Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Co się stało z Rzymskim Kanonem? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 23, 2005 19:50
Posty: 180
Post Co się stało z Rzymskim Kanonem?
Cytuj:
"Look at the other canons. First of all, when I celebrate Mass with the Roman Canon, I’ve often had people come up and say, “What canon was that, Father?” I say, “Well, that was the Roman Canon, the one that has been used for about 1600 years.” “Oh, I haven’t heard that.” Generally, you get Canon Two. Why? Because it’s the shortest. So, you can spend all kinds of time with singing, and the commentators explaining things, and a long homily, with big processions and greeters coming in and whatever else. But for the Sacrifice of the Mass, the attitude seems to be “Let’s get that over as soon as we can with Canon Two.” "
http://www.catholiceducation.org/articl ... e0540.html


Czemu prawie żaden ksiądz nie odmawia pierwszego Kanonu? Żeby wiernych nie zanudzać? Ja ostatni raz słyszałem Kanon Rzymski dwa lata temu, w czwartek gdy pięć osób było w kościele...

_________________
Logicznych powodów brak, gdy pod chełmem jeno wiatr :-)


Śr mar 09, 2005 0:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Przepadł po soborze.
http://tradycja.koc.pl/art2.htm
Kanon Rzymski. Zniesiony ( U Cramera). W nieco zmienionej wersji zachowany jako opcja (Piersza Modlitwa Eucharystyczna). Pozostałe Modlitwy Eucharystyczne, a szczególnie najpopularniejsza dla jej krótkości Druga, są akceptowane przez Protestantów.

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


Pt mar 11, 2005 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Hehe...
Jeszcze nie słyszałam żadnego protestanckiego pastora używającego którejś z Modlitw Eucharystycznych nowego Mszału Rzymskiego :D
I nie wiem, skąd ty niby o tym wiesz, jak nie sprawdziłeś - proszę nie rozpuszczać pogłosek.
A ja wielokrotnie byłam na Mszy z I Modlitwą Eucharystyczną, więc po prostu zapytajcie swoich proboszczów czemu jej nie używają a nie róbcie z tego tematu kolejnego trollingu

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt mar 11, 2005 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Protestanci naogol odmawiaja kanon rzymski, tylko opuszcajac slowa o ofierze, nie slyszalem o reformie liturgicznej, a kilka lat spedzilem w kraju luteranskim.

Modlitwa trzecia tez jest dluga i tez rzadziej odmawia niz druga, czy to tez swiadczy o jej odrzuceniu?

To prawda ze to wynika z checi wiel;u ksierzy by Msza trawa krocej, ale co maja robic, jesli czesto ludzie wychodza bo trwas za dlugo? To nie jest tylko problem ksierzy ale porzadniejszej katechezy liturgicznej dla xcalego Kosciola.


So mar 12, 2005 17:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Ponieważ nieomylna Nauka Kościoła orzekła, że Msza św. Wszechczasów ma być odprawiana po wsze czasy, czyli do końca wieków, jedynie udział w tej Mszy św. zapewnia pełnię łask, które Pan Jezus wysłużył na Krzyżu.

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


So mar 12, 2005 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Kwestie techniczno-liturgiczne nie wchodzą w zakres kwestii wiary i moralności objętych nieomylnością

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So mar 12, 2005 17:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Agniulka napisał(a):
Kwestie techniczno-liturgiczne nie wchodzą w zakres kwestii wiary i moralności objętych nieomylnością

Kto i kiedy to objawił? :-o

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


So mar 12, 2005 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Pocztyaj sobie, co wchodzi w skład nieomylnego nauczania a nie zadawaj pytań rodem z przedszkola

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So mar 12, 2005 19:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Proszę o merytoryczne wypowiedzi przekraczające jedno zdanie. To nie jest pogawędka na gg czy czacie.
Pozdrawiam :)

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


So mar 12, 2005 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Dziękuję Rozalko za tę uwagę. :)

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


So mar 12, 2005 20:56
Zobacz profil
Post Re: Co się stało z Rzymskim Kanonem?
Fatal error napisał(a):
Czemu prawie żaden ksiądz nie odmawia pierwszego Kanonu?


Znam księdza, który został przeniesiony na "karną" parafię za uporczywe odmawianie korzystania z ME innych niż Kanon Rzymski. Do takich absurdów dzisiaj dochodzi.


Cz kwi 28, 2005 22:43

Dołączył(a): N lis 28, 2004 15:04
Posty: 74
Post 
Ostatnio słyszałem Kanon w Wielki Czwartek. Jeśli już księża odmawiają Kanon, to najczęściej na Mszach uroczystych, np. Wielki Czwartek lub Wielka Sobota. Ale fakt, na "zwykłych" Mszach przeważa modlitwa II, a w dalszej kolejności III i V.
W roku 1996 spędzałem wakacje we Francji, razem z zakonnikami ze Wspólnoty św. Jana (Communaute St. Jean). W zakonie tym Kanon jest odmawiany praktycznie podczas każdej Mszy codziennie. Podczas 3 tygodni pobytu uczestniczyłem codziennie we Mszy i na palcach jednej ręki mógłbym policzyć przypadki, gdy została użyta inna modlitwa eucharystyczna. W ogóle ten zakon ma bardzo tradycyjne obyczaje liturgiczne w porównaniu z przeciętną katolicyzmu francuskiego (czy w ogóle zachodnioeuropejskiego): Msza jest odprawiana w ornacie, podczas Mszy się klęczy, Komunia jest udzielana do ust itp.


Pt kwi 29, 2005 10:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 28, 2004 15:04
Posty: 74
Post 
przepraszam, ale nacisnęło mi się "wyślij" przed dokończeniem poprzedniego posta :oops:
Co ciekawe, Wspólnota św. Jana jest zakonem założonym już po reformie soborowej, w latach '70 XX wieku. A jest to bardzo tradycyjny zakon pod względem obyczajów, w tym również liturgicznych (oczywiście w ramach liturgii posoborowej). Tak więc jak się chce, to można, nawet w niesprzyjającym otoczeniu.


Pt kwi 29, 2005 10:46
Zobacz profil
Post 
Jakub napisał(a):
Ostatnio słyszałem Kanon w Wielki Czwartek. Jeśli już księża odmawiają Kanon, to najczęściej na Mszach uroczystych


Mój proboszcz też twierdzi, że Kanon Rzymski jest ZAREZERWOWANY wyłączne na Msze św. "uroczyste". Jak go kiedyś spytałem, czy dla niego każda Msza święta nie jest uroczysta, to tylko tak dziwnie na mnie spojrzał...

Mój kolega z dawnej pracy (luteranin) twierdził, że Novus Ordo odprawione bez Confiteor (przy użyciu 3x Panie zmiłuj się...), bez Credo i przy wykorzystaniu 2ME jest dla niego CAŁKOWICIE AKCEPTOWALNYM NABOŻEŃSTWEM. Ta wypowiedź świadczy chyba o tym, że coś jest nie tak.


Pt kwi 29, 2005 10:49
Post 
Jakub napisał(a):
A jest to bardzo tradycyjny zakon pod względem obyczajów, w tym również liturgicznych (oczywiście w ramach liturgii posoborowej).


Panie Jakubie, a czym według Pana należy tłumaczyć powszechne dziś "niechlujstwo" liturgiczne, wybieranie tekstów jak najkrótszych (uzasadnienie: przecież wolno?!?!), usuwanie "nadmiarowych" modlitw, które można opuścić (uzasadnienie: przecież wolno?!?!) czy też wprowadzanie całej masy nadzwyczajnych świeckich szafarzy tylko po to, aby skrócić Mszę świętą o 5-6 minut?


Pt kwi 29, 2005 11:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL