Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 18:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba
http://www.youtube.com/watch?v=R6AOvStZS64

Powyżej link do filmu z uroczystej Mszy Świętej z asystą odprawionej w niedzielę wielkanocną w Chicago w roku 1941. Najciekawsze są jednak komentarze Fultona Sheena - wtedy księdza, później arcybiskupa, powszechnie znanego w USA z uwagi na działalność telewizyjną i cenionego z tego powodu przez Jana Pawła II, a obecnie Sługi Bożego.

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


So sie 19, 2006 15:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Czy jest to temat do dyskusji?

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


So sie 19, 2006 16:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
rozalka napisał(a):
Czy jest to temat do dyskusji?


A wrażenia z filmu nie są tematem?

Ja jestem zachwycona tą liturgią. Niebo na ziemi normalnie. W realu nigdy w życiu nie widziałam nic równie wspaniałego.

Natomiast nie wykluczam, że inni zaraz tu wyskoczą z tęsknotą za piosenkami oazowymi z gitarą i księżmi konferansjerami. I ulgą, że te smutne piosenki po łacinie i księża skupieni na celebrowaniu Najświętszej Ofiary zginęli w mrokach zapomnienia.

I będziemy wtedy mieli temat, czy liturgia powinna być ukierunkowana pionowo w górę, do Boga, ku przeżywaniu sacrum (jak mówią słowa "w górę serca"), czy może poziomo, w kółeczko, na wspólnotę, żeby każdy mógł się wykazać, i żeby było "fajnie".

A może wyskoczy temat zupełnie inny? Jak na przykład nieodżałowany arcybiskup Fulton Sheen?

Nie chciałam tu, Rozalko, ograniczać tematu. On wyjdzie sam.

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


So sie 19, 2006 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
I pewnie jak każdy temat w "Liturgii" sprowadzi się do kwestii lefebrystów ;)
Nie miałem czasu obejrzeć całego filmu - zobaczyłem tylko pierwsze kilkanaście minut. Rzeczywiście wygląda imponująco - przy NOM wygląda jak restauracja przy McDonaldzie - jednak nie powiem, że jest to najwspanialsza i najpiękniejsza rzecz na tym świecie. Zresztą jestem przekonany o tym, że msza ta robi takie wrażenie, bo została odprawiona w dużym kościele, gdzie do dyspozycji był chór, a księży było kilku. W powszechnej, szarej rzeczywistości małych kościołów pewnie wyglądało to inaczej.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


So sie 19, 2006 21:59
Zobacz profil
Post 
Incognito napisał(a):
Zresztą jestem przekonany o tym, że msza ta robi takie wrażenie, bo została odprawiona w dużym kościele, gdzie do dyspozycji był chór, a księży było kilku. W powszechnej, szarej rzeczywistości małych kościołów pewnie wyglądało to inaczej.


Dla chcącego nie ma nic trudnego:

Msza św. odprawiona na ołtarzu przenośnym umieszczonym pod Krzyżem przydrożnym, podczas tegorocznej pielgrzymki FSSPX na Jasną Górę (od razu widać, że to jakaś niekatolicka sekta, nieprawdaż?):
Obrazek



Porządna, godna, odprawiona przy ognisku, na skrzynce po pomidorach, katolicka Eucharystia na obozie Oazy w Chwaszczynie. Brak Krzyża? A kto by się takimi pierdołami przejmował? Ważne jest dobre samopoczucie wspólnoty wraz z towarzyszem Przewodniczącym! Zdjęcie wisi sobie w domenie diecezja.gda.pl więc pewnie Abp Gocłowski nie ma nic przeciwko?!
Obrazek


So sie 19, 2006 22:33
Post 
miało być: A kto by się takimi pierdołami przejmował?


So sie 19, 2006 22:36

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Dextimus napisał(a):
Msza św. odprawiona na ołtarzu przenośnym umieszczonym pod Krzyżem przydrożnym, podczas tegorocznej pielgrzymki FSSPX na Jasną Górę (od razu widać, że to jakaś niekatolicka sekta, nieprawdaż?):

A nie mówiłem? Zaraz się zacznie dyskusja o lefebrystach.
Świetna robota, Dextimusie - nasz naczelny, genialny fotobloggerze.

Co do zdjęcia "polowego" to jest tak jak się spodziewałem - nie robi takiego wrażenia.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


So sie 19, 2006 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Zajeżdża manipulacją na kilometr - że niby Msza Trydencka jest taka najpiękniejsza na świecie, a na dowód podaje sie wyjątkowo uroczyste jej wykonanie. Wątpie aby na codzień Msze Trydenckie miały tak uroczystą oprawe.
Dla przeciwwagi - w mojej parafii w wielkie uroczystości Msza też ma wyjątkowo uroczystą i piękną oprawe - Rezurekcja czy Pasterka u nas wyglądają nawet lepiej niż Msza na tym filmie.


So sie 19, 2006 23:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
Kamyk napisał(a):
Zajeżdża manipulacją na kilometr - że niby Msza Trydencka jest taka najpiękniejsza na świecie, a na dowód podaje sie wyjątkowo uroczyste jej wykonanie.

To spod kapliczki na piegrzymce też jest "wyjątkowo uroczyste"? :o

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


So sie 19, 2006 23:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
m_q napisał(a):
Kamyk napisał(a):
Zajeżdża manipulacją na kilometr - że niby Msza Trydencka jest taka najpiękniejsza na świecie, a na dowód podaje sie wyjątkowo uroczyste jej wykonanie.

To spod kapliczki na piegrzymce też jest "wyjątkowo uroczyste"? :o

Miałem na myśli film podany przez matylde
To zdjęcie spod kapliczki nie robi wrażnia - ot zwykła Msza polowa jakich sie zdarza pełno


So sie 19, 2006 23:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
Kamyk napisał(a):
To zdjęcie spod kapliczki nie robi wrażnia - ot zwykła Msza polowa jakich sie zdarza pełno

Jakoś niw widziełem takiej "zwykłej Mszy" na stronach "wiośnianych" zakonów i parafii - raczej obowiazuje model "pieniek lub skrzynka na narzędzia"... :(

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


So sie 19, 2006 23:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
Ja też myślę, że ten temat sporawadza (poraz kolejny) do porównywania mszy w rycie trydenckim i mszy posoborowej.

Może najpierw ta trydencka... Nie przeraża nikogo ilość czynienia znaków krzyża? (Ciałem Pańskim, Krwią Pańską, ręką kapłana) - co chwila jest czyniony znak krzyża. Jak dla mnie to przesada taka duża ilość. I uważam, że dobrze zrobiono, że w mszy posoborowej nie ma tego nadmiaru znaków krzyża.

Druga sprawa która zwróciła moją uwagę, to także ogromna ilość przyklękań. Co chwila. Też w nadmiarze wg mnie. Tak samo zdziwiło mnie (bo musze się przyznać że pierwszy raz oglądałem mszę w rycie trydenckim) siedzenie kapłana w czasie Gloria. Dziwne też było to zakładanie kapturów. I jeszcze to ciągłe trzymanie przez diakonów ornatu lub kapy. I jeszcze to całowanie w rękę kapłana. Wg mnie przesada niektórych znaków z pominięciem innych.

Spodobało mi się natomiast śpiew: ten był piękny.

Co do porównywania tutaj zdjęć ze "starych" i "nowych" mszy. Zadziwające, ze zawsze prównuje się super elegancką mszę trydencką, z najgorszą jaką się tylko znalazło mszą posoborową. Prawda, niektórzy odprawiają w bardzo dzwinych i miernych warunkach, ale to nie znaczy, ze nie odprawia się pięknych mszy posoborowych (pierwsza myśl to msze papieskie) No ale chyba nie wszyscy kapłani zdają sobie do końca sprawę z prawdziwej i rzeczywistej obecności Jezusa w Eucharysti.


N sie 20, 2006 10:18
Zobacz profil
Post 
Dla mnie każda Msza Święta jest najpiękniejszą rzeczą po tej stronie nieba - pod warunkiem że w pełni niej uczestniczę. :)


N sie 20, 2006 10:32

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Co do porównywania tutaj zdjęć ze "starych" i "nowych" mszy. Zadziwające, ze zawsze prównuje się super elegancką mszę trydencką, z najgorszą jaką się tylko znalazło mszą posoborową.

200% manipulacji... Ja tez mógłbym porównać tandetnie odprawioną Msze Trydencką z piękną Mszą posoborową - i na tej podstawie mógłbym twierdzić że Msza Trydencka słusznie została zastąpioną nową piękniejszą. Ale to byłaby ordynarna manipulacja

Cytuj:
Dla mnie każda Msza Święta jest najpiękniejszą rzeczą po tej stronie nieba

Amen :) Dokładnie o to chodzi


N sie 20, 2006 10:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 09, 2006 15:19
Posty: 7
Post 
Może się mylę ,ale "wartość" Mszy św nie zależy od oprawy, ale od tego jak się ją przeżywa i co się dzieje w sercu. I myślę, wiem, że mszę odprawioną w warunkach polowych pod przydrożnym krzyżem można przeżyć dużo lepiej niż mszę we wspaniałej katedrze.
I może by tak zamiast szukać dziury w całym być wdzięcznym za to co sie otrzymuje, za Eucharystię przy rozkładanym stoliku też. Nie ołtarz i oprawa staniowią sedno Mszy sw!


N sie 20, 2006 10:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL