Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 14:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji 
Autor Wiadomość
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Cytuj:
U mnie w parafii przyklęka sie na jedno kolano i następnie wykonuje skłon. To już u nas 'tradycja' i nie widzę w tym nic dziwnego. (jestem lektorem)



No to chyba nie doczytałes watku :)

Poza tym to o czym ty mówisz to norma. Gdy kapłan wychodzi z Msza św to podchodzi do ołtarza i ...kleka na jedno kolano. Równocześnie z kapłanem przyklekaja też ministranci.
Natomiast jeżeli chodzi o skłon to ministranci wykonują go gdy kapłan pochyla sie by ucałowac ołtarz.
Te same gesty wykonuje sie po zakończeniu Mszy.

Natomiast nie wykonuje sie ich równoczesnie tzn nie kłania sie w momencie przyklęknięcia.......bo mozna zaliczyc bliskie spotkanie twarzy z posadzką.


Pn gru 03, 2012 21:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
humalog napisał(a):
Natomiast jeżeli chodzi o skłon to ministranci wykonują go gdy kapłan pochyla sie by ucałowac ołtarz.
Te same gesty wykonuje sie po zakończeniu Mszy.



A skąd takie praktyki (konkretnie pokłon ministrantów podczas ucałowania ołtarza)?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn gru 03, 2012 21:39
Zobacz profil
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Z mojej i nie tylko parafii :)

Doswiadczam tego "naocznie"


Pn gru 03, 2012 21:49
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Zatem wiedz, że ta praktyka jest niewłaściwa. :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 04, 2012 9:28
Zobacz profil
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Byc może...ale nie jest też rażącym błedem i nadzwyczajnym odstępstwem. :D
Dlatego tego akurat proboszczowi nie będę wyrzucał, chociaż błędy mu sie zdarzają i to nawet te rażące.
Jednak prosiłbym o uzasadnienie niewłasciwości tej praktyki.


Wt gru 04, 2012 9:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Uzasadnienie jest banalne: OWMR nie przewiduje takiego gestu usługujących. A wynik to z tego, że w liturgii nie powtarza się gestów innych uczestników (ministranci nie powtarzają gestów celebrującego). Gest ucałowania jest zarezerwowany celebransowi (i diakonowi), reszta nie wykonuje w tym czasie żadnego gestu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 04, 2012 9:49
Zobacz profil
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
No czyli miałem racje......nie jest to nic rażącego, a jedynie "dołożenie" dodatkowego, nieprzewidzianego, aczkolwiek nieszkodliwego gestu ministrantów. Zaznaczam, ze ministranci ołtarza nie całuja!


P.S.
W sumie to szkoda :( Ja zrobiłem proboszczowi tabelke z błędami w liturgii.....i tego to raczej nie powinienem wstawiać. Jak myslisz? :D

Za to wstawiłem mu to, że ministranci wyskakuja z koszykami na kolektę w trakcie "Wyznania wiary"


Wt gru 04, 2012 10:09
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
humalog napisał(a):
P.S.
W sumie to szkoda :( Ja zrobiłem proboszczowi tabelke z błędami w liturgii.....i tego to raczej nie powinienem wstawiać. Jak myslisz? :D

Zdecydowanie powinieneś umieścić, bo jakoś nie rozumiem, dlaczego przedwczesne (często także zbyt długie) zbieranie 'tacowego' jest błędem zasługującym na miejsce na Twojej liście, a samowolne gestykulowanie przy ołtarzu już nie jest....

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 04, 2012 11:39
Zobacz profil
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Pozwole sie nie zgodzic z pewnej dosyc istotnej różnicy.
Otóż "gestykulacja" ministrantów o której piszemy ma miejsce Przed rozpoczęciem Mszy św, oraz Po jej zakończeniu. Natomiast "tacowe" odbywa sie w trakcie, no i moment Wyznania wiary nie jest do tego odpowiednim momentem, tak samo jak nie jest do tego dobrym momentem Modlitwa wiernych oraz Prefacja.
Zbiórka pieniedzy powinna sie więc odbywać tylko podczas przygotowywania darów. Owszem, gdy jest dużo ludzi to sie nie zdąży. Nie jest to jednak żadne wytłumaczenie, gdyż śpiew podczas tej czynności jaki wykonuja wierni można przedłużyć do czasu, aż ministranci nie wrócą z "tacą".

Ciekawe czy gdzieś tak jest? Ja sie jeszcze nie spotkałem z taką ścisłościa w przestrzeganiu liturgii.


Wt gru 04, 2012 12:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Pozwolę się nie zgodzić z tym, że owy pokłon wykonywany przez ministrantów jest 'przez' i 'po' liturgii. Zgodnie z OWMR nr. 46 i 90 moment ucałowania ołtarza jest już po rozpoczęciu liturgii i przed jej zakończeniem.
Argument padł.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 04, 2012 12:28
Zobacz profil
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Tutaj można by sie pokusić o dyskusję nad interpretacją tych punktów. Nie sa one zbyt jasne i precyzyjne.
Msza św jest modlitwą. Każdą modlitwę zaczynamy i kończymy znakiem krzyża. Wejscie, ucałowanie, oraz ucałowanie (ołtarza) i wyjście następuja odpowiednio przed lub po znaku krzyża.

Dlatego nie jest to zbyt jasne. No chyba, że za moment rozpoczęcia Mszy uznamy dzwonki.....tylko co z zakończeniem gdy tych dzwonków nie ma?


Wt gru 04, 2012 12:50
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Przekroczenie osi ołtarza po konsekracji
Nie rozumiesz. Liturgia to coś więcej niż modlitwa. A procesja też jest modlitwą i też jest aktem kultu.
Co więcej, Eucharystia nie ma na końcu znaku krzyża (jedynie kapłan wykonuje znak krzyża nad wiernymi błogosławiąc ich, wierni wykonując wówczas znak krzyża na sobie czynią to mocą zwyczaju, a nie przepisów liturgicznych).

Liturgia zaczyna się od procesji wejścia i kończy się po oddaniu czci ołtarzowi/tabernakulum.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 05, 2012 6:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL