Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministrantek 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N kwi 01, 2018 22:37
Posty: 3
Post Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministrantek
Króluj Nam Chryste
Zacznę od początku. Jestem chyba jedynym ministrantem w mojej parafii który wyraża taką wolę, aby dziewczyny służyły przy ołtarzu. Wg mnie nie ma żadnych przeciw skazań aby dziewczyny mogły służyć przy ołtarzu, w Nowym Testamencie jest jedynie napisane, że kobiety nie mogą być kapłanami. Sam papież przecież wydał na to zgodę, a ma dogmat nieomylności. Resztę ministrantów raczej to nie interesuje lecz są skłonni zablokować( usłyszałem między innymi, że nie ma takiej tradycji)ten pomysł gdyż kilka lat temu jeden z opiekunów straszył nas wręcz tym, że jeżeli nie będziemy przychodzili na zbiórki, to nasze miejsca zajmą dziewczyny. Posługuje w parafii zakonnej. Obecny opiekun odchodzi w maju lub we wrześniu. On sam nie był przekonany do ministrantek.Słyszałem od niego wymówki typu;"dziewczyny są bardziej gorliwe" lub "dziewczyny sprawiają, że jest mniej powołań. W parafii nie działają bielanki. W mojej diecezji mogą posługiwać dziewczęta. Należę do grona "starszych" ministrantów.
Stąd też moje pytania. Jak przekonać nowego opiekuna do ministrantek? (byśmy byli pierwszą parafią w zakonie która na to pozwala)
Jak przekonać innych ministrantów? ( to będzie o wiele trudniejsze zadanie)


N kwi 01, 2018 23:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Kto to taki "bielanki"?

_________________
laudare benedicere praedicare


Pn kwi 02, 2018 8:29
Zobacz profil
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
brunero napisał(a):
Kto to taki "bielanki"?

Dziewczęca Służba Maryjna - posługują przy mszy czytając I czy II czytanie, śpiewając psalmy, noszą dary do ołtarza, na procesjach noszą figurki Maryi czy też inne wizerunki/figurki.
W parafiach gdzie brakuje ministrantów służą do mszy jako ministrantki - choć w Polsce to raczej ewenement.


Pn kwi 02, 2018 8:40
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
brunero napisał(a):
Kto to taki "bielanki"?

http://www.siostryzorlika.pl/czytnik-ak ... ryjna.html

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn kwi 02, 2018 8:45
Zobacz profil
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
fdorkal napisał(a):
Jak przekonać nowego opiekuna do ministrantek? (byśmy byli pierwszą parafią w zakonie która na to pozwala)


Jakim zakonie? U Dominikanów w Krakowie są ministrantki od kilkunastu lat.
Ja bym zwyczajnie posłużyła się jakimś dokumentem pozwalającym na służbę dziewczyn przy ołtarzu- jeśli taki jest- nie chciałam być ministrantką, to nie wiem ;) Najpierw przedstawić to opiekunowi, potem ewentualnie proboszczowi. Ostatecznie kuria- ale wszystko pod warunkiem, że masz do tego odpowiedni dokument.

To pewnie sytuacja podobna do udzielania Komunii na rękę- można, ale nie wszyscy księża chcą tak podawać.


Pn kwi 02, 2018 11:03
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
fdorkal Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR podaje, że na posługę kobiet (dziewcząt) jako ministrantek musi być wydana wyraźna (czyli nie domniemana; nie przez 'przemilczenie' faktu posługi dziewcząt w jakiejś parafii itp.) zgoda biskupa diecezjalnego po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatu (zob. n. 53). Czy Twój biskup taką zgodę wydał (dekret, publiczna wypowiedź)?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn kwi 02, 2018 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Ciekaw jestem dlaczego ?


Pn kwi 02, 2018 15:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Ja bym od chęci przekonywania zaczął. Może warto najpierw samego siebie przekonać, że opiekunem ministrantów jest ten kto jest, a nie Ty. To jemu powierzono rozstrzyganie, kto ma służyć do mszy w Twojej parafii i to on ponosi za to odpowiedzialność Jeśli jesteś z parafii zakonnej, to zapewne wiesz, że w zakonach obowiązuje reguła posłuszeństwa, co wymaga akceptacji decyzji przełożonych, nawet jeśli się z nią ktoś nie zgadza. Ty nie podlegasz tej regule, ale uszanuj pewne zasady i nie próbuj podważać decyzji kogoś, kto w tej hierarchii ( w tym wypadku parafialnej) jest władny podejmować decyzje, ma większe od Ciebie doświadczenie i zapewne wie co robi.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pn kwi 02, 2018 17:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
subadam napisał(a):
Ciekaw jestem dlaczego ?

Najprawdopodobniej z rozpędu.

I trzeba to też zorganizować w porozumieniu z jakimś zakonem żeńskim, aby siostry na co dzień tymi dziewczynkami się zajmowały. A to wcale nie jest bagatelne zajęcie, tylko normalna poważna praca.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 02, 2018 17:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 11:11
Posty: 1
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Liberalizacja tematu ministrantury dziewcząt to ogromna krzywda wyrządzona wspólnocie. Jest tyle pięknych i potrzebnych inicjatyw w które dziewczynki mogą się zaangażować: śpiew, lektorat, modlitwy powszechne, komentarze, posługa organistowska, aktywny udział w regularnych nabożeństwach, czuwaniach, grupy modlitewne. Czy koniecznie trzeba do tego posługi w LSO? Jak dla mnie nie.


Wt kwi 03, 2018 8:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Krzywda niemożebna. W zasadzie ministrantki to niszczenie dwóch tysięcy lat tradycji i wiary chrześcijaństwa.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt kwi 03, 2018 10:04
Zobacz profil
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Soul33- tradycjonalista? ;)

I po co do tego zakon żeński? To te spotkania nie mogą być koedukacyjne? Ksiądz się nie może zajmować mieszaną grupą?


Wt kwi 03, 2018 11:40
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Koedukacyjne być mogą ale nie ma takich miejsc, gdzie dziewczynkami zajmują się sami faceci i nie ma w pobliżu żadnej kobiety, do której mogłyby się zwrócić. Nie sądzę, aby czuły się równie komfortowo.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt kwi 03, 2018 12:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Soul - bez przesady, przecież bycie ministrantem/ministrantkom to nie szkoła z internatem, gdzie wyjeżdża się na kilka lat ;)

To kwestia jednego spotkania formacyjnego w tygodniu. Jak mają kwestię kobiecą, mogą z mamą porozmawiać po powrocie. A co może być w formacji LSO takiego, że potrzebna jest kobieta jako powierniczka trudności? Dajmy spokój. Znam parafię, gdzie są ministrantki (zakonna) i kobiet formujących tam nie ma.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt kwi 03, 2018 13:42
Zobacz profil
Post Re: Jak przekonać księdza opiekuna, ministrantów do ministra
Ja- będąc kobietą :P- też nie dostrzegam potrzeby sprawowania opieki przez kobietę nad ministrantkami.

Przecież to nie lekarz- czytanie, noszenie darów itp. przebiega tak samo u obydwu płci ;) Opiekun ministrantów to taki rodzaj nauczyciela. A przecież nie mamy nic przeciwko nauczycielom mężczyznom- nawet w przedszkolach uczą.


Wt kwi 03, 2018 14:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL