Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 21:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Gorzkie Żale 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 03, 2010 13:28
Posty: 59
Post Gorzkie Żale
"Gorzkie żale", to typowo polskie nabożeństwo śpiewane są we wszystkich kosciołach w Polsce w niedziele Wielkiego Postu. Ważnym elementem Gorzkich Żalów jest kazanie pasyjne, w którym nawiazuje się do ewangelicznego opisu Wielkiego Postu. Drogi, którą przebył Jezu z Wieczernika, przez Getsemani, pałac Kajfasza, pretorium Piłata aż na Golgotę. Ksiądz głoszący kazanie pasyjne w naszej parafii zapowiedział iż kazania dotyczyć będą grzechów głównych które cechowały poszczególnych uczestników Drogi Krzyżowej Pana Jezusa
Dzisiejsze kazanie było poświęcone Piłatowi a więc; PYCHA, która jest; "Początkiem wszelkiego grzechu"
Pycha polega na dążeniu do zajęcia miejsca Boga. Człowiek pyszny pyta jak Piłat; Cóż to jest prawda? Czy piłatowy gest umywania rąk; wybierając prestiż odrzucił Jezusa. Człowiek pyszny nie potrafi stanąć w prawdzie o swojej grzeszności, usprawiedliwia się nawet przed Panem Bogiem.
A Jezus stał się - uczynił się aż tak małym, do „unicestwienia się” dla nas. „Będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was swoim ubóstwem ubogacić” [2Kor 8,9]. Pokora, którą objawił Jezus zawiera się, nie tyle w myślach, w słowach czy uczuciach, ale w faktach i czynach.


N lut 26, 2012 20:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 18, 2012 14:25
Posty: 23
Post Re: Gorzkie Żale
Gorzkie Żale są pięknym nabożeństwem cieszyło mnie to kiedy słyszałem jak bardzo dużo ludzi śpiewa ze mną, po zejściu z chóru po nabożeństwie zobaczyłem wielki tłum ludzi wychodzących i tak pomyślałem że jest wielu ludzi dla których męka Jezusa nie jest obojętna, przeżywają to co Jezus wycierpiał dla Zbawienia naszego, mimo ze trwał 50 minut czas nie był zmarnowany.


Pn lut 27, 2012 10:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 03, 2010 13:28
Posty: 59
Post Re: Gorzkie Żale
Witam, w naszej parafii też sporo wiernych uczestniczy w tym nabożeństwie. Przez uczestnictwo w tym nabozństwie mozna uzyskać odpust zupełny więc tym bardziej nie mozna go lekceważyć. Zakładając ten post żywiłam nadzieję że znajdzie odzew wsród forumowiczów, ze zechcemy się dzielić swoją refleksją związaną z wysłuchanym kazaniem pasyjnym.
Pozdrawiam, krysia.


Pn lut 27, 2012 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 03, 2010 13:28
Posty: 59
Post Re: Gorzkie Żale
Dzisiaj odbyły się ostatnie "Gorzkie Żale", modlitwa szczególna dla Polaków - bo nasza, nasze duchowe dziedzictwo. Wybaczcie ale cisną mi się do ust słowa bł. Jana Pawła II, bardzo ważne słowa:
Żal serce sciska, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, te sprawy nie mogą nie obchodzić, te sprwy nie mogą mnie nie boleć
Jak już pisałam, na kazaniach pasyjnych ksiądz omawiał siedem grzechów głównych z Katechizmem Kościoła Katolickiego a więc był grzech:
1.pychy
2.chciwości
3.nieczystości
4.zazdrości
5.nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu
6.gniewu
7.lenistwa
Na zakończenie pragnę podzielić się krótką refleksją, dzisiaj Niedziela Palmowa, pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, obyśmy przez grzech lenistwa, czy jakikolwiek inny grzech głowny nie zmarnowali Wielkiego Czasu Łaski. Bóg będąc Miłością, przyciąga nas do siebie i proponuje nam Przymierze Miłości Wielki Tydzień to wejście w mrok naszego wnętrza, tajemnicę grzechu człowieka. Nie po to - jak mówi w rozważaniu o. Michał Nowak OFM Conv - abyś cierpiał, ale po to abyśmy potrafili sie sami z sobą pojednać, abyśmy zdali sobie sprawę do jak wielkiej ofiary posunął się Chrystus, żebyśmy zrozumieli dlaczego On umiera na Krzyżu.
W dzisiejszej Markowej Ewangelii po słowach:
    Hosanna na wysokościach!
w wersecie poniżej czytamy
    Tak przybył do Jerozolimy i wszedł do światyni. Obejrzał wszystko, [...] wyszedł


Każdy z nas oczekuje Bożego odkupienia.
Każdy z nas otrzymuje Go za darmo.

    „Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie, Król izraelski” (J 12, 13)


N kwi 01, 2012 20:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL