Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 8:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czytanie przy bierzmowaniu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lut 05, 2005 21:13
Posty: 2
Post Czytanie przy bierzmowaniu
Czy wypada osobie całkowicie nie związanej ze służbą liturgiczną przeczytać czytanie podczas ważnej uroczystości - bierzmowaniu. Właśnie taki problem mam i nie wiem czy mam odmówić.

Pozrawiam


N cze 19, 2005 22:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
Jak najbardziej wypada. Przecież osoby, które przystępują do bierzmowania, też bardzo często czytają czytania :) chociaż nigdy wcześniej tego nie robiły. Ja też musiałam na moim bierzmowaniu. ;-) Więc prosze się nie zastanawiać tylko spełnić prośbę :-D


N cze 19, 2005 22:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
no jasne... jeśl;i cie ktoś prosi... moja kolezanka na swom ślubie śpiewała psalm, a jej narzeczony czytał czytanie :) fajnie to wygladało no i... uświetnili tym swoja tak szczegolna uroczystość :)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N cze 19, 2005 22:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Oczywiście, że wypada :)
Tak często wyłączamy się w czasie czytań, traktujemy je jako przerwę, czas dla własnych myśli; a przecież Liturgia Słowa jest integralną częścią Eucharystii i należy w niej uczestniczyć świadomie. Czyż może być coś bardziej świadomego niż właśnie osobiście przeczytane czytanie? Posoborowe zmiany w liturgii między innymi kładą nacisk na rolę wiernych w sprawowaniu mszy świętej, korzystajmy z naszych możliwości!

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N cze 19, 2005 23:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
wypada, wypada :)
ja się podpisuje pod anguą ... fakt, że przeczytasz czytanie samodzielnie sprawi, że bardziej świadomie przeżyjesz tą część mszy świętej podczas której bardzo często 'ulatujemy' gdzieś daleko :)

ps angua pod drugą Twoją wypowiedzią również się podpisuję :P
zastanawiam się czy gdzieś jest jakiś wątek w którym Ultra nie nawiązał do swojego ulubionego tematu pomimo, że nie ma to związku z tematem założonym przez autora :?

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Pn cze 20, 2005 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 05, 2005 21:13
Posty: 2
Post 
dziękuje za wszelkie odpowiedzi...

Teraz przynajmniej nie mam już żadnych wątpliwości

Pozdrawiam wszystkich


Pn cze 20, 2005 15:34
Zobacz profil
Post Re: Czytanie przy bierzmowaniu
Swacza napisał(a):
Czy wypada osobie całkowicie nie związanej ze służbą liturgiczną przeczytać czytanie podczas ważnej uroczystości


Ja wiem, że obecnie KAŻDY wierny MOŻE przeczytać lekcję podczas Mszy świętej, ale nie uważacie Państwo, że LEPIEJ i GODNIEJ będzie, jeśli podczas Mszy świętej będzie wiernych NAUCZAĆ kapłan, a nie pani Hela, która na codzień sprzedaje w sklepie mięsnym?

Na czym polega "ubogacenie" liturgii poprzez wręcz obsesyjne zlecanie quasi-przypadkowym świeckim zadań, które POWINNI wykonywać księża lub ustanowieni członkowie liturgicznej służby ołtarza?

To samo dotyczy "chórków responsoryjnych", które stanowią jedno z nadużyć liturgicznych, z czego mało kto sobie dzisiaj zdaje sprawę.


Pn cze 20, 2005 16:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post Re: Czytanie przy bierzmowaniu
pjo napisał(a):
ale nie uważacie Państwo, że LEPIEJ i GODNIEJ będzie, jeśli podczas Mszy świętej będzie wiernych NAUCZAĆ kapłan, a nie pani Hela, która na codzień sprzedaje w sklepie mięsnym?

tak się składa, że czytania to akurat nie ma ksiądz a ten Krzysiu, który biega po boisku za piłką ....

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Pn cze 20, 2005 20:49
Zobacz profil
Post Re: Czytanie przy bierzmowaniu
Zoe napisał(a):
tak się składa, że czytania to akurat nie ma ksiądz a ten Krzysiu, który biega po boisku za piłką ....


Niech sobie jest i Krzysiu, o ile Krzysiu ma dobrą dykcję i jest wyznaczonym LEKTOREM.

Mulieres in ecclesiis taceant
(stare, pawłowe, do Koryntian)


Pn cze 20, 2005 21:32

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 12:32
Posty: 1
Post Oczywiście
Każdy może. Czasem nawet w okrenie w którym dzieci przystępują do pierwszej Komunii czytają czytania a także prośby za które modlimy się w tej mszy św.


Pt maja 29, 2009 14:37
Zobacz profil
Post 
Moim zdaniem wypada jak najbardziej. Uważam, że "normalni" (nie związani ze służbą liturgiczną) ludzie też powinni się włączać, czynnie uczestniczyć we Mszy św. Sama czytałam podczas swojej Pierwszej Komunii i bierzmowania. W mojej parafii na Mszach dla dzieci - właśnie one czytają. Ja za to co tydzień śpiewam psalm i też kiedy tylko mogę czytam czytania. To ważne, móc się włączyć w głoszenie Bożego Słowa. Wszak wszyscy jesteśmy kapłanami, prawda? ;))


Pt maja 29, 2009 15:53

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
talitha_ napisał(a):
Ja za to co tydzień śpiewam psalm i też kiedy tylko mogę czytam czytania. (...) Wszak wszyscy jesteśmy kapłanami, prawda? ;))
Skoro co tydzień czytasz i śpiewasz to jesteś związana z Liturgiczną Służbą.

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


So maja 30, 2009 9:27
Zobacz profil
Post 
Można powiedzieć, że związana jestem, ale do niej w ścisłym znaczeniu nie należę. Służba liturgiczna to ministranci, a ja prowadzę dziecięcą scholę. Chyba że my też w ten sposób jesteśmy służbą litrugiczną?


So maja 30, 2009 10:11
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Oczywiście, że należycie.
Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (OWMR) wymienia kierownika chóru / zespołu śpiewaków (i same te grupy) jako pełniących funkcje liturgiczne. A skoro służysz liturgii jesteś w służbie liturgicznej. Oczywiście w znaczeniu potocznym taką służbą są ministranci, nie mniej takie zawężanie tego terminu wydaje się być nieuzasadnione w odniesieniu do OWMR.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So maja 30, 2009 11:02
Zobacz profil
Post 
Szumi - dziękuję za wyjaśnienie.
Zastanawiam się też, czy można w takim razie uznać, że kandydat do bierzmowania, który będzie czytał podczas tegoż bierzmowania (czy ktokolwiek inny, choćby podczas zwykłej Mszy) staje się "tymczasowym" członkiem służby liturgicznej.


So maja 30, 2009 12:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL