Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 7:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 źle się dzieje 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: źle się dzieje
brunero napisał(a):
Wytłumacz przeto proszę na czym polega świeckość danego rytmu.

Może precyzyjniej: nie ma rytmów świeckich per se, ale pewne rytmy charakteryzują kompozycje obce tradycjom śpiewaczym Kościoła. Pieśni czy piosenki na nich oparte pobudzają raczej zmysły niż duszę. Mają oczywiście pewną moc ewangelizacyjną, tyle że rolą liturgii nie jest ewangelizacja, lecz składanie hołdu Trójjedynemu Bogu i nierozerwalnie związane z tym uświęcanie wiernych ten hołd składających.

Jeśli interesuje Cię muzykologiczna analiza rytmów "świeckich", zarejestruj się na http://www.organy.com.pl/forum/index.php – podejmowano tam próby klasyfikacji ;) utworów nie nadających się do użycia w liturgii (w działach ukrytych forum).

WIST napisał(a):
OK, więc na liturgię zgodnie z pewnymi wzorcami się nie nadaje. Mam zatem jeszcze jedno pytanie - jaki cel postawiono sobie, gdy sporządzano te wzorce?

Ich nie "sporządzano", nie powstały przy biurku jakiegoś kurialisty, lecz ukształtowały się w Kościele w ciągu wieków. Problemem wielu współczesnych wiernych jest to, że nie uczą się - a raczej nikt ICH nie uczy - jak modlić się w kościele Jego własnym śpiewem. To wymaga pewnej pracy nad sobą, wymaga czasu, który współczesny człowiek boi się poświęcić Bogu.

Jeszcze krótko co do tekstów: mi na przykład w repertuarze tych schól młodzieżowych, które wspierają się gitarą, brakuje pieśni o głębszych inspiracjach tekstami Pisma Świętego, szczególnie psałterza. To jest wręcz uderzające, bo psałterz jest własną modlitwą Kościoła.

WIST napisał(a):
Co sprawia że atmosfera pobożnego koncertu, jest tak obca liturgii?

Uffff... Temat-rzeka. Najpierw musiałbym się zebrać do porządnego wykładu na temat samego pojęcia liturgii, żeby móc to wyjaśnić. Mam taki wykład gotowy, ze 4 godziny łącznie. Chętnie Ci wyślę nagranie, ale na forum nie mogę wstawić. Nie mam (nie starałem się o to) zgody wykładowcy na upublicznianie szersze niż dla pojedynczych osób.


So maja 17, 2014 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: źle się dzieje
Cytuj:
Ich nie "sporządzano", nie powstały przy biurku jakiegoś kurialisty, lecz ukształtowały się w Kościele w ciągu wieków. Problemem wielu współczesnych wiernych jest to, że nie uczą się - a raczej nikt ICH nie uczy - jak modlić się w kościele Jego własnym śpiewem. To wymaga pewnej pracy nad sobą, wymaga czasu, który współczesny człowiek boi się poświęcić Bogu.

Słusznie, zatem mogą podlegać dalszym przemianom. Aktualnie jednak ktoś przysiadł i ustalił pewne zasady, w oparciu o tradycję, a zatem ktoś może przysiąść znów i to zmienić, o ile Kościół uzna że tak trzeba.

Cytuj:
Jeszcze krótko co do tekstów: mi na przykład w repertuarze tych schól młodzieżowych, które wspierają się gitarą, brakuje pieśni o głębszych inspiracjach tekstami Pisma Świętego, szczególnie psałterza. To jest wręcz uderzające, bo psałterz jest własną modlitwą Kościoła.

Jeśli chodzi o pieśni typu oazowego, to znam wiele pieśni które tekst wyjęły żywcem z Pisma Św.

Cytuj:
Uffff... Temat-rzeka...

Nie ma takiej potrzeby, bo temat się rozmydli jeśli dorzucimy do niego taki zestaw treści. Bardziej interesuje mnie czy jesteśmy w stanie dojść do takiego porozumienia, gdzie nawzajem zrozumiemy swoje racje. Autor tego tematu, chyba jak dobrze pamiętam swoim zwyczajem, porzucił go. Nie odniósł się do konkretów o jakie zapytałem co uważam za marnotrawienie czasu dyskutantów i jest to niegrzeczne zachowanie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So maja 17, 2014 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: źle się dzieje
WIST napisał(a):
Jeśli chodzi o pieśni typu oazowego, to znam wiele pieśni które tekst wyjęły żywcem z Pisma Św.

Co to znaczy "pieśni typu oazowego"? Jeśli masz na myśli oficjalne wydawnictwa Oazy tj. Ruchu Światło-Życie, to się zgodzę (nota bene, wstęp do ich śpiewnika kończy się uwagą: "Nigdy nie wprowadzamy do Eucharystii piosenek, choćby najpiękniejszych"). Natomiast ja piszę ogólnie o scholach śpiewających z gitarą, oraz o głębszych inspiracjach Pismem Świętym, a nie o wyjątkach z Pisma po prostu.


N maja 18, 2014 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: źle się dzieje
Typu oazowego to pewien skrót myślowy. Mamy dziś kilka grup i wspólnot dla świeckich, gdzie śpiewa się np piosenki przetłumaczone z innych języków choćby od protestantów. Pełno w tych tekstach fragmentów z Pisma Św. Ja nic nie pisałem o inspiracji, ale tekstach z Pisma Św. Ta po prostu. Zresztą, czy to inspiracja, czy żywcem wyjęty test, to ja wielkiej różnicy nie widzę. Napisałeś coś, ja odpisalem że jest inaczej bo w tym siedzę. Nie widzę powodu aby dyskutować o tym co ja wiem czy sam śpiewam.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N maja 18, 2014 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: źle się dzieje
Bartek napisał(a):
A gdzie przebiega granica, za którą uznałbyś, że „coś się stało”. Jest ona subiektywna czy poddana czynnikowi obiektywnemu?

Bo na przykład instrukcja przeciwko nadużyciom liturgicznym, którą polecił sporządzić i zatwierdził św. Jan Paweł II, „Redemptionis Sacramentum”, rozróżnia:
- graviora delicta,
- materię poważną,
- inne nadużycia.

Według tej klasyfikacji, w samym tylko fragmencie Mszy utrwalonym na pierwszym filmiku popełniono jedno wykroczenie w materii poważnej (ingerowanie w strukturę Modlitwy Eucharystycznej), nie licząc pomniejszych nadużyć. Ogólnie, ta parafia http://maria-geburt.de/ wygląda na jakieś centrum eksperymentów liturgicznych, których nikt [na razie] zdaje się nie kontrolować. Na plus muszę im jednak policzyć dość wysoki, w porównaniu z polskimi standardami, poziom muzyki kościelnej.

widać to nie są moje tylko subiektywne odczucia że coś jest tu nie tak tylko nastąpiły tu wyraźne nadużycia które nie powinny mieć miejsca. Więc tłumaczenie że ja nie widzem co w innych kościołach się dzieje to słaby argument.

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


N maja 18, 2014 18:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: źle się dzieje
Kto tu napisał że argumentem jest że nie widzi nic złego? Nokia, Ty jedynie pisałeś że coś Cię niepokoi i usilnie odmawiałeś argumentów, albo uzasadnienia.

Nigdzie nie napisałeś co konkretnie jest nie tak. Bartek pisze o niezgodności z przepisami i to jest konkret. Stety, lub niestety, takie rzeczy dzieją się na świecie i w Polsce. To inicjatywa ludzi. Przepisy to jedna ze sfer jaką możemy rozważać. Są też inne. Msza faktycznie nie powinna być uzupełniana, ale to że ktoś tak czyni wynika zapewne z konkretnych przesłanek. Więc jeszcze raz zapytam - posądzasz tych ludzi o obrażanie Boga, o celowe sprzeniewierzenie się wierze, lub o dokonywanie czynów niegodnych chrześcijanina? Czemu konkretnie ten taniec tak Ci przeszkadza? Upatrujesz w nich czczenie Szatana, czy co, bo skoro już tworzysz temat, to może wypada odpowiadać jak ktoś się w niego angażuje?

_________________
Pozdrawiam
WIST


N maja 18, 2014 21:35
Zobacz profil
Post Re: źle się dzieje
WIST napisał(a):
Nigdzie nie napisałeś co konkretnie jest nie tak.
Kpnkretnie jest nie tak to, że ktoś sobie wymyślił, że zerwie z odwieczną tradycją śpiewania Sanctus przed przeistoczeniem (Tradycja obecna chyba we wszystkich wpółcześnie istniejących rytach Eucharystii). I se zaśpiewa Trisagion kręcąc się dodatkowo w kółeczko.

Bo tak!


Pn maja 19, 2014 10:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: źle się dzieje
Pytanie było do Nokii, bo to on nie odpowiada na zadane pytania. Co inni uważają za nietakt, to już wiem i generalnie zgadzam się. Jakkolwiek, nie sadzę aby tym zachowaniem ktoś dopuścił się poważnej herezji, schizmy i złożył hołd Szatanowi.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn maja 19, 2014 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: źle się dzieje
Nigdzie nie napisałem o składaniu hołdu szatanowi itd.To jest aberracja liturgiczna i jednym słowem cyrk w kościele który nie powinien mieć miejsca.

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


Pn maja 19, 2014 20:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: źle się dzieje
Pojęciem cyrk określa się wygłupy, świadome zachowania mające na celu ośmieszyć. Na prawde uważasz że tutaj taka była intencja autorów, czyli de facto sugerujesz im że mieli wolę zbezczeszczenia miejsca i czasu świętego?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn maja 19, 2014 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: źle się dzieje
Pojęcie 'cyrk' zawiera w sobie złą wolę czyniącego wygłupy? Nie w polszczyźnie.

Cyrk
1. «namiot z areną w środku, w którym odbywają się popisy akrobatyczne, występy klownów, popisy tresowanych zwierząt»
2. «widowisko cyrkowe»
3. «przedsiębiorstwo zatrudniające aktorów biorących udział w tym widowisku»
4. pot. «dziwaczne zachowanie»
5. «w starożytnym Rzymie: odkryta budowla z areną będąca miejscem igrzysk, walk gladiatorów i wyścigów konnych»
("Słownik języka polskiego" PWN)


Wt maja 20, 2014 8:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: źle się dzieje
Słownik to jedno, a życie to drugie. Zresztą, o to właśnie pytam autora i przecież w jego odpowiedzi może zawierać się wyjaśnienie co rozumie przez to pojęcie. Więc tłumaczenie go, przez inną osobę w oparciu o definicję słownikową nie ma wielkiego znaczenia. Z Tobą mogę rozmawiać o Twoim pojmowaniu rzeczy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt maja 20, 2014 9:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: źle się dzieje
"cyrk" w cudzysłowiu. Nie znam intencji autorów jednak to co praktykują świadczy o ich zagubieniu

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


Wt maja 20, 2014 19:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: źle się dzieje
Nie sądzisz że wyciągasz pochopne wnioski? Jeden krótki film i znasz już całą historię człowieka?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt maja 20, 2014 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: źle się dzieje
http://www.youtube.com/user/kemkrauth/videos

Inne filmy tego autora, świadczą jednoznacznie o wprowadzanych przez niego "nowinkach" do liturgii co jest jednoznaczne z jego zagubieniem. Wiec nie nie wyciągam pochopnych wniosków

http://www.youtube.com/watch?v=HNIqVT3TJvA a ta procesja z tymi krzesłami to nie wiem kompletnie w jakim celu, uczestnicy chodzą jak by w transie.

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


Wt maja 20, 2014 22:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL