Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Świętowanie Wielkanocy 
Autor Wiadomość
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Czy uwazasz znak usuniecia wody swieconej od konca Liturgii Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej za naduzycie? Albo za zbyteczny znak? A kropienie woda swieconki za niezbedna koniecznosc,bo tak?

Krytykujesz moja (nad)interpretacje, ale (po ksiezowsku) nie znizysz sie do podania poprawnych, wedlug ciebie, wyjasnien, a przynajmniej linku do takowych.

To juz wiesz skad sie krzesiekniepieklo bierze: z postawy ksiezy: "wiem, ale nie powiem".


Wt sie 04, 2020 12:22

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Msza się "nie odbyła"
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Dopuszczasz się jawnej manipulacji sugerując, że to tych samych ludzi Jezus określił tymi dwoma określeniami.
Nie twierdzę, że tych samych ludzi. Twierdzę, że jedni i drudzy byli Żydami. Jedni i drudzy wywodzili się z kultury żydowskiej. I jedni i drudzy używali kalendarza żydowskiego oraz żydowskiej koncepcji rozpoczyniania dnia o zachodzie Słońca.


A czy ja pisałem, ze twierdzisz? No właśnie. kłamstwo zawsze jest wprowadzane poprzez sugestię. No bo kłamstwa nie da się udowodnić, że jest prawdą. No a sugestię ludzie kupują i za jakiś czas wchodzi to do tradycji. No a wtedy nikt się już nie zastanawia, że żadnych dowodów na to nie ma.
gzaze napisał(a):

Cytuj:
Tylko wspólna Komunia może na powrót zjednoczyć wyznawców Chrystusa. Ekumenizm bez wspólnej Komunii nie ma sensu.

Ale wspólna Komunia wymaga jedności wiary. Ekumenizm ma na celu dyskusję nad narosłymi różnicami doktrynalnymi. Jak będziemy mieli wspólną Komunię, to żaden „ekumenizm” nie będzie już potrzebny.


Zauważ, że różnice powstały na bazie tego, co sobie poszczególne Kościoły powymyślały, a co nie da się w żaden sposób udowodnić tym, co jest w Piśmie. No, skoro Jezus tego nie przedstawił jednoznacznie, to może ta jednoznaczna wiedza nie jest nam potrzebna do zbawienia. Więc powinniśmy się oprzeć na tym, co Jezus jednoznacznie powiedział, a całą resztę, której nijak nie da się udowodnić, to należy zostawić do wierzenia poszczególnym ludziom. No bo wiara jest wolnym wyborem człowieka. A przełamanie się Chlebem, właśnie dlatego, że Jezus nas do tego zachęca, powinno nas zjednoczyć, bo tylko Bóg może nas zjednoczyć. Jeśli nadal będziemy się opierali na wzajemnych uprzedzeniach, to do zjednoczenia nigdy nie dojdzie.


Wt sie 04, 2020 12:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
@krzysiekniepieklo - już się troszeczkę pogubiłem, ale wydaje mi się, że już przestało być trochę spójne to, co prezentujesz. Stwierdzasz, że należy dążyć do jedności i do wspólnego celebrowania Eucharystii, ale jednocześnie tworzysz awantury w parafii, happeningi, na forum także robisz wielki raban - to wszystko o figurę Jezusa w grobie. Owszem - jest to ważna znak i symbol, ale jest to na tyle ważne, żeby robić z tego aferę, która właśnie zaczyna dzielić? Podobnie jest z kalendarzami - to ważny problem, więc nawet dobrze, że go poruszasz, ale nie jest to problem fundamentalny. Dążymy do jedności, czy skupiamy się na szczegółach i robimy z tych szczegółów afery?

_________________
MODERATOR


Wt sie 04, 2020 13:03
Zobacz profil
Post Re: Msza się "nie odbyła"
krzysiekniepieklo napisał(a):
A czy ja pisałem, ze twierdzisz?
Ani nie twierdziłem, ani nie sugerowałem.
Cytuj:
Zauważ, że różnice powstały na bazie tego, co sobie poszczególne Kościoły powymyślały, a co nie da się w żaden sposób udowodnić tym, co jest w Piśmie.
Zauważ, że wcale tak nie jest, a wręcz przeciwnie, w sporach pomiędzy chrześcijanami dużo się Pisma cytuje i w dużej mierze są to spory o interpretację Pisma.

A co z resztą moich argumentów?


Wt sie 04, 2020 13:24

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Zbigniew3991 napisał(a):
@krzysiekniepieklo - już się troszeczkę pogubiłem, ale wydaje mi się, że już przestało być trochę spójne to, co prezentujesz. Stwierdzasz, że należy dążyć do jedności i do wspólnego celebrowania Eucharystii, ale jednocześnie tworzysz awantury w parafii, happeningi, na forum także robisz wielki raban - to wszystko o figurę Jezusa w grobie. Owszem - jest to ważna znak i symbol, ale jest to na tyle ważne, żeby robić z tego aferę, która właśnie zaczyna dzielić? Podobnie jest z kalendarzami - to ważny problem, więc nawet dobrze, że go poruszasz, ale nie jest to problem fundamentalny. Dążymy do jedności, czy skupiamy się na szczegółach i robimy z tych szczegółów afery?


Łk 12

49 Przyszedłem rzucić ogień9 na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął 50 Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. 51 10 Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. 52 Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; 53 ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej».

No i to Jezus dokonał rozłamu. Oddzielił tych, którzy są żmijowym plemieniem od tych, którzy są solą ziemi. No ale niektórzy nie chcą tego dostrzec. No a tego, co Jezus rozdzielił, nie da się zjednoczyć. Dlatego dziwię się tym, którzy mówią o żydach - starsi bracia w wierze.
Każdy, kto zaprzecza że Jezus jest mesjaszem, jest antychrystem. Z antychrystem niepodobna chrześcijanom się jednoczyć. To oni właśnie próbują pogrzebać Jezusa na amen. Wiele już o tym pisałem ale większości się wydaje, że to są błahe sprawy i dość przypadkowe. W tym nie ma żadnego przypadku. Szatan jest na tym zafiksowany i stara się wszystkich przekonać, że Bóg umarł. Takich przykładów już kilka przedstawiłem, więc jeśli się to powtarza, to trudno mówić o przypadku.


Wt sie 04, 2020 16:51
Zobacz profil
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Mam.wrazenie, ze to ty sie zafiksowales na szczegolach i calosc ci dawno umknela...


Wt sie 04, 2020 17:56

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
@krzysiekniepieklo - Gdyby to było tak, że to Jezus rozdzielił ludzi na "żmijowe plemię" i osoby, które są "solą ziemi", świat wyglądałby troszeczkę inaczej. Tymczasem Jezus jest także autorem przypowieści o miłosierdziu i o możliwości nawrócenia.
Ja nie dziwię się, kiedy ktoś nazywa Żydów starszymi braćmi w wierze. Poniekąd Jezus urodził się w żydowskiej rodzinie i sam był Żydem - przestrzegał wielu zasad żydowskich. Dekalog także został skierowany do Żydów.
Wracając do tematu: moim zdanie traktujesz pewne rzeczy zbyt dosłownie. Jezus zmartwychwstał niezależnie od tego, czy figura Jezusa jest w symbolicznym grobie i niezależnie od tego, jakim kalendarzem się posługujemy. Rozumiem Twoje dążenie do perfekcjonizmu w liturgii, ale jestem przekonany o tym, że istotą liturgii nie jest perfekcyjność i zewnętrzne zachowanie symboli, ale świadomość sensu i znaczenia, jakie te symbole mają.

_________________
MODERATOR


Wt sie 04, 2020 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Zbigniew3991 napisał(a):
@krzysiekniepieklo - Gdyby to było tak, że to Jezus rozdzielił ludzi na "żmijowe plemię" i osoby, które są "solą ziemi", świat wyglądałby troszeczkę inaczej.


No ale Jezus skutecznie rozdzielił. Weź Judasza. Jezus go wyautował spośród uczniów.Poprzez Komunię go wyautował. Przecież nie musiało wyjść na jaw, że to Judasz zdradził i mógł dalej zdradzać uczniów.
No a ci, którzy mieli być solą ziemi, wpuścili pomiędzy siebie judaszy, a judasze pozbawili Komunię udziału we Krwi Chrystusa. No i nikt nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji tego. No, sprawę sobie zdawali ci, którzy to zrealizowali. [Powstrzymaj się od głoszenia teorii spiskowych na tym forum. Zbigniew]

Zbigniew3991 napisał(a):
Wracając do tematu: moim zdanie traktujesz pewne rzeczy zbyt dosłownie. Jezus zmartwychwstał niezależnie od tego, czy figura Jezusa jest w symbolicznym grobie i niezależnie od tego, jakim kalendarzem się posługujemy. Rozumiem Twoje dążenie do perfekcjonizmu w liturgii, ale jestem przekonany o tym, że istotą liturgii nie jest perfekcyjność i zewnętrzne zachowanie symboli, ale świadomość sensu i znaczenia, jakie te symbole mają.


Przypisują to powiedzenie Goebbelsowi - kłamstwo tysiąc razy powtórzone staje się prawdą.
No ale to raczej KK wprowadził to w życie pierwszy. No bo kłamstwo tysiąc razy powtórzone staje się Tradycją, a Tradycja to prawda na równi z Pismem.
No ale podaję przykład nowej powstającej kłamliwej tradycji ale nikt nie reaguje, bo uznali to za mało istotne. Na takiej samej zasadzie zakwestionowano udział we Krwi Chrystusa. W oczywisty sposób jest to sprzeczne z Pismem ale zastraszono ludzi i wprowadzono do Tradycji. No a dzisiaj wszyscy się dziwują, że "się czepiam" czegoś, co jest dla wszystkich oczywiste, bo taka jest Tradycja. W Jerozolimie była kiedyś Bazylika Zmartwychwstania. Dzisiaj jest Bazylika Grobu. No i też nikt się nie dziwi, bo w sumie, co to dla nich za różnica.


Wt sie 04, 2020 20:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Panowie, po to utworzyłem nowy watek, żeby moc dyskutować o świętowaniu Wielkanocy i zwyczajach, tradycjach związanych z tymi świętami.
Proszę nie robić OT i wymieniać swoje uwagi we "wzajemnych uwagach" albo utworzyć nowy temat.

_________________
ksiądz


Wt sie 04, 2020 21:57
Zobacz profil
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Kael napisał(a):
Czy uwazasz znak usuniecia wody swieconej od konca Liturgii Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej za naduzycie? Albo za zbyteczny znak? A kropienie woda swieconki za niezbedna koniecznosc,bo tak?

Krytykujesz moja (nad)interpretacje, ale (po ksiezowsku) nie znizysz sie do podania poprawnych, wedlug ciebie, wyjasnien, a przynajmniej linku do takowych.
Przyłączam się. Nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji o uznaniu takiej praktyki za nadużycie.


Śr sie 05, 2020 6:44
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Co do Paschalu i wody chrzcielnej/swieconej
Cytuj:
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WODY CHRZCIELNEJ
Kapłan błogosławi wodę chrzcielną, wypowiadając ze złożonymi rękami następującą modlitwe:
Prosimy Cię, Panie, niech przez Twojego Syna zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Boże, Ty niewidzialną mocą dokonujesz rzeczy niezwykłych przez sakramentalne znaki. Ty w ciągu dziejów zbawienia przygotowałeś wodę przez Ciebie stworzoną, aby wyrażała łaskę chrztu świętego. Na początku świata Twój Duch unosił się nad wodami, aby już wtedy woda nabrała mocy uświęcania: Boże, Ty nawet w wodach potopu dałeś nam obraz odrodzenia, bo ten sam żywioł położył kres występkom i dał początek cnotom. Boże, Ty sprawiłeś, że synowie Abrahama przeszli po suchym dnie Morza Czerwonego, aby naród wyzwolony z niewoli faraona stał się obrazem przyszłej społeczności ochrzczonych. Boże, Twój, Syn, ochrzczony przez Jana w wodach Jordanu, został namaszczony Duchem Świętym; a gdy wisiał na krzyżu, z Jego boku wypłynęła krew i woda; po swoim zaś zmartwychwstaniu nakazał uczniom: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". Wejrzyj na swój Kościół i racz mu otworzyć źródło chrztu świętego. Niechaj ta woda przez Ducha Świętego otrzyma łaskę Twego Jednorodzonego Syna, aby człowiek stworzony na Twoje podobieństwo i przez sakrament chrztu obmyty z wszelkich brudów grzechu, odrodził się z wody i z Ducha Świętego do nowego życia dziecka Bożego.

Wstawiając paschał do wody - raz albo trzy razy - kapłan śpiewa dalej: Prosimy Cię, Panie, niech przez Twojego Syna zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

Paschał wyjmuje się z wody. Lud wykonuje aklamację:
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. W. Amen.

https://liturgia.wiara.pl/doc/418566.Wi ... lka-Noc/13


Śr sie 05, 2020 6:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Ostatni raz proszę o nierobienie OT.
Gzaze i Krzysiek, za kolejne posty nie na temat nawet w innych watkach dostaniecie ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


Śr sie 05, 2020 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Kael napisał(a):
Czy uwazasz znak usuniecia wody swieconej od konca Liturgii Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej za naduzycie?

Wcale tak nie uważam. Napisałem tylko, ze sakramentalia można sprawować niezależnie od okresu liturgicznego. Nieoficjalnie wodę świeconą możesz mieć w każdym czasie, natomiast w liturgii natura znaku domaga sie aby w tym szczególnym czasie tej wody nie było. Jak wspomniałem, pokropienie woda świeconą przedmiotu lub osoby jest dopełnieniem ,zamknięciem obrzędu. Gdyby tego zabrakło to poświecenie tez będzie ważne.
I tez nieraz ludzie dziwią się, ze nie kropię wodą świeconą. Albo przy jakimś poświeceniu koniecznie musi spaść parę kropel wody inaczej niektórzy uważają, ze ta rzecz nie została poświęconą.

Usuwanie wody świeconej praktykuje sie już w Wielka Środę ponieważ Triduum to jedna liturgia, której nie da się pokawałkować, dopiero Wigilia Paschalna kończy się końcowym błogosławieństwem aby pokazać, ze jest to jedność.


Sprawując sakramenty czy sakramentalia posługujemy się widzialnymi znakami bo jesteśmy żywymi, czującymi ludźmi, chcemy widzieć, dotknąć.

Żeby znaki spełniły swoja role musza być widoczne, czytelne, musza być umiejscowione w konkretnym kontekście, sytuacji aby mogły być zrozumiane i właściwie odczytane.
Wyobraźmy sobie znak "zakaz wyprzedzania" ustawiony na drodze przeznaczonej tylko dla pieszych. Taki znak będzie budził zdziwienie, będzie niepotrzebny. Tak jak i zbyt wiele znaków, które będą postawione byle jak i byle gdzie nie będą spełniać swojej roli, będą ignorowane.

W liturgii jest tak samo. W wielu liturgiach czy rytach zdarza się, ze widzimy pewne niekonsekwencje, po prostu z biegiem czasu liturgia obrasta w pewne zwyczaje, niektóre znaki dublują się, albo zatraciły z biegiem czasu swoja wymowę.
Niejednokrotnie wprowadza się cos co zupełnie nie odpowiada duchowi liturgii np., sprawowanie przez księdza dwóch liturgii wielkoczwartkowych, dwa krzyże podczas adoracji krzyża w Wielki Piątek itp.

"Wykonawca" znaków w liturgii odgrywa tez znaczącą role. Jeśli liturg będzie je wykonywał byle jak, bez wewnętrznego przekonania, jak jakiś szaman, który sobie cos tam pod nosem mamrocze i wykonuje jakieś gesty jakby odganiał muchę, jeśli on tych znaków nie objaśni ludziom to liturgia będzie dla wielu tylko jakimś magicznym, niezrozumiałym czy nudnym obrzędem.

Wspomniałem o tych nadużyciach związanych z woda świeconą w Wielkim Poscie, tutaj podaje link. Po angielsku ta strona nie istnieje chociaż podają link, jest tylko po niemiecku.

https://de.zenit.org/articles/weihwasserbecken/

_________________
ksiądz


Śr sie 05, 2020 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Krzysiekniepieklo, dostajesz ostrzeżenie za kolejny OT i niestosowanie się do poleceń moderacji.

_________________
ksiądz


Cz sie 06, 2020 7:43
Zobacz profil
Post Re: Świętowanie Wielkanocy
Czy mógłbyś braminie przetłumaczyć ten fragment:
Cytuj:
In der Kirche pflegte man in Vorbereitung auf die während der Ostervigil vorgenommene Wasserweihe die Weihwasserbecken an den Tagen des heiligen Triduums zu leeren, und das entspricht der Zeit, in der die Eucharistie nicht gefeiert wird (d.h., Karfreitag und Karsamstag).

Bo u mnie ciężko z niemieckim, a tłumacz googlowy może mieszać. Jest tam pisane o usuwaniu wody święconej na cały post i to jest z pewnością zakazane. Ale jak jest z Triduum, to nie wiem.


Cz sie 06, 2020 8:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL