Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 3:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 "Profanacja" mszy w Katedrze 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4591
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
@lisicki
Szanuje Twoja wrazliwosc i troske jesli chodzi o sprawowanie Eucharystii tylko nie rozumiem Twojego oburzenia.
W wielu kosciolach i katedrach jest tak, ze miejsca siedzace, lawki, stalle znajduja sie za oltarzem posoborowym i zasiadaja tam czlonkowie kapituly katedralnej, biskupi i "normalni" ludzie aby uczestniczyc we Mszy sw.

Byc moze to spontaniczne ustawienie lawek nie wygladalo estetycznie, moze nie pasowalo jakos do calosci ale mowienie tu o jakiejs formie profanacji i oburzanie sie na to, to juz chyba lekka przesada.

Ja moglbym byc z kolei zniesmaczony i oburzony Twoim podejsciem do sprawy. Tak bardzo sie oburzasz rzekomym brakiem szacunku wobec Eucharystii a piszesz o swietych znakach i czynnosciach z malej litery.

Eucharystia, Msza, Ostatnia Wieczerza, Najswietszy Sakrament piszemy z duzej litery ze wzgledu na szacunek.

_________________
ksiądz


Pn maja 06, 2013 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
Ajja napisał(a):
Byłam kiedyś na mszy w kościele, gdzie ławki tworzyły krąg wokół stołu-ołtarza. Idiotyczny układ, ludzie patrzą na siebie nawzajem ciężko się skupić na samym ołtarzu kiedy w tle jest jakiś ruch. Nie pojmuję też jakie korzyści mają wynikać z sytuacji gdy ksiądz i ministranci siedzą naprzeciwko wiernych. Jak prezydium naprzeciw widowni

Przyznam szczerze po raz kolejny że to niepokojące dla mnie. Rozumiem odmienne zdanie, ale aby tak bardzo nie widzieć symboliki i to zupelnie dobrej, to jest przykre. A już zuupełnie nie widzę problemu w jakimś ruchu. Gdy ludzie są ustawieni w ławkach rzędami, to chyba nikt mi nie powie że nie rozpraszające jest kichanie, czy ruch z przodu. Zatem ani nie rozumiem problemu powiedzny tehcnicznego, ani tego symbolicznego.

lisicki napisał(a):
Teraz to ja nie do końca rozumiem... Czy naprawdę nie widzicie niczego "dziwnego" w tym, że ludzie siedzą sobie za plecami ołtarza?

Ludzie siedzą dookoła ołtarza, a nie za plecami. Chyba zgadzamy się że centralną postacią jest Jezus. Szanuję Twoje obawy, ale niestety nie podzielam ich. Przecież piszemy tutaj o konkretach. O symbolice w której lud otacza Ołtarz. Nie musisz się zgadzać, ale chyba nie powiesz że taka symbolika to jakaś profanacja. Chyba w tym jednym możemy mieć wspólny głos?
A to czy miejsca są lepsze czy gorsze to decydują ludzie swoją postawą.
Ja nie widzę że to jakaś droga do relatywizacji, zupełnie nie dostrzegam jak to ze soba połączyć.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn maja 06, 2013 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 30, 2012 21:11
Posty: 127
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
Kael napisał(a):
No coz Ajja: cala Msza sw jest (min oczywiscie), dialogiem Boga z ludzmi. Jezeli tego jeszcze nie dostrzeglas, to zalecam zapoznanie sie z przebiegiem Liturgii, kiedy to i Bog do nas przemawia w Swoim Slowie i my Mu odpowiadamy.

Właśnie. Boga z ludźmi. Nie ludzi z ludźmi. Po co podczas Mszy mają patrzeć na siebie nawzajem? To niepotrzebne rozproszenie. Trudno skupić się na ołtarzu, gdy za nim coś się dzieje.
W dużych zgromadzeniach nie da się uniknąć sytuacji że ludzie siedzą rzędami, ale wtedy siedzący przed nami tyłem do nas nie skupiają tak na sobie uwagi.
Co jest złego w sytuacji, gdy wierni mają przed sobą tylko ołtarz i celebransa, że niektórzy chcą usadzić wszystkich wokół ołtarza (ewentualnie "prezydium" naprzeciwko wiernych)?


Wt maja 07, 2013 7:17
Zobacz profil
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
@Ajja, a co jest zlego w sytuacji opisanej na poczatku?
Na pewno nie byla to profanacja.


Wt maja 07, 2013 7:28
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
WIST napisał(a):
To chyba normalne że Przenajświętszy Sakrament podnosi się i "pokazuje" wszystkim. Po to są tam ci ludzie, aby adorować Jezusa. Co w trym dziwnego że skoro byli tam wierni również "za" księdzem, to postąpiono wobec nich tak samo jak wobec wszystkich?
Aha - czyli bohatersko rozwiązano problem, który przy normalnym - tradycyjnym porządku nie występuje.


Wt maja 07, 2013 7:48

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
lisicki napisał(a):
Dziś pierwszy raz uczestniczyłem w mszy we wrocławskiej Katedrze. Nie ukrywam, że liczyłem na jakąś uroczystą oprawę tej mszy, z racji samego miejsca sprawowania. A tu ku mojemu ogromnemu zdziwieniu i mocnemu zniesmaczeniu (by nie powiedzieć nawet zgorszeniu) zobaczyłem następujący obrazek: ołtarz wystawiony do przodu, a za ołtarzem ławki ustawione w podkowę, które zaczęli zajmować ludzie świeccy ...

A nie lepiej, przy Twojej wrażliwości, chodzić na Mszę na 9:00 lub 18:00 na Piasek? Tam świeckich w prezbiterium nie uświadczysz (poza ministrantami, oczywiście).


Wt maja 07, 2013 8:00
Zobacz profil
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
zefciu napisał(a):
WIST napisał(a):
To chyba normalne że Przenajświętszy Sakrament podnosi się i "pokazuje" wszystkim. Po to są tam ci ludzie, aby adorować Jezusa. Co w trym dziwnego że skoro byli tam wierni również "za" księdzem, to postąpiono wobec nich tak samo jak wobec wszystkich?
Aha - czyli bohatersko rozwiązano problem, który przy normalnym - tradycyjnym porządku nie występuje.


A to naprawde byl problem?

Dlaczego nie blogoslawic Monstrancja na wszystkie strony swiata?


Wt maja 07, 2013 8:23

Dołączył(a): Śr wrz 16, 2009 14:36
Posty: 87
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
Witam, też nie rozumiem trochę Twojego oburzenia. Jestem tradycjonalistą, chciałbym, żeby liturgia we wszystkich kościołach był sprawowana tak jak Kościół tego chce, ale nie wyszukujmy na siłę jakiś ukrytych szatańskich zamiarów wśród ludzi, którzy tam siedzieli. U mnie w Bazylice tak samo jest, te stalle znajdują się chyba we wszystkich katedrach i kościołach klasztornych, bo niegdyś służyły one zakonnikom do np. odmawiania wspólnie Brewiarza i u mnie też tam siedzą ludzie i nie widzę w tym nic złego, gorzej gdyby siedzieli wokół ołtarza na równi z kapłanem...

_________________
''Kochajcie i odmawiajcie różaniec''


Wt maja 07, 2013 9:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
zefciu napisał(a):
Aha - czyli bohatersko rozwiązano problem, który przy normalnym - tradycyjnym porządku nie występuje.

Ja nie widzę problemu. Nie wiem po co ta ironia. Dziwi mnie że szuka się dziury w całym w tak banalnych rzeczach. Po prostu Tobie się coś nie podobało, zaburzyło Twoją estetykę i masz do tego prawo. Ja nie widziałem, ale z opisu nie wynika dla mnie nic złego. Nie chodzę na Msze aby oceniać architekturę czy logistykę kościoła, lecz dla Jezusa.

Ajja napisał(a):
Właśnie. Boga z ludźmi. Nie ludzi z ludźmi. Po co podczas Mszy mają patrzeć na siebie nawzajem? To niepotrzebne rozproszenie. Trudno skupić się na ołtarzu, gdy za nim coś się dzieje.

Rozumiem że Ty masz problem gdy masz przed sobą czyjąś twarz i masz sokoli wzrok bo widzisz dokładnie i wyraźnie całą Twarz. Uszanuj jednak to że nie każdy tak ma, co więcej nie każdego musi to rozpraszać. Mnie nie koniecznie rozprasza bardziej niż kichanie, czy czyjś tył głowy. To zależy od Ciebie, a nie od sytuacji. Inaczej na codzień nie powinieneś wychodzić z domu bo ciągle coś rozprasza.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt maja 07, 2013 10:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
Ajja napisał(a):
Kael napisał(a):
No coz Ajja: cala Msza sw jest (min oczywiscie), dialogiem Boga z ludzmi. Jezeli tego jeszcze nie dostrzeglas, to zalecam zapoznanie sie z przebiegiem Liturgii, kiedy to i Bog do nas przemawia w Swoim Slowie i my Mu odpowiadamy.

Właśnie. Boga z ludźmi. Nie ludzi z ludźmi. Po co podczas Mszy mają patrzeć na siebie nawzajem?

Ponieważ Mszę przeżywa się we wspólnocie, to chyba oczywiste.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Wt maja 07, 2013 17:59
Zobacz profil
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
WIST napisał(a):
Ja nie widzę problemu.
A inni widzą. A nawet się gorszą, jak widać. Więc jaka korzyść jest z tych praktyk, która usprawiedliwia gorszenie niektórych?
Cytuj:
Po prostu Tobie się coś nie podobało, zaburzyło Twoją estetykę i masz do tego prawo.
A czy ja byłem na tej Mszy? Nie piszę o moich odczuciach, tylko o tym jak widzę sytuację.


Śr maja 08, 2013 8:55
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
Ludzie gorsza sie roznymi sprawami.
Niektorzy gorszyli sie odmawianiem rozanca w trakcie Mszy sw trydenckiej. To bylby na pewno powod, zeby zabronic Mszy sw w tym rycie?

Problem zgorszenia polega moim zdaniem glownie na tym, ze ludzie maja rozne wlasne wyobrazenia na temat tego, co jest wazne i poprawne i malo prawdziwej wiedzy.
A dlaczego tak jest? Moze dlatego, ze nie pytaja?


Śr maja 08, 2013 9:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2013 21:31
Posty: 140
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
Cytuj:
A inni widzą. A nawet się gorszą, jak widać. Więc jaka korzyść jest z tych praktyk, która usprawiedliwia gorszenie niektórych?


Faryzeusze chodzili nieustannie zgorszeni obcowaniem Jezusa z grzesznikami. Przy czym faryzeusze przynajmniej gorszyli się z powodów doktrynalnych, natomiast zgorszenie autora wynika jedynie z błahych przyzwyczajeń.


Śr maja 08, 2013 9:07
Zobacz profil
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
A odpowiedz na pytanie - co zyskujemy na tych praktykach otrzymam, czy nie? Św. Paweł był gotów nie jeść mięsa na wieki, byleby nie gorszyć braci (choć nie uważał, że samo jedzenie jest złe). Więc po co?


Śr maja 08, 2013 9:58
Post Re: "Profanacja" mszy w Katedrze
Bo tak bylo praktyczniej?
Bo nikomu do glowy nie przyszlo, ze ludzie sie zgorsza, ze ktos siedzi i za oltarzem? A ludzie zamiast ksiedza sie zapytac i powiedziec o swoich odczuciach od razu o profanacji na forach wypisuja...


Śr maja 08, 2013 10:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL