Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Matki Z 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Matki Z
Jestem po wrażeniem odwagi, otwartości i inkluzywności Waszego Kościoła, rzymskokatolicy, brawo! Zostaliśmy w reformach daleko w tyle za Wami. Oto liturgia poświęcenia obecnego Waszego Synodu Biskupów Franciszkowi z Asyżu, w obrządku Bogini Matki Ziemi, Pachamy, , celebrowana w Watykanie przez Waszego czynnego papieża rzymskiego

Czy w Polsce też macie parafie w obrządku Pachamamy?

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


So paź 12, 2019 5:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Nie ma to jak być złośliwym, prawda? Nie jest to żaden ryt, ani żadna liturgia, a jedynie uroczyste posadzenie dębu. Wprawdzie nie do końca rozumiem "potrzebę" wplatania amazońskich rytuałów, ale gdzie tu jest niby jakaś reforma, herezja? Nikt nie modlił się do ziemi, ani do dębu, nie sprawował też Eucharystii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 12, 2019 6:36
Zobacz profil
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Małgosiaa napisał(a):
Nie ma to jak być złośliwym, prawda? Nie jest to żaden ryt, ani żadna liturgia, a jedynie uroczyste posadzenie dębu. Wprawdzie nie do końca rozumiem "potrzebę" wplatania amazońskich rytuałów, ale gdzie tu jest niby jakaś reforma, herezja? Nikt nie modlił się do ziemi, ani do dębu, nie sprawował też Eucharystii.

Amazońskie rytuały uświadamiają, że ludzie prowadzą eksterminację ludzkości poprzez pozbawianie siebie warunków do życia, wycinanie lasów amazońskich stanowi milowy krok ku zagładzie.
A złośliwi nie rzymskokatolicy mniemają, że degradacja Ziemi ich nie dotknie.


So paź 12, 2019 7:16
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Alus napisał(a):
A złośliwi nie rzymskokatolicy mniemają, że degradacja Ziemi ich nie dotknie.
A co ma piernik? Przecież Piotr1 w ogóle nic o żadnej degradacji Ziemi nie pisał, ani niczego na ten temat nie sugerował. Dlaczego zmieniasz temat?


So paź 12, 2019 7:24
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
zefciu napisał(a):
Alus napisał(a):
A złośliwi nie rzymskokatolicy mniemają, że degradacja Ziemi ich nie dotknie.
A co ma piernik? Przecież Piotr1 w ogóle nic o żadnej degradacji Ziemi nie pisał, ani niczego na ten temat nie sugerował. Dlaczego zmieniasz temat?

Ma piernik do wiatraka, bo kpi z synodu dla Amazonii
https://deon.pl/kosciol/watykan-synod-d ... cji,599780


So paź 12, 2019 8:48
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Alus napisał(a):
Ma piernik do wiatraka, bo kpi z synodu dla Amazonii
Nie. Kpi z konkretnego obrzędu rozpoczynającego ten synod. Nie dotyka natomiast wypowiedź Piotra1 w ogóle tematyki ekologicznej. Twoja strategia to przykład wyświechtanej metody erystycznej polegającej na przesuwaniu krytyki adwersarza na temat pokrewny. Jeśli nie podoba ci się Madonna obmacująca figurę świętego, to znaczy, że jesteś rasistą, bo święty jest czarny.


So paź 12, 2019 8:52
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Obrzęd rozpoczynający, czy kończący synod, jest nierozerwalnym elementem synodu - kpiąc z jednego elementu, kpi się z całości.
Dalszej polemiki z Twoimi wynurzeniami na temat erystyki, Madonny..etc, nie będzie.


So paź 12, 2019 9:05
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Alus napisał(a):
Obrzęd rozpoczynający, czy kończący synod, jest nierozerwalnym elementem synodu - kpiąc z jednego elementu, kpi się z całości.
Nie. Bo niby czemu? Proponuję taki eksperyment myślowy – pójdę pod Twój dom i wygłoszę płomienne przemówienie o miłości bliźniego. Na koniec jako nierozerwalny element nasikam Ci na drzwi. Rozumiem, że jeśli będziesz miała obiekcje do mojego zachowania, to znaczy, że masz problemy w miłością bliźniego?


So paź 12, 2019 9:20
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
@zefciu, nazywanie tej uroczystości nowym obrządkiem liturgicznym, to jest zwyczajne chamstwo i tego dopuścił się @piotr1.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 12, 2019 10:39
Zobacz profil
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Małgosiaa napisał(a):
@zefciu, nazywanie tej uroczystości nowym obrządkiem liturgicznym, to jest zwyczajne chamstwo i tego dopuścił się @piotr1.
OK, zgadzam się, że piotr1 dopuścił się nadużycia. Ale miał do tego jakieś tam podstawy, bo taki obrzęd ma rzeczywiście wątpliwy charakter. Natomiast Alus wyjechała z ogólnym zarzutem, że „nie katolicy (sic!)” coś tam „mniemają” zupełnie ni z gruchy, ni z pietruchy.


So paź 12, 2019 10:54
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Jakiekolwiek podstawy upoważniają do chamstwa?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 12, 2019 11:19
Zobacz profil
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Piotr1 napisał(a):
Jestem po wrażeniem odwagi, otwartości i inkluzywności Waszego Kościoła, rzymskokatolicy


Nie czuję się żadnym rzymskokatolikiem, heretyku. Więc przestań mnie tak nazywać
Cytuj:
Zostaliśmy w reformach daleko w tyle za Wami

A to u nas wyświęca się lesbijki na kapłanki jak u was?

A ten Synod podobnie jak wybór Franciszka na papieża nie powinien mieć miejsca


So paź 12, 2019 15:54
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Quinque napisał(a):
A ten Synod podobnie jak wybór Franciszka na papieża nie powinien mieć miejsca

Tako rzekł w nieomylności swojej papież Quinque :D

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 12, 2019 16:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Gdzie złośliwość czy kpina, chamstwo? :o :o :o :o :o :o
Chyba kpiną jest sprowadzenie obrzędu poświęcenia św. Franciszkowi przez Waszego papieża odbywającego się Synodu do "jedynie uroczystego posadzenia dębu". Może koronacja obrazu to "jedynie uroczysty montaż instalacji metaloplastycznej"? Być może Ty masz prawo kpić czy krytykować, to Wasze wewnętrzne spory. Ja nie jestem rzymskokatolikiem, są to rytuały obce tradycji wyznaniowej, w której wyrosłem, dlatego nigdy bym do "posadzenia dębu" czy "montażu elementów metalowych" cudzych praktyk religijnych nie sprowadzał. Nad oceną praktyk swojej wspólnoty wyznaniowej dyskutuj proszę ze swoimi współwyznawczyniami i współwyznawcami.

Co niewłaściwego jest w nazwaniu praktykowanego przez Was obrzędu, liturgii czy rytuału Pachamamy - obrzędem, liturgią, rytuałem? To jest konkretny, ustrukturalizowany obrzęd, mający swoją historię, praktykowany powszechnie w Waszych Kościołach w Południowej Ameryce, pod przewodnictwem waszych biskupów, którzy nad liturgią mają czuwaći kierować nią.
Tu liturgia Pachamamy sparwowana przez waszych biskupów z Chile podczas spotkania tamtejszej Konferencji Episkopatu;

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj kard Ravasi (jeden z waszych papabile) uczestniczy w liturgii Pachamamy w jednej z waszych wspólnot:

Obrazek

Do tej pory była to liturgia Waszych kościołów partykularnych w Południowej Ameryce. Liturgia sprawowana na dworze papieskim była zawsze w historii wyznacznikiem dla kształtowania się liturgii Waszych kościołów w wymiarze uniwersalnym. Papieże wnosili do liturgii Rzymu lokalne tradycje Kościołów, z których zostali wybrani i tak stawały się one uniwersalnymi dla waszych Kościołów. Stąd moje pytanie o znaczenie liturgii Pachamamy dla rzymskokatolickich Kościołów w Polsce. Nie rozumiem skąd w ogóle uwagi o kpinie, złośliwości czy co miało by być niewłaściwego w pisaniu o obrzędach Waszego Kościoła? Nie zamierzam w ogóle wypowiadać się czy sugerować co i jak, przez kogo i kiedy ma być oprawiana w Waszym Kościele. To wasz Kościół i wasze sprawy. Od tego macie swoich biskupów i papieża. Osobiście - jak pisałem - z wielkim entuzjazmem i podziwem odnoszę się do odwagi w inkulturacji waszej liturgii i teologii; Instrumentum Laboris przygotowane na rozpoczynający się Synod jest fascynujące, kibicuję szczerze waszym obradom.
Nie komentuję złośliwych uwag ad personam o ekologii.

Quinque napisał(a):
Nie czuję się żadnym rzymskokatolikiem, heretyku. Więc przestań mnie tak nazywać
Nie wiem dlaczego bierzesz do siebie. To forum będące własnością rzymskokatolickiej instytucji (archdiecezja katowicka) więc zapewne są tu rzymskokatolicy.

Cytuj:
A to u nas wyświęca się lesbijki na kapłanki jak u was?

Nie wiem o kim piszesz, używając "nas". Wiem, że Kościół rzymskokatolicki nie dopuszcza kobiet do świeceń i jest to jedna ze spraw, która wraca, min. wraz z rozpoczynającym się Synodem. Do przemyślenia tej praktyki wezwał w ostatnich dniach oprócz wielu innych m.in. kard. Schönborn. U nas, piszę o Kościołach protestanckiej reformacji, do udziału w kapłaństwie Chrystusa włącza się poprzez chrzest i nie ma w dostępie do chrztu kryterium płci, wieku czy orientacji seksualnej. Rozumienie urzędu kościelnego dzieli nasze Kościoły, wyrosłe z rzymskiej i protestanckiej reformacji jest przedmiotem dialogu. O ile dobrze rozumiem to- wielkim skrócie - u rzymskokatolików udział w kapłaństwie powszechnym poprzez chrzest a ministerialnym poprzez niektóre świecenia jest różny do istoty a nie do do formy. A "u Was" nie wiem jak jest.

Quinque napisał(a):
A ten Synod podobnie jak wybór Franciszka na papieża nie powinien mieć miejsca

A to już są sprawy rzymskokatolików. Mogę rozmawiać o naszych powinnościach w Kościele, a nie o cudzych wspólnotach. Mnie - jak pisałem podoba się - ale to moje odczucie, obserwatora z zewnątrz, a nie ocena cudzych, w tym przypadku rzymskoakatolickich powinności czy tego, co właściwe. To rzymskokatolickie dyskusje, ja modlę się, by potrafili zachować jedność, otwartość i życzliwość do siebie nawzajem.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N paź 13, 2019 9:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rzymskokatolicka liturgia w rycie Pachamamy - Bogini Mat
Piotr1 napisał(a):
Gdzie złośliwość czy kpina, chamstwo?

A niby przemawia przez Ciebie troska? :o Szukasz sensacji, aby dokopać. I nie mów, że to była liturgia, bo najwyraźniej nie rozumiesz czym jest liturgia.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N paź 13, 2019 9:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL