Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Pomijanie czytań 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Pomijanie czytań
W jakich okolicznościach można pominąć jedno z czytań niedzielnej Mszy świętej?


Pn maja 05, 2014 20:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Pomijanie czytań
Wprowadzenie teologiczno-pastoralne do Lekcjonarza Mszalnego:
Cytuj:
79. W Mszach, w których przewidziano trzy czytania, jest bardzo pożądane, aby rzeczywiście były trzy czytania. Jednak jeśliby Konferencja Biskupów pozwoliła ze względów duszpasterskich, aby były tylko dwa czytania, należy dokonać wyboru między dwoma czytaniami poprzedzającymi Ewangelię w ten sposób, by nie ucierpiał plan pełniejszego pouczenia wiernych o misterium zbawienia. Dlatego jeśli w danym miejscu nie ma innej wskazówki, należy dać pierwszeństwo czytaniu, które bardziej harmonizuje z Ewangelią, albo temu, które zgodnie ze wspomnianym planem lepiej służy organicznej katechezie prowadzonej przez pewien okres, albo wreszcie temu, które umożliwia czytanie półciągłe jakiejś księgi.


Warto podać też fragment poprzedniego punktu tegoż Wprowadzenia:
Cytuj:
Możliwości te, podane razem z innymi w Ogólnym wprowadzeniu do Mszału rzymskiego i w Porządku śpiewów mszalnych (Ordo cantus Missae), mają cel duszpasterski. Dlatego też kapłan w przygotowaniu Liturgii słowa "winien mieć na względzie bardziej duchowe dobro zgromadzenia niż własne upodobania".
Winien też pamiętać, że ten wybór części musi być dokonywany w zgodnym współdziałaniu z usługującymi i innymi osobami, które będą wykonywać jakąś część obrzędu; nie należy też wykluczać wiernych w sprawach, które bardziej bezpośrednio ich dotyczą"


Zasady doboru czytań są nieco odmienne w przypadku Mszy dla grup specjalnych i z udziałem dzieci.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr maja 07, 2014 9:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Pomijanie czytań
Dziękuję. Sprawdziłem, że Konferencja Episkopatu Polski zarządzeniem z 4 września 1970 roku wyraziła zgodę na pomijanie jednego z czytań "w wyjątkowych okolicznościach, gdy z powodu rozległości parafii lub dużej liczby parafian, albo ciasnoty kościoła, odprawiana są Msze święte w większej liczbie jedna po drugiej i brak jest czasu na trzy czytania". Rozumiem, że zgody tej dotąd nie cofnięto?

Nota bene, tym samym zarządzeniem Konferencja Biskupów Polski zezwoliła na pozostanie w postawie siedzącej w wielu częściach Mszy, podczas których OWMR nakazuje stać - tam gdzie istnieje taki zwyczaj; zaś w przypadku osób starszych i chorych - podczas całej Mszy. Ciekaw jestem, czy również ten przepis nadal obowiązuje.


Śr maja 07, 2014 12:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Pomijanie czytań
Sprawdź we Wskazaniach po ogłoszeniu nowego OWMR z 2002 r.

Ja nie mam teraz dostępu do wersji papierowej w necie nie mam czasu czytać ;)

Pozdrawiam.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt maja 09, 2014 10:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL