Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Co o tym sądzicie? 
Autor Wiadomość
Post 
ToMu napisał(a):
Ale wiadomo, że na ołtarzu leżą:
- tekst modlitwy powszechnej
- kartka z intencjami


To powinno leżeć na ambonie, albo przy "miejscu przewodniczenia"

ToMu napisał(a):
- "ściąga" z tekstem Przeistoczenia


?????????
Kapłan ma czytać Z MSZAŁU !!!!

ToMu napisał(a):
- jakiś śpiewnik?


po co?

ToMu napisał(a):
- okulary księdza


te ma mieć na nosie.

A na korporale to oprócz hostii, cyborium i kielicha to absolutnie NIC nie powinno leżeć. A już niejednokrotnie widziałem, jak kapłan z braku miejsca na "ołtarzu-lite" kładzie tam np. mszalik albo świeczkę :(


Cz mar 30, 2006 9:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Tylko że zrozum jedno - JA WIEM, ŻE TAK BYĆ NIE POWINNO - po prostu piszę, jak u nas w parafii jest.

Tekst modlitwy powszechnej - bo u nas jest taki "piękny" zwyczaj, że diakona na praktyce zaprzęga się do pisania takowych na niedziele, więc jeden egzemplarz jest na ambonie (jedna kartka), a drugi - na ołtarzu (druga kartka), na wypadek gdyby ksiądz rozpoczyła modl. powszechną od ołtarza.

Kartki z intencjami - analogicznie. Na ołtarzu - żeby ksiądz podął intencję na początku mszy, na ambonie - do wezwania w intencji mszalnej w czasie modlitwy powszechnej.

Księża powinni czytać z mszału - ale u nas w księgarni diecezjalnej sprzedawane są takie zafoliowane kartki a4, na których jest tekst przeistoczenia do 5 modlitw euchatystycznych. I taka karteczka leży sobie na środku ołtarza, powyżej korporału :)

Śpiewnik - po to, żeby ksiądz miał jak śpiewać (organista jest na 2 z 4 mszy dziennie) i nie gubić się w tekście :)

Z okularami to różnie bywa. Jedni mają na nosie cały czas - inni nie.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz mar 30, 2006 16:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Co o tym sądzicie?
Fatal error napisał(a):
http://www.parafia-internetowa.pl/?dzial=1&id=247

Znalazłem temat w wyszukiwarce ale nie mogę otworzyć tej strony. Czy może mi ktoś pomóc?

Mam też pytanie: czy właściwe jest wykorzystanie czasu homilii na inscenizację lub program słowno - muzyczny wykonywany przez młodzież? Celebrans w tym czasie siedzi w nawie (jest widzem - bo jak to nazwać?)
Zdarza się też, że zamiast homilii jest głoszone świadectwo, np alkoholik mówi o swoim problemie.


N kwi 25, 2010 13:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Co o tym sądzicie?
ratio napisał(a):

Mam też pytanie: czy właściwe jest wykorzystanie czasu homilii na inscenizację lub program słowno - muzyczny wykonywany przez młodzież? Celebrans w tym czasie siedzi w nawie (jest widzem - bo jak to nazwać?)
Zdarza się też, że zamiast homilii jest głoszone świadectwo, np alkoholik mówi o swoim problemie.


Instrukcja Redemptionis Sakramentum:
Cytuj:
65. Należy pamiętać, iż w myśl zapisu kan. 767 § 1 wszelkie wcześniejsze przepisy, które dopuszczały wiernych nie wyświęconych do wygłaszania homilii w czasie celebracji eucharystycznej uznaje się za zniesione. Owo dopuszczenie zostaje cofnięte, tak że nie może być przywrócone mocą żadnego zwyczaju.
66. Zakaz dopuszczania świeckich do głoszenia homilii podczas celebracji Mszy świętej odnosi się również do alumnów seminariów, studentów teologii i tych, którzy podjęli się zadania, jak się określa, „asystentów duszpasterskich”, nie wyłączając również wszelkich innych grup, ruchów, wspólnot lub stowarzyszeń świeckich


Odpowiedź chyba jasna.

Natomiast gdzieś (nie pamiętam gdzie dokładnie, ale w artykule jednego z polskich liturgistów) się spotkałem ze zdaniem, że jest możliwe dopuszczenie pewnej inscenizacji jako dodatek do homilii, ale nie jako cała homilia. Nie mniej nie potrafię powiedzieć, czy opierał się na dokumentach, czy swoim wyczuciu.

Myślę, że wiążące jest tutaj stwierdzenie wyżej cytowanej Instrukcji.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N kwi 25, 2010 13:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL