Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Spozywanie Krwi Chrystusa z kielicha 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 18, 2005 20:18
Posty: 28
Post Spozywanie Krwi Chrystusa z kielicha
Jestem teraz w Anglii i na Mszy Komunie Sw rozdawali swieccy szafarze. Ale nie o to mi chodzi.
Chcialam sie zapytac czy moge spozyc Krew Chrystusa z kielicha?
Tam taki sposb jest praktykowany, a ja pierwszy raz sie z tym spotkalam. Wszystko byloby jasne gdyby wszyscy wierni spozywali Krew z kielicha, tymczasem ja zauwazylam, ze nie wszyscy po spozyciu Ciala podchodzili do kielicha aby spozyc Krew.
Dlatego prosze odpowiedzcie mi czy jest jakis warunek spozywania Krwii z kielicha?
Z gory dziekuje za pomoc :)

_________________
CZŁOWIEKU NAUCZ SIĘ TAŃCZYĆ, BO INACZEJ ANIOŁOWIE W NIEBIE NIE BĘDĄ WIEDZIELI CO Z TOBĄ ZROBIĆ !!!

św. Augustyn


N lip 31, 2005 14:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Nie powinnaś się zastanawiać czy możesz. Chrystus ustanowił Komunię pod dwiema postaciami, więc sama sobie odpowiedz na swoje pytanie.

Heretycy ;)



didym-orthodox


N lip 31, 2005 16:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 18, 2005 20:18
Posty: 28
Post 
No wiem wiem, ale tak myslalam, ze moze z samego kielicha nie mozna.
Eh nie wiem, zmieszalam sie troche po prostu ;)
Dziekuje za odpowiedz:)

_________________
CZŁOWIEKU NAUCZ SIĘ TAŃCZYĆ, BO INACZEJ ANIOŁOWIE W NIEBIE NIE BĘDĄ WIEDZIELI CO Z TOBĄ ZROBIĆ !!!

św. Augustyn


N lip 31, 2005 21:05
Zobacz profil
Post 
Jak pisałam przed chwilą w innym miejscu, nieudzielanie Krwi Pana mimo że nie umniejsza w żaden sposób Sakramentu Eucharystii jest jednak pójsciem na łatwiznę i zubażaniem tegoż...


N lip 31, 2005 21:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
koralinek napisał(a):
Jak pisałam przed chwilą w innym miejscu, nieudzielanie Krwi Pana mimo że nie umniejsza w żaden sposób Sakramentu Eucharystii jest jednak pójsciem na łatwiznę i zubażaniem tegoż...

Uważasz że postanowienia Soboru Trydenckiego na którym zatwierdzono ważność Eucharystii pod jedną postacią zamiast dwóch były podpisywane w obecności Ducha Świętego? Ja szczerze wątpie. Przecież na tym Soborze zanegowano decyzje poprzednich Soborów! To jakaś kpina. Nie mówcie mi że Kościół musi się reformować i iść z duchem czasu. Prawdy nie można dowolnie formować i zmieniać... Gdyby Chrystus chciał komunii pod jedną postacią powiedziałby "jedzcie i pijcie, ale w zasadzie wystarczy że będziecie jeść Moje Ciało". Nie wiem jakim prawem zasady św.Eucharystii, najważniejszego momentu Liturgii zostały zmienione. Potrafię zrozumieć ówczesne pobudki - szerzące się zarazy dżumy czy cholery, ale przy dzisiejszej medycynie argumenty przeciw są śmieszne. Czyż nie warto by było powrócić do tej pięknej Tradycji Apostolskiej? :)

Wybaczcie za ton, ale nie rozumiem takiego stanu rzeczy w katolicyźmie i nikt jak narazie mnie potrafił mnie przekonać że nie mam w tym racji. Może ktoś ze studentów teologii spróbuje mi to wytłumaczyć? :) pzdr


N lip 31, 2005 21:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Ostatnia instrukcja na temat Eucharystii się wypowiada dokładnie na ten temat. Poszukaj w necie i przeczytaj, całą, bo trudno Ci odpowiedzieć po tak skrótowym opisie.

Na pewno jest dozwolone udzielanie Komuni św. pod dwiema postaciami.

Na pewno jest zabronione, aby świecki sam brał sobie Komunię św.

Całość po środku - wyczytać trzeba samemu.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn sie 01, 2005 10:52
Zobacz profil
Post 
Didymos, powtarzam jeszcze raz: Eucharystia jest ważna kiedy udzielana jest pod jedną Postacią i w niczym nie umniejsza to wartości tego Sakramentu ale mnie denerwuje pójście po najmniejszej linii oporu i "po łebkach", w pośpiechu bez poczucia tego "Sacrum". Komunia udzielana w tłoku, na chybcika a to chyba nie o to chodzi, prawda? Wg mnie Komunia zawsze powinna być pod Obiema Postaciami ale nie sądzę, aby to szybko uległo zmianie... No chyba że nowy Papież coś w tej kwestii zechce zmienić...


Pn sie 01, 2005 11:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
djdomin napisał(a):
Ostatnia instrukcja na temat Eucharystii się wypowiada dokładnie na ten temat. Poszukaj w necie i przeczytaj, całą, bo trudno Ci odpowiedzieć po tak skrótowym opisie.

Na pewno jest dozwolone udzielanie Komuni św. pod dwiema postaciami.

Na pewno jest zabronione, aby świecki sam brał sobie Komunię św.

Całość po środku - wyczytać trzeba samemu.

To jest dozwolenie czy nakaz? Chrystus "przyzwolił" na Eucharystię czy wręcz nakazał ją uczniom? Przyzwolił na dwupostaciowość czy nakazał? Dla mnie sprawa jest oczywista, ale chętnie poszukam i poczytam by móc podyskutować.

Gdzieś kiedyś przeczytałem żeby być albo ciepłym albo zimnym, nie być letnim. Że istnieje albo nakaz albo zakaz, nigdy dowolność. Nie wiecie gdzie to mogłem przeczytać?


Pn sie 01, 2005 11:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
koralinek napisał(a):
Didymos, powtarzam jeszcze raz: Eucharystia jest ważna kiedy udzielana jest pod jedną Postacią i w niczym nie umniejsza to wartości tego Sakramentu ale mnie denerwuje pójście po najmniejszej linii oporu i "po łebkach", w pośpiechu bez poczucia tego "Sacrum". Komunia udzielana w tłoku, na chybcika a to chyba nie o to chodzi, prawda? Wg mnie Komunia zawsze powinna być pod Obiema Postaciami ale nie sądzę, aby to szybko uległo zmianie... No chyba że nowy Papież coś w tej kwestii zechce zmienić...

A ja powtarzam że nie uchwalił tego Chrystus a Sobór Trydencki w okresie dżumy i cholery, więc przyczyny postanowienia nie były dogmatyczne a czysto praktyczne.
Uważasz że powinna być pod dwiema? Nie jesteś jeden! A gdyby tak połowa katolików była tego zdania to o czym by to świadczyło? Tradycja wyraźnie nieapostolska w takim ważnym aspekcie (bezsprzecznie najważniejszym!) jakim jest św. Eucharystia nie może się podobać Bogu. Naprawdę myślicie że Chrystusowi jest wszystko jedno czy pijecie Jego Krew i jecie Jego Ciało czy tylko jecie Jego Ciało?

Bałbym się stanąć przed Jego obliczem nie wypełniając Jego przykazania i nie składając należnej Mu ofiary. Zresztą i tak się boję, a Jego wyroków na szczęście nie znam :) pzdr


Pn sie 01, 2005 11:48
Zobacz profil
Post 
Ja mam nadzieję, że sytuacja jak najszybciej ulegnie zmianie bo to świadczy, niestety, o tym, że dla niektórych x odprawienie Mszy to "abyzbytyzm" i "tumiwisizm", oby prędzej skończyć... I powtarzam, że liczę tu na Benedykta XVI. Pozdrawiam Didymos :)


Pn sie 01, 2005 11:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
koralinek napisał(a):
Ja mam nadzieję, że sytuacja jak najszybciej ulegnie zmianie bo to świadczy, niestety, o tym, że dla niektórych x odprawienie Mszy to "abyzbytyzm" i "tumiwisizm", oby prędzej skończyć... I powtarzam, że liczę tu na Benedykta XVI. Pozdrawiam Didymos :)

w odpowiedzi mój cytat z katolika.pl:
Cytuj:
A gdzie jest napisane że wszyscy się mają zbawić? Jeden jest Kościół Chrystusowy, choć w wielu denominacjach Należy odszukać Wiary Apostolskiej i trzymać się niej do końca. Jak tak robię

PS. Na początek wyrzuciłbym ławki z Kościoła, oddzielając tym samym ziarna od plew. Zostaną prawdziwi wyznawcy. Dość uległości, dość dostosowywania się. Jeśli świerzbi Cię ręka - odetnij ją, jeśli stosujesz antykoncepcję - giń w męczarniach piekelnych!
Od dziś jestem ultraortodoksem! Spodobało mi się hyhy. Kto się przyłącza? Stwórzmy Legion!


:biggrin:


Pn sie 01, 2005 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
didymos napisał(a):
djdomin napisał(a):
Ostatnia instrukcja na temat Eucharystii się wypowiada dokładnie na ten temat. Poszukaj w necie i przeczytaj, całą, bo trudno Ci odpowiedzieć po tak skrótowym opisie.

Na pewno jest dozwolone udzielanie Komuni św. pod dwiema postaciami.

Na pewno jest zabronione, aby świecki sam brał sobie Komunię św.

Całość po środku - wyczytać trzeba samemu.

To jest dozwolenie czy nakaz? Chrystus "przyzwolił" na Eucharystię czy wręcz nakazał ją uczniom? Przyzwolił na dwupostaciowość czy nakazał? Dla mnie sprawa jest oczywista, ale chętnie poszukam i poczytam by móc podyskutować.

Gdzieś kiedyś przeczytałem żeby być albo ciepłym albo zimnym, nie być letnim. Że istnieje albo nakaz albo zakaz, nigdy dowolność. Nie wiecie gdzie to mogłem przeczytać?
Nie jest nakazane udzielalnie Komuni św. pod dwiema postaciami. I nie jest zakazane. Dziwne, co?

I zupełnie bez sensu szafujesz tutaj tym cytatem.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn sie 01, 2005 12:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
djdomin napisał(a):
Nie jest nakazane udzielalnie Komuni św. pod dwiema postaciami. I nie jest zakazane. Dziwne, co?

Jeśli to nie jest nakaz to co to jest?
Cytuj:
Mt 26,26-28: 26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.

Nie jest zakazanych wiele rzeczy :) Np. znalazłeś w NT zakaz jazdy samochodem po pijanemu? A zakaz poruszania się w terenie zabudowanym powyżej 60 km/h jest? W której księdze?


Pn sie 01, 2005 13:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Cytuj:
Łk 22,19 Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!»

Cytuj:
1 Kor 11,23-27
23 Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb 24 i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę». 25 Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę». 26 Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. 27 Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej


Pn sie 01, 2005 13:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
didymos - Przeprowadź dyskusję z Soborem Trydenckim. Nie ze mną. Osobiście jestem zwolennikiem Komuni św. pod obiema postaciami, przy jednoczesnym zachowaniu właściwego szacunku doń.

Branie Komunii św. na rękę i picie dziesiątek ludzi z jednego kielicha (przy konieczności konsekracji olbrzymiej ilości wina, którego nie można przechować "na później" w tabernakulum) - do mnie nie przemawia.

Komunia św. pod obiema postaciami - jak najbardziej. Ostatnio przyjmowałem Ciało i Krew Pańską w środku lipca, podczas mszy polowej na obozie harcerskim. Ale to troche inne warunki niż udzielanie Komunii na Mszach parafialnych, gdzie zawsze masz ryzyko, że zabraknie (i dlaczego mają być ci pokrzywdzeni), albo zostanie nadmiar raptem kilku litrów wina, które musi w całości spożyć kapłan podczas Eucharystii.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn sie 01, 2005 13:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL