Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 20:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Dejan napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Tylko w takim razie[list=] dlaczego Jezus dzielił się z uczniami chlebem i winem, skoro wino jest zbędne dla wiernych, choć już dla kapłana jest potrzebne...

Chrystus podczas ostatniej wieczerzy odprawił Ofiarę na chlebie i winie a kapłani mają obowiązek, aby tę Ofiarę odprawiać w ten sam sposób.

A św. Paweł napisał, że Jezus wziął kielich po wieczerzy a nie w jej trakcie...(1Kor. 11,25)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt cze 19, 2020 20:28
Zobacz profil
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Czepiasz się słówek.Jak miałem według Ciebie napisać ? Pan Jezus podczas "swojego zebrania z Apostołami" odprawił Ofiarę na chlebie i winie ?


So cze 20, 2020 2:22
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Cytuj:
Chrystus podczas ostatniej wieczerzy odprawił Ofiarę na chlebie i winie a kapłani mają obowiązek, aby tę Ofiarę odprawiać w ten sam sposób.

Cytuj:
A św. Paweł napisał, że Jezus wziął kielich po wieczerzy a nie w jej trakcie...(1Kor. 11,25)

Św Mateusz i św Marek piszą A gdy jedli wziął chleb..., czyli nie "gdy już zjedli".
Dlaczego nie ma powszechnej Komunii św pod dwoma postaciami? - proza życia, wyobraźcie sobie ileż byłoby skarg, zarzutów niezdara ksiądz zniszczył mi bluzkę, sukienkę, koszulę.


So cze 20, 2020 7:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Do tej prozy dorzuciłbym problem z alkoholikami - ci trzeźwiejący nie mogą maczać ust w alkoholu, by nie wpaść w ciąg.


So cze 20, 2020 11:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Sysydlaczek napisał(a):
Do tej prozy dorzuciłbym problem z alkoholikami - ci trzeźwiejący nie mogą maczać ust w alkoholu, by nie wpaść w ciąg.

Istnieje przecież wino bezalkoholowe :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So cze 20, 2020 11:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Alus napisał(a):
Św Mateusz i św Marek piszą A gdy jedli wziął chleb..., czyli nie "gdy już zjedli".

No właśnie o to chodzi. Po wieczerzy, na zakończenie czyli po tej wieczerzy paschalnej, którą sprawowano każdego roku Jezus ustanowił sakrament Eucharystii.
Sa teorie, ze Jezus mógł sprawować to nawet wcześniej niż przewidywała data Paschy ale to już temat na inną dyskusję.

_________________
ksiądz


So cze 20, 2020 12:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Wybawiony napisał(a):
Istnieje przecież wino bezalkoholowe :)

Alkoholikom nie zaleca się pić piw bezalkoholowych, by nie wywoływać wspomnień. Choroba alkoholowa to nie są podśmiechujki.


So cze 20, 2020 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Nie widzę problemu. Może być sok z winogron.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So cze 20, 2020 15:12
Zobacz profil
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Wybawiony napisał(a):
Nie widzę problemu. Może być sok z winogron.

Zaznaczyłam "problem" - tak czerwone wino (a w Eucharystii używane jest jedynie czerwone), jak i sok z czerwonych winogron, praktycznie na białej odzieży są nie do usunięcia.


So cze 20, 2020 15:22

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Dejan napisał(a):

Słowa Chrystusa "Pijcie z niego wszyscy", odnosiły się tylko do Apostołów.


Jedzcie też odnosiło się do Apostołów, bo nikogo więcej nie było.
To dlaczego "jedzcie" odnosi się dzisiaj do wszystkich, a "pijcie" tylko do kapłana?



Dejan napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i jeszcze jedna sprawa. Kościół uczy, że w Tym kawałku Chleba jest cały Chrystus ale podczas udzielania Komunii tego nie chce potwierdzić, bo ksiądz udzielając Komunii mówi: - "Ciało Chrystusa", a o Jego Krwi nie wspomina.


Dla każdego katolika jest oczywiste, że pod postacią chleba znajduje się cały Chrystus, a więc również Jego Krew..

No ale Jezus potwierdzał obecność swojego Ciała w Chlebie i obecność swojej Krwi w winie.
To dlaczego ksiądz podczas liturgii tego nie potwierdza, szczególnie w przypadku kiedy robi to inaczej jak Jezus?



Dejan napisał(a):
Krew przyjmujemy razem z Ciałem, bo nie ma Ciała bez Krwi. .

To dlaczego Żydzi spożywają mięso, skoro im krwi spożywać nie wolno?


Dejan napisał(a):
To obmycie nóg jest bardzo ważne.To nie przypadek, że kapłaństwo i Eucharystia są ustanawiane przez Pana Jezusa jednocześnie. W końcu Ofiara eucharystyczna wymaga kapłanów.Kapłan z definicji jest tym, który składa ofiarę.To obmycie stóp Apostołów przez Chrystusa (J 13, 3-17) jest umyślnym echem mycia rąk i stóp przez ofiarnych kapłanów Starego Przymierza (Wj 30: 19-21). To obmycie miało symbolizować niegodność kapłana, aby zbliżyć się do Pana.I zauważ, że to obmycie stóp nastąpiło w tym samym czasie, gdy powierzono Apostołom Eucharystię, którą Jezus polecił im składać/ofiarować na swoją pamiątkę.


Tyle, ze Apostołowie żadnej funkcji kapłańskiej podczas ostatniej wieczerzy nie sprawowali, a sprawował ją tylko Jezus. Wiec i to obmycie nie miało nic wspólnego z obmyciem kapłańskim.
A Jezus przez te słowa "to czyńcie na moją pamiątkę" wszystkich uczynił kapłanami.
Ap 5
9 I taką nową pieśń śpiewają:
«Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć,
bo zostałeś zabity
i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu,
10 i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami4,
a będą królować na ziemi».

W więc wszystkich, których nabył swoją Krwią, tych uczynił kapłanami.


So cze 20, 2020 16:28
Zobacz profil
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
krzysiekniepieklo napisał(a):
Jedzcie też odnosiło się do Apostołów, bo nikogo więcej nie było.


Oczywiście.

krzysiekniepieklo napisał(a):
To dlaczego "jedzcie" odnosi się dzisiaj do wszystkich, a "pijcie" tylko do kapłana?


Dlatego, że Pan Jezus w J 6 nakazał spożywać swoje Ciało i Krew wszystkim, i to robimy ponieważ pod każdą z postaci jest zarówno Ciało jak i Krew, cały Pan Jezus.Natomiast na wieczerzy paschalnej pić z kielicha, nakazał tylko Apostołom.

krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale Jezus potwierdzał obecność swojego Ciała w Chlebie i obecność swojej Krwi w winie.To dlaczego ksiądz podczas liturgii tego nie potwierdza, szczególnie w przypadku kiedy robi to inaczej jak Jezus?


Kościół naucza, że pod każdą z postaci jest cały Pan Jezus, i każdy katolik o tym wie, dlatego kapłan udzielając komunii nie musi ciągle powtarzać, że przyjmujemy całego Pana Jezusa, bo to jest wszystkim wiadome.

Kapłan bynajmniej nie czyni inaczej, niż Pan Jezus.Jak pisałem Ci wcześniej, dwóm uczniom idącym do Emaus, Pan Jezus udzielił komunii tylko pod postacią chleba (Łk 24,30-31).

krzysiekniepieklo napisał(a):
To dlaczego Żydzi spożywają mięso, skoro im krwi spożywać nie wolno?


A co mają Żydzi do chrześcijan ? Chrześcijan nie obowiązuje Prawo Mojżeszowe.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Tyle, ze Apostołowie żadnej funkcji kapłańskiej podczas ostatniej wieczerzy nie sprawowali, a sprawował ją tylko Jezus.\


A czy ja pisałem, że Apostołowie podczas ostatniej wieczerzy sprawowali funkcje kapłańskie ? Nie.Pisałem, że podczas ostatniej wieczerzy Pan Jezus ustanowił Apostołów kapłanami.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Wiec i to obmycie nie miało nic wspólnego z obmyciem kapłańskim.


Jak najbardziej miało.Jezus nawiązał tym gestem do mycia rąk i stóp przez ofiarnych kapłanów Starego Przymierza (Wj 30, 19-21) o czym już wcześniej pisałem.Inne jest to, że Stare Przymierze koncentrowało się na samooczyszczaniu , natomiast Nowe Przymierze koncentruje się na uświęcaniu innych.

krzysiekniepieklo napisał(a):
A Jezus przez te słowa "to czyńcie na moją pamiątkę" wszystkich uczynił kapłanami.
Ap 5
9 I taką nową pieśń śpiewają:
«Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć,
bo zostałeś zabity
i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu,
10 i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami4,
a będą królować na ziemi».

W więc wszystkich, których nabył swoją Krwią, tych uczynił kapłanami.


Nie.Słowa "To czyńcie na moją pamiątkę" zostały skierowane tylko do Apostołów, którzy wówczas przebywali z Jezusem w Wieczerniku.Mylisz tutaj kapłaństwo powszechne wszystkich wierzących, z kapłaństwem służebnym/hierarchicznym którego uczestnikami byli Apostołowie.


So cze 20, 2020 20:07

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Dejan napisał(a):

krzysiekniepieklo napisał(a):
To dlaczego "jedzcie" odnosi się dzisiaj do wszystkich, a "pijcie" tylko do kapłana?


Dlatego, że Pan Jezus w J 6 nakazał spożywać swoje Ciało i Krew wszystkim, i to robimy ponieważ pod każdą z postaci jest zarówno Ciało jak i Krew, cały Pan Jezus.Natomiast na wieczerzy paschalnej pić z kielicha, nakazał tylko Apostołom.

To myślisz, ze ksiądz jest Apostołem?

Dejan napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale Jezus potwierdzał obecność swojego Ciała w Chlebie i obecność swojej Krwi w winie.To dlaczego ksiądz podczas liturgii tego nie potwierdza, szczególnie w przypadku kiedy robi to inaczej jak Jezus?


Kościół naucza, że pod każdą z postaci jest cały Pan Jezus, i każdy katolik o tym wie, dlatego kapłan udzielając komunii nie musi ciągle powtarzać, że przyjmujemy całego Pana Jezusa, bo to jest wszystkim wiadome.

No wiesz, ja jednego księdza prosiłem żeby chociaż raz potwierdził tą naukę, jak mi komunii udziela ale do tej pory nie przeszło mu to przez gardło.



Dejan napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Tyle, ze Apostołowie żadnej funkcji kapłańskiej podczas ostatniej wieczerzy nie sprawowali, a sprawował ją tylko Jezus.\


A czy ja pisałem, że Apostołowie podczas ostatniej wieczerzy sprawowali funkcje kapłańskie ? Nie.Pisałem, że podczas ostatniej wieczerzy Pan Jezus ustanowił Apostołów kapłanami.


Podczas ostatniej wieczerzy wszystkich swoich uczniów ustanowił kapłanami, bo nigdzie indziej nikogo kapłanem nie ustanowił. Dlatego uważam, że nie ma dwóch rodzajów kapłaństwa, no bo Nie ma dwóch różnych aktów ustanawiania kapłaństwa.
Dejan napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Wiec i to obmycie nie miało nic wspólnego z obmyciem kapłańskim.


Jak najbardziej miało.Jezus nawiązał tym gestem do mycia rąk i stóp przez ofiarnych kapłanów Starego Przymierza (Wj 30, 19-21)

No ale w Starym Przymierzu kapłan sam się obmywa, a tutaj kapłan obmywa uczestników liturgii, a więc zupełnie inaczej. Więc jak to ma się odnosić do Wj 30? Odnosiło by się, jak by było identyczne. Zresztą Jezus obmywał tylko nogi.


So cze 20, 2020 21:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
krzysiekniepieklo napisał(a):
To myślisz, ze ksiądz jest Apostołem?

Tak. I ksiądz i świecki wierny też jest apostołem, bo jest posłany, aby nieść Dobrą Nowinę światu. Apostoł znaczy posłany.
krzysiekniepieklo napisał(a):
Podczas ostatniej wieczerzy wszystkich swoich uczniów ustanowił kapłanami, bo nigdzie indziej nikogo kapłanem nie ustanowił. Dlatego uważam, że nie ma dwóch rodzajów kapłaństwa, no bo Nie ma dwóch różnych aktów ustanawiania kapłaństwa.

Ty możesz sobie uważać co Ci się żywnie podoba, ale prawda jest inna. Jest kapłaństwo służebne i kapłaństwo powszechne wiernych. O tym drugim mówi św. Piotr w swoim liście: Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła, wy, którzyście byli nie-ludem, teraz zaś jesteście ludem Bożym, którzyście nie dostąpili miłosierdzia, teraz zaś jako ci, którzy miłosierdzia doznali. (1P 2,9-10)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So cze 20, 2020 21:53
Zobacz profil
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
krzysiekniepieklo napisał(a):
To myślisz, ze ksiądz jest Apostołem?


Dobrze wiesz o co mi chodzi.

krzysiekniepieklo napisał(a):
No wiesz, ja jednego księdza prosiłem żeby chociaż raz potwierdził tą naukę, jak mi komunii udziela ale do tej pory nie przeszło mu to przez gardło.


Liturgia nie przewiduje takiego "potwierdzania" podczas udzielania Komunii świętej.Zresztą, potwierdzenie tej nauki masz chociażby w momencie, gdy kapłan podnosi hostię i mówi: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata" czyli po prostu: To jest Jezus, a nie "kawałek Jezusa".

krzysiekniepieklo napisał(a):
Podczas ostatniej wieczerzy wszystkich swoich uczniów ustanowił kapłanami, bo nigdzie indziej nikogo kapłanem nie ustanowił.


Twoje twierdzenie nie ma absolutnie żadnej podstawy w Piśmie i jest z nim wprost sprzeczne.W Wieczerniku przebywali tylko Apostołowie, a nie wszyscy uczniowie.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Dlatego uważam, że nie ma dwóch rodzajów kapłaństwa, no bo Nie ma dwóch różnych aktów ustanawiania kapłaństwa.


I po raz kolejny zaprzeczasz nauce Kościoła.Zarówno Pismo święte, jaki i Kościół naucza, że są dwa sposoby uczestnictwa w jedynym kapłaństwie Chrystusa.Istnieje tzw. kapłaństwo wszystkich wierzących.Przez chrzest wszyscy wierzący stanowią kapłański lud.Oraz istnieje tzw. kapłaństwo służebne, hierarchiczne, przekazywane przez sakrament święceń.

krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale w Starym Przymierzu kapłan sam się obmywa, a tutaj kapłan obmywa uczestników liturgii, a więc zupełnie inaczej.Więc jak to ma się odnosić do Wj 30? Odnosiło by się, jak by było identyczne. Zresztą Jezus obmywał tylko nogi.


No właśnie w tym fragmencie który wyciąłeś sobie z mojej wypowiedzi pisałem, że różnica polega na tym, że Stare Przymierze koncentrowało się na samooczyszczaniu, natomiast Nowe Przymierze koncentruje się na uświęcaniu innych.


So cze 20, 2020 22:33

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Eucharystia wczesnych wieków i dzisiaj
Małgosiaa napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Podczas ostatniej wieczerzy wszystkich swoich uczniów ustanowił kapłanami, bo nigdzie indziej nikogo kapłanem nie ustanowił. Dlatego uważam, że nie ma dwóch rodzajów kapłaństwa, no bo Nie ma dwóch różnych aktów ustanawiania kapłaństwa.

Ty możesz sobie uważać co Ci się żywnie podoba, ale prawda jest inna. Jest kapłaństwo służebne i kapłaństwo powszechne wiernych. O tym drugim mówi św. Piotr w swoim liście: Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła, wy, którzyście byli nie-ludem, teraz zaś jesteście ludem Bożym, którzyście nie dostąpili miłosierdzia, teraz zaś jako ci, którzy miłosierdzia doznali. (1P 2,9-10)


To jeszcze mi znajdź, gdzie pisze o tym pierwszym rodzaju kapłaństwa żeby było wiadomo, że Piotr rozróżniał te dwa rodzaje kapłaństwa. No bo z tego fragmentu to nie wynika.


N cze 21, 2020 23:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL