Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Nabożeństwo Słowa Bożego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 13, 2018 21:27
Posty: 3
Post Nabożeństwo Słowa Bożego
Witam, to mój pierwszy post, więc jeśli taki wątek już jest albo umieściłem go w złym dziale, to przepraszam :D

Szukałem czegoś o podobnej tematyce na tym forum, ale nic nie znalazłem, więc piszę tutaj. Mianowicie chodzi o nabożeństwo Słowa Bożego, o którym usłyszałem pierwszy raz jakiś czas temu, ale dopiero niedawno dowiedziałem się o tym czegoś więcej. Czy ktoś z Was był może na takim nabożeństwie i mógłby opisać, jak ono wygląda? Z opisów w internecie przypomina zwyczajną Mszę Świętą bez Liturgii Eucharystycznej. Jak sądzicie, warto się nim interesować?

Wątek zostawiam też do dowolnej dyskusji o tym nabożeństwie :-D


Pn sie 13, 2018 21:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nabożeństwo Słowa Bożego
Każde nabożeństwo "protestanckie" (nie cierpię tego słowa, bo ani ja ani żaden metodysta protestu nie wnosił) jest "nabożeństwem Słowa", bo w centrum jest Ewangelia (zarówno w sensie Biblia jak i kazanie), nauczanie.
Czy warto? Pewnie, że warto pomodlić się z innymi, posłuchać Biblii i dobrego kazania.
W niedalekiej parafii katolickiej do niedawna były w południe tzw msze dla wytrwałych. Kazanie było solidnie przygotowane, właściwie prawie wykład biblijny. Szkoda, ze przenieśli proboszcza, bo czasami lubiłem na te nabożeństwa wpadać.
Warto także poczytać samemu np. NT w jakimś zrozumiałym wydaniu i pomyśleć o tym, co się przeczytało (wnioski będą się zmieniały na przestrzeni miesięcy, lat).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn sie 13, 2018 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 13, 2018 21:27
Posty: 3
Post Re: Nabożeństwo Słowa Bożego
Przepraszam, że zostawiłem tak wątek, ale nie mogłem wejść ;/

Miałem kiedyś spróbować czytania Pisma na dłuższą metę, ale nigdy nie dawałem rady za długo. Dzięki za informację, z ciekawości aż poszukam czegoś jeszcze w necie.


Cz sie 30, 2018 21:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Nabożeństwo Słowa Bożego
Bo tak to jest... To zależy od okoliczności. Zawsze podczas Liturgii Słowa kapłan ubiera się w strój chórowy (sutanna, komża lub alba, stuła). Ksiądz zakłada ornat TYLKO podczas Mszy Świętej (może go używać także podczas Procesji Eucharystycznej, jeśli ta następuje tuż po Mszy, oraz podczas Procesji Eucharystycznej Bożego Ciała [tu jest wyjątek - księża, którzy nie odprawiają Mszy przed procesją Bożego Ciała, ale uczestniczą podczas procesji, zakładają na siebie ornat]).

Liturgia Słowa najczęściej towarzyszy Liturgii Pokutnej - ma wtedy własne formularze.

Rzecz jasna - uczestnictwo w samej Liturgii Słowa nie jest uczestniczeniem we Mszy Świętej, więc siłą rzeczy nie jest spełnieniem obowiązku niedzielnego ;)

_________________
MODERATOR


Cz sie 30, 2018 21:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Nabożeństwo Słowa Bożego
OT

Zbigniew3991 napisał(a):
Ksiądz zakłada ornat TYLKO podczas Mszy Świętej


Zapomniałeś o Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

EOT

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt sie 31, 2018 13:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Nabożeństwo Słowa Bożego
szumi napisał(a):
OT

Zbigniew3991 napisał(a):
Ksiądz zakłada ornat TYLKO podczas Mszy Świętej


Zapomniałeś o Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

EOT


Tak - przepraszam. Masz rację - dziękuję za przypomnienie :)

_________________
MODERATOR


Pt sie 31, 2018 13:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Nabożeństwo Słowa Bożego
Zbigniew3991 napisał(a):
......

Rzecz jasna - uczestnictwo w samej Liturgii Słowa nie jest uczestniczeniem we Mszy Świętej, więc siłą rzeczy nie jest spełnieniem obowiązku niedzielnego ;)


Ściśle to to ograniczenie spełnienia obowiązku niedzielnego do Mszy dotyczy u Was tylko rzymskokatolików z Kościoła Łacińskiego. Wierni należący do któregoś z Kościołów sui iuris spełniają obowiązek niedzielny uczestnicząc w dowolnej liturgii niedzielnego cyklu dobowego, niekoniecznie w Eucharystii.


Cz wrz 06, 2018 3:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Nabożeństwo Słowa Bożego
To prawda. Nie mniej - ma to sens. Eucharystia (Msza) jest całością. Niemal codziennie w niej uczestniczę i doceniam jej piękno. Jest w niej Słowo Boże, Konsekracja, modlitwa za wszystkich ludzi, Komunia (uczta). Nawet bez poczucia obowiązku uczestniczę w Eucharystii. A nie mam takiego obowiązku ;)

_________________
MODERATOR


Cz wrz 06, 2018 6:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL