Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Złoty Ojcze Nasz 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Złoty Ojcze Nasz
Kael napisał(a):

Wychodzi na to, ze to jednak ta sama modlitwa. W krajach niemieckojezycznych do odmawiania w Wielkim Tygodniu u grekokatolikow na Slowacji dowolnie.


Dzięki. To już dużo wiemy.
A jak wiemy dużo, to chcemy jeszcze więcej :-D . Pod koniec czerwca wybieram się w Pieniny, to przejdę się do tej Litmanowej, zobaczę, coś się dowiem może...
Bo teraz to mnie zastanawia, jak modlitwa znana wśród katolików rzymskich w Niemczech i greckich u Rusinów wędrowała po świecie omijając Polskę, bo u nas chyba była nieznana.
Andy72 napisał(a):
Czy ten Złoty jest lepszy od naszego poczciwego Ojcze Nasz?
[/quote][/quote]
Naszego poczciwego nauczył nas sam Pan Jezus, więc jest lepsze.

_________________
laudare benedicere praedicare


Ostatnio edytowano Pn cze 12, 2017 17:25 przez brunero, łącznie edytowano 1 raz



Pn cze 12, 2017 17:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Złoty Ojcze Nasz
Zgadza sie Ojcze Nasz to najlepsza modlitwa; to pytanie jest retoryczne

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn cze 12, 2017 17:25
Zobacz profil
Post Re: Złoty Ojcze Nasz
@brunero, koniecznie zapytaj.
Moze to jakas przypadlosc Cesarstwa Austro-Wegierskiego? Jest wydanie z 1820, wiec to stara modlitwa.

A Andy72 niech nie bedzie taki pryncypialny: czy Gorzkie Zale sa lepsze od Ojcze Nasz? Albo Droga Krzyzowa?

Nazwa jest mylaca, ale sens tej modlitwy jest glebszy.


Pn cze 12, 2017 17:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Złoty Ojcze Nasz
Kael napisał(a):
@brunero, koniecznie zapytaj.
Moze to jakas przypadlosc Cesarstwa Austro-Wegierskiego? Jest wydanie z 1820, wiec to stara modlitwa.

Znaliby w całej Galicji. Chyba, że przyjęło się wśród grekokatolików, więc u rzymskich (polskich) katolików na zasadzie jakiejś opozycji, nie. A może modlitwa zupełnie marginalny zasięg miała. Łemkowie, Rusini dużo emigrowali z Galicji, więc mógł ktoś przywieźć taką nowinkę, gdzieś podłapali i regionalnie się upowszechniła. Ja przeczytawszy, że te dziewczynki odmówiły Ojcze Nasz, Zdrowaś i Złoty... poszedłem tym tropem, że to jakiś absolutny kanon modlitwy musi być, powszechnie u grekokatolików znany, a może tak wcale nie jest.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pn cze 12, 2017 17:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Złoty Ojcze Nasz
Kael napisał(a):
A Andy72 niech nie bedzie taki pryncypialny: czy Gorzkie Zale sa lepsze od Ojcze Nasz? Albo Droga Krzyzowa?

Odkąd odmawiałem Tajemnice Szczęścia i przerwałem, bardzo ostrożny jestem wobec super-modlitw, które np. uwalniają z czyśćca 10 tysięcy dusz albo zapewniają zbawienie.
Warto na przykład obejrzeć Pasję wg. Gibsona aby rozważyć najważniejsze cierpienie w dziejach.
Można odmówić i Złoty Ojcze Nasz ale bez magicznego nastawienia , moim zdaniem.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn cze 12, 2017 18:19
Zobacz profil
Post Re: Złoty Ojcze Nasz
To “magiczne nastawienie“ jest przy niemieckiej starej wersji. Chyba od 1968 roku nikt nie luczy kar czyscca w latach.
A sama modlitwa jest wg mnie porownywalna do Gorzkich Zali i doskonale pasuje do rozwazania Wielkiego Tygodnia.


Pn cze 12, 2017 18:26

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Złoty Ojcze Nasz
Kael napisał(a):
To “magiczne nastawienie“ jest przy niemieckiej starej wersji. Chyba od 1968 roku nikt nie luczy kar czyscca w latach.
A sama modlitwa jest wg mnie porownywalna do Gorzkich Zali i doskonale pasuje do rozwazania Wielkiego Tygodnia.

Chyba że tak.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn cze 12, 2017 18:28
Zobacz profil
Post Re: Złoty Ojcze Nasz
brunero napisał(a):
A jak wiemy dużo, to chcemy jeszcze więcej :-D . Pod koniec czerwca wybieram się w Pieniny, to przejdę się do tej Litmanowej, zobaczę, coś się dowiem może...



byłeś? Dowiedziałeś się czegoś?


N gru 09, 2018 17:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL