Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Grób Pański 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 08, 2015 4:34
Posty: 2
Post Grób Pański
Witam was gorąco :)
Moi drodzy piszę do was z zapytaniem. Jestem lektorem w dosyć dużej filialnej kaplicy, włączam się często w dekorację kaplicy na różne święta. Niestety nasz proboszcz nie zgadza się aby w wielki czwartek i wielki piątek gdziekolwiek przenosić Pana Jezusa czy do ciemnicy czy do grobu pańskiego (chodzi dalej o kaplicę rzecz jasna, ponieważ to wszystko dzieje się jedynie w kościele parafialnym). I co do tego mam pytanie czy można w kaplicy wybudować Grób Pański ( na okres Triduum Paschalnego) jako po prostu dekorację a nie jako miejsce spoczynku Pana Jezusa?


N lut 08, 2015 4:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 11, 2015 19:06
Posty: 43
Post Re: Grób Pański
Tak można, umieszcza się figurę martwego Chrystusa i podest pod monstrancje, kiedy kończy się adoracja ciało pańskie zamyka się w zwykłym tabernakulum.
Ale dobrze uczestniczyć w głównej Liturgii w kościele parafialnym. Jeżeli natomiast kaplica jest bardzo daleko i dla mieszkańców wokół niej jest za daleko do fary to można tam tego dokonać.
Pozdrawiam :-)


Śr sie 12, 2015 12:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Stary i Nowy Testament. A kto umarł?
Tylko że takich przypadków, gdzie poprzez zmieniającą się tradycję chce się nas przekonać, że Bóg umarł,jest więcej. Podam przykład. W zeszłym roku w Warszawie po niedzieli zmartwychwstania w oktawie byłem w pięciu różnych kościołach. W trzech (Na Korkowej, na Ostrobramskiej i w Zerzniu) Figura Jezusa pozostawała w grobie przykryta płachtą, tak jak się przykrywa trupa na ulicy. Sugeruje się w ten sposób, że Jezus jednak nie zmartwychwstał. No, nie wiem jak to wyglądało gdzie indziej. W tym roku byłem tylko na Korkowej. Ta sama sytuacja. Przez dwa tygodnie figura Jezusa pozostawała w grobie owinięta w płótna zgodnie z żydowskim sposobem grzebania i jeszcze do tego grobu pilnowali: Jan Paweł II i Kardynał Wyszyński.
Poszedłem do proboszcza i mówię: to co rzymianie upilnowali grobu i do zmartwychwstania nie doszło? Trochę się proboszcz zbulwersował ale nic nie zrobił.
No i jeszcze jedna sprawa. W Wielki Piątek umieszcza się Monstrancję w grobie. No ale w Monstrancji według nauki KRK jest żywy Bóg w swoim Ciele i Krwi. To dlaczego się Żywego zmartwychwstałego Boga umieszcza w grobie?
No i te wszystkie nowe tradycje sugerują, że Jezus jednak nie zmartwychwstał. No ale protestujących przeciwko tym nowym tradycjom nie ma. Więc może przyszedł czas żeby tym wszystkim tradycjom się przyjrzeć i porównać z tym, co w Piśmie zostało zapisane.


Pt cze 12, 2020 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Stary i Nowy Testament. A kto umarł?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Tylko że takich przypadków, gdzie poprzez zmieniającą się tradycję chce się nas przekonać, że Bóg umarł,jest więcej. Podam przykład. W zeszłym roku w Warszawie po niedzieli zmartwychwstania w oktawie byłem w pięciu różnych kościołach. W trzech (Na Korkowej, na Ostrobramskiej i w Zerzniu) Figura Jezusa pozostawała w grobie przykryta płachtą, tak jak się przykrywa trupa na ulicy. Sugeruje się w ten sposób, że Jezus jednak nie zmartwychwstał. No, nie wiem jak to wyglądało gdzie indziej. W tym roku byłem tylko na Korkowej. Ta sama sytuacja. Przez dwa tygodnie figura Jezusa pozostawała w grobie owinięta w płótna zgodnie z żydowskim sposobem grzebania i jeszcze do tego grobu pilnowali: Jan Paweł II i Kardynał Wyszyński.
Poszedłem do proboszcza i mówię: to co rzymianie upilnowali grobu i do zmartwychwstania nie doszło? Trochę się proboszcz zbulwersował ale nic nie zrobił.
No i jeszcze jedna sprawa. W Wielki Piątek umieszcza się Monstrancję w grobie. No ale w Monstrancji według nauki KRK jest żywy Bóg w swoim Ciele i Krwi. To dlaczego się Żywego zmartwychwstałego Boga umieszcza w grobie?
No i te wszystkie nowe tradycje sugerują, że Jezus jednak nie zmartwychwstał. No ale protestujących przeciwko tym nowym tradycjom nie ma. Więc może przyszedł czas żeby tym wszystkim tradycjom się przyjrzeć i porównać z tym, co w Piśmie zostało zapisane.


Wole tradycje w prawosławnej liturgii. Tam kapłan wynosi i pokazuje chusty, które symbolizują całuny, w które owinięte było ciało Jezusa. To symbolizuje pokazanie, że ciała nie ma.

_________________
MODERATOR


So cze 13, 2020 12:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Stary i Nowy Testament. A kto umarł?
Zbigniew3991 napisał(a):

Wole tradycje w prawosławnej liturgii. Tam kapłan wynosi i pokazuje chusty, które symbolizują całuny, w które owinięte było ciało Jezusa. To symbolizuje pokazanie, że ciała nie ma.


Ja mam do prawosławnych szacunek z jeszcze jednego powodu. Tam w Jerozolimie jest takie miejsce, gdzie Jezusa ukrzyżowano, złożono do grobu i gdzie później zmartwychwstał.
No i dla prawosławnych jest najważniejsze, że zmartwychwstał i w tym miejscu jest dzisiaj dla nich bazylika zmartwychwstania. No a dla katolików, to jest bazylika grobu Pańskiego, bo widocznie dla katolików jest ważniejsze, że Jezusa złożono do grobu. No i katolicy są czcicielami pustego grobu, a prawosławni czczą zmartwychwstanie Pańskie. No, ja się cieszę z prawosławnymi, że Jezus zmartwychwstał. No a katolikom jest jeszcze mało, że trzy dni leżał w grobie i potrafią przy tym grobie trwać nawet ponad dwa tygodnie. W tym roku figurę Jezusa na korkowej w Warszawie przetrzymali dwa tygodnie, a za rok, to kto wie, może i z miesiąc będą się tym delektować.
Jestem ciekaw, jak to było po innych parafiach i czy tylko Warszawa wprowadza takie nowe tradycje, czy to jest dużo szerszy problem?


N cze 14, 2020 15:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL