Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 1:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Organy w czasie Triduum Paschalnego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 27, 2020 11:28
Posty: 48
Post Organy w czasie Triduum Paschalnego
U mnie w parafi w czasie Triduum Paschalnego organy nie zamilkły po odśpiewaniu Chwała na Wysokości Bogu w Wielki Cwartek, po odśpiewaniu jeszcze organista grał psalm, aklamację przed ewangelią, pieśń na ofiarowanie i pieśni przy rozdawaniu komunii, a organy powinny zamilknąć po odśpiewaniu Chwała na Wysokości Bogu.
W Wielki Piątek na liturgii, organista grał psalm, aklamację przed ewangelią, pieśni pasyjne podczas adoracji krzyża i pieśni przy rozdawaniu komunii.
Na Wigilii Paschalnej organista grał przed śpiewem Chwała na Wysokości Bogu 7 psalmów ze starego testamentu, a po tym śpiewie do wszystkich pieśni i części stałych mszy, oprócz tego na Wigilii Paschalnej była śpiewana sekwencja wielkanocna.
A organy powinny zamilknąć po odśpiewaniu Chwała na Wysokości Bogu w Wielki Czwartek, do śpiewu Chwała na Wysokości Bogu na Wigilii Paschalnej i nie powinno być sekwencji wielkanocnej.


Pn kwi 18, 2022 20:02
Zobacz profil
Post Re: Organy w czasie Triduum Paschalnego
Ale o co c chodzi?
O donos na organiste i proboszcza?
Czy o samowolne zmiany w przepisach liturgicznych, ktore rozmywaja przezywanie Triduum?
Jesli o to drugie, to powinienes raczej pojsc na rozmowe do proboszcza, albo zaczac od organisty i prywatnie zapytac skad ten pomysl z organami?
Choc sadze, ze to raczej pomysl proboszcza, albo organista musi "wygrac" iles piesni, zeby na zaplate zasluzyc.


Wt kwi 19, 2022 6:41

Dołączył(a): N gru 27, 2020 11:28
Posty: 48
Post Re: Organy w czasie Triduum Paschalnego
Donos nic by nie dał bo już były donosy na tego księdza po innych naruszeniach liturgicznych np. Chwała na Wysokości Bogu w 3 niedzielę Adwentu i w 4 niedzielę Wielkiego Postu i nie było żadnej reakcji ze strony kurii, ale chciałbym wiedzieć dokładnie czy to jest dopuszczalne żeby grać na organach w czasie Triduum Paschalnego po odśpiewaniu Chwała na Wysokości Bogu w Wielki Czwartek i przed śpiewem Chwała na Wysokości Bogu w na Wigilii Paschalnej.
Jeszcze nie wiem czy można śpiewać sekwencję wielkanocną na Wigilii Paschalnej, w tym roku 1 raz słyszałem sekwencję wielkanocną na Wigilii Paschalnej.


Wt kwi 19, 2022 19:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Organy w czasie Triduum Paschalnego
amq0 napisał(a):
chciałbym wiedzieć dokładnie czy to jest dopuszczalne żeby grać na organach w czasie Triduum Paschalnego po odśpiewaniu Chwała na Wysokości Bogu w Wielki Czwartek i przed śpiewem Chwała na Wysokości Bogu w na Wigilii Paschalnej.

Nie gra się na organach w tym czasie, kropka. Za granicą spotkałem się chyba z dwa razy z taką praktyką, ze kantor czy organista przed rozpoczęciem jakiegoś śpiewu bardzo cicho zagrał sobie parę nutek aby móc prawidłowo zaintonować dany śpiew ale gry na organach nie było.

amq0 napisał(a):
Jeszcze nie wiem czy można śpiewać sekwencję wielkanocną na Wigilii Paschalnej, w tym roku 1 raz słyszałem sekwencję wielkanocną na Wigilii Paschalnej.


Nie śpiewa się sekwencji w czasie Wigilii Paschalnej. Nie jest to przewidziane w księgach liturgicznych.

_________________
ksiądz


Wt kwi 26, 2022 11:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL