy idzie na latwizne?

Chyba jednak jest zobligowany.
W mojej parafii spotkałam się czasem, że przydługie nudne listy, są streszczane i czytane urywkami.


Wt paź 05, 2010 15:34
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
Owszem, czasem są dołączone do listów adnotację o tym, że list należy odczytać dnia [tego i tego] na wszystkich Mszach.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt paź 05, 2010 18:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
Ale ta adnotacja jednak nie jest chyba prawem ;-). Zwłaszcza że jednak przepisy dośc wyraźnie mówią, żeby homilii nie opuszczac bez poważnej przyczyny. Znam takich, co list czytali w ogłoszeniach, ale nie ZAMIAST homilii. Ale w większości przypadków list księży cieszy, bo nie trzeba nad tą homilią samemu ślęczec...

W mojej archidiecezji oprócz listów cudem w naszych oczach są pierwsze niedziele miesiąca, kiedy to zamiast homilii jest adoracja eucharystyczna - skądinąd ważna rzecz i potrzebna, no ale...


Śr paź 06, 2010 21:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
BlankaA napisał(a):
no ale...

wrocławska? w mojej rodzinnej parafii ostatnio adoracja trwała może 5 minut i była zamordowana bezsensowną paplaniną księdza. Nie wiem, czy nie wolę listu KEP.


Cz paź 07, 2010 0:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: zamiast homilii - liścik KEP albo biskupa, nie na temat?
:-). Nie. Krakowska.

Ja o tyle wolę listy, że i tak sobie je wcześniej z sieci przeczytam - wnikliwie, albowiem ja lubię się wgryzac w teksty - a podczas odczytywania z ambony to sie już wtedy spokojnie i bez wyrzutów sumienia zapadam w hezychazm. Natomiast z adoracją to... no siłą rzeczy nie da się jej nadrobic "prywatnie", więc się alienowac podczas tej narzuconej zamiast homilii nie bardzo można ;-(.


Cz paź 07, 2010 12:16
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL