Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Inne czytanie podczas Mszy Św niż powinno być. Kto decyduje. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 30, 2023 18:18
Posty: 10
Post Inne czytanie podczas Mszy Św niż powinno być. Kto decyduje.
Dzień dobry Państwu!

Chciałbym dopytać się o następującą rzecz. Byłem o 12:00 na Mszy Świętej u wrocławskich dominikanów. Jak się okazało zakon ten obchodzi dziś święto (,,Doroczne wspomnienie zmarłych ojców i matek naszego Zakonu (OP)’’ – tak jest ono konkretnie nazwane na stronie internetowej dominikanów). W trakcie Mszy wszystkie czytania całkowicie różniły się od tych, które 7 lutego 2024 r. obowiązują w Kościele (np. zamiast Ewangelii wg św. Marka czytana była Ewangelia wg św. Jana). Celebrans na samym początku kazania wspomniał pokrótce, o czym byłoby dzisiejsze czytanie ,,z Marka’’, po czym skupił się na tekście, który przed chwilą przeczytał.

Nigdy wcześniej nie spotkałem się (albo może po prostu nie zarejestrowałem tego w przeszłości), że niekiedy jest dopuszczalna taka praktyka. W internecie znalazłem już informację, że dzieje się tak, gdy w jakiejś parafii (lub, jak w tym wypadku w całym zakonie św. Dominika) obchodzi się jakąś lokalną uroczystość. Natomiast zastanawia mnie to, KTO w tym wypadku wydaje zgodę, by mogło tak właśnie być? W przypadku wrocławskich dominikanów to raczej nie może być metropolita Wrocławia, ponieważ wiem, że zakon ten nie funkcjonuje na terenie miasta jako parafia (nie ma go nawet na stronie internetowej archidiecezji). Czy zatem taką decyzję podejmuje Episkopat, prymas, a może sam papież (skoro chodzi w tym wypadku o cały zakon, który jest w różnych miejscach na świecie)?

Dziękuję uprzejmie za przeczytanie mojego pytania oraz odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie! :-D


Śr lut 07, 2024 16:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Inne czytanie podczas Mszy Św niż powinno być. Kto decyd
Zastanawiacz napisał(a):
Natomiast zastanawia mnie to, KTO w tym wypadku wydaje zgodę, by mogło tak właśnie być?

Decyduje o tym proboszcz danego kościoła a także celebrans biorąc pod uwagę to co przewiduje kalendarz liturgiczny lokalnego Kościoła lub kalendarz danej wspólnoty zakonnej.

_________________
ksiądz


Śr lut 07, 2024 17:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 621
Post Re: Inne czytanie podczas Mszy Św niż powinno być. Kto decyd
A także szczególne okoliczności. Np. ślub, pogrzeb, jubileusz, lokalne święto...

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz lut 08, 2024 13:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 30, 2023 2:24
Posty: 2
Post Re: Inne czytanie podczas Mszy Św niż powinno być. Kto decyd
W Kościele katolickim niektóre zakony i wspólnoty zakonne mają swój własny kalendarz i tradycje liturgiczne, które mogą obejmować specjalne dni świąteczne, wspomnienia lub wspomnienia specyficzne dla ich zakonu lub charyzmatu. Dzieje się tak często w przypadku zakonów, takich jak dominikanie, franciszkanie, jezuici itp.
Gdy zakon zakonny obchodzi jakieś święto lub wspomnienie, może mieć własny zestaw czytań i modlitw do Mszy św., który może różnić się od czytań przewidzianych w ogólnym kalendarzu liturgicznym Kościoła.
Władza do ustanawiania takich celebracji i nabożeństw w zakonach zazwyczaj należy do kierownictwa zakonu, na przykład Mistrza Zakonu (w przypadku dominikanów) lub Przełożonego Generalnego. Przełożeni ci mają władzę zatwierdzania specjalnych dni świątecznych lub zwyczajów liturgicznych właściwych dla ich zakonu.
W przypadku dominikanów we Wrocławiu obchodzących „Coroczne wspomnienie zmarłych ojców i matek naszego Zakonu (OP)” prawdopodobnie to przywódcy Zakonu Dominikanów zatwierdzili i ustanowili to wspomnienie dla swoich członków na całym świecie.
Chociaż lokalny biskup może zostać poinformowany o takich celebracjach, uprawnienia do ustanawiania i regulowania praktyk liturgicznych w zakonach generalnie należą do jurysdykcji kierownictwa zakonu, a nie biskupa diecezjalnego. scratch geometry dash
Jeśli masz dalsze pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnych praktyk dominikanów we Wrocławiu lub innym zakonie, pomocny może okazać się bezpośredni kontakt z nimi lub konsultacja z kompetentnym członkiem zakonu w celu uzyskania wyjaśnień.


Cz lut 29, 2024 4:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 03, 2024 10:40
Posty: 2
Post Re: Inne czytanie podczas Mszy Św niż powinno być. Kto decyd
Idący napisał(a):
A także szczególne okoliczności. Np. ślub, pogrzeb, jubileusz, lokalne święto...

Wiedziałem, że obejmuje to śluby, rocznice, lokalne uroczystości, ale teraz wiem, że obejmuje to także pogrzeby.

_________________
Jeff Wilderdinosaur game


Śr kwi 03, 2024 10:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL