Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 nieobecność na świątecznej Mszy - czy to zawsze grzech? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 30, 2013 18:24
Posty: 1
Post nieobecność na świątecznej Mszy - czy to zawsze grzech?
Witam, jestem tu nowy więc chciałem najpierw serdecznie Was przywitać.
Mam następujący problem: w tygodniu wypadało dość ważne święto kościelne. Dlatego też, w poprzednią niedzielę, na ogłoszeniach duszpasterskich, uważnie słuchałem informacji o rozkładzie Mszy Św. Ksiądz, czytając ogłoszenia, zapowiedział odprawienie Mszy Św. o godz. 19 (zresztą zgodnie z "zwyczajnym" rozkładem niedzielnym). W owe święto, gdy przyszedłem na mszę, zastałem zamknięte drzwi i lakoniczną karteczkę "Msze w dniu dzisiejszym o godz. 11, 15 i 18". W ten sposób zarobiłem grzech ciężki. Czy naprawdę jest to taki sam grzech jakbym w ogóle się nie zainteresował pójściem na Mszę?


Cz maja 30, 2013 18:34
Zobacz profil
Post Re: nieobecność na świątecznej Mszy - czy to zawsze grzech?
A wiesz o tym, że aby popełnić grzech, należy chcieć zrobić coś złego? Z tego, co napisałeś, wynika, że nie chciałeś uczynić niczego złego (przeciwnie, miałeś zamiar uczestniczyć we mszy świętej, co jest rzeczą dobrą), zatem nie masz grzechu.


Cz maja 30, 2013 20:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: nieobecność na świątecznej Mszy - czy to zawsze grzech?
Skąd to przekonanie że grzech, szczególnie ten ciężki można "zarobić" nieumyślnie, nie ze swojej winy, niezależnie od siebie. Jeśli było jak to opisałem to najpewniej trudno mówić o jakimkolwiek Twoim przewinieniu. Grzech wymaga dwóch elementów - świadomości że się grzeszy i dobrowolności popełnienia grzechu. A zatem aby popełnić grzech ciężki musisz i wiedzieć że to jest grzechem ciężkim i zarazem zrobić to dobrowolnie, wręcz chcieć.
W tej sytuacji jedynie dla samego siebie możesz spróbować zbadać ska wynikła ta zmiana, czy też może pomyłka. Ale to już Twoja indywidualna decyzja i tylko taka luźna porada. Może pomoże to ustrzec się na przyszłość takich sytuacji niezależnie przez kogo zawinionych.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz maja 30, 2013 21:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL