Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Tak jak krzew winny bez życiodajnych soków obumrze, tak człowiek obumrze duchowo, jeśli nie będzie zasilał się Duchem i życiem Chrystusa w Eucharystii.

Cytuj:
Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata».
J 6,51


Wt sie 11, 2020 14:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Przemeek, Twoje posty przeniosłem do nowego wątku: viewtopic.php?f=40&t=42246
Tam możesz dalej dyskutować z zachowaniem zasad panujących na tym forum. Dwa posty pod rząd będą ledwo tolerowane, proszę tego unikać. W przypadku recydywy będą konsekwencje.

Quinque, post usunięty, nie ma on żadnego związku z tematem.

_________________
ksiądz


Wt sie 11, 2020 16:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Sysydlaczek napisał(a):
Tak jak krzew winny bez życiodajnych soków obumrze, tak człowiek obumrze duchowo, jeśli nie będzie zasilał się Duchem i życiem Chrystusa w Eucharystii.

Cytuj:
Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata».
J 6,51

To jak wyjaśnisz, że po tych słowach Jezusa (J6:51) - wyraźnie wypowiadane w czasie teraźniejszym, że jednak nie spożywano Jego ciała i krwi jeszcze bardzo długo, bo były to początki nauczania Jezusa. Co najmniej 3 lata do Jego śmierci, a apostołowie nie wiedzieli jeszcze o "ustanowieniu Eucharystii" - to jak spożywali Jezusa?

Nie znali życia Chrystusa w Eucharystii wogóle, bo Go nie spożywali aż do ostatniej Wieczerzy, jak wyjaśnisz ten brak spożywania?

Jezus mówi do nich "Jeśli kto spożywa ten chleb..."  a nikt Go nie spożywał aż do Wieczerzy - czy apostołowie i inni nawróceni obumierali bez "życiodajnego soku?"


Śr sie 12, 2020 12:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Gdzie w słowach "Chlebem, który Ja dam..." widzisz czas teraźniejszy?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sie 12, 2020 12:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Przemek cedzisz komara, połykasz wielbłąda. A co z ludźmi, którzy żyli przed Jezusem ? A co z tymi, którzy jedli mannę ? A co Cię to obchodzi ? Bogu się w papiery nie pchaj.
Od 2 tys lat spożywana jest Eucharystia - a Ty jeśli nie chcesz, to nie spożywaj ale nie męcz buły swoimi odkryciami. Dla mnie oczywistym jest, że Eucharystię należy spożywać, by podtrzymywać Życie w sobie. Samo przebudzenie to za mało. Z mojej strony to tyle, bo nie mam sił na tego typu dyskusje.


Śr sie 12, 2020 13:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Małgosiaa napisał(a):
Gdzie w słowach "Chlebem, który Ja dam..." widzisz czas teraźniejszy?

A poniżej jest czas teraźniejszy?:
(48) Ja jestem tym chlebem życia.
(50) To jest ten chleb, który zstępuje z nieba, aby ten, kto go je, nie umarł. (51) Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś będzie jadł z tego chleba, będzie żył na wieki. A chleb, który ja dam, to moje ciało, które ja dam za życie świata

(53) I powiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli nie będziecie jeść ciała Syna Człowieczego i pić jego krwi, nie będziecie mieć życia w sobie. (54) Kto je moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.


Śr sie 12, 2020 13:21
Zobacz profil
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Naprawdę już w piętkę gonisz Przeemek – czepiasz się jakichś szczegółów gramatycznych zupełnie nie odnosząc się do istoty tych słów. Jak Ty interpretujesz te słowa tak, że ma tam sens czas teraźniejszy rozumiany inaczej niż aspekt gnomiczny?


Śr sie 12, 2020 13:25

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Sysydlaczek napisał(a):
Przemek cedzisz komara, połykasz wielbłąda. A co z ludźmi, którzy żyli przed Jezusem ? A co z tymi, którzy jedli mannę ? A co Cię to obchodzi ? Bogu się w papiery nie pchaj.
Od 2 tys lat spożywana jest Eucharystia - a Ty jeśli nie chcesz, to nie spożywaj ale nie męcz buły swoimi odkryciami. Dla mnie oczywistym jest, że Eucharystię należy spożywać, by podtrzymywać Życie w sobie. Samo przebudzenie to za mało. Z mojej strony to tyle, bo nie mam sił na tego typu dyskusje.

Pytam się o logikę twojego stwierdzenia, co ma to do cedzenia komara? Skoro coś jest dla ciebie oczywiste, to chyba będziesz umiał wskazać skąd się to wzięło?

" A co z ludźmi, którzy żyli przed Jezusem ? A co z tymi, którzy jedli mannę ? A co Cię to obchodzi ? "
No właśnie co teraz sugerujesz? Że to było ciało Chrystusa? Co ma "zasilanie życia Chrystusem w Eucharystii" do np. ludzi zbawianych przed Chrystusem?


Śr sie 12, 2020 13:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
gzaze napisał(a):
Naprawdę już w piętkę gonisz Przeemek – czepiasz się jakichś szczegółów gramatycznych zupełnie nie odnosząc się do istoty tych słów. Jak Ty interpretujesz te słowa tak, że ma tam sens czas teraźniejszy rozumiany inaczej niż aspekt gnomiczny?

Sam się "gonisz....", ja tylko luźno dyskutuję.


Śr sie 12, 2020 13:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Przeemek napisał(a):
Skoro coś jest dla ciebie oczywiste, to chyba będziesz umiał wskazać skąd się to wzięło?

Wskazywałem ale Ty to pojmujesz inaczej. Dlatego nie chce mi się dyskutować, nie jestem w stanie zmienić optyki Twojego myślenia, ani nawet nie mam na to ochoty. Odcinam się na oriencie, bo wiem z czym to by się wiązało - durnymi przepychankami przez kilkanaście stron :D
I tyle.


Śr sie 12, 2020 13:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Sysydlaczek napisał(a):
Wskazywałem ale Ty to pojmujesz inaczej. Dlatego nie chce mi się dyskutować, nie jestem w stanie zmienić optyki Twojego myślenia, ani nawet nie mam na to ochoty. Odcinam się na oriencie, bo wiem z czym to by się wiązało - durnymi przepychankami przez kilkanaście stron :D
I tyle.

Nie wskazałeś jeszcze nic w kwestii o którą zapytałem. Tekst Biblii pisze wyraźnie, rozdział Jana 6 to wypowiedź Jezusa w narracji czasu teraźniejszego i do tego nie nawiązuje w ogóle do ustanowienia Eucharystii, kiedy był wyraźnie pytany przez Żydów co ma na myśli w tych słowach?

Pytam się abyś wyjaśnił jak to połączyłeś z Eucharystią, skoro apostołowie po tych słowach Jezusa nie tylko Go nie spożywali aż do Wieczerzy (ok. 3 lata), ale nawet nic o Eucharystii nie usłyszeli? A piszesz, że to warunek niezbędny aby nie "obumierać"?

Zapytam jeszcze raz:
Jezus powiedział:
(33) Chlebem Boga bowiem jest ten, który zstępuje z nieba i daje światu życie. (34) Wtedy powiedzieli do niego: Panie, dawaj nam zawsze tego chleba. (35) I odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem życia. Kto przychodzi do mnie, nie będzie głodny, a kto wierzy we mnie, nigdy nie będzie odczuwał pragnienia."

Jezus stoi przed swoimi słuchaczami i wyraźnie mówi: "Ja jestem chlebem życia".
dodał jeszcze:
"(51) Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś będzie jadł z tego chleba, będzie żył na wieki......."

Jaka była reakcja Żydów:
(52) Żydzi więc sprzeczali się między sobą i mówili: Jakże on może dać nam swoje ciało do jedzenia?"

I jakie wyjaśnienie otrzymali?
"Za ok. 3 lata ustanowię Eucharystię i wtedy będziecie przemieniali chleb i wino w ciało i krew moją, tak będziecie mnie spożywali...."

Nie, Jezus powiedział:
"(53) I powiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli nie będziecie jeść ciała Syna Człowieczego i pić jego krwi, nie będziecie mieć życia w sobie. (54) Kto je moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
I tak dalej, w tonie "teraźniejszym" odpowiada słuchaczom.

Jednak do Wieczerzy żadnego spożywania Jego ciała nie było? To apostołowie obumierali? Bez zasilania się Duchem i życiem Chrystusa w Eucharystii?

Jak to wyjaśnić? Dlaczego nie spożywano fizycznie Jezusa, skoro wyraźnie mówi aby to robić?


Śr sie 12, 2020 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Przeemek napisał(a):
Jednak do Wieczerzy żadnego spożywania Jego ciała nie było? To apostołowie obumierali? Bez zasilania się Duchem i życiem Chrystusa w Eucharystii?


Bo, do chol**y jasnej, Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem Koh 3,1


Śr sie 12, 2020 14:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Jesteśmy w dziale "Liturgia" więc te rozważania i dyskusje mają się skoncentrować na sprawowaniu Eucharystii a nie na świadectwach biblijnych i ich egzegezie.
Tematem tego wątku nie jest czy pierwsi uczniowie Jezusa i ich następcy sprawowali Eucharystię tylko jak ją sprawowali
i jak to się ma do form, rytów, liturgii, które się rozwinęły, ewoluowały, były poddawane różnym reformom, wpływały wzajemnie na siebie i są sprawowane do dzisiaj w Kościołach, które zachowały sukcesję apostolską.
Nie będę więcej zwracał uwagi niekumatym użytkownikom.

_________________
ksiądz


Śr sie 12, 2020 15:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Kozioł, witamy ponownie, uwagi i refleksje proszę umieszczać w odpowiednim dziale.
Niniejszy wątek został utworzony za moją sugestią przez Ircie
.
Sprawowanie Eucharystii jak i innych sakramentów w Kościele katolickim należy do liturgii.
Inne uwagi jw. bramin

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N sie 16, 2020 18:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Drodzy użytkownicy. Jeszcze raz przypominam, aby uwagi miedzy sobą lub uwagi do moderacji ewentualnie inne refleksje umieszczać w odpowiednich działach.
Napisałem o tym i podpisałem się. Więcej na ten temat nie będę się wypowiadał bo zakładam, ze mam do czynienia z dorosłymi ludźmi, którzy zapoznali się z regulaminem forum.

_________________
ksiądz


Pn sie 17, 2020 13:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL