Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 15:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 167 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Taniec na mszy 
Autor Wiadomość
Post 
genowef napisał(a):
jo_tka napisał(a):
Najlepszym przykładem tańca jako "bałwochwalstwa" jest taniec Dawida wokół Arki Przymierza.

Proponuję zajrzeć do Starego Testamentu. Poczytać psalmy...
Uwielbiam tego typu argumenty - jak tradycjanoliści argumentują swoje racje opierając się na ST to podnoszona jest wrzawa: "hej! przecież mamy NT, który jest ważniejszy". Kiedy jednak trzeba podać jakieś usprawiedliwienie dla tańców w liturgii to Psalmy nie są już z tego "mniej ważnego testamentu"...


"Żaden chrześcijański obrządek nie obejmuje tańca. Tym, co określa się jako taniec w liturgii etiopskiej bądz w zairskiej formie liturgii rzymskiej, jest posuwająca posuwajaca się rytmicznym krokiem procesja która odpowiada godności wydarzenia, dyscyplinuje i podporządkowuje różnorodne formy liturgiczne, nadaje im piękno, a nade wszystko sprawia, że stają się one godne Boga." kard. Joseph Ratzinger: Duch Liturgii- str177

A może masz coś przeciw papieżowi?


Wt lip 08, 2008 13:25

Dołączył(a): Pt sie 28, 2009 15:39
Posty: 2
Post taniec
Witam
Sam prowadzę taniec i warsztaty tańca w mojej Wspólnocie.

Myślę o innym dokumencie wartym przytoczenia:

Dokument Kościoła "Dyrektorium o pobożności ludowej i litrurgii" (Konghregacja ds Kultu Bożego i Sakramentów 2002r) pisze o tańcu podczas liturgii. Zachęca on do niego w krajach gdzie takie formy wyrazu są tradycyjne np kraje Afryki. Lecz przestrzega przed 2 zjawiskami:
1. Aby liturgia nie przerodziła się w spektakl, ale gesty były wyrazem modlitwy.
2. Aby nie przeszczepiać tego "drastycznie" na inne kultury gdzie mogło by to być źle odebrane przez ogół wiernych.

Nie słyszałem o tradycji tańca w Polskim Kościele. W starszych Kościołachl okalnych -wczesne średniowiecze była tradycja tańca liturgicznego (zapisy histroryczne i bibliograficzne). Polska przejeła chrześcijaństwo już w okresie, kiedy Kościół Rzymski wszedł w ascetyzm - czyli taniec był na cenzurowanym.

Sam uczestniczyłem w liturgii z tańcem ze względu na braci z Afryki będących w naszej wsólnocie. Były przepiękne. Wyrażały głeboką modlitwę wynikającą z tradycji. Jednak w Polsce byłbym bardzo uważny na innych.


Pt sie 28, 2009 17:45
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt sty 31, 2006 9:38
Posty: 342
Post 
Tu.


So sie 29, 2009 18:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re:
Zoltan napisał(a):
Dextimus napisał(a):
Powtórzę pytanie:

(...)A co na to kard.Ratzinger czyli dzisiejszy papież Benedykt XVI w dziele "Duch Liturgii":
Część Trzecia Sztuka i liturgia Rozdział II (Fragment)

"Także taniec nie jest formą wyrażania liturgii chrześcijańskiej. Około III wieku kręgi gnostycko-doketyckie próbowały wprowadzić go do liturgii.(...) Jeśli w liturgii oklaskuje się ludzkie dokonania, to jest to zawsze ewidentny znak tego, iż całkowicie zagubiono istotę liturgii i zastąpiono ją rodzajem religijnej rozrywki. (...) Liturgia może przyciągać ludzi tylko wówczas, gdy nie spogląda na samą siebie, lecz na Boga, gdy pozwala Mu wejść w siebie i działać. Wówczas rzeczywiście wydarza się coś jedynego w swoim rodzaju, poza konkurencją, a ludzie czują, że jest to coś więcej niż tylko sposób spędzania wolnego czasu. "


No właśnie ...
A jak jest obecnie ?
Obecnie ... homilie ngłoszone na Mszy św przez dostojników kościelnych są nagradzane, a nawet przerywane brawami.

Bp Antoni Długosz wprowadza specyficzną liturgię na Mszach sprawowanych z udziałem dzieci: śpiewy dowolne, modlitwy przekształcone, udział dzieci w modlitwach kapłańskich ...
Również i przed kard.Dziwiszem tańczono poloneza.
Co przechwytują różni tfurcy liturgiczni, wprowadzając np. taniec po Komunii św, a także popularne piosneczki absolutnie niereligijne i niekościelne :|


N kwi 15, 2012 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: Taniec na mszy
Zgadzam się z powyższym. Obecnie liturgia jest zaniedbywana, mówiąc brzydko "zgwałcona".
Kapłani odprawiają jak chcą, śpiewy byle jakie (nawet piosenki), kazania o byle czym, i tańce! Pfff.. Jakby tak cofnąc czas, aby nie było poprzedniego soboru..


Wt kwi 17, 2012 19:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: Taniec na mszy
W obecnych czasach, mam wrażenie że liturgia nie jest już lturgią, tylko miejscem gdzie można pokazac swoje nowe ubranie, pokazac swoje umiejętności przed "władzą" w Kościele tu na ziemi, pokazac jak sie umie tańczyc. Wszytsko na POKAZ jest teraz!


Wt kwi 17, 2012 19:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Taniec na mszy
mikolaj2009 napisał(a):
Kapłani odprawiają jak chcą, śpiewy byle jakie (nawet piosenki), kazania o byle czym, i tańce!

Wyłączając te tańce, to tak samo jak przed Soborem.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt kwi 17, 2012 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: Taniec na mszy
No przed Soborem, to mnie jeszcze na świecie nie było, więc tylko z historii można się tego dowiedziec jak było, ale teraz widac kompletne nadużycia liturgiczne!! Już mogli tą łacinę zostawic.


Wt kwi 17, 2012 22:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Taniec na mszy
mikolaju2009, ale temat nie o tym, więc nie ciągnij tego wątku.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr kwi 18, 2012 5:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Taniec na mszy
Ja Wam powiem tak...
Lefebrystą nie jestem, nie byłem i nie będę, nawet na Mszy wg specjalnego rytu rzymskiego nie byłem, ale...
Taniec na Mszy? Bez przesady! Klauni! Też bez przesady? Msza ma być sprawowana godnie.
Ja np. lubię posłuchać sobie muzyki rockowej, ale msza rockowa - nie, nie i nie!
Mamy jasne i ścisłe wytyczne jak wg rytu rzymskiego Mszę odprawiać i wszelkie odstępstwa ku uciesze gawiedzi to po prostu wielkie nadużycie.
Swoją drogą - takie pomysły jak "echo słowa" przy Mszach neokatechumentalnych (które chyba już zgodnie z wytycznymi Watykanu odchodzi do przeszłości) też są poważnym wypaczeniem.
Msza to nie teatr. Msza to ofiara przede wszystkim, potem uczta eucharystyczna, ale nie dyskoteka, nie teatr, nie kino.
Szanujmy Mszę!
Za to w małych gronach można w granicach rozsądku sprawować jakieś nabożeństwa specyficzne itd. Ale tańczyć na Mszy? Non possumus.


Śr kwi 18, 2012 13:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: Taniec na mszy
Popieram komentarz wyżej - Msza to nie teatr. Jak chcesz sobie zobaczyc jak małpki tańczą to idź gdziekolwiek, byle nie do kościoła.

Przepraszam szumi, ale po części to nawiązało i nie mogłem się oprzec, aby to napsiac :lol: :lol: :lol: :x


Śr kwi 18, 2012 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 8:27
Posty: 12
Lokalizacja: Poznań, Wielkopolskie
Post Re: Taniec na mszy
W Misterium Mszy świętej taniec z różnymi ekspresjami w powiewnych szatach z "pogranicza" na osi Tabernakulum między wiernymi a najświętszym Sakramentem...... Na "chwałę"? BOGA?........To raczej na pożytek oczu wiernych! Ku zapomnieniu ISTOTY mszy św. Fatalną POMYŁKĄ jest fakt oddzielenia stołu ofiarnego od ołtarza z Tabernakulum i teraz czkawką się to odbija sprowadzając dysput na obrzeża problemu. Jakoś nie wiele się mówi o godnym przyodziewku, o podkasanych dyrdunach i głębokich obnażeniach a w zamian tego ze Świątyni robi się przybytek tańca, teatru i festiwali chórów i orkiestr, które to przed Tabernakulum wywijają swoją chwałę a ogłupiony lud klaszcze i nic nie rozumie! Tudzież widać rozwydrzone niekarne „produkujące się” dzieciaki i ich „cudownych rodziców”.


Pn wrz 24, 2012 11:04
Zobacz profil
Post Re: Taniec na mszy
maryjanka napisał(a):
W Misterium Mszy świętej taniec z różnymi ekspresjami w powiewnych szatach z "pogranicza" na osi Tabernakulum między wiernymi a najświętszym Sakramentem...... Na "chwałę"? BOGA?........To raczej na pożytek oczu wiernych! Ku zapomnieniu ISTOTY mszy św. Fatalną POMYŁKĄ jest fakt oddzielenia stołu ofiarnego od ołtarza z Tabernakulum i teraz czkawką się to odbija sprowadzając dysput na obrzeża problemu. Jakoś nie wiele się mówi o godnym przyodziewku, o podkasanych dyrdunach i głębokich obnażeniach a w zamian tego ze Świątyni robi się przybytek tańca, teatru i festiwali chórów i orkiestr, które to przed Tabernakulum wywijają swoją chwałę a ogłupiony lud klaszcze i nic nie rozumie! Tudzież widać rozwydrzone niekarne „produkujące się” dzieciaki i ich „cudownych rodziców”.

A gdzie tak hasają, bo ja jeszcze nigdy nie widziałam takich zachowań.


Pn wrz 24, 2012 13:34

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Taniec na mszy
maryjanka napisał(a):
(...) ze Świątyni robi się przybytek tańca, teatru i festiwali chórów i orkiestr, które to przed Tabernakulum wywijają swoją chwałę a ogłupiony lud klaszcze i nic nie rozumie!”.

W Pułtusku trwały Dni Mateusza, patrona miasta. W niedzielę w stylowej bazylice śpiewało Mazowsze. Na początek pieśni kościelne: "Boże coś Polskę ...", "Z dawna Polski Tyś Królową ...", "Serdeczna Matko ..." - razem dziewięć utworów.
A potem ... potem: "Nocka szumiała, nocka wołała ...", "Furman", "Jadą goście jadą ..." i jeszcze kilka w tym ludowym stylu. Chór i orkiestra stali w prezbiterium, a kufry na sprzęt złożono w przylegającej kaplicy Najświętszego Sakramentu przy Panu Jezusie w tabernakulum (żeby pilnował?).
Dzieje się tak co roku, tylko zespoły lub śpiewacy się zmieniają.
15 minut po zakończeniu występów odbyła się Msza św, wśród nie do końca sprzątniętego sprzętu i z zawaloną dodatkowymi krzesłami nawą.
Proboszcz był bardzo zadowolony. Chyba uważał, że taki występ dodał splendoru świątyni ...
A dla mnie to porażka ... choć przyznaję, że Mazowsze warto posłuchać. Ale czy tzw. Dom Polonii by nie wystarczył jako sala koncertowa?


Pn wrz 24, 2012 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re:
Belizariusz napisał(a):
pjo

Ja nie pochwalam tanca w czasie liturgii....z prostego powodu. Nie przystaje on do naszej kultury.
Co innego kraje afrykanskie.
Jednak racja jest w tym, ze specjalnie organizowane profesjonalne tańce podczas mszy, majace ukazywac ludowosc...sa smieszne.
Co innego, gdy jest to spontaniczne i całkowicie naturalne dla danego ludu (plemienia)...z czym bardzo często spotykaja sie misjonarze pracujacy w krajach egzotycznych.


Myślę zupełnie podobnie. Oni tańczą , bo to część ich kultury. Mu nie musimy, bo u nas na Mszy św tradycją jest modlitewne skupienie


Pn wrz 24, 2012 16:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 167 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL