Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 8:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Wielki Czwartek 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 24, 2013 10:24
Posty: 11
Post Wielki Czwartek
czy w Wielki Czwartek można jeszcze sprzątać, robić zakupy itp. rzeczy przygotowawcze do strony materialnej świąt?

Co z Wielkim Piątkiem?

W Wielki Czwartek i Piątek już nie pracuję, ale zostało trochę przygotowań, które jestem zmuszona robić dopiero od dziś.

Szukałam, ale widzę, że Triduum nie jest niby świętem nakazanym, ale z drugiej strony... jakoś tak dziwnie

jak to pogodzić?

Sprzątanie tylko dziś do wieczornej Mszy Św.?

A zakupy?


Niestety wiem, że jestem formalistką; na usprawiedliwienie powiem, że z dobrymi intencjami...
Dzieki


Cz mar 28, 2013 13:20
Zobacz profil
Post Re: Wielki Czwartek
Powiem o Wielkim Piątku.

Nie rozumiem dlaczego KK w Polsce optuje za wolnym "drugim dniem Wielkanocy" (tradycja ludowa?), a zupełnie odpuścił Wielki Piątek. Dla mnie osobiście Wielki Piatek i Wielkanoc sa nierozerwalne, to jedna ciagłość.
Wolny Piątek jest w Polsce dniem wolnym od pracy dla metodystów, reformowanych, luteran, baptystów i zielonoswiatkowych.

Nie bądź formalistką ale idź za własnym sumieniem. Skoro czujesz, ze to nie w porządku w dniu śmierci Jezusa, w dniu Jego Ofiary biegać po sklepach i myc okna, to nie biegaj i nie myj. Formalnie możesz i kupowac i myc okna, KK ci tego nie zabrania.

Wielki Czwartek obchodzony w KK jest wg mnie echem wielkiego Piątku. Obchodzony jest w KK dopiero wieczorem, czyli juz własciwie w piątek wg porządku ktorym posługiwali się w Biblii. Piatek dla Jezusa, apostołów i reszty Żydów zaczynał się od zachodu słońca w czwartek, a kończył zachode słońca w piątek - dlatego tak spieszyli się z egzekucją Jezusa i chcieli go usmiercić jeszcze przez zachodem słonca - przed szabatem (wtedy zaczynała się juz sobota; do dzis u Żydów szabat zaczyna się w piatek wieczorem).
Dzis liczymy dzień inaczej i nie ma potrzeby być nadgorliwym. Bardzo zdrowe podejście to "dzień się zaczyna, gdy się obudzę" (dziecko lat 7, dzieci są bardzo mądre :) )

p.s. Dla jasności: nie jestem katolikiem, jestem metodystą.


Cz mar 28, 2013 14:09
Post Re: Wielki Czwartek
asku - skoro już wiesz, że nie są to święta nakazane to powinnaś zrobić jak czujesz i jak podpowiada ci sumienie. Masz całkowitą dowolność w tej sprawie. Okna nie zając... .

Nie ma co wpadać w jakiś szał zakupów i sprzątania, bo nie na tym święta polegają, ale z drugiej strony siedzieć trzy dni i np. "świętować" patrząc się w telewizor, bo nie wypada się już ruszyć, też jest bez sensu.

Myśle, że jeśli zdecydujesz się już na te rzeczy przygotowawcze, to będzie dobrze jeśli postarasz się wszystko poogarniać do Mszy św. wieczornych. Tym bardziej, że w całe Triuduum, jak napisałaś, nie pracujesz, więc od rana do godziny ok 17-18 wyrobisz się napewno ze wszystkim.
Pamietaj, aby przy tych wszystkich obowiązkach szczególnie pamiętać o męce Pana Jezusa, a wtedy wszystko będzie na swoim miejscu.


Cz mar 28, 2013 14:23

Dołączył(a): N mar 24, 2013 10:24
Posty: 11
Post Re: Wielki Czwartek
dzięki wielkie za odzew :)

o myciu okien nawet nie pomyslalam, bo zgadzam się, że to nie jest istotne ;) tylko bardzo podstawowe porządki jak odkurzanie i scieranie kurzów

oto jak zrobilam, może komuś to dopomoże ;)

w zgodzie ze swoim sumieniem poogarnialam sprzątanie dzisiaj do popoludnia, większość zakupów zrobionych a potem udalam się na Mszę Św. rozpoczynającą Triduum

chcialam w miarę "godnie" rozpocząć świętowanie, najcięższe rzeczy ogarniając w ogóle przed liturgicznym rozpoczęciem Wielkiego Piątku czyli nastaniem dzisiejszego wieczoru

zostalo dokończenie przygotowywania świątecznych potraw, ale to już prawie jak gotowanie niedzielnego obiadu ;) też raczej minimalistycznie... no i trudno jak się okaże, że trzeba po coś wyskoczyć do sklepu...

z tego co czytałam w internecie, to są osoby, które podobnie odczuwają - z jednej strony podkreślana jest istota Triduum, i rzeczywiście tak jest, a z drugiej nie jest to Święto nakazane...
odczuwam to jako niespójność, aż sprawdzę zaraz jak było kiedyś...

bardzo sympatyczne podejście: dzień się zaczyna, jak się obudzę :D


korzystając z okazji życzę, by Zmartwychwstanie dokonało się w Waszych sercach i dokonywało zawsze :)


Cz mar 28, 2013 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 24, 2013 10:24
Posty: 11
Post Re: Wielki Czwartek
asku napisał(a):
z tego co czytałam w internecie, to są osoby, które podobnie odczuwają - z jednej strony podkreślana jest istota Triduum, i rzeczywiście tak jest, a z drugiej nie jest to Święto nakazane...
odczuwam to jako niespójność


doczytałam jeszcze na temat w internecie i w sumie zrozumialam, ze nie wszystko musi wynikać z nakazu - brak owego daje większą wolność i jest ukłonem w stronę naszej wolnej woli i jak już wyżej napisano - sumienia - nikt nam przecież nie zabrania świętować w te dni (praktycznie chodzi o dziś)


Pt mar 29, 2013 11:22
Zobacz profil
Post Re: Wielki Czwartek
asku napisał(a):
doczytałam jeszcze na temat w internecie i w sumie zrozumialam, ze nie wszystko musi wynikać z nakazu....
:roll: Przecież to oczywiste. Idź dalej drogą własnego sumienia, bo żadne kodyfikacje wiary i sumienia nie zastąpią.


Pt mar 29, 2013 12:42
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL