Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 "Machanie" krzyżem na pogrzebie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: "Machanie" krzyżem na pogrzebie
Zwyczaj, zwyczajem, ale i przepisy, przepisami.
Takie było moje zdanie, i chciałem się od was dowiedziec, czy ja dobrze myślałem.


Cz mar 29, 2012 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: "Machanie" krzyżem na pogrzebie
Kolega mi powiedział, że on usłyszał iż to jest "gest pożegnania" - tradycja chyba. Tak samo jak w niektórych regionach Polski każdy sypie po trochę ziemi do grobu (u nas to robi tylko kapłan) - we filmach amerykańskich tak jest.
Niektórzy starsi ludzie mogą powiedziec, ze tradycją jest np. mówienie przed baranku boży "Pokój nam wszystkim" O tym jest wyraźnie napisane w przepisach "Wskazania episkopatu Polski", że tego się nie mówi, chociaż w wielu kościołach to słychac.

A więc, co ważniejsze? Tradycja czy przepisy?


Cz mar 29, 2012 19:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 06, 2012 11:54
Posty: 11
Post Re: "Machanie" krzyżem na pogrzebie
Jako, że temat nie do końca został wyczerpany, to pomimo "odświeżenia", pokuszę się o odpowiedź. Zwyczaj, o którym mowa to tzw. "pokłon sztandarów". W sumie nie dość wiernie sprawiany ponieważ: podczas opuszczania trumny do grobu, sztandary i chorągwie powinny być pochylone pod kątem 45 stopni w stronę trumny. Znam jeden wyjątek, kiedy to podczas przejazdu trumny Marszałka Józefa Piłsudskiego, sztandary wojskowe były pochylane pod kątem 90 stopni, czyli równolegle do ziemi. Ale tylko sztandary i chorągwie, nigdy nie słyszałem o pochylaniu krzyża, który to zwyczaj wydaję mi się nie na miejscu a wręcz "niegodny". Takim samym absurdem - według mnie - jest pochylanie krzyża podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu przed wyruszeniem procesji. Sztandary owszem, ale krzyż? Czy to nawet nie z lekka komiczne? Chrystus kłania się... Chrystusowi? Co do zwyczaju trzykrotnego opuszczania sztandarów i chorągwi to jest to nie tyle pożegnanie, co oddanie czci, hołdu zmarłemu. Taką samą sytuację możemy zaobserwować w kościele, gdy Poczet Sztandarowy dochodzi do Ołtarza głównego - także jest trzykrotnie pochylany. Podsumowując: pochylanie sztandarów podczas opuszczania trumny - tak, "machnie" nimi - nie. Nie mówiąc już o jakimkolwiek pochylaniu krzyża ;)
mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.


Pt lip 06, 2012 16:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL