Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Franciszek zakazuje mszy wszechczasów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 18, 2013 20:05
Posty: 6
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
sanctam napisał(a):
W czasie Powstania Warszawskiego polski rząd był w Londynie. Jaki jest związek między tym co napisałem a kierunkiem ustawienia księdza ;)? Na tym forum to ręce opadają.
W poprzednich postach pisałeś coś o antypapieżach. Antypapież to według definicji Encyklopedii PWN (i wielu innych źródeł):
Cytuj:
osoba obrana papieżem za życia legalnego papieża lub w czasie wakansu urzędu papieskiego przez inną grupę kardynałów lub duchowieństwa
W historii bywało tak, że różni kardynałowie obierali sobie różnych papieży i wtedy było na świecie kilka osób, które twierdziło, że są papieżami. Oczywiście tylko jeden z nich mógł być legalnym papieżem, pozostałych uznawano później za antypapieży. Czasami to, kto był prawdziwym papieżem było oczywiste, czasami mniej.

Rząd na uchodźctwie działał nie tylko w czasie powstania, ale również po wojnie i uważał się za legalny rząd Rzeczypospolitej w opozycji do rządu PRL. Zatem ponownie jak w przypadku antypapieży w latach 1945-1990 istniały dwie instytucje, które twierdziły, że są władzami Rzeczypospolitej. Jest zatem analogia między rządem w Londynie a antypapieżami.

A związek między antypapieżami a kierunkiem ustawienia księdza jest chyba taki, że niektórzy tak bardzo się obrazili na sobór watykański II (w tym zmiany dotyczące ustawienia księdza), że uznali urzędujących wtedy papieży (i wszystkich następnych) za antypapieży. Nazywa się ich sedewakantystami.


So sie 07, 2021 10:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Nie wiem czy można łączyć te dwie sprawy:NOM i Sobór Watykański 2. Sobór Watykański 2 nie określał kierunku ustawienia księdza. NOM powstał po Soborze. NOM też można odprawić przodem do tabernakulum a tyłem do wiernych. Ryt tutaj chyba nie ma znaczenia. Reszta wypowiedzi to OT. ;)

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


So sie 07, 2021 20:03
Zobacz profil
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
sanctam napisał(a):
Nie wiem czy można łączyć te dwie sprawy:NOM i Sobór Watykański 2. Sobór Watykański 2 nie określał kierunku ustawienia księdza. NOM powstał po Soborze. NOM też można odprawić przodem do tabernakulum a tyłem do wiernych. Ryt tutaj chyba nie ma znaczenia. Reszta wypowiedzi to OT. ;)

A Konstytucję Sacrosanctum Concilium to sobie kapłani wymyślili.


N sie 08, 2021 7:29

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Alus napisał(a):
sanctam napisał(a):
Nie wiem czy można łączyć te dwie sprawy:NOM i Sobór Watykański 2. Sobór Watykański 2 nie określał kierunku ustawienia księdza. NOM powstał po Soborze. NOM też można odprawić przodem do tabernakulum a tyłem do wiernych. Ryt tutaj chyba nie ma znaczenia. Reszta wypowiedzi to OT. ;)

A Konstytucję Sacrosanctum Concilium to sobie kapłani wymyślili.

A co ma ta konstytucja do NOMu? Czy VOM neguje sama w sobie ten Sobór Watykański 2?

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


N sie 08, 2021 9:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Chyba tym stwierdzeniem, że Novus Ordo Missae jest jedynym wyrazem rytu rzymskiego Franciszek sam postawił się poza Kościołem. Implikacją tego twierdzenia jest założenie, że Msza Święta Trydencka nie jest wyrazem rytu rzymskiego.

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Śr wrz 01, 2021 19:21
Zobacz profil
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
sanctam napisał(a):
Chyba tym stwierdzeniem, że Novus Ordo Missae jest jedynym wyrazem rytu rzymskiego Franciszek sam postawił się poza Kościołem. Implikacją tego twierdzenia jest założenie, że Msza Święta Trydencka nie jest wyrazem rytu rzymskiego.

Idąc takim trybem myślenia należy uznać, że do czasu soboru trydenckiego, który jeden z wielu rytów uznał za wszechczasowy, wszyscy chrześcijanie byli poza Kościołem.


Cz wrz 02, 2021 6:51
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
sanctam napisał(a):
Chyba tym stwierdzeniem, że Novus Ordo Missae jest jedynym wyrazem rytu rzymskiego Franciszek sam postawił się poza Kościołem. Implikacją tego twierdzenia jest założenie, że Msza Święta Trydencka nie jest wyrazem rytu rzymskiego.

Cytat poprosze do calego tekstu, w ktorym niby takie zdanie pada.


Cz wrz 02, 2021 7:47

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Z "Traditionis Custoodis":
"Art. 1. Księgi liturgiczne promulgowane przez świętych papieży Pawła VI i Jana Pawła II, zgodnie z dekretami Soboru Watykańskiego II, są jedynym wyrazem lex orandi Rytu Rzymskiego."

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Cz wrz 02, 2021 8:23
Zobacz profil
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Prosilam o link.
https://episkopat.pl/list-ojca-swietego ... -custodes/

Cytuj:
Benedykt XVI stwierdził, że „Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi)”, przyznając „szerszą możliwość używania Mszału z 1962 r.” [6]

Argumentem stojącym u podstaw jego wyboru było przekonanie, że takie rozporządzenie nie podważy jednej z zasadniczych decyzji Soboru Watykańskiego II, osłabiając tym samym jego autorytet: Motu proprio w pełni uznawało, że „Mszał Rzymski ogłoszony przez Pawła VI jest zwyczajnym wyrazem zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego” [7]. Uznanie Mszału promulgowanego przez św. Piusa V „jako nadzwyczajnego wyrazu tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) nie miało w żadnym wypadku na celu nieuznania reformy liturgicznej, lecz było podyktowane pragnieniem wyjścia naprzeciw „usilnym prośbom tych wiernych”, przyznając im możliwość „odprawiania Ofiary Mszy zgodnie z edycją typiczną Mszału Rzymskiego ogłoszoną przez bł. Jana XXIII w 1962 r. i nigdy nie odwołaną, jako nadzwyczajną formą Liturgii Kościoła” [8]. W jego rozeznaniu pocieszał go fakt, że osoby,które chciały„zachować drogą im formę świętej liturgii”, „zaakceptowali postanowienia Soboru Watykańskiego Drugiego i pozostali wierni Papieżowi i Biskupom” [9]. Za bezpodstawne uznawał poza tym obawy przed rozłamem we wspólnotach parafialnych, gdyż „obie Formy Rytu Rzymskiego mogą się przecież wzajemnie ubogacać”
(...)
Trzynaście lat później zleciłem Kongregacji Nauki Wiary przesłanie Wam kwestionariusza dotyczącego stosowania Motu proprio Summorum Pontificum. Odpowiedzi, które otrzymałem, ujawniły sytuację, która mnie smuci i niepokoi, utwierdzając mnie w przekonaniu o potrzebie interwencji. Niestety, pasterska intencja moich poprzedników, którzy zamierzali „dołożyć wszelkich starań potrzebnych do tego, by ci, którzy prawdziwie chcą jedności Kościoła mogli w tej jedności pozostać lub do niej powrócić” [12], była często poważnie lekceważona. Możliwość zaoferowana przez Jana Pawła II, a z jeszcze większą wielkodusznością przez Benedykta XVI, mająca na celu przywrócenie jedności ciała kościelnego, z uszanowaniem różnych wrażliwości liturgicznych, została wykorzystana do powiększenia dystansów, zaostrzenia różnic i budowania przeciwieństw, które ranią Kościół i hamują jego postęp, narażając go na ryzyko podziałów.

Ale nie mniej zasmuca mnie instrumentalne używanie Missale Romanum z 1962 r., które coraz bardziej charakteryzuje się rosnącym odrzuceniem nie tylko reformy liturgicznej, ale i Soboru Watykańskiego II, z bezpodstawnym i niemożliwym do obrony twierdzeniem, że zdradził on Tradycję i „prawdziwy Kościół”. Jeśli prawdą jest, że drogę Kościoła należy rozumieć w dynamizmie Tradycji, „pochodzącej od Apostołów, rozwijającej się w Kościele pod opieką Ducha Świętego” (Dei Verbum 8), to Sobór Watykański II stanowi najnowszy etap tego dynamizmu, w którym episkopat katolicki wsłuchiwał się w rozeznawanie drogi, jaką Duch Święty wskazywał Kościołowi. Wątpienie w Sobór to wątpienie w intencje Ojców, którzy na Soborze Powszechnym uroczyście sprawowali swoją władzę kolegialną cum Petro et sub Petro [14], a w ostateczności wątpić w samego Ducha Świętego, który prowadzi Kościołem.

To właśnie Sobór Watykański II wyjaśnia sens decyzji o ponownym rozważeniu zezwolenia, udzielonego przez moich Poprzedników. Wśród postulatów, na które Biskupi wskazali z największym naleganiem, wyłania się nacisk na pełne, świadome i czynne uczestnictwo całego Ludu Bożego w liturgii [15], zgodnie z tym, co wskazywał już Pius XII w encyklice Mediator Dei o odnowie liturgii [16]. Konstytucja Sacrosanctum Concilium potwierdziła to życzenie, dążąc do „odnowienia i rozwoju liturgii” [17] i wskazując zasady, które powinny kierować reformą [18]. W szczególności ustalił, że zasady te dotyczą Rytu Rzymskiego, podczas gdy w odniesieniu do innych prawowicie uznanych rytów prosił, aby zostały one „roztropnie i gruntownie zmienione w duchu zdrowej tradycji oraz aby im nadano nową żywotność, stosownie do współczesnych warunków i potrzeb” [19]. W oparciu o te zasady przeprowadzono reformę liturgiczną, która swój najwyższy wyraz znalazła w Mszale Rzymskim, opublikowanym w wydaniu wzorcowym przez św. Pawła VI [20] i poprawionym przez św. Jana Pawła II [21]. Należy więc uznać, że Ryt Rzymski, wielokrotnie w ciągu wieków dostosowywany do potrzeb czasu, nie tylko zachowano, ale i odnowiono „trzymając się wiernie Tradycji” [22]. Ci, którzy pragną z pobożnością celebrować według dawnej formy liturgicznej, nie będą mieli trudności z odnalezieniem w Mszale Rzymskim, zreformowanym według myśli Soboru Watykańskiego II, wszystkich elementów Rytu Rzymskiego, a zwłaszcza Kanonu Rzymskiego, który stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów.

(...)
Odpowiadając na Wasze prośby, podejmuję stanowczą decyzję uchylenia wszystkich norm, instrukcji, zezwoleń i zwyczajów uprzednich względem obecnego Motu proprio, i uznania ksiąg liturgicznych promulgowanych przez świętych papieży Pawła VI i Jana Pawła II, zgodnie z dekretami Soboru Watykańskiego II, za jedyny wyraz lex orandi Rytu Rzymskiego. Pociesza mnie w tej decyzji fakt, że po Soborze Trydenckim św. Pius V również zniósł wszystkie obrzędy, które nie mogły poszczycić się udokumentowaną starożytnością, ustanawiając jeden Missale Romanum dla całego Kościoła łacińskiego. Przez cztery wieki Missale Romanum promulgowany przez św. Piusa V był więc głównym wyrazem lex orandi Rytu Rzymskiego, pełniąc funkcję jednoczącą w Kościele. Nie dla zaprzeczenia godności i wspaniałości tego rytu Biskupi zgromadzeni na soborze powszechnym prosili o jego zreformowanie; ich intencją było, aby „wierni nie uczestniczyli jak obcy lub milczący widzowie, lecz aby przez obrzędy i modlitwy misterium to dobrze rozumieli, w świętej czynności brali udział świadomie, pobożnie i czynnie” [28]. Św. Paweł VI, przypominając, że dzieło dostosowania Mszału Rzymskiego zostało rozpoczęte już przez Piusa XII, oświadczył, że rewizja Mszału Rzymskiego, przeprowadzona w świetle najdawniejszych źródeł liturgicznych, miała na celu umożliwienie Kościołowi wznoszenia w różnych językach „jednej i tej samej modlitwy”, która wyrażałaby jego jedność [29]. Pragnę, aby ta jedność została przywrócona w całym Kościele Rytu Rzymskiego.



Przeczytaj to bez uprzedzen, najlepiej w calosci.

Wyrwane z kontekstu zdania to polprawdy, czyli cale klamstwa. Jak "nie ma Boga", ktore jest przeciez zapisane w Biblii


Cz wrz 02, 2021 8:52

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Linka nie dałem ale nic z kontekstu nie wyrwałem. To cytat z pap. Franciszka. Dziękuję za lub link. :)

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Cz wrz 02, 2021 11:21
Zobacz profil
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Wyrwales jedno zdanie z calego tekstu.

Tekst wyjasnia nie tylko powody takiej decyzji papieza Franciszka, ale tez decyzji poprzednich papiezy, w tym kilku ogloszonych swietymi.
Wszystkim chodzilo o jednosc Kosciola, a zadnemu o wyzszosc laciny nad jezykami narodowymi (mowiac w duzym uproszczeniu).


Cz wrz 02, 2021 13:11

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Jakbym zacytował Biblię:"Boga nie ma" to wtedy tak a tu masz całe zdanie. Eh, pisząc utwierdzam się w przekonaniu, że niektórzy są w sektach w Kościele.

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Cz wrz 02, 2021 13:35
Zobacz profil
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
sanctam napisał(a):
Chyba tym stwierdzeniem, że Novus Ordo Missae jest jedynym wyrazem rytu rzymskiego Franciszek sam postawił się poza Kościołem. Implikacją tego twierdzenia jest założenie, że Msza Święta Trydencka nie jest wyrazem rytu rzymskiego.

sanctam napisał(a):
Jakbym zacytował Biblię:"Boga nie ma" to wtedy tak a tu masz całe zdanie. Eh, pisząc utwierdzam się w przekonaniu, że niektórzy są w sektach w Kościele.


Dobrze, ze zauwazyles, gdzie jestes, jezeli odcinasz sie od papieza i biskupow.
Ciagle nie rozumiesz czym jest Kosciol, Tradycja, tradycja i ze ryt Mszy sw nie jest i nie byl nigdy jeden sluszny i prawowierny.
Czy uwazasz, ze ryty Kosciolow katolickich, ale nierzymskokatolickich, sa zabronione, albo ich Msze sw sa "niewazne"?
Nawet sw Pius V nie zabronil tzw "rytow starozytnych".


Cz wrz 02, 2021 13:57

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Nie, nie uważam, że są zabronione. Antypapieże byli w Kościele.Św. Pius V skasował ryty w Kościele młodsze niż 200 lat a poza tym nie stworzył nowego Mszału ale uporządkował teksty głównie.

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Cz wrz 02, 2021 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Franciszek zakazuje mszy wszechczasów
Quinque napisał(a):
Kael, ależ jest. Komunikowanie protestantów, błogosławienie homo. Czekam na ekskomunikę Niemieckiego episkopatu


Nie nakręcaj sie takimi problemami, bo dzisiaj to jest gorący temat, ale za 100 lat, to kto o tym będzie pamiętał? tak samo jak Kościół przez pewien czas w pierwszej połowie XX wieku, popierał nazistowskie Niemcy, no i wtedy w trakcie wojny i zaraz po wojnie, to było coś co ludzie pamiętali, no ale lata lecą, świat sie zmienia, nikt sie tym nie będzie teraz zajmował.
A jeśli chodzi o msze wszechczasów, to ona też sie przecież zmieniała :mrgreen: pamiętam że msza w 1990 roku, wyglądała inaczej niż w 2015, i mam na to dowód, bo sam to widziałem na własne oczy więc te zmiany zawsze miały miejsce, co najwyżej można mieć pretensje o skale i tępo tych zmian, i też ciekawe, bo w Niedziele będę na dożynkach na Jasnej Górze, pewnie msza będzie już po nowemu?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt wrz 03, 2021 0:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL