Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Świętowanie Wielkanocy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Świętowanie Wielkanocy
Jest to nowy wątek, utworzony z tematu "Msza się nie odbyła". Autorem tego wątku nie jest użytkownik[b] krzysiekniepieklo. bramin
Kael napisał(a):
Czytam, czytam i mysle, ze to jest rozpaczliwe: krzysiekniepieklo nie ma kompletnie pojecia o podstawach chrzescijanstwa, ba, nawet o najwazniejszym swiecie chrzescijan nie wie nic, ale uwaza, ze to Panu Bogu nie przeszkadza i ten powolal krzysiekniepieklo zeby zreformowac chrzescijanstwo, jak krzysiekniepieklo sie wydaje, ze mial natchnienie!

Pismo swiete to niby podstawa "wiedzy" krzysiekniepieklo, ale tylko te fragmenty, ktore go natchnely, a reszta, szczegolnie do natchnien nie pasujaca, to bzdury.

Uwaza, ze Triduum Paschalne swietujemy z zydami i jestesmy za bardzo zydowscy.
Pan Jezus moze byl Polakiem? A Jego Matka to na pewno, w koncu to polska krolowa!

Jest poziom abstrakcji, ktory ja uwazam za przesadny. Tam sie juz o niczym sensownym nie dyskutuje.

Wiedza, krzysiekniepieklo, nie boli. Pan Jezus znal Stary Testament na wyrywki i na jego bazie wyjasnil.uczniom w drodze do Emaus, dlaczego Mesjasz musial cierpiec i umrzec.
Tobie by niczego na bazie Slowa Bozego nie mogl wyjasnic, bo ty go po prostu nie znasz.


Jedno wielkie ad personam. I jak tu dyskutować z takimi uprzedzeniami?

No a jeśli chodzi o żydów, to właśnie żydzi odrzucili Jezusa. Jak chcesz ich naśladować to Twój wybór i Twoja odpowiedzialność. Jezus nazwał ich żmijowym plemieniem. No a Jan w swoim liście nazywa ich antychrystem, bo kto nie uznaje Jezusa za mesjasza, jest antychrystem. No i to oni zwalczają Chrystusowy Kościół. Chcą Jezusa pogrzebać na amen. W tym roku na Korkowej w Warszawie figura Jezusa owinięta w płótna zgodnie z żydowskim sposobem grzebania była eksponowana w grobie przez dwa tygodnie po Niedzieli Zmartwychwstania i dwaj rzymianie pilnowali grobu żeby do zmartwychwstania nie doszło. Jeden to kardynał Wyszyński, a drugi to Jan Paweł II. No ale mało jest takich, którzy widzą w tym problem. Takie rzeczy to nie tylko na Korkowej.


So sie 01, 2020 5:16
Zobacz profil
Post Re: Msza się "nie odbyła"
Odpowi3dzialnosc zbiorowa?
Pan Jezus nie odrzucil nic z Prawa ani zydow jako takich. Sam byl Zydem w calym tego slowa znaczeniu i wypelnial Prawo i Pismo swiete.
I oczywiscie, ze po smierci zostal zlozony (na trzy dni) do grobu owiniety w plotno.
Cedzisz komary a polykasz wielblady.


So sie 01, 2020 7:04

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Msza się "nie odbyła"
Kael napisał(a):
Odpowi3dzialnosc zbiorowa?

Czytałaś ST? mało tam masz o odpowiedzialności zbiorowej. No i ta odpowiedzialność zbiorowa dotyczy życia tutaj na ziemi. Wspólnota to jest coś więcej, jak zbiór indywidualności, które robią to, co chcą.


Kael napisał(a):
Pan Jezus nie odrzucil nic z Prawa ani zydow jako takich. Sam byl Zydem w calym tego slowa znaczeniu i wypelnial Prawo i Pismo swiete.

Jezus nie odrzucił ani Prawa, ani Żydów. To Żydzi odrzucili Jezusa, przybiwszy Go do krzyża.


Kael napisał(a):

I oczywiscie, ze po smierci zostal zlozony (na trzy dni) do grobu owiniety w plotno.
Cedzisz komary a polykasz wielblady.


No ale co to jest te Triduum Paschalne? To jest odzwierciedlenie tego najważniejszego okresu dla chrześcijaństwa. No i w niedzielę o świcie Jezus zmartwychwstał i my świętujemy ten fakt.
No ale teraz powstaje nowa tradycja zakłamująca fakt zmartwychwstania Jezusa, bo eksponuje się nam, że Jezus dalej leży w grobie owinięty w płótna, zgodnie z żydowskim sposobem grzebania. No i to odzwierciedlenie wprowadza do Tradycji kłamstwo, że jednak nie zmartwychwstał.
Mówisz, że cedzę komary, a połykam wielbłądy. No i to ma być niby przykład na to, że przesadzam. Tylko weź pod uwagę, że te komary zabiły wielokrotnie więcej ludzi, jak fakt połykania wielbłądów. (Przecież ludzie jedzą mięso wielbłądów)
Takie kłamstwo zabija powoli ale skutecznie.


So sie 01, 2020 12:04
Zobacz profil
Post Re: Msza się "nie odbyła"
Jezeli niektorzy zydzi Pana Jezusa odrzucili, to nie znaczy, ze Bog wymazal swoja z nimi historie, obyczaje i ich sens.
Przeciez wlasnie te zdarzenia ze ST sa poglebione i wyjasnione w Nowym. Bog posluguje sie znanym, zeby wyjasnic nowe.


W Kosciele w Polsce jest troche takich tradycji na opak. Np swiecenie swieconki w Wielka Sobote przez kropienie woda swiecona, ktorej od wieczoru Wielkiego Czwartku do Liturgii Wigilli Paschalnej nie powinno byc w kosciolach.
Albo Liturga Wigilli Paschalnej, ktora zaczyna sie przed zachodem slonca.

A ksiedzu sie pewnie nie chce zabierac figury Pana Jezusa z symbolicznego grobu, a ze nikt nie protestuje, to tam sobie lezy...
Ale ze zawiniety w plotna, to akurat jest prawidlowo. Tak wlasnie 3 dni lezal, a plotna zostaly.

Zamiast wyrzekac - porozmawiaj z proboszczem.


So sie 01, 2020 12:24

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Msza się "nie odbyła"
Kael napisał(a):
Jezeli niektorzy zydzi Pana Jezusa odrzucili, to nie znaczy, ze Bog wymazal swoja z nimi historie, obyczaje i ich sens.
Przeciez wlasnie te zdarzenia ze ST sa poglebione i wyjasnione w Nowym. Bog posluguje sie znanym, zeby wyjasnic nowe.


W Kosciele w Polsce jest troche takich tradycji na opak. Np swiecenie swieconki w Wielka Sobote przez kropienie woda swiecona, ktorej od wieczoru Wielkiego Czwartku do Liturgii Wigilli Paschalnej nie powinno byc w kosciolach.
Albo Liturga Wigilli Paschalnej, ktora zaczyna sie przed zachodem slonca.

A ksiedzu sie pewnie nie chce zabierac figury Pana Jezusa z symbolicznego grobu, a ze nikt nie protestuje, to tam sobie lezy...
Ale ze zawiniety w plotna, to akurat jest prawidlowo. Tak wlasnie 3 dni lezal, a plotna zostaly.

Zamiast wyrzekac - porozmawiaj z proboszczem.


Ja już w zeszłym roku reklamowałem fakt pozostawiania figury Pana Jezusa w grobie po zmartwychwstaniu. Zrobiłem niezłą drakę wobec wikariusza. W tym roku to już zrobiłem drake wobec proboszcza. Przez cały czas eksponowania figury w grobie po zmartwychwstaniu nosiłem protest maskę a'la ku klux klan z pióropuszem z końcówek trzciny odnoszący się do niedzieli palmowej (od tej niedzieli mogło być pięć osób świeckich w kościele) Ten mój protest dotyczył i restrykcji i figury w grobie po zmartwychwstaniu. Tłumaczyłem proboszczowi dlaczego protestuję. No proboszcz miał ze mną problem ale nic nie zrobił. W czasie tych restrykcji, jak nie mieściłem się w tej piątce, to dawał mi komunię (nawet na schodach w zakrystii). Kleryk mi powiedział, że jak by to od niego zależało, to by mi Komunii nie dał. No widocznie Proboszcz nakazał dawać mimo mojego protestu. A maska była z białego podkoszulka z wyciętymi otworami na oczy i uwieńczona pióropuszem z trzciny. Jak przystępowałem do Komunii, to podnosiłem maskę ale jej nie zdejmowałem. Trwało to do momentu aż grób zlikwidowano. Maski były obowiązkowe od 16 kwietnia i tego dnia maskę założyłem, a zdjąłem ok 30 kwietnia.Po 20 Kwietnia restrykcje złagodzono i u nas mogło być na Mszy około 40 osób. No i kilka osób dość przychylnie potraktowało mój protest. Tylko dwie siostry posługujące w parafii starały się usilnie mnie namówić do rezygnacji z tej maski.


So sie 01, 2020 13:32
Zobacz profil
Post Re: Msza się "nie odbyła"
krzysiekniepieklo napisał(a):
Czy świętowałeś zmartwychwstanie Jezusa?
Ile jeszcze razy mam powiedzieć, że świętowałem?
Cytuj:
No ale Ty przeczytałeś to, co zacytowałeś? Czy tylko nie zrozumiałeś, co ja tam napisałem?
Przeczytałem i zadałem konkretne pytanie. Jeśli świętujecie „jak Żydzi”, to jaki masz problem? Mam wrażenie, że protestujesz przeciwko różnym rzeczom, żeby protestować.
Cytuj:
To na ogól fakt, tyle że do wyznaczania święta posługujemy się kalendarzem, którym się na co dzień nie posługujemy
No nie. Wy posługujecie się akurat tym samym kalendarzem, co na co dzień. Gregoriańskim.


N sie 02, 2020 11:48

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Msza się "nie odbyła"
gzaze napisał(a):
Cytuj:
To na ogól fakt, tyle że do wyznaczania święta posługujemy się kalendarzem, którym się na co dzień nie posługujemy
No nie. Wy posługujecie się akurat tym samym kalendarzem, co na co dzień. Gregoriańskim.


Rorumiem, że Ty tym kalendarzem się nie posługujesz? To którym się posługujesz? Luliańskim, czy żydowskim księżycowym? Z tego, co wiem, to święto Wielkiej Nocy ( a dla mnie jest to święto zmartwychwstania Jezusa) wyznacza się na podstawie kalendarza księżycowego. No i z tego powodu w kalendarzu gregoriańskim zmienia się co roku data tego święta. No a według kalendarza księżycowego, to święto to wypada zawsze w ten sam dzień. No, jak by to święto było wyznaczane według kalendarza gregoriańskiego, to co roku według tego kalendarza wypadały by tego samego dnia roku gregoriańskiego. Święta Bożego Narodzenia są wyznaczane według kalendarza gregoriańskiego ( w Kościele katolickim)


N sie 02, 2020 13:48
Zobacz profil
Post Re: Msza się "nie odbyła"
A co kalendarz ma do tematu watku?


N sie 02, 2020 15:59

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Msza się "nie odbyła"
Kael napisał(a):
A co kalendarz ma do tematu watku?


No ma. Bo jak by święta były wyznaczone według kalendarza gregoriańskiego, to w tym czasie nie było jeszcze sankcji covidowych, i mogło być w kościele znacznie więcej osób. No a tak, to mogło być tylko pięć osób świeckich. Śmiem jednak twierdzić, że wtedy sankcje by były dużo wcześniej żeby nie dopuścić do świętowania Zmartwychwstania Jezusa przez katolików


N sie 02, 2020 16:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Msza się "nie odbyła"
Nazwy członków narodowości, plemion itp. piszemy dużą literą, np. Żydzi, Polacy.

Kael napisał(a):
W Kosciele w Polsce jest troche takich tradycji na opak. Np swiecenie swieconki w Wielka Sobote przez kropienie woda swiecona, ktorej od wieczoru Wielkiego Czwartku do Liturgii Wigilli Paschalnej nie powinno byc w kosciolach.


Sakramentalia (w tym wypadku poświecenie pokarmów i pokropienie ich woda świeconą, tak jak i poświęcenie wody poza liturgią) mogą być sprawowane zawsze, niezależnie od okresu liturgicznego lub uroczystości.

_________________
ksiądz


N sie 02, 2020 17:54
Zobacz profil
Post Re: Msza się "nie odbyła"
Tu chodzilo o religie czyli zyd jak chrzescijanin mala, drogi braminie.


Czy uwazasz, ze swiecenie pokarmow bez wody swieconej "nie dziala"?
Albo nie ma wody swieconej od Wielkiego Czwartku i jest czas postu i posuchy bo "zabrano Pana Mlodego", a bedzie nowa woda poswiecona Paschalem w Wigilie Paschalna, albo gdzies tam mamy zapasik, zeby ludzie nie protestowali, ze "zle poswiecona swieconka", wiec Swieta "niewazne".

Ludzie powinni miec ten szok, ze czegos brakuje, ze cos jest mocno inaczej. Po to te znaki liturgiczne wprowadzono.
Inaczej wszystko to bezmyslna rutyna, ktora usypia.


N sie 02, 2020 20:55
Post Re: Msza się "nie odbyła"
krzysiekniepieklo napisał(a):
No a jeśli chodzi o żydów, to właśnie żydzi odrzucili Jezusa.
I właśnie Żydzi go przyjęli.
Cytuj:
Jezus nazwał ich żmijowym plemieniem.
Nazwał ich także „solą ziemi”.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Luliańskim
A co to kalendarzy luliański?
Cytuj:
Z tego, co wiem, to święto Wielkiej Nocy ( a dla mnie jest to święto zmartwychwstania Jezusa) wyznacza się na podstawie kalendarza księżycowego.
No właśnie nie do końca. Bo:
  • Kalendarz żydowski nie jest kalendarzem księżycowym (jak muzułmański), ale księżycowo-słonecznym.
  • Chrześcijanie nie wyznaczają daty Paschy w oparciu bezpośrednio o kalendarz żydowski, ale mają swoje własne paschalia, na podstawie których wyznaczają datę Paschy.
  • W przypadku kalendarza juliańskiego można mówić, że te paschalia są chrześcijańskim dodatkiem do pogańskiego słonecznego kalendarza.
  • W przypadku gregoriańskiego – paschalia są jego częścią. Papież ogłosił nowy kalendarz jako spójną całość.
Cytuj:
No i z tego powodu w kalendarzu gregoriańskim zmienia się co roku data tego święta. No a według kalendarza księżycowego, to święto to wypada zawsze w ten sam dzień.
Pascha żydowska, owszem, wypada zawsze w ten sam dzień kalendarza żydowskiego. Ale pascha chrześcijańska – już nie. Teoretycznie Pascha chrześcijańska powinna wypadać w pierwszą niedzielę po żydowskiej. Ale практика теорию (autocenzura) i trzy kalendarze, o których mówimy się „rozjeżdżają”. Pascha gregoriańska może wypaść nawet przed Paschą żydowską np.
Kael napisał(a):
A co kalendarz ma do tematu watku?
To że krzysiekniepieklo poległszy w temacie liturgicznym, próbuje uciec w temat kalendarzowy. O którym, zresztą, też ma mętne pojęcie. Ogólnie widać, że krzysiekniepieklo bardzo pragnie dokopać KRK, ale ma braki merytoryczne, aby skutecznie to uczynić.


Pn sie 03, 2020 8:07

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Msza się "nie odbyła"
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No a jeśli chodzi o żydów, to właśnie żydzi odrzucili Jezusa.
I właśnie Żydzi go przyjęli.
Cytuj:
Jezus nazwał ich żmijowym plemieniem.
Nazwał ich także „solą ziemi”.


Dopuszczasz się jawnej manipulacji sugerując, że to tych samych ludzi Jezus określił tymi dwoma określeniami. Prawda jest taka, że żmijowym plemieniem są ci, którzy Jezusa odrzucili, a solą ziemi są ci, którzy uwierzyli w Jezusa.
No i ci, którzy Jezusa odrzucili, są judaszowym plemieniem. Weszli pomiędzy chrześcijan udając wierzących, a tak naprawdę to chcieli Jezusa pogrzebać na amen, a z chrześcijan zrobić swoich niewolników. Zakłamywanie nauk Jezusa miało właśnie temu służyć.


gzaze napisał(a):


Cytuj:
Z tego, co wiem, to święto Wielkiej Nocy ( a dla mnie jest to święto zmartwychwstania Jezusa) wyznacza się na podstawie kalendarza księżycowego.
No właśnie nie do końca. Bo:
  • Kalendarz żydowski nie jest kalendarzem księżycowym (jak muzułmański), ale księżycowo-słonecznym.
  • Chrześcijanie nie wyznaczają daty Paschy w oparciu bezpośrednio o kalendarz żydowski, ale mają swoje własne paschalia, na podstawie których wyznaczają datę Paschy.
  • W przypadku kalendarza juliańskiego można mówić, że te paschalia są chrześcijańskim dodatkiem do pogańskiego słonecznego kalendarza.
  • W przypadku gregoriańskiego – paschalia są jego częścią. Papież ogłosił nowy kalendarz jako spójną całość.
.



Zgadzam się z tym, co piszesz ale święta nie są wyznaczanie stricte według kalendarza gregoriańskiego, bo to jest kalendarz słoneczny. No a do wyznaczania świąt katolicy posiłkują się kalendarzem księżycowym? No i w jakim to jest celu, to nie bardzo wiadomo. No, może chodziło o definitywne podzielenie chrześcijan żeby nie obchodzili razem świąt zmartwychwstania. Każdy sobie ustala, kiedy świętować, a jedność chrześcijańską mają gdzieś.




gzaze napisał(a):
Kael napisał(a):
A co kalendarz ma do tematu watku?
To że krzysiekniepieklo poległszy w temacie liturgicznym, próbuje uciec w temat kalendarzowy. O którym, zresztą, też ma mętne pojęcie. Ogólnie widać, że krzysiekniepieklo bardzo pragnie dokopać KRK, ale ma braki merytoryczne, aby skutecznie to uczynić.


A więc co podzieliło chrześcijan, że zaczęli świętować oddzielnie? Właśnie kalendarz ich podzielił. A tak naprawdę, to podzieliła ich arogancja tych, którzy uzurpowali sobie prawo do władzy i narzucali innym swoje zdanie. Nie interesowała ich jedność chrześcijan. Dlatego powstało tyle oddzielnych Kościołów, bo każdy chciał mieć kawałek dla siebie. Tylko wspólna Komunia może na powrót zjednoczyć wyznawców Chrystusa. Ekumenizm bez wspólnej Komunii nie ma sensu.


Pn sie 03, 2020 20:57
Zobacz profil
Post Re: Msza się "nie odbyła"
krzysiekniepieklo napisał(a):
Dopuszczasz się jawnej manipulacji sugerując, że to tych samych ludzi Jezus określił tymi dwoma określeniami.
Nie twierdzę, że tych samych ludzi. Twierdzę, że jedni i drudzy byli Żydami. Jedni i drudzy wywodzili się z kultury żydowskiej. I jedni i drudzy używali kalendarza żydowskiego oraz żydowskiej koncepcji rozpoczyniania dnia o zachodzie Słońca.
Cytuj:
Zgadzam się z tym, co piszesz ale święta nie są wyznaczanie stricte według kalendarza gregoriańskiego, bo to jest kalendarz słoneczny. No a do wyznaczania świąt katolicy posiłkują się kalendarzem księżycowym? No i w jakim to jest celu, to nie bardzo wiadomo.
No w takim celu, aby podkreślić jedność między świętem Paschy, które zapowiadało Ofiarę i Zmartwychwstanie Chrystusa, a samą ofiarą.
Cytuj:
No, może chodziło o definitywne podzielenie chrześcijan żeby nie obchodzili razem świąt zmartwychwstania. Każdy sobie ustala, kiedy świętować, a jedność chrześcijańską mają gdzieś.
No przecież bzdura totalna! Chrześcijanie w epoce przednicejskiej byli podzieleni, jeśli chodzi o obchodzenie Paschy (choć nie słyszałem, aby gdziekolwiek było to „święto stałe”). Nicea właśnie zunifikowała sposób wyznaczania jej daty.
Cytuj:
A więc co podzieliło chrześcijan, że zaczęli świętować oddzielnie? Właśnie kalendarz ich podzielił.
Nie. W momencie ogłoszenia kalendarza gregoriańskiego było już dawno po ptokach. Ekskomunika Celulariusza to 1054 rok. Złupienie Konstantynopola przez krzyżowców – 1204. Sobór Florencki – 1437. Kalendarz gregoriański 1582.
Cytuj:
Tylko wspólna Komunia może na powrót zjednoczyć wyznawców Chrystusa. Ekumenizm bez wspólnej Komunii nie ma sensu.
Ale wspólna Komunia wymaga jedności wiary. Ekumenizm ma na celu dyskusję nad narosłymi różnicami doktrynalnymi. Jak będziemy mieli wspólną Komunię, to żaden „ekumenizm” nie będzie już potrzebny.


Wt sie 04, 2020 7:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Kael napisał(a):
Czy uwazasz, ze swiecenie pokarmow bez wody swieconej "nie dziala"?

Nikt tak nie uważa, no chyba ze jest heretykiem.
Pokropienie woda jest pewnym dopełnieniem, zamknięciem obrzędu poświęcenia.

Kael napisał(a):
Albo nie ma wody swieconej od Wielkiego Czwartku i jest czas postu i posuchy bo "zabrano Pana Mlodego",

To nawet ładna (nad)interpretacja ale z liturgia ma niewiele wspólnego.

Kael napisał(a):
bedzie nowa woda poswiecona Paschalem w Wigilie Paschalna

Woda nie jest poświęcana paschałem.

Kael napisał(a):
Ludzie powinni miec ten szok, ze czegos brakuje, ze cos jest mocno inaczej. Po to te znaki liturgiczne wprowadzono.
Inaczej wszystko to bezmyslna rutyna, ktora usypia.


Masz racje, tylko w tym wypadku czasami moze nastąpić przerost formy nad treścią, jak już zdarzalo sie w niektórych amerykańskich diecezjach, gdzie na poczatku Wielkiego Postu usuwano wodę świeconą z kościołów, argumentujac jak Ty.
Kongregacja wypowiadała sie juz dwa razy na ten temat piętnując to jako nadużycie.

_________________
ksiądz


Wt sie 04, 2020 11:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL