Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Spozywanie Krwi Chrystusa z kielicha 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
djdomin napisał(a):
didymos - Przeprowadź dyskusję z Soborem Trydenckim. Nie ze mną. Osobiście jestem zwolennikiem Komuni św. pod obiema postaciami, przy jednoczesnym zachowaniu właściwego szacunku doń.

Branie Komunii św. na rękę i picie dziesiątek ludzi z jednego kielicha (przy konieczności konsekracji olbrzymiej ilości wina, którego nie można przechować "na później" w tabernakulum) - do mnie nie przemawia.

Komunia św. pod obiema postaciami - jak najbardziej. Ostatnio przyjmowałem Ciało i Krew Pańską w środku lipca, podczas mszy polowej na obozie harcerskim. Ale to troche inne warunki niż udzielanie Komunii na Mszach parafialnych, gdzie zawsze masz ryzyko, że zabraknie (i dlaczego mają być ci pokrzywdzeni), albo zostanie nadmiar raptem kilku litrów wina, które musi w całości spożyć kapłan podczas Eucharystii.

Łyżeczka rozwiązuje problem :) Czy uważasz że coś powinno być postanowione w kierunku przywrócenia dwupostaciowej Eucharystii czy obecny stan Cię zadowala?


Pn sie 01, 2005 14:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Nadal nie wiesz, ilu ludzi z kościoła zechce podejść - 10? 100?

A mówiąc o stanie obecnym - myslisz o stanie praktycznie realizowanym, czy stanie opisanym w dokumentach Kościoła?

_________________
Dominik Jan Domin


Pn sie 01, 2005 14:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
djdomin napisał(a):
Nadal nie wiesz, ilu ludzi z kościoła zechce podejść - 10? 100?

A mówiąc o stanie obecnym - myslisz o stanie praktycznie realizowanym, czy stanie opisanym w dokumentach Kościoła?

A wiesz ilu Żydów uwierzyło w Jezusa? 10? 100? Ja chcę tylko by wierni realizowali nakaz Chrystusa. Wielu było buntowników mszy w języku polskim - ale zdaje się że się przyjęło :) Wszystko w rękach papieża i episkopatu. pzdr


Pn sie 01, 2005 14:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 18, 2005 20:18
Posty: 28
Post 
No to sie dyskusja rozwinela ;)
Tak czy owak w Anglii w tej parafii, do ktorej chodze na Msze Sw niewielu ludzi przychodzi, bo jak wiadomo katolikow tutaj nie za duzo,wiec nie ma problemu z oszacowaniem ilosci wina. Tak czy owak nie jest to jakies picie wina w duzej ilosci, tylko zamoczenie ust w Krwii z kielicha.
Bardzo sie ciesze, ze moge tego tutaj doswiadczyc :)
No a wy prowadzcie dyskusje dalej ;)
Osobiscie uwazam, ze Eucharystia powinna byc rozdawana pod dwoma postaciami, ale wiem ze nie zawsze jest to mozliwe i nie uwazam, ze pod jedna postacia jest jakas gorsza, niekompletna lub nie wazna.
Czlowiek posiadajacy gleboka wiare moze przyjac Cialo Jezusa podczas ofiary, a Jego Krew po prostu Duchowo :) Jednak dobrzeby bylo moim zdaniem wprowadzic jakies dni w roku, w ktorych Komunie mozna byloby przyjac pod dwoma postaciami w kazdej swiatyni i w kazdym innym miejscu. No ale to juz nie ja o tym decyduje i to wymyslam i wprowadzam w zycie ;) Jak juz wspominaliscie niech sie tym nasz nowy papiez zajmie :)

_________________
CZŁOWIEKU NAUCZ SIĘ TAŃCZYĆ, BO INACZEJ ANIOŁOWIE W NIEBIE NIE BĘDĄ WIEDZIELI CO Z TOBĄ ZROBIĆ !!!

św. Augustyn


Pn sie 01, 2005 19:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Można pozwolić by osoba która z przyczyn obiektywnych (niemowlak czy chory psychicznie) nie może przyjąć Ciało i Krew Chrystusa mogłaby zrobić to pod jedną postacią (nawet dożylnie). Jednak większość z nas może :) Nie widzę przeciwskazań...


Wt sie 02, 2005 0:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
didymos napisał(a):
Wielu było buntowników mszy w języku polskim - ale zdaje się że się przyjęło :) Wszystko w rękach papieża i episkopatu. pzdr

Niestety, przyjęło się. Wbrew ustaleniom Soboru Watykańskiego II Msza św. w języku łacińskim zanikła.

_________________
Dominik Jan Domin


Wt sie 02, 2005 10:24
Zobacz profil
Post 
Tak samo śpiew chorału gregoriańskiego...


Wt sie 02, 2005 10:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Latynizacja Kościoła zachodniego była raczej czymś niepotrzebnym, więc uważam że dobrze się stało że powstały Kościoły narodowe. Osoba papieża chroni je przed filetyzmem, przed którym niestety Patriarcha Nowego Rzymu prawosławnych Serbów nie może ochronić... Po to Bóg dał ludziom języki żeby nauczali w różnych :) Podczas Pięćdziesiątnicy Apostołowie otrzymali dar mówienia różnymi językami. Dlaczego tego nie wykorzystać? Przykra polityka Rzymu w średniowieczu doprowadziła do zcentralizowania Kościoła łacińskiego na ogromnych połaciach świata niełacińskiego, w tym Polski. A zaręczam że język Cyryla i Metodego jeszcze w XV wieku był Polakom bliższy niż łacina ;)

Szkoda chorału, szkoda zaniku łaciny... ale myślę że w końcu ludzie to zrozumieją i powrócą do Tradycji. To coś jak z modą, dzisiaj wraca moda z lat 80-90tych :biggrin:

pzdr


Wt sie 02, 2005 11:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Oczywiscie mozesz pic z kielicha nawet gdy inni nie pija.
Chrystus ustanowic picie z kielicha nie lyzeczkowanie sie, jesli juz ktos sie upiera co do pierwotnej Eucharystii.
Wiec moze nie klocmy sie w taki sposob, wszyscy mamy sobie cos do zarzucenia.

Sobor Trydencki tak zrobil by chronic Eucharystie przed zniewaga. Na skutek zaprzeczenia przez niektorych reformatorow ze w czasie Eucharystii przyjmujemy prawdziwe Cialo Chrystusa, Kosciol zachodni obwarowal to moze zbyt wieloma zakazami, zgoda, ale obwarowal jak najbardziej ta tajemnice, by zachowac ten najwiekszy dar jaki otrzymalismy. Zamiat tak atakowac moze byc postaral sie zrozumiec.

Latynizacja Kosciola zachodniego nastapila gdyz to byl uzywany jezyk w tej czesci swiata. Z taka a nie inna mentalnascia. Od samego poczatku odchodzono od ARAMEJSKIEGO i greki na rzecz jezykow lokalnych, to samo wydarzylo sie w Syrii, Armenii. A nawet w Rosji (700-800 lat pozniej!) nastapila rusyfikacja chrzescianstwa. Jesli lacinizacja byla czyms zlym jak moglbys teologicznie usprawiedliwic rusyfikacje? Czemu nie mowicie po starogrecku?


Cz wrz 01, 2005 18:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
wiking napisał(a):
Oczywiscie mozesz pic z kielicha nawet gdy inni nie pija.
Chrystus ustanowic picie z kielicha nie lyzeczkowanie sie, jesli juz ktos sie upiera co do pierwotnej Eucharystii.
Wiec moze nie klocmy sie w taki sposob, wszyscy mamy sobie cos do zarzucenia.

Ale "łyżeczkowanie" to wciąż Eucharystia pod dwiema postaciami, bez wmawiania ludziom ważności pod jedną :)
Cytuj:
Sobor Trydencki tak zrobil by chronic Eucharystie przed zniewaga. Na skutek zaprzeczenia przez niektorych reformatorow ze w czasie Eucharystii przyjmujemy prawdziwe Cialo Chrystusa, Kosciol zachodni obwarowal to moze zbyt wieloma zakazami, zgoda, ale obwarowal jak najbardziej ta tajemnice, by zachowac ten najwiekszy dar jaki otrzymalismy. Zamiat tak atakowac moze byc postaral sie zrozumiec.

OK. Ale nie żyjemy już w epoce reformacji ani kataklizmu dżumy czy cholery :) Może by tak przeformuować tamte postanowienia?
Cytuj:
Latynizacja Kosciola zachodniego nastapila gdyz to byl uzywany jezyk w tej czesci swiata. Z taka a nie inna mentalnascia. Od samego poczatku odchodzono od ARAMEJSKIEGO i greki na rzecz jezykow lokalnych, to samo wydarzylo sie w Syrii, Armenii. A nawet w Rosji (700-800 lat pozniej!) nastapila rusyfikacja chrzescianstwa. Jesli lacinizacja byla czyms zlym jak moglbys teologicznie usprawiedliwic rusyfikacje? Czemu nie mowicie po starogrecku?

A dlaczego używana była łacina na świecie? Czy nie dzięki Kościołowi Zachodniemu? Nie powiesz mi że język Mieszka I to ten sam język co Kochanowskiego. A co z pozostałymi Kościołami lokalnymi na Zachodzie? Wydaje mi się że był Kościół Cordoby czy Lyonu, które zostały później wchłonięte przez Kościół Rzymu (wbrew kanonom SP). W Kościele starożytnym istniały trzy języki: w ogromnej większości greka, później łacina i syryjski (może jeszcze koptyjski - tego nie wiem). Scs powstał na bazie greki dopiero w IX wieku. Jednak języki narodowe w Kościele Zachodnim zostały dopuszczone do użytku dopiero w latach '60 XX wieku! Dla wszystkich prawosławnych Kościołów lokalnych ochrzczonych przez Ruś do dnia dzisiejszego scs jest podstawowym językiem liturgicznym, a języki narodowe są jedynie pomocnicze. Nawet w dzisiejszej Grecji nowogrecki jest używany jedynie przy czytaniu Ewangelii podczas Boskiej Liturgii. W arabskiej dzisiaj Jerozolimie patriarchą jest Grek. Wyczuwasz różnicę?


Pt wrz 02, 2005 15:16
Zobacz profil
Post 
didymos napisał(a):
A dlaczego używana była łacina na świecie? Czy nie dzięki Kościołowi Zachodniemu? Nie powiesz mi że język Mieszka I to ten sam język co Kochanowskiego. A co z pozostałymi Kościołami lokalnymi na Zachodzie? Wydaje mi się że był Kościół Cordoby czy Lyonu, które zostały później wchłonięte przez Kościół Rzymu (wbrew kanonom SP). W Kościele starożytnym istniały trzy języki: w ogromnej większości greka, później łacina i syryjski (może jeszcze koptyjski - tego nie wiem). Scs powstał na bazie greki dopiero w IX wieku. Jednak języki narodowe w Kościele Zachodnim zostały dopuszczone do użytku dopiero w latach '60 XX wieku! Dla wszystkich prawosławnych Kościołów lokalnych ochrzczonych przez Ruś do dnia dzisiejszego scs jest podstawowym językiem liturgicznym, a języki narodowe są jedynie pomocnicze. Nawet w dzisiejszej Grecji nowogrecki jest używany jedynie przy czytaniu Ewangelii podczas Boskiej Liturgii. W arabskiej dzisiaj Jerozolimie patriarchą jest Grek. Wyczuwasz różnicę?


Didymosie, kiedy ostatnio czytam Twoje posty zarówno na katoliku, jak i na wierze, przestaję rozumieć, o co Ci wlaściwie chodzi. Wypowiadaj się, proszę ja Ciebie, konkretnie. Języki narodowe w Cerkwi niech żyją. Dla mnie osobiści z pewnych powodów najnaturalniejszym językiem prawoslawia wydaje się angielski :D. Ale to wszystko względne... Poza tym należy pamiętać, że Polacy nie są narodem ochrzczonym przez Cyryla i Metodego, a w dodatku nie rozumieją cs (naprawdę).


Pt wrz 02, 2005 15:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
zefciu napisał(a):
Didymosie, kiedy ostatnio czytam Twoje posty zarówno na katoliku, jak i na wierze, przestaję rozumieć, o co Ci wlaściwie chodzi. Wypowiadaj się, proszę ja Ciebie, konkretnie. Języki narodowe w Cerkwi niech żyją. Dla mnie osobiści z pewnych powodów najnaturalniejszym językiem prawoslawia wydaje się angielski :D. Ale to wszystko względne... Poza tym należy pamiętać, że Polacy nie są narodem ochrzczonym przez Cyryla i Metodego, a w dodatku nie rozumieją cs (naprawdę).

Drogi Zefciu! Trzeba czytać między wierszami 8) Jestem za tłumaczeniem Liturgiki czy tekstów Kościoła na języki narodowe, jednak nie wolno odcinać się od scsu czy greki. Nie ma idealnych tłumaczeń, dlatego warto czytać w oryginale :)
Rozmawialiśmy o tym na GG, że są pewne wyrażenia czy słowa w grece czy scs, których się nie da przełożyć na polski czy angielski. Dlatego warto znać jednak języki oryginalne po to być nie stracić pierwotnego sensu słów. Języki narodowe w Cerkwi są problemem, ponieważ często prowadzą do niebezpieczeństwa filetyzmu (Ukraina, Białoruś czy Macedonia).
Polacy w XXI wieku pewnie nie rozumieją, ale ci z XII-XIII jak najbardziej :-D Napewno bliżej scsowi do polskiego jak łacinie ;) Lepiej by Polakom wyszło gdyby przyjęli chrzest od Rusi :lol:

PS. Zapraszam Cię do Warszawy na Podwale - Boska Liturgia w języku polskim powinna zabrzmieć równie dobrze co Edynburska in english :P


Pt wrz 02, 2005 15:42
Zobacz profil
Post 
Ja raz w życiu przyjęłam Krew Pańską, kapłan umoczył Opłatek we Krwi i tak podał.
Czy są obecnie jakieś zapisy zabraniające spożywania Komunii pod dwiema postaciami? Ktoś się orientuje?


So wrz 03, 2005 15:43

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Dobra, od początku.


Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 925 - Komunii świętej należy udzielać tylko pod postacią chleba, albo, zgodnie z przepisami liturgicznymi, pod obiema postaciami; w wypadku zaś konieczności, także tylko pod postacią wina.


Jeśli chodzi o samą Krew Pańską, to na mocy upoważnienia Kongregacji Nauki Wiary Komunia św. może być udzielana pod postacią tylko wina chorym na celiakię.


Tu sprawa jest jasna. Teraz to, o czym mówią przepisy liturgiczne w kwestii udzielania Komunii pod obiema postaciami.


Do roku 2000 obie święte Postaci mogli przyjąć jedynie:

1) dorośli neofici w czasie Mszy, która następuje po chrzcie; bierzmowani dorośli w czasie Mszy związanej z bierzmowaniem; ochrzczeni, których przyjmuje się do wspólnoty kościelnej;

2) nowożeńcy w czasie Mszy połączonej z zawarciem małżeństwa;

3) diakoni w czasie mszy ich święceń;

4) ksieni w Mszy, w czasie której otrzymują błogosławieństwo; dziewice w czasie Mszy ich konsekracji; osoby, które składają lub odnawiają śluby zakonne, w czasie Mszy połączonej z ich pierwszą profesją, jej odnowieniem i profesją wieczystą oraz ich rodzice, krewni i współbracia zakonni;

5) świeccy pomocnicy misyjni w Mszy, podczas której publicznie otrzymują misję, inne osoby w Mszy, w czasie której otrzymują misję kościelną;

6) chory, który przyjmuje Wiatyk, i wszyscy obecni, gdy Mszę odprawia się w domu chorego;

7) diakon i usługujący, kiedy spełniają swoje funkcje w czasie Mszy;

8) w czasie koncelebry:

a) wszyscy, którzy spełniają wówczas rzeczywiste funkcje liturgiczne, a także wszyscy alumni seminarium biorący udział w koncelebrze;

b) w swoich kościołach lub kaplicach: wszyscy członkowie instytutów ślubujących zachowanie rad ewangelicznych oraz członkowie innych stowarzyszeń, w których poświęcają się Bogu przez śluby zakonne, ofiarowanie lub przyrzeczenie; oprócz tego wszyscy, którzy stale zamieszkują w domu tych instytutów i stowarzyszeń.

9) kapłani, którzy uczestniczą w wielkich obchodach, a nie mogą ani celebrować, ani koncelebrować;

10) wszyscy, którzy biorą czynny udział w Mszy celebrowanej w czasie odprawiania przez nich rekolekcji; wszyscy, którzy biorą udział w zebraniu jakiegoś zespołu duszpasterskiego, podczas Mszy, w której wspólnie uczestniczą;

11) osoby wymienione w nr 2 i 4 w czasie Mszy ich jubileuszów;

12) chrzestny, chrzestna, rodzice, oraz współmałżonek oraz świeccy katecheci dorosłego neofity w Mszy związanej z jego inicjacją;

13) rodzice, członkowie rodziny oraz szczególniejsi dobroczyńcy uczestniczący w Mszy nowo wyświęconego kapłana;

14) członkowie zgromadzeń w Mszy konwentualnej oraz Mszy zgromadzenia według nr 76 tego wprowadzenia.


Nowe Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (zatwierdzone przez Ojca świętego Jana Pawła II 20 kwietnia 2000 roku) zawiera różne wskazania, które poszerzają możliwość udzielania Komunii św. pod dwiema postaciami:

283. Komunia święta pod obiema postaciami jest dozwolona w przypadkach przewidzianych w rytuale [-> wyżej - angua]. Ponadto mogą ją przyjmować następujące osoby:
a) kapłani, którzy nie mogą celebrować ani koncelebrować;
b) diakon i usługujący, którzy pełnią swoje funkcje we Mszy świętej;
c) członkowie zgromadzeń w Mszy konwentualnej oraz Mszy zgromadzenia, alumni seminarium, uczestnicy rekolekcji lub zebrania jakiegoś zespołu duszpasterskiego.

Biskup diecezjalny może ustalić dla swej diecezji zasady dotyczące udzielania Komunii świętej pod obiema postaciami. Zasady te obowiązują także w kościołach zakonnych oraz w małych grupach. Miejscowemu biskupowi udziela się też władzy zezwalania na Komunię świętą pod obiema postaciami, ilekroć uzna to za słuszne kapłan sprawujący pasterską pieczę nad powierzoną mu wspólnotą. Winien być jednak spełniony warunek, aby wierni zostali przedtem należycie pouczeni, by wykluczone było niebezpieczeństwo znieważenia Najświętszego Sakramentu, a sam obrzęd nie okazał się za trudny do wykonania z powodu zbyt dużej liczby uczestników lub z innej przyczyny.




Jeszcze może co do sposobu.
Ogólne Wprowadzenie przewiduje cztery sposoby udzielania Komunii św. pod dwiema postaciami:
- przez bezpośrednie picie z kielicha podanego przez diakona
- przez zanurzenie Hostii we Krwi Pańskiej
- picie z kielicha za pomocą rurki
- przy pomocy łyżeczki.
Nie dopuszcza się natomiast, aby komunikujący podchodzi do ołtarza i sami spożywali z Kielicha Krew Pańską. Ten sposób zastrzeżony jest jedynie dla koncelebrujących kapłanów.


W skrócie wygląda to tak.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


So wrz 03, 2005 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
angua napisał(a):
- picie z kielicha za pomocą rurki

Myślałem że już nic nie zdoła mnie rozśmieszyć przed snem... a jednak!

Katolikom gratuluję KK :lol:


So wrz 03, 2005 23:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL