Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 14:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 W jakiej pozycji mam się modlić? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 08, 2006 18:28
Posty: 3
Post W jakiej pozycji mam się modlić?
Czy odmawiając Liturgię Godzin prywatnie, sam, mogę to robić siedząc lub w pozycji leżącej?
Wiem, że niektóre fragmenty LG należy odmawiać na stojąco, a przy niektórych można siedzieć. Ja jednak, po całodniowym, ciężkim dniu pracy, nie mam siły juz stać czy nawet siedzieć. Często czytam biblię i modlę się leżąc. Czy nie popełniam błędu? Parę dni temu, zafascynowany LG odprawianą w Radiu Maryja (słucham RM jadąc autem, a jeżdżę zawodowo po kilka godzin dziennie) kupiłem jej skrócone wydanie. Teraz jestem na etapie poznawania tego pięknego sposobu modlitwy. Niestety czas mam ograniczony obowiązkami rodzinnymi. Dopiero późną nocą mogę się poświęcić modlitwie. Czy lepiej odmówić krótki pacierz na klęczkach i leżąc przed zaśnięciem zając się jakąś świecką lekturą, czy może mogę modlić się z brewiarza na leżąco? A jakoś tak potrzebuję tego. Muszę nadmienić, że jestem "nocnym markiem".
Jadąc samochodem odmawiam razem z rodziną RM różaniec słucham LG i katechez. Z wiadomych powodów robię to siedząc.
Czy jest gdzieś w necie katecheza na ten temat? Szukałem i nie znalazłem.


Śr mar 08, 2006 20:05
Zobacz profil
Post 
Z tego co wiem, Liturgię Godzin można odmawiać spokojnie na siedząco. Robią to np. księża w konfesjonale (odmawiają wtedy chyba często albo Godzinę Czytań albo Modlitwę w ciągu dnia). Co do postawy leżącej, to nie wiem. Na siedząco jak najbardziej można.


Śr mar 08, 2006 20:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
hmm... to świetnie, że chcesz się modlić :)
ogólnie są 3 postawy modlitwene: stojąca, klęcząca i leżąca (ale krzyżem, twarzą do ziemi ;) ). Oczywiście nikt nie będzie Cię z łóżka wyganiał, bo postawa jaką przyjmujesz jest zależna tylko od Ciebie i Twojego sumienia. Myślę, że warto sobie uświadomić jednak, że każda modlitwa jest zwróceniem się małego człowieka do nieskończonego Boga, a między innymi przez naszą postawę wyrażamy szacunek, czy miłość do Pana Boga. Patrząc w tym kontekście myślę, że będziesz umiał pokonać każdą trudność, nawet własne zmęczenie.

Co do LG, w oficjum odmawianym prywatnie masz pewną dowolność postawy, ale pamiętaj, że zawsze to pozostaje modlitwa całego Ludu Bożego. Na pytanie o "lepszość" jednej modlitwy nad drugą nie znam odpowiedzi.

Pozdrawiam :)

ps. skrócone wydanie LG przy odmawianiu na leżąco może Cię przygnieść, przecież to "kobylasty" wolumin - podziwiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Śr mar 08, 2006 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Mrówka ma rację.

Ale

chciałbym też zauważyć, że przecież najważniejsza jest wola modlitwy, chęć modlitwy. To, co prowadzi nas do Boga, skłania do rozmowy z Nim.

Nie widzę nic złego w odmawianiu LG na siedząco.

Na leżąco :?: Wiesz... No jak jesteś chory - ok. Ewentualnie może kompletę, jak chcesz odmawiać przed samym snem.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr mar 08, 2006 22:48
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
ja często modle się w obojętnych pozach
bardzo dziwnych zresztą

bez modlitwy nie byłoby bliskości z Bogiem
i o to chodzi
apostawa postawą
niejako przez klęczenie wyraża się jakby uległość
kiedys oznaka niewolnictwa lub poddańczości
takie gesty
ale nie jestesmy niewolnikami lecz przyjaciółmi Boga a nawet już więcej bo dziećmi
dzieci ida na kolana do Ojca i tulą się do Niego..

wybierz sam
tak by sie Bogu przypodobać i jak najblizej z nim spędzić czas
jesli ci przeszkadza że nie klęczysz to może co jakis czas dla spokoju modlitwy ukleknij ;)

najważniejsze jest jednak serce otwarte na Miłość Boga

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Śr mar 08, 2006 23:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Mi najbardziej podoba się modlitwa spontaniczna. Taka, co przychodzi niespodziewanie - i człowiek ma ochotę mówić do Boga. Np. zdarza się to na ulicy, w tramwaju, kiedy idę gdzieś. Wiadomo - człowiek nie uklęknie tam. Ale czy jest to przeszkodą w szczerej modlitwie :?: :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz mar 09, 2006 7:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
myślę ToMu ,że nie ma problemu z taką modlitwa i Bóg ja przyjmie jak każdą inną

warunkiej dobrej modlitwy jest nie pozycja bardziej lecz jej intensywność ,żarliwość
Matka Teresa pisała iż aby dobrze nauczyc sie modlić trzeba się umieć wyciszyć
bo owocem ciszy jest modlitwa -chyba tak to jakos ujęła

poszedłem tym razem po książkę i taki cytat daje:

"Wszystko zaczyna się od modlitwy ,która rodzi sie w ciszy naszych serc"

pozdrawiam

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Cz mar 09, 2006 17:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post 
Specjalnie dla osób starszych, kierowców, zapracowanych itd. Edycja św.Pawła wydała niedawno kasety z Liturgią Godzin (I tydzień, Jutrznia i Nieszpory), w wykonaniu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.
Są za pół darmo, polecam!


Pt mar 10, 2006 17:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 05, 2005 14:02
Posty: 93
Post 
Zgadzam się, że modlitwa tak spontaniczna jest czymś bardzo dobrym :) Tak niespodziewnie pomyśleć sobie o Bogu w ciagu dnia, kiedy mamy tyle spraw na głowie.
Myślę sobie, że Bój jest wtedy bardzo szczęśliwy, że pomino tylu spraw mam dla Niego chwilką czasu.
Myślę, że podczas modlitwy najważniejsze są intencje i uswiadomienie sobie z kim rozmawiam.
W końcu pozycaj z jakiej się modlę nie jest najważniejsza. Postawa ma mi ułatwiać rozmowę z Bogiem, a nie ją utrudniać :)


Cz mar 16, 2006 11:42
Zobacz profil
Post Re: W jakiej pozycji mam się modlić?
SlaWasII napisał(a):
Czy odmawiając Liturgię Godzin prywatnie, sam, mogę to robić siedząc lub w pozycji leżącej?


Człowiek to nie tylko dusza, lecz również ciało. Ciało również powinno się modlić - i wyraża to między innymi jego postawa. Dlatego postawa leżąca jest niestosowna.


So mar 25, 2006 22:52
Post 
ToMu napisał(a):
Mi najbardziej podoba się modlitwa spontaniczna.


Hmmm... Modlitwa powinna się podobać Tobie, czy Bogu? Nie mówię, że modlitwa spontaniczna jest zła, natomiast zadziwiło mnie posrawiennie przez Ciebie akcentu na siebie, a nie na Boga.


So mar 25, 2006 22:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Cytuj:
Hmmm... Modlitwa powinna się podobać Tobie, czy Bogu?

Ty oczywiscie wiesz najlepiej, co podoba sie Bogu, prawda?
Cytuj:
natomiast zadziwiło mnie posrawiennie przez Ciebie akcentu na siebie, a nie na Boga.

Mysle, ze ToMu mial na mysli to, ze modlitwa spontaniczna pomaga (przynajmniej mu) w kontakcie z Bogiem :) .

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


So mar 25, 2006 23:21
Zobacz profil
Post 
Roszwor napisał(a):
Cytuj:
Hmmm... Modlitwa powinna się podobać Tobie, czy Bogu?

Ty oczywiscie wiesz najlepiej, co podoba sie Bogu, prawda?


A skąd takie myśli? Zadałem tylko pytanie, czy modlitwa ma się "podobać" modlącemu, czy Bogu?

Roszwor napisał(a):
Cytuj:
natomiast zadziwiło mnie posrawiennie przez Ciebie akcentu na siebie, a nie na Boga.

Mysle, ze ToMu mial na mysli to, ze modlitwa spontaniczna pomaga (przynajmniej mu) w kontakcie z Bogiem :) .


Nie wiem, co miał na myśli, wiem natomiast co napisał.


So mar 25, 2006 23:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Cytuj:
A skąd takie myśli? Zadałem tylko pytanie, czy modlitwa ma się "podobać" modlącemu, czy Bogu?

Z tego prostego powodu, ze jesli A mowi, ze lubi jakas postawe przy modlitwie, a B odpowiada, ze ta postawa nie podoba sie Bogu, to B wiec lepiej od A, co odpowiada Stworcy.

Moim zdaniem kazda pozycja jest dobra, tyle ze:
-spodobalo mi sie, to co ktos kiedys powiedzial o uczestnictwie w liturgii, np. o ubiorze. Zastanow sie, czy bys sie tak zachowywal/ubieral/rozmawial na mszy, gdyby kolo ciebie stal np. Ojciec Św. A przeciez kolo Ciebie stoi Bog, Osoba nieskonczenie wazniejsza. To samo mozna zastosowac do modlitwy.
-pozycja lezaca ma to do siebie, ze bardzo rozprasza (przynajmniej mnie) :)

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


N mar 26, 2006 7:06
Zobacz profil
Post 
Roszwor napisał(a):
Cytuj:
A skąd takie myśli? Zadałem tylko pytanie, czy modlitwa ma się "podobać" modlącemu, czy Bogu?

Z tego prostego powodu, ze jesli A mowi, ze lubi jakas postawe przy modlitwie, a B odpowiada, ze ta postawa nie podoba sie Bogu, to B wiec lepiej od A, co odpowiada Stworcy.


Czytaj uważnie, bo wmawiasz mi rzeczy, których nie napisałem.

a) Nie było napisane, że "A lubi" jakiś sposób modlitwy, tylko, że "A podoba się" jakiś sposób modlitwy
b) Nie pdpisałem, że ten sposób modlitwy nie podoba się Bogu, tylko zapytałem o punkt odniesienia (komu ma się podobać?)

Nie usiołujesz dokładnie przeczytać moich słów, przekręcasz je, a później wmawiasz, że jestem wielbłądem. Proszę uprzejmie o staranność w czytaniu i rozumieniu, bo robią się później niepotrzebne nieporozumienia.


N mar 26, 2006 8:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL