Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 17:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Co o tym sądzicie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 23, 2005 19:50
Posty: 180
Post Co o tym sądzicie?
Znalazłem to w internecie... kazanie dla dzieci... i jestem w szoku!

Czy nie uważacie że to jest przegięcie? Nadużycie? Mogli zrobić taką katechezę.... ale kazanie???? w kościele - domie Bożym???

http://www.parafia-internetowa.pl/?dzial=1&id=247

_________________
Logicznych powodów brak, gdy pod chełmem jeno wiatr :-)


Cz gru 01, 2005 3:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Nie uważam, by to było przegięcie.

:)

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz gru 01, 2005 7:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2005 17:06
Posty: 968
Post 
Drogi Fatalu!
W Domu Bożym dzieci się uczą, co dostały od Pana Boga i że warto coś z tym robić.
Forma? Dzieci wychowane w kulturze TV z trudem utrzymują koncentrację na zwykłym słowie mówionym z ambony dłużej niż 5 minut (sam czasem wymiękam po 3 :) ). To jest jakieś rozwiązanie. Nie twierdzę, że najlepsze, ale wolę takie, niż gdyby to miało być puszczanie filmów z projektora.
We wspólnocie, z którą sympatyzuję, na Mszy po Liturgii Słowa większość dzieci wychodzi do osobnej salki i tam ma swoje "zajęcia ku Bogu".

Wracając do Twojego kazania... Trochę mi to z początku trąciło lobbingiem bankowym :) jakoś za dużo było tych giełd, banków i akcji w fabule, ale książeczka czekowa świetnie sprowadza całą historię ad rem. Do tego jest namacalnym przedmiotem, prezentem, które każde dziecko wynosi z Kościoła. Dosłownie, i w przenośni.

Dzięki za inspirujący link :)
Pozdrawiam

_________________
Nie smuć się zaraz z nieszczęść na świecie, bo nie znasz dobra zamierzonego w wyrokach Bożych, które one niosą z sobą dla wiecznej radości wybranych. (św. Jan od Krzyża)


Cz gru 01, 2005 7:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
Spidy napisał(a):
jakoś za dużo było tych giełd, banków i akcji w fabule, ale książeczka czekowa świetnie sprowadza całą historię ad rem.


Miałem DOKŁADNIE te same wrażenie, tyle, że pomimo książeczki czekowej ja pozostaję z mieszanymi odczuciami...

No ale nie ma co się czepiać, zawsze to krok do przodu w porównaniu do "tradycyjnej" formy z mówiącym długo i podającym czasami dzieciom mikrofon katechetą :D

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


Cz gru 01, 2005 9:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
uważam że to dobry pomysł na intepretację Słowa Bożego, wreszcie jest zainteresowanie i dzieci nie siedzą przyśnięte, lecz zaiteresowane, tak trzymać :)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Cz gru 01, 2005 10:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
kefas_piotr napisał(a):
uważam że to dobry pomysł na intepretację Słowa Bożego, wreszcie jest zainteresowanie i dzieci nie siedzą przyśnięte, lecz zaiteresowane, tak trzymać :)


Też tak uważam. Interaktywna i multimedialna forma jak najbardziej :spoko:

Moim zdaniem trochę zagubiony został sens przypowieści o talentach, przede wszystkim brakuje mi zaakcentowania wkładu własnej pracy i wysiłku w pomnażanie talentów (oczywiście wypowiadam się na jedynie na podstawie dostępnej relacji osób trzecich, która przecież nie daje pełnego obrazu sytuacji).


Cz gru 01, 2005 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 30, 2005 18:50
Posty: 40
Post Co o tym sądzicie
Odważne, ale wspaniałe kazanie. Jestem pełen podziwu dla tych Księży.
Pozdrawiam.
ks. Marian

_________________
Boże, użycz mi pogody ducha...


Cz gru 01, 2005 12:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
ech... w mojej parafii bieda bo ksiądz na kazaniu dla dzieci wyołał przyadkową trójkę i dał im: 5,2 i 1 zł... wszak bieda u mnie... nie było żadnych tysięcy... nie było żadnych dolarów... ale dzieciaki pieniążki zachowały i poszły do domu z pytaniem jak mogą pomnozyć kwotę...

mnie z linku jedynie rażą pieniądze na ołtarzu... feee!

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt gru 02, 2005 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 7:17
Posty: 41
Post Przegięcie
Zgadzam się z Fatal error. To zupełne przegięcie. Taką inscenizację można urządzić w salce parafialnej po Mszy, ale nie w Kościele. Rozumiem, że dzieci wymagają tego żeby im w jakiś sposób przybliżyć słowo Boże, ale są jakieś granice! Taką granica jest szacunek dla Ewangelii.
Wszystkich wielbicieli takich metod zachęcam do przeczytania tekstu ks. Jacka Dunin-Borkowskiego Msza święta infantylna 8)
--------------
Portal chrześcijański ANGELUS.pl
Największa katolicka księgarnia internetowa GLORIA24


So gru 03, 2005 5:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
Przeżyłam szok :shock: jak zobaczyłam tą "inscenizację" . Moim skromnym zdaniem kościół nie jest miejscem do urządzania takich szopek.Przecież taką interpretację mozna równie dobrze poazać w salce katechetycznej albo w szkole, ale nie w kościele. Dzieci może i pozytywnie odebrały ten przekaz....ale co z innymi ludźmi starszej daty?

_________________
Obrazek


So gru 03, 2005 9:28
Zobacz profil WWW
Post 
Wybaczcie, ze sie wtrace. Jestem niewierzacy, ale na jakiejs liczbie mszy w swoim zyciu bylem, i nawet jako ateista jestem za okazywaniem szacunku.

Wg mnie pomysl byl dobry, ale miejsce wykonania... nie do konca. Takie inscenijazje powinny sie odbywac w szkolach... moim skromnym zdaniem.

Crosis


So gru 03, 2005 9:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post Re: Przegięcie
Emari napisał(a):
Wszystkich wielbicieli takich metod zachęcam do przeczytania tekstu ks. Jacka Dunin-Borkowskiego Msza święta infantylna 8)


Alternatywna propozycja ks. Jacka (Msze święte "rodzinne") byłaby może dobra w Świecie-Takim-Jaki-Powinien-Być, ale zastosowana w Świecie-Który-Jest-Jaki-Jest niezbyt mi się podoba.

Na przykład mój ojciec w ogóle nie chodził do kościoła, trudno więc, aby tam "spełniał quasi-kapłańską funkcję" - musiałem zadowolić się tylko jednym kapłanem. W podobnej sytuacji jest także dzisiaj na pewno mnóstwo dzieci - co z nimi?

ks. Jacek Dunin-Borkowski napisał(a):
Dlatego tragicznym błędem wydaje mi się "upraszczanie" i "przybliżanie" Mszy świętej przez sprymityzowany sposób jej celebrowania, także dorosłym ludziom.


Jeżeli chodzi o kazanie dla dzieci (a przypominam, że taki jest temat), to nie wyobrażam sobie, jak można go NIE uprościć. Ciekawym konstruktywnych propozycji - jak miałaby wyglądać NIE UPROSZCZONA homilia wygłoszona dzieciom.

Jeżeli kazanie skierowane jest do Anglików, uczę się angielskiego, jeżeli do marynarzy, odwołuję się do znanych im symboli, jeżeli do dzieci - do symboli i pojęć znanych dzieciom. Gniewanie się, że świat dzieci nie jest jeszcze tak rozwinięty i dojrzały, że dorosłym zdaje się prymitywny, jest właśnie obrażaniem się na Świat-Który-Jest-Jaki-Jest.

Możemy rozmawiać w granicach zaproponowanych przez autora wątku (czy to już przegięcie, czy jeszcze nie), ale to pomysły w stylu "nie upraszczania" kazań dla dzieci, albo całkowitej kasacji przeznaczonych dla nich mszy są zupełnie księżycowe - jak dla mnie :-D

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


So gru 03, 2005 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
klarowna napisał(a):
Dzieci może i pozytywnie odebrały ten przekaz....ale co z innymi ludźmi starszej daty?


To była msza święta dla dzieci, jeśli ludziom starszej daty nie odpowiada ten sposób przekazu, to mają do wyboru N-1 innych mszy.

Dlaczego kościół ma koncentrować się jedynie na ludziach starszej daty? Czy ze względu na ludzi starszej daty należy zabronić dzieciom przychodzić do Chrystusa?


N gru 04, 2005 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post Re: Co o tym sądzicie?
Fatal error napisał(a):
Znalazłem to w internecie... kazanie dla dzieci... i jestem w szoku!

Czy nie uważacie że to jest przegięcie? Nadużycie? Mogli zrobić taką katechezę.... ale kazanie???? w kościele - domie Bożym???

http://www.parafia-internetowa.pl/?dzial=1&id=247


Co w tym zlego ?? To tylko kazanie.Inscenizacja.Chcialbym poradzic abys uwazal na swoje talenty, ktore otrzymales od Pana.Pomnazaj je abys mogl byc przyjety do radosci nieba.

Pozdr. :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


N gru 04, 2005 17:16
Zobacz profil
Post 
Mimo, że jestem daleki od histerii jaka panuje wśród zatwardziałych tradycjonalistów....to jednak zgadzam się ze zdaniem mrufki.
Ołtarz nie jest miejscem na takie szopki....mozna to było zrobic na jakims stoliczku


N gru 04, 2005 19:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL