Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 "Postawa stojącca" podczas pieśni 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 06, 2012 11:54
Posty: 11
Post "Postawa stojącca" podczas pieśni
Witam,
zastanawia mnie podczas jakich pieśni kościelnych należy "stać". Nie chodzi mi tutaj o pieśni na
"Wejście i Wyjście" tylko o takie, których ranga urosła czy to formalnie czy w mentalności ludzi do hymnu. Pierwsze skojarzenia to Te Deum i Regina Coeli. Dalej Gloria in excelsis Deo (Chwała na wysokości i Gdy się Chrystus rodzi, w okresie Bożego Narodzenia), Pod Twoją Obronę i rzadko wykonywana Bogurodzica. Może bardziej polskie to: Boże coś Polskę i My chcemy Boga.
Proszę o Wasze opinie i informację jak jest u Was?
Pozdrawiam!

PS
Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale u nas jeszcze Apel Jasnogórski śpiewamy stojąc.


Śr lip 11, 2012 11:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Po pierwsze: Te Deum, Regina Coeli, Gloria in excelsis Deo to 'prawdziwe' hymny i zawsze się podczas ich wykonywania stoi (wyjątkiem są odmawiane 'prywatnie' w ramach Liturgii Godzin).

Po drugie: nigdy nie można zastępować hymnu Chwała na wysokości Bogu jakąkolwiek inną pieśnią.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 11, 2012 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 06, 2012 11:54
Posty: 11
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale chcesz powiedzieć, że - chociażby - podczas Pasterki wierni na intonowane słowa "Gloria in excelsis Deo" nie mogą odpowiedzieć - odśpiewać - Gdy się Chrystus rodzi?


Śr lip 11, 2012 13:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Oczywiście, że nie mogą.

OWMR mówi wyraźnie:
Cytuj:
53. Chwała na wysokości to starochrześcijański i czcigodny hymn, w którym Kościół zgromadzony w Duchu Świętym uwielbia oraz błaga Boga Ojca i Baranka. Hymnu tego nie można zastępować innym tekstem.
Pogrubienie moje

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 11, 2012 14:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
byłam przynajmniej na dwóch Mszach (jednej właśnie w okresie Bożego Narodzenia, a na drugiej w trakcie całonocnego czuwania) w których kapłan zaintonował zupełnie inną pieśń - na obu nie było organisty, były to ciche Msze, i kapłani zastąpili ten hymn innym...

Na stronie http://www.liturgia.pl czytamy: "
Cytuj:
Do dnia dzisiejszego zachowała się tradycja śpiewania hymnu w niedziele, w święta oraz w niektóre Msze o Najświętszej Maryi Pannie (np. Msza Roratnia, czyli o NMP w okresie Adwentu). Hymn ten jest hymnem wesela i radości, dlatego też jego wykonywanie zostało zakazane w dni pokuty i postu (np. niedziele Wielkiego Postu).
"

Pogrubienie moje.

A ks. Stanisław Hartlieb we wstępie do Exultate Deo (śpiewnik) pisze o jakimkolwiek okresie w roku:
Cytuj:
w Mszach z udziałem dzieci możemy zastąpić śpiewy : "Chwała na wysokości Bogu",
"Wierzę w jednego Boga", "Święty" i "Baranku Boży" odpowiednimi pieśniami ludowymi


Śr lip 11, 2012 14:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 06, 2012 11:54
Posty: 11
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Właśnie o to mi chodzi Szuba ;)
Podczas Pasterki kapłan zamiast zaintonować słowa "Chwała na wysokości Bogu" jak to ma miejsce w wyżej wymienione święta, odśpiewał "Gloria in excelsis Deo". Co więcej w żaden sposób nie zaskoczyło to wiernych ponieważ od razu po zakończeniu wezwania kapłana rozpoczęli śpiew: "Gdy się Chrystus rodzi".


Śr lip 11, 2012 14:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Nie, nie, nie....

Mylimy dwie kwestie: po pierwsze: Co to ta 'tradycja'? To jest tradycja śpiewania hymnu Gloria, a nie czegoś innego.
Tu nie ma dyskusji.

Po drugie: w Mszach z udziałem dzieci można zastąpić części stałe innymi - zatwierdzonymi przez kompetentną władzę - przekładami (por. Dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci, 31).
Jednak w Polsce nie ma zatwierdzonych żadnych takich przekładów, dlatego nie można zmieniać tego hymnu.
A zatem słowa owego księdza ze wstępu śpiewnika są nieprawdą. Nie można ich zastępować 'odpowiednią pieśnią ludową', ale przekładem tych części (parafrazą) łatwiejszym w odbiorze dla dzieci.
Ja zdaję sobie sprawę z tego, że w wielu parafiach w okresie Narodzenia Pańskiego jest taki 'zwyczaj' zastępowania tego hymnu kolędą, ale jest to wyraźnie zakazane i jest to samowolka duszpasterzy.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 11, 2012 14:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 06, 2012 11:54
Posty: 11
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Widać, że jest to "samowolka" trwająca lata i mocno zakorzeniona... Nie chcę zakładać nowego tematu, skoro jesteśmy tak blisko trapiącej mnie kwestii. W Wielki Czwartek oraz Wigilię Paschalną w czasie uroczystego śpiewu hymnu "Chwała na wysokości Bogu" biją wszystkie dzwony w kościele. Ciekawe co przepisy mówią o czynnikach i bodźcach zewnętrznych. Pytam, ponieważ włodarzowi sąsiedniej parafii bardzo przeszkadza gdy podczas tych dwóch dni (a także podczas Procesji Rezurekcyjnej) biją dzwony nie tylko "wewnątrzkościelne" ale także bardzo głośne zewnętrzne i na dodatek wyją syreny strażackie.
Oczywiście jestem też ciekaw co wy sądzicie na ten temat?


Śr lip 11, 2012 15:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Rubryki Mszału zaznaczają, że podczas Gloria w Wielki Czwartek i Wigilię Paschalną biją wszystkie dzwony.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 11, 2012 15:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Szumi, absolutnie nie uważam, że moje zdanie jest właściwe, po prostu to często spotykane chyba zwłaszcza wśród wiejskich małych parafii... :-)


Śr lip 11, 2012 17:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 06, 2012 11:54
Posty: 11
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
Oj tam, oj tam. Może parafia mała ale nie wiejska ;)
Zapraszam do nas na odpust to się przekonacie.


Śr lip 11, 2012 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post Re: "Postawa stojącca" podczas pieśni
naszemiastokobylin napisał(a):
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale chcesz powiedzieć, że - chociażby - podczas Pasterki wierni na intonowane słowa "Gloria in excelsis Deo" nie mogą odpowiedzieć - odśpiewać - Gdy się Chrystus rodzi?


Nie mogą. To powszechne nadużycie jest pozostałością z czasów Mszy trydenckiej gdy kapłan z ministrantami od mawiał Gloria a wierni w w czasie bożonarodzeniowym śpiewali kolędę.

Jest to tym bardziej drażniące, że zwykle idzie w parze z zastąpieniem Credo kolędą "Anioł pasterzom mówił", co pozwala uniknąć obowiązkowego w Boże Narodzenie w nowym rycie przyklęknięcia na słowa "I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem.".

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


Śr lip 25, 2012 12:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL