Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 10:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czytanie przy bierzmowaniu 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Myślę, że nie. Tzn. byłby w służbie liturgicznej, ale tylko w tym momencie jak czyta. Jeśli nie ma zaś permanentnej chęci służby (każdy ministrant jest ministrantem też poza kościołem, bo ma nastawienie woli na służbę przy ołtarzu, tak samo śpiewający - bo chcą śpiewać cały czas), można raczej mówić o pełnieniu funkcji, ale nie o stałej przynależności do służby liturgicznej. Nieco inną sprawą jest swoiste 'formalne' (choć te grupy zasadniczo są nieformalne) przynależenie do danej grupy.

Tak więc ja bym określenie służby liturgicznej zachował dla tych, którzy mają nastawienie pełnienia tej służby przynajmniej przez jakiś czas, a nie tylko raz, lub sporadycznie, 'od wielkiego dzwonu'.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So maja 30, 2009 13:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post 
ja uważam że to bardzo dobry zwyczaj zaangażowania innych osób, nie tylko ministrantów czy lektorów w czytania, psalmy itp. Sama czytałam czytanie na własnym ślubie:) pomimo że nie robię tego na codzień. Pani Hela ze sklepu mięsnego :D może być w swojej dobroci i zwykłej prostocie znacznie blizej Boga niż niejeden lektor :-) Czytałam kiedyś piekny wiersz zaczynający się od słów "prawdziwi święci Boży mieszkają w domach obok" :-)
Tu nie chodzi o to żeby np na Bierzmowaniu jedna czy druga ładna nastolatka pokazała na środku nową spódniczkę. Chodzi i pozytywne skutki zaangażowania w liturgię, bycia czynnym a nie tylko biernym w Kościele. Bardzo czesto takie zwyczaje się wprowadza, nawet na Komuniach dzieci same czytają czytania.
Ludzie nie dzielą się na lektorów i resztę- dzielą się na tych którzy zaufali Panu i tych co sa daleko od Niego:)

_________________
Ania


So maja 30, 2009 15:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL